Vražedný dech

USA, 2012, 86 min

Jared Cohn

Geoff Meed

Stuart Brereton

Nesmírně poučný horor. Až totiž někdy pojedete kolem hřbitova, budete už poučeni o tom, že máte zadržet dech. Podle staré pověsti by se do vás mohl vtělit zlý duch, kterého nechtěli ani v pekle. Naopak klidní můžete být, když zvolíte "pěškobus". To na vás duchové nemůžou. Všemu předchází poprava masového vraha, ke které dojde v padesátých letech. Střih. Ocitáme se v současnosti, ve které parta mladých lidí odjíždí na víkendové kempování, když tu náhle projíždějí kolem hřbitova. Patrně nejchytřejší blondýna ze všech všechny ostatní v autě varuje, aby zadrželi dech (aha, odtud tedy pochází originální anglický název filmu), jinak inhalují nějakého zlého ducha, který obchází kolem hřbitova. I přes včasné varování se kdysi popravený duch šíleného, maniakálního vraha, mezi skupinku vetře. Škoda, že film tak často střídá ryzí amatérismus s něčím, co vykazuje náznaky kvality, ale kvalita to přímo není, ale přesto to nijakým způsobem neuráželo moje hororové bunky. Jinak nápad s inhalací ducha, a jeho častým stěhováním z těla do těla, je vzdáleně srovnatelný, i co do naivity, s výměnou mozků v bláznivé české komedii "Pane, vy jste vdova!". Jen toho humoru je málo (a když tak nechtěného), teče přitom podstatně víc krve, a zvláště se film specializuje na vydloubávání očí, protože takové kvantum "dloubanců" jsem zatím v žádném předchozím hororu neviděl. Herecké obsazení hraje místy až příšerně, ale právě nad jejich výkony je možné se pobavit. Lákadlem je Katrina Bowden, která si už na účinkování v hororech zvykla, ale nahota jí ještě dělá problémy, protože na rozdíl od svých dvou kolegyněk, se nesvlékla. Režisér, a scénárista Jared Cohn je tak trochu laciný provokatér, který ve svých pokleslých režijních počinech jede na první signální a nějakou špetku talentu i režijní originality má, ačkoliv zde využíval množství osvědčených hororových postupů, at už jde o prostředí opuštěného popraviště, které překvapivě využil jen pro erotickou scénu, nebo prostředí lesa, ve kterém došlo na noční finále, ale vše inklinuje k amatérismu. S technickou úrovní jsem se spokojil. Gore není digitalizované a vypadá solidně. Kromě vydloubaných očí, v němž režisér našel velkou zálibu, všechny ostatní způsoby vraždění ustoupily do pozadí, což je dost překvapivé, vzhledem k úvodnímu výčtu různorodých vražd, kterých se odsouzenec dopustil. Vytratila se z toho vražedná pestrost. Film přinejmenším nenudí, ale příliš napětí jsem si u něj neužil. Vlastně jsem se nad tou stupiditou bavil a ani jsem nezadržoval dech. Mé hodnocení: 60%(26.8.2014)

• Imrwere

K natočení hororu je zkrátka třeba zkušeností a hlavně peněz, jinak to dopadne tak, jak to dopadlo tady. Jelikož filmů s podobným motivem je strašně moc, musím hodnotit objektivně a byl to zkrátka jenom podprůměr, kterému já dám 40%. Na poměry, kterými je Asylum jako firma známa jsou tak bídné, že tohle se v tomto směru celkem zdařilo. Obsazení docela sympatické, ale ty výkony už pokulhávaly. No co, nedá se svítit, ti mladí by měli sedět doma na prdeli. Jakmile kamkoliv vyjedou, přijde likvidace.(23.3.2014)

• corpsy

Scenár sa dá spichnúť všelijako. Netreba talent, logickú dispozíciu ani diplom. A týmto spôsobom sa v The Asylum tvoria filmy. V tomto prípade tie hororové ( ak teda nejde o Found Footage žáner ) potrebujú nabúchaných borcov, sexy cicane a nejakú tú paranormal hrozbu, aby sme sa my diváci mali dôvod báť. Až na tie šortkovité vlastníčky šukaniahodných rodidiel, ide o ďalší vražedný zárez do hororového žánru.(24.4.2016)

• carlos 2010

Zoberiem kameru, prejdem sa po ulici, oslovím 4 pekné baby, 3 chalanov a 1 muža okolo 50, nastúpime do SUV, ešte priberiem jednu maskérku a vydáme sa na výlet niekam do lesa, najlepšie pri cintoríne. Po ceste popremýšľam o nejakej zápletke a určite natočíme lepší film ako tento. Hodnotenie tohto filmu ako odpad! uráža vela filmov s týmto hodnotením.(19.4.2014)

Pre mňa zrejme najlepší horor, aký dokázalo neslávne štúdio Asylum doposiaľ ponúknuť, je príbehom partičky mladých, ktorí sa vyberú na víkendový výlet a na vlastnej koži si otestujú "urban legend" o tom, že pri prechode cintorínom netreba dýchať, keďže hrozí, že môžu vdýchnuť ducha. V miestnej oblasti sa totiž vznáša duch zavrhnutého sériového vraha, ktorý sa ku nim dostane a započne vražedné prevteľovacie hrátky. Je to pekné hororové béčko, ktoré ponúka nápadité a krvavé vraždy, sympatických hercov, slušné spracovanie a celkovo príjemnú hororovú zábavu.(12.12.2012)