I guappi

Blood Brothers

Itálie, 1974, 130 min

Paradní zločinecká Italie-sociální drama (realistický pohled z Neapole z konce 19. století a to nejen z kruhu zločinecké organizace Camorra, ale i z pohledu chudého především dělnického města, kde vládne anarchie, mladí hoši z důvodu nezaměstnanosti nebo mizerné mzdy jsou nuceni páchat trestní činnost, hrát hazardní hry atd, mnozí z nich se proto přidávají dobrovolně k této organizaci a snaží se vyšplhat co nejvýše), ztracená a neznámá, což je velká škoda, tento grandiózní Squitieriův mafiánský epos se vážně povedl. Ohromná scenérie, jen škoda že obraz byl tak tmavý, dobrá kamera a okouzlující tradiční taliánská hudba, žádné střené zbraně jen břitvy, nože a dlouhé biče, to jako nástroje k vydírání a pro obchod. Byla to již druhá práce režiséra v žánru poliziesco a opět ohromná a přesvědčivá, většinou šlo o eposy či rekonstrukce skutečných příběhů. Z celkem 6ti jeho žánrovek, jsem viděl už 4, a všechny mně vždy přesvědčily, ve čtyřech hrála jeho manželka Cardinalová, vůbec režisér vetšinou vždy sázel na osvědčené a nejspíš i jeho oblíbené herce, jako právě na Testiho (2 filmy), Pellegrina (3 filmy), nebo Gemmu (2 filmy). Film má velmi poutavý děj (nějaká ta politika a intriky, policejní teror, násilí, sex a jiné mafia klišé), mnoho velkých památných scén a jiných nečekaných výstřelků, různých tradic, a opravdu solidní herecké výkony (zde hlavně trio Nero, Testi a Cardinalová a nesmím opomenout ani Raymonda Pellegrina, asi v jeho nejlepším výkonu v eurocrimi). Nero (právník, který je ale pokrevně příbuzný s mafií a když se snaží vymanit z těchto vazeb, je vždy vtažen zěpt do světa zločinu a násilí, a to může nakonec ohrozit jeho postavení) a bourák-rakeťák Testi (mafián každým coulem, s památnými kotletami a příčesky) měli dělat společně více filmů, nemůžu si pomoct, škoda. Dvě hodiny utekly jako voda a člověk se ani nenudil, film byl ve své době pravděpodobně ovlivněn hollywoodskými mafiánskými eposy.(26.9.2011)

Jak to ja uz dlhodobo tvrdim - a tento film mi to potvrdzuje, kriminalita uzko suvisi s nezamestnanostou, nizkou zivotnou urovnou a nemoznostou najst si pracu a zabezpecit slusne zivobytie. Tento film zobrazuje mesto Napoli /Neapol/ na prelome 19/20. storocia, kde sa snubi chudoba, nezamestnanost, bezmocnost a zufalstvo. Do toho zasahuje este mafia - a verim tomu, ze v Neapoli to realne aj tak bolo. Reziser Pasquale Squittieri natocil i slusny film Zelezny Sef. Zaradeniu do polizzioteschi dost nechapem, najlepsie by bola drama alebo gangsterka : 74 %(21.4.2018)