Léto ztracených polibků

L'été de mes 27 baisers

Summer Of 27 Missing Kisses

Drama / Komedie / Romantický

Německo / Gruzie / Velká Británie / Francie, 2000, 98 min

Bohužel, ne přiliš vydařená koláž >žertovně erotlidských< situací ze života jakési maloměstské komunity kdesi v Gruzii... Nu da, samé také ty panoptikální postavičky, představené otravně přehrávajícími chudožniky regionálního formátu, pitvořícími se v marné hře na velké umění... Celé to připomíná nechvalně protivné sovětské komedie z dob brežněvovské éry. Mám pocit, že tenhle film není zrovna tím nejlépe vybraným příkladem našinci tak málo představované gruzínské kultury. Škoda. Tři hvězdičky ztracené - snad jen jako náplast na tu nemožnost srovnání s více relikty současného gruzínského filmu... - - - P.S. Co však (televizní - na ČT) projekci činilo opravdu na hranici snesitelnosti, byl opět stupidní český dabing, kdy různě hýkající a jinak hlasově naddisponovaní čeští čudlaři, snažící se ještě více >vylepšovat< umění svých soudruhů, totálně zahubili vlastní poetiku filmu...:-((6.7.2006)

Z prvního zhlédnutí před několika lety jsem si odnesl povznesené vzpomínky. Asi mě musely zmámit půvaby hlavní hrdinky a gruzínská exotika. Teď napodruhé se mi tento film zdál být poněkud jednorozměrný. Je to sled nepříliš souvisejících epizod ze života maloměsta, jehož obyvatelé jako by se stali kolektivní obětí sexuálního harašení.(6.7.2006)

Hezky natoceny, poeticky ladeny film z Gruzie, ze ktere jsou u nas temer vsechny filmy nedostupne... Reziserka naplno vyuzila krasy Gruzie a spolu s lehce erotickymi zabery na Nutsu Kukhianidze, ktera zde hraje ctrnactiletou holku, natocila pekny romanticky film. Hezka je i Bregovicova hudba. Kukhianidze, ktera v dobe nataceni mela 17 let, neni zadna kocka na prvni pohled, ale ma neco v sobe a urcite byla vybornou volbou tvurcu tohoto filmu, ze ji obsadili do hlavni role. Obrazove velmi hezky film, obsahove me to ale tolik nezaujalo. Skoda, ze se zrovna tento film CT rozhodla dabovat a nepustila ho v puvodnim zneni s titulky.(14.3.2015)

Gruzie je poněkud svéráznější země a samotní Gruzínci jsou svérázní lidé. Ovšem, to jsem použila velmi mírný výraz pro charakteristiku tohoto filmu, protože tohle je jízda toboganem. Sibyla byla docela číslo. Když jsem na scéně uviděla Pierra Richarda, tak jsem úžasem oněměla. Vlastně musím říct, že na mě takhle působil celý film, který byl opravdu velkým a příjemným překvapením. Souhlasím s Hal_Moorem, divoká gruzínská příroda je skutečně krásná. Jen bych tam nechtěla jet tím rezavým autobusem, co mu přestaly fungovat brzdy.(1.6.2011)

Koukatelný, chvílemi humorný snímek o bizarním složení obyvatel jednoho gruzínského města/městečka. Když pominu fakt, že se tam všichni chovají jako blázni (nejvíc hlavní hrdinka, se kterou cloumá puberta), vypravěče na začátku a na konci, jenž vysvětluje název filmu (který je našroubovaný až hanba), a škodu, kterou filmu způsobil český dabing (i když je zde patrná snaha, přesto by některé situace vyzněly méně pateticky a ubláboleně, kdyby byly ponechány v původním znění (např.to s tou "mrtvou hvězdou")), tak se jedná o docela povedené, pěkné dílo, které je zas trochu jiné. (Tematicky ale bohužel ne, spíš zpracováním plus tou bizarností.) Díky krásné krajině Gruzie, snímané někdy koncem léta, má film atmosféru, a já dala hvězdičku navíc - z nostalgie. V Gruzii se mi totiž moc líbilo. A taková malá zajímavost: není zcela jednoznačně poznat, aspoň v prvních minutách filmu, do kterých let má být děj filmu situován. Ve Tbilisi jsou uličky a zákoutí, která už desetiletí vypadají úplně stejně - nedochází k modernizaci ani renovaci budov, často nedochází ani ke zcela základním opravám. Domy se zde bortí doslova tak, že se do nich zhroutí střecha. Nakonec byla jediná možnost spolehnout se na Emanuelle, film z roku 1974, na který se obyvatelé města jsou podívat do kina, ale bohužel není jisté, že šel film v Gruzii do kin právě tento rok.(13.6.2016)

• - Natáčelo se v Gruzii (Tbilisi a jeho okolí) a také v Řecku (Atény, Kalavryta, Astakos). (bubun)