Aktuální snímek bratrů Holwerdových Nevěřící je unikátním angažovaným dokumentem o vědě, kritickém myšlení a ateismu. Film produkoval sám protagonista – jeden z nejproslulejších teoretických fyziků současnosti Lawrence M. Krauss. S další ikonou světové vědy Richardem Dawkinsem v něm cestuje po světě, aby společně přednášeli a diskutovali o vědě a kritickém myšlení. Dokumentární snímek Nevěřící se stal v loňském roce hitem jejich společného přednáškového turné, které v letošním roce pokračuje na univerzitách ve Spojených státech a exkluzivně se odehraje i v Olomouci. Film měl světovou premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu Hot Docs v Torontu v roce 2013. Objevuje se v něm řada známých osobností, včetně Woodyho Allena, Wernera Herzoga, Cameron Diaz, Rickyho Gervaise, Iana McEwana, Cormaca McCarthyho a Sarah Silverman. Projekci filmu bude předcházet úvodní slovo tvůrců, po projekci bude následovat debata s hlavním hostem letošního ročníku AFO – Lawrencem M. Kraussem. (Academia Film Olomouc)

ratpile

Jsem fanda Dawkinse a hrozně rád poslouchám jeho argumentační boje vůči pitomcům. Kraussův Vesmír z ničeho jsem přečetl a kniha to byla skvělá. Krauss navíc některými teoriemi (např. gravitační vlny) předběhl o desetiletí dobu. Význam vědců odhalujících samotné základy existence (málokdo si uvědomuje, jak jsou poslední desetiletí/léta z hlediska pokroku v chápání vesmíru dynamická) snad docení více budoucí, od božstev odvšivené existence. Dokument jako takový tedy můj názor na oba pány změnit nemohl, pro diváky naprosto neznalé tématu je jeho forma ale zvolená lacině. Krauss ani Dawkins nejsou žádní plamenní vykřikovatelé hesel a populisté. Režie tu zkrátka nevybírala vůbec dobře a kdekdo by mohl nad tématem mávnou rukou, byť je mnohem hlubší a zásadnější, než by se mohlo z dokumentu zdát. Spousta gest a málo obsahu. Raději knihy, případně záznamy různých debat na Youtube. ()

Maara0

Obou dvou panu si vazim, ale tohle byla hrozna nuda. Hromada zaberu na mesto a do toho muzika. A nic jsem se vlastne nedovedel. Skoda. ()

MartinTerran

Pěkné shrnutí o čem je věda a tom, že je logické být ateistou. Úryvky z diskuzí mohou lidi vést k zamyšlení, pokud tyto argumenty neznají a mají aspoň něco s čím můžou začít v případných debatách. Jelikož je to tak nasekáno za sebou bez řádného konceptu, tak to extra velkou hodnotu nemá. Nepředpokládám že by tento film někoho přesvědčil, ale není na škodu se na to podívat ať už patříte ke kterékoli skupině. Hodnocení: 72/100. ()

garry

Film sám o sobě není nic zázračného. Co jsem si uvědomil jako problém je, že tito dva vědci s intelektem za hranicí geniality se pokoušejí normálním lidem přežvýkat do srozumitelné podoby výsledky desetiletí vědeckého bádání. Krásný výrok, který ve filmu padl byl: "Věda není založena na zdravém rozumu". Cesta by byla, aby přijali překladatele-prostředníka který by jim rozuměl a současně jejich teze dokázal přeložit do řeči lidí s průměrným intelektem. Náboženství můžou porazit dvě věci. Vysoká úrověň vzdělání a svobodné šíření informací. Pokud bude dost nevzdělaných jednoduchých lidí budou mít církve dostatek poslušných oveček a mulové dostatek kandidátů pro sebevražedné atentáty. Nad výrokem "Bůh to tak chce" (pro církevní intelektuály - Bůh má s námi svůj plán) nemusíte příliš přemýšlet. ()

xzajox

Skeptické duo. Dokument o ich cestách, prednáškach a rozhovoroch. Najväčším negatívom je asi strih, no je mi jasné, že všetky myšlienky, výroky a úspechy týchto dvoch by sa nezmestili ani do stopáže Hobita (director's cut). Strih je tu preto na mieste a verím, že tento dokument je zbierkou toho najpodstatnejšieho (aj keď sa našli hluché chvíle, kde Dawkins telefonuje, či spí vo vlaku :) ) Podozrivé je, že dokument neukazuje diskusie, kde skeptici "prehrali", ale z toho, čo som už videl viem, že v tých prípadoch ani veľmi nešlo o diskusie (aspoň nie férové). Strih teda nechám na pokoji. Komunikačné spôsoby či charakter postáv komentovať nebudem. Podľa môjho názoru sú až príliš útoční, ale možno to inak nejde a prípadná tolerancia voči druhej strane by mohla viesť k prehre. Dokument človekom vie pohnúť, vie osvietiť, zburcovať ale aj znechutiť (súdim podľa tunajších hodnotení). Jeho prínos pre "rozumný" svet je veľký, no bohužiaľ sa iste nezaobíde bez odporu, z čoho mám trochu strach. Každopádne, diváci z každej názorovej strany by si to mali pozrieť s otvorenou mysľou. Veľmi dobré. 5* - 90% ()

