poster

Napoleon (TV seriál)

 • Francie

  Napoleon

Dokumentární / Životopisný / Historický

Francie, 2012

Komentáře uživatelů k TV seriálu (5)

 • liborek_
  ***

  Oficiální text distributora je samozřejmě reklamně zavádějící. V deseti dílech dokumentu sice uvidíme ucelenou historii vzestupu a pádu císaře Napoleona, ale není to ani poprvé, ani bez příkras, ani nestranně, ani objevně. Dokument je nutno brát jako francouzský (a navíc trošku povrchní) pohled na věc. Např. v části popisující bitvu u Slavkova slyšíme ódy na Napoleonova génia, ale ani slovo o taktice spojenců (jméno Weyrother např. vůbec nezaznělo). Trošku lépe je popsáno ruské tažení (ale možná jen proto, že pro Napoleona skončilo katastrofou...). Rakouský, pruský, ruský, anglický, italský, španělský, vatikánský a jiný pohled je omezen na nejnutnější minimum; dokument se soustřeďuje výhradně na úmysly a pohnutky samotného Napoleona, který je prezentován jako sebevědomí Francie. Toto ještě dokážu pochopit, ale neskutečně iritujícím způsobem působí ta pseudoartistní forma dokumentu kombinující počítačové animace s grafickou úpravou doprovodných malířských děl... Významné bitvy napoleonských válek jsou zde prezentovány jako počítačové hry, medailonky významných postav jsou redukovány na extrémně povrchní soudy ve formě poznámek ministra policie (skoro jakoby si hráč vybíral postavu v PC hře: Svalnatý, schopný, ale trochu alkoholik...; Vypočitavá ambiciozní rádodajka apod..), Davidovy obrazy jsou "vylepšeny" grafickými efekty. Hlavními průvodci dokumentem jsou (vedle zmiňovaného ministra policie Fouchého) diplomat Talleyrand a císařův věrný voják Jean-Roch Coignet, který bez zranění prošel snad všemi významnými bitvami a ke stáru napsal dodnes publikované paměti - jež se také zřejmě staly významnou součástí scénáře. Obě tyto postavy se k divákovi neustále vrací v otravných a otravně identických PC animacích (=důležitá póza bělovlasého Talleyranda a nepřirozené kývání neoholeného Coigneta). Toto už není škola hrou, toto už je docela zvláštní forma infotainmentu, která klade důraz na složitou vnější formu, ale nevadí ji poněkud povrchní výklad...__Po počátečním šoku z té příšerné grafiky a po přivření očí před jednostranností ustálím hodnocení na slabší 3*. Informační hodnota dokumentu je přece jen nezanedbatelná a z určitého hlediska vyčerpávající.(21.5.2013)

 • tojowoeZNK
  *****

  Musím zvýšit na plnej počet, je v tom snad každej detail o Napoleonovi a můžu jen doporučit každýmu koho tato doba zajímá. Sice jak píše liborek, některý animace působí čurácky ale zas nákresy bojiště jsou perfektní. Určitě vhodný i jako studijní materiál.(20.12.2013)

 • diodoros
  *****

  Desaťdielny francúzsky dokument o Napoleonovi zaberajúci celý jeho život od narodenia na Korzike až po smrť na Svätej Helene. Informačná stránka je vyčerpávajúca, je tu všetko čo súvisí s Napoleonom a týmto obdobím - najviac priestoru dostávajú samozrejme bitky a zahraničná politika, vnútroštátna organizácia Francúzska je skôr na okraji. Prehľadnosť dopĺňajú mapy bojov, Davidove obrazy a bojové sekvencie, ktoré sú ale skôr slabinou, lebo sú celé spracované počítačovo (údajne od herných firiem SEGA a The Creative Assembly) a celému dokumentu mierne uberajú na vážnosti. Rovnako je slabinou aj počítačové stvárnenie dvoch rozprávačov - ministra Talleyranda a napoleonovho vojaka Coigneta - ich komentáre sú síce zaujímavé, ale ich počítačové prevedenie nie. To isté platí aj pre tzv. Zápisky Ministra polície Fouchého, kde sú (veľmi) v skratke priblížené jednotlivé historické postavy a ich úloha počas tohto obdobia a na záver sú opečiatkované nejakým zhrnutím. Či už autorom išlo o nejakú dejovú vsuvku alebo tým mysleli niečo iné, sú to dosť výrazné slabiny, na ktoré si treba zvyknúť a ktoré môžu diváka odradiť. Ja osobne som ale spokojný, dokument je obsiahly a je tu takmer všetko, čo o Napoleonovi možno s istotou vypovedať - pochopiteľne z francúzskeho obdivného pohľadu, ktorý je najviac viditeľný v poslednom diely.(28.3.2014)

 • beso74
  ****

  Veľmi ucelený pohľad na malého veľkého muža to je, horšie je to už s neskreslenosťou tohto seriálu. Bonaparte je nedeliteľnou súčasťou francúzskej histórie a zároveň aj jej jeden z najjagavejších klenotov. Z tohto dôvodu sa do jeho osoby príliš nerýpe a skôr sa hovorí o jeho genialite a veľkosti. Celý seriál je pretkaný zápiskami z denníka ministra polície Josepha Fouchého, charakterizujúcimi jednotlivé postavy vyskytujúce sa v príbehu(1.11.2012)

 • PaRi
  ****

  Ano, můžeme se pavit o velmi diskutabilní grafice a animacích působících velmi lacině, ale to neumenšuje fakt, že co do výkladu historie Napoleonovo života je tu vše a to srozumitelně a to do nejmenších detailů. Aby taky ne, když na to autoři mají cca 10 hodin projekčního času.(23.3.2018)