Léto ztracených polibků

(Francie)

Summer Of 27 Missing Kisses

Drama / Komedie / Romantický

Německo / Gruzie / Velká Británie / Francie, 2000, 98 min

Koukatelný, chvílemi humorný snímek o bizarním složení obyvatel jednoho gruzínského města/městečka. Když pominu fakt, že se tam všichni chovají jako blázni (nejvíc hlavní hrdinka, se kterou cloumá puberta), vypravěče na začátku a na konci, jenž vysvětluje název filmu (který je našroubovaný až hanba), a škodu, kterou filmu způsobil český dabing (i když je zde patrná snaha, přesto by některé situace vyzněly méně pateticky a ubláboleně, kdyby byly ponechány v původním znění (např.to s tou "mrtvou hvězdou")), tak se jedná o docela povedené, pěkné dílo, které je zas trochu jiné. (Tematicky ale bohužel ne, spíš zpracováním plus tou bizarností.) Díky krásné krajině Gruzie, snímané někdy koncem léta, má film atmosféru, a já dala hvězdičku navíc - z nostalgie. V Gruzii se mi totiž moc líbilo. A taková malá zajímavost: není zcela jednoznačně poznat, aspoň v prvních minutách filmu, do kterých let má být děj filmu situován. Ve Tbilisi jsou uličky a zákoutí, která už desetiletí vypadají úplně stejně - nedochází k modernizaci ani renovaci budov, často nedochází ani ke zcela základním opravám. Domy se zde bortí doslova tak, že se do nich zhroutí střecha. Nakonec byla jediná možnost spolehnout se na Emanuelle, film z roku 1974, na který se obyvatelé města jsou podívat do kina, ale bohužel není jisté, že šel film v Gruzii do kin právě tento rok.(13.6.2016)

Zrejme majú Gruzínci len podobnú náturu, ale mal som z tohto inak milého, živelného filmu pocit, že sa občas za každú cenu snaží vyvolať kusturicovskú atmosféru. Toto by som mu vytkol a potom ešte trochu nedotiahnutý scenár. Ale ináč veľmi príjemná oddychovka, v ktorej by som sa ale medzi postavami nechcel nájsť...(3.6.2014)

• Radko

Gruzínske malomesto, videné poeticky roztúženými očami mladosti. Zámerom bolo zrejme vyvolať úsmevom predchnutú melanchóliu na stratené prvé lásky, ku ktorým ľudia tak radi utiekajú. Panoptikum zaľúbencov, paničiek, alkoholikov, neverníkov sa snaží tu viac, tu menej vydarene zobraziť „krásy života“. Nasilu dosadené postavy a epizódy, v štýle –„ale veď sa tu neustále niečo mimoriadne deje“ - ale z tohto boršča trčia ako slama z topánok.. Napriek istej pútavosti (prostredie, hlavná hrdinka) film ako celok nezapôsobí. Intenzívnejšiemu prežívaniu zabránilo nestotožnenie sa s emočným naladením väčšiny postáv a pocit už viackrát videného v minulosti, a na lepšej úrovni. Túto neveľmi podarenú recykláciu najlepšie charakterizuje hudba Gorana Bregoviča, ktorá je takmer do bodky zhodná s tou, ktorá zaznela v Kusturicovom filme Arizona dream. Pri jej stlmenom zvuku a nie celkom vhodnom použití sa ale v tomto prípade jej katarzný účinok takmer vytratil.(6.7.2006)

Gruzie je poněkud svéráznější země a samotní Gruzínci jsou svérázní lidé. Ovšem, to jsem použila velmi mírný výraz pro charakteristiku tohoto filmu, protože tohle je jízda toboganem. Sibyla byla docela číslo. Když jsem na scéně uviděla Pierra Richarda, tak jsem úžasem oněměla. Vlastně musím říct, že na mě takhle působil celý film, který byl opravdu velkým a příjemným překvapením. Souhlasím s Hal_Moorem, divoká gruzínská příroda je skutečně krásná. Jen bych tam nechtěla jet tím rezavým autobusem, co mu přestaly fungovat brzdy.(1.6.2011)

Velice příjemné překvapení, jedno z nejpříjemnějších za hodně dlouhou dobu. Léto ztracených polibků je navíc velmi zajímavý film. Taková gruzínská Lolita říznutá českými Hřebejkovými filmy. Nutsa Kukhianidze vystupuje jako mladá nevinná femme fatale nejen pro dva hlavní mužské představitele, ale také pro pánské publikum. Zaujala mne ještě více než ta americká Lolita. Její nízký věk však nedovoluje žádné erotické extempore (i když by mohlo, hlavní představitelce bylo v době natáčení čerstvých 18 let), a navíc jako čtrnáctiletá si plně neuvědomuje důsledky svých činů. Čtrnáctiletý je i její obdivovatel Mickey, který si ze stejného důvodu plně neuvědomuje svůj čin na samotném konci filmu. Tragikomický příběh je tak zakončen spíše tragicky, aniž by k tomu celou dobu směřoval. Chvíli jsem dokonce uvažoval o maximálním hodnocení, ale právě kvůli dle mého nepatřičnému konci nechávám na čtyřech. PS: Gruzínská krajina je nádherná.(21.5.2008)

• - Natáčelo se v Gruzii (Tbilisi a jeho okolí) a také v Řecku (Atény, Kalavryta, Astakos). (bubun)