Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Legendární ruská pohádka o pracovité Nastěnce, statečném, ale samolibém Ivanovi a lásce, která si poradí se zlou macechou stejně jako s mrazivým kouzlem berly mrazilky.  Bylo nebylo, žil kdysi stařeček, který měl hodnou a pracovitou dceru Nastěnku, jenže si vzal za ženu zlou, která je oba týrala stejně jako její rozmazlená dcera Marfuša. A protože Marfuša příliš krásy nepobrala, o to víc macecha nenáviděla půvabnou Nastěnku, a přemýšlela jak se jí zbavit, až ji nakonec jedné kruté zimy do lesa vyhnala a doufala, že tam zmrzne nebo ji vlci sežerou. V lese naštěstí pečoval o zasněžené stromy kouzelný Mrazík, strážce zimního lesa, car metelice a bouře. A ten, protože byl spravedlivý, pomohl Nastěnce a postaral se oni. A ve stejný čas, ovšem na jiném místě zas, vydal se do světa pohledný silák Ivan. Loupežníky přemohl, s ježibabou si poradil, ale dědečka hříbečka urazil, takže se stal medvědem a musel konati dobré skutky, aby znovu získal zpět své lidskou tvář. Však to všechno dobře znáte, vždyť s touhle pohádkou se na televizních obrazovkách setkáváte rok co rok už více než třicet let. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (1 047)

Mariin 

všechny recenze uživatele

Rusové jsou velcí umělci a Alexandr Rou je jedním z nejlepších tvůrců ruských filmových pohádek. Tomuto, původem irskému režisérovi, musím vyseknout poklonu, i přesto že byl členem komunistické strany. Mrazík je po formální stránce neobyčejně pohádkový, malebný, poetický i vtipný, herecké obsazení a výkony naprosto dokonalé. Za zmínku stojí též další, méně známá Rouova pohádka „Království křivých zrcadel“, jejíž výtvarná složka je znamenitá. Nebo zpracování Gogolových povídek "Večera na chutore bliz Dikaňki". ()

silentname 

všechny recenze uživatele

"Mrázik" je pre mňa doteraz maximálna rozprávková filmová klasika. A hoci by som tu mohol skončiť, lebo to úplne stačí povedať, môžem sa konečne trošku o tomto filme rozrozprávať, lebo je tu veľa toho, čo by sa dalo povedať. V prvom rade triky a komédia sú doteraz nezabudnuteľné. Jednotlivé scénky sa dajú nekonečne veľakrát rozoberať, film má veľké množstvo pamätných hlášok, ktoré ostanú v hlave ešte dlho ako napríklad: "Dievčatá, čo dobrého pre vás môžem vykonať?" alebo "Pomôžte chromému, hluchému, slepému ba aj nemému človeku..." alebo "Sane. A ešte aké moderné - automatické!" alebo moja najobľúbenejšia: "A čo ti šije?" Proste super. Chalúpka baby Jagy je pre mňa perfektná a rovnako aj Georgij Milljar ako Baba Jaga. Funguje perfektne. Čo som si kedysi vôbec neuvedomil a dnes to vidím asi najlepšie je ale zaujímavé, že napriek tomu, že film sa volá Mrázik, miesta ho tu má dosť pomenej oproti ostatným hrdinom. Zbojníci sa podľa mňa čím ďalej tým viac podobajú na náš slovenský parlament. A asi by si aj oni na poradách mohli zo sedmikrások počítať: "Nazbíjame, nenazbíjame. Chytíme, nechytíme. Chytia nás, nechytia nás" To ma vždy pobaví, keď si to premietnem v hlave. Okrem toho aj Ivan je vtipný a keď má medvediu hlavu, tak komédia sa môže krájať. To je energické, vtipné a neustále plné skvelých momentov. Ja túto rozprávku milujem. Je to pre mňa sviatočná klasika a bez tohto filmu by to neexistovalo. Mrázik je proste klasika. Perfektné! Hodnotenie: A+ ()

Reklama

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Vždycky jsem měl rád východoslovanské pohádky ovlivněné byzantskými a tatarsko-mongolskými vlivy a je škoda, že na jejich motivy vzniklo tak málo dobrých filmů. Za Sovětského svazu byly v kurzu spíš budovatelské ptákoviny, dnes na jejich výrobu chybí peníze, osvícení producenti a vlastně i společenská objednávka. Ve své době byl Mrazík něco jako zjevení v sovětské nekonzumovatelné filmové tvorbě, navíc umocněné kvalitním českým dabingem, u kterého se čeští herci Zímou počínaje a Filipovským konče bavili neméně než diváci. Řada z hlášek z pohádky zlidověla, a i když častými reprízami se Mrazík v českém prostředí poněkud opotřeboval, stále ho považuji za víc než přijatelnou a vtipnou filmovou podívanou. Celkový dojem: 80% - s ohledem na trochu té nostalgie. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

V tomto prípade budem vlastenec, respektíve skoro vlastenec a prikloním sa ku klasickým československým rozprávkam, ktoré sa vysielajú v rovnakom ročnom období, keď Mrázik. Jeho kúzlo nie je v romantike a klasickej rozprávkovosti s kráľmi, princeznami a princami, ale v nejakej ruskej nadrogovanej prapodivnosti, ktorá nám pripadá zrejme veľmi exotická. Mne pripadá iba zhúlená. Dievčatko je ale krásne, aj keď je mu zima. ()

Morien 

všechny recenze uživatele

Nebudu lhát, něco z té ruské estetiky absolutní přeplácanosti se na mně přichytilo. Nevím, jestli za to může explicitně Mrazík nebo něco jiného. Každopádně ty zdobené čelenky, vyšívané šaty, ta krabice s "drahokamy", megadlouhé copy, no někde v mém nitru jsou tyto obrazy pevně usazeny. A ještě nezapomenout, že tam je spousta březových lesů a na to já taky trpím. ()

Galerie (52)

Zajímavosti (56)

  • Natalja Sedych (Nastěnka) musela při natáčení absolvovat i několik fyzicky náročných scén. K nejtěžším patřila ta, v níž svou nevlastní filmovou sestru Marfušu (Inna Čurikova) zachraňuje ze špinavé studené vody plné pijavic. Než se do ní odhodlala skočit, třikrát se rozeběhla a zastavila. Pomohlo, až když režisér Alexandr Rou zvýšil hlas. (Pampa)
  • Původní scénář nebyl veršovaný, o rýmy se postaral až překlad K. M. Walló, režiséra a scenáristy považovaného za průkopníka českého dabingu. (Gig)
  • Luk a šíp sú v okamihu, keď ich Ivan (Eduard Izotov) zodvihne, na inom mieste ako boli predtým. (rador)

Reklama

Reklama