RomaS

Je otázkou jestli je vhodné hodnotit tento sestřih z filmového pohledu nebo myšlenku, kterou vyjadřuje. Já si vybral druhou variantu. Nicméně asi bych to nedokázal vyjádřit lépe než bi5hop. ()

tuctovychlap

veľmi dobrý dokument, sem-tam pobaví i poučí..ale nevnímam to ako boj s vierou v Boha..nakoľko vieru (ako takú, bez prepletancov s akýmikoľvek náboženstvami a cirkvami) nepovažujem za "zkostnatělost, zabedněnost & hloupost"..jo, aha, áno, som veriaci..:) ()

bi5hop

Celkové nízké hodnocení tohoto promo-dokumentu nebudu rozebírat, nemělo by to smysl a zřejmě ani váhu. Tisíce let podvratných lží stokrát opsaných, tisíckrát přežvýkaných a miliónkrát vyřčených hloupoučkým ovečkám pastýřů, to už je jiná. Snaha opodstatnit vlastní existenci, ať už jako jedinec, nebo skupina je silná a jistě má svůj důvod, stejně jako močový měchýř, toalety a jiné..... Ale, stejně jako spousta jiných věcí, ať už hmotných , nebo nehmotných jsou dobrými sluhy a špatnými pány. Dle mého úsudku, racionálně a logicky uvažující člověk dnešní doby nemůže věřit v boha. Proč ne ? Dnes víme, že šamani déšť nepřivolají, víme že obětovat panu pro dobrou úrodu na příští rok je nesmysl. Víme, že vesmír nevznikl za 6 dní plus odpočínkový den s čajem o páté. Stejně jako je zřejmé, že nebe a peklo jsou konstruktem patologické potřeby po odměně a trestu. I náboženství je fenomén, který spoluutvářel společnosti a s politováním musím konstatovat, že je tomu tak i dnes. Celá historie je plná obludností, kterých se naši předkové dopouštěli ve jménu pohádkových bytosti, které nikdo nikdy neviděl a nikdy neuvidí. To, že někdo někde někam nějak napsal, že zná někoho, kdo slyšel někoho mluvit o někom, kdo zná někoho, kdo viděl někoho, kdo mluvil s bohem, je samo o sobě tak pochybné, že mi nezbývá, než tyhle svaté knihy zařadit v žebříčku věrohodnosti až někam daleko za Alenku v říši divů a sedm trpaslíků. Fakt, že kupříkladu bible je slepenec několika mnohem starších POHANSKÝCH náboženství je samo o sobě nesmírně těžkým direktem do tváře věrohodnosti. Absurdnost boha je dána samotnou interpretací jeho existence, což člověka vede k domněnce, že žijeme na planetě idiotů, kde je idiotství považováno za osvícení a osvícení za idiocii. Lidé často poukazují na obrovské přínosy náboženství po celou dobu historie, jakési ucelení skupin i díky společenským pravidlům která hlásají. Zastánci těchto bludů jen velice neradi přiznávají jakýkoliv omyl zbožňovaného kultu, protože pochybnosti jsou nežádoucí a značně kontraproduktivní božímu záměru. Neznalost vede k mylným závěrům a jejich ochrana si přirozeně žádá přemíru pokrytectví, masové hystérie, výroby bubáků a občasné genocidy. Uvědomění si vlastní malosti je i dnes pro spoustu jedinců tak neúnosné, že je třeba ji nafouknout o božskou esenci, kterou posvěcujeme vlastní vyjímečnost. Víme co je správné a co ne i bez boha a pevně věřím tomu, pokud vůbec Ježíš, Mohamed a ti méně populární existovali, že by s tím, co po nich přišlo a co se v jejich jménu psalo, píše, konalo a koná, nikdy nesouhlasil. Jenže mrtví nemluví, že ? :) Nicméně, bych rád připomněl všem těm ukňouraným pseudo-intelektuálům, že tento dokument je spíše vnadidlo, pozvánka na besedu, ne 77 minut osvícené pravdy. Když neumíte přemýšlet v širším kontextu a rozumět účelu věci, bylo by dobré raději nic nepsat. Bůh s vámi :D ()

eoj

Aby nedošlo k mýlce Krauss i Dawkins jsou super chlapíci, a za jejich snahu pomoct některým s "ateistickým comming-outem", případně je k němu přesvědčit, lze jen zatleskat (ač se to z českého pohledu může zdát bláznivé, skutečně přiznání k ateismu vede v některých částech světa ke společenské stigmatizaci a někde jde dokonce o život - přičemž se zdá, že situace je tím horší, čím větší moc v dané zemi církev má). Nicméně dokument se příliš nepovedl - mohl být mnohem lepší. V podstatě lze souhlasit s Gemini. ()

AFO 2014: Festival plný hvězd

AFO 2014: Festival plný hvězd

08.04.2014

Měsíc duben patří Mezinárodnímu festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc. Ve dnech 15. – 20. 4. se uskuteční jeho 49. ročník, který diváky vezme přímo ke hvězdám. AFO totiž letos… (více)