Cesta

The Path

Cesta

Horor / Thriller / Psychologický / Mysteriózní

Španělsko, 2012, 83 min

No řekněme, že si tvůrci mohli odpustit hned první záběr, protože už po něm člověk může tušit, jak to celé dopadne. A od vánoční fotografie už se vlastně jen čeká na konec a dovysvětlení, jak to tedy vlastně bylo v detailech. Přesto jsem docela spokojen, protože se mi líbila nejen mrazivá hororová atmosféra, ale i výkon Gustava Salmeróna, což byl psychopat na druhou. Ve španělské produkci to patří k tomu slabšímu, ale to to v případě hororů znamená, že je to pořád lehký nadprůměr. 60%(10.11.2013)

• Gilmour93

Pošahaný šachista se snaží využít rustikálního prostředí k revitalizaci vztahů s otrávenou chotí a malým Damiánem. Má při tom absťák po cigaretách, prochází se v pyžamu po zasněženém lese, dělá psí kusy a spolu s divákem luští z indicií, jestli už dávno nepřišel šach mat.. Co dělat, když už úvodní scéna s houpajícími se bílými haksnami vyzradí de facto vše a jediný trochu silnější moment je partie šachu se synem, kterému radí maňásek? Snad jen kochat se Pyrenejemi a kousat se do rtu, aby se člověk při scéně nápadně připomínající rvačku Senzačních bratrů zpátečníků v nýdnolské knajpě nezačal smát. Španělé na poli psychothrillerů umí lépe, o tom žádná..(23.11.2016)

Další případ pana Monka se odehrává v mrazivé divočině na okraji vidlákova, která se zdá být ideálním místem na urovnávání pochroumaných rodinných hodnot. Ovšem to by tu nesměl být místní hejsek Samuel, který se pořád bez vyzvání vrací, neomaleně flirtuje s mladou paní a zcela bezohledně štípe dříví. Panu Monkovi to všechno začíná lézt krkem, jak by taky ne. Útlocitná roláková gazela ho neposlouchá, synek mu vyloženě leze na nervy, má absťák, že by vyžvýkal celý karton Nicorettů, a ještě k tomu se všechno okolo zdá být takové jákési čudné. Pan Monk to ale opět vyřeší po svém, a pro diváka z toho plyne mrazivá atmosférická podívaná s možná dost předvídatelným vyústěním, ale podaná velmi stravitelnou formou. Španělé opět nezklamali, 4*(15.2.2013)

Sice těžce předvídatelná, ale pořád kvalitní záležitost. Cesta je slušný psychothriller v hororově mrazivém ovzduší, co nepotřebuje tlačit na pilu, místo toho si bohatě vystačí s paranoiou hlavního hrdiny a s rozházenými indiciemi ke správnému rozluštění zdejší (nepřekvapivé) pointy. Rozhodně potěší prostředí uprostřed zasněžených lesů, krátká stopáž a přesně trefené obsazení. Zkrátka kus poctivé filmařiny, ale u Španělů je to snad jasná zpráva.(13.2.2013)

Mysteriózní, psychologický, hororový thriller z horského zasněženého prostředí. Atmosféru to má docela slušnou, ale jinak se jedná o předem lehce čitelnou hříčku, která mate diváka různými prostředky, které ale nakonec nemají žádné opodstatnění. Je to zkrátka takové naoko zbytečně zamotané, ale pod povrchem vlastně dost jednoduché. Na jedno zhlédnutí OK.(17.2.2013)