Černý zabiják

• Česko Kosatky (více)
Ukázka z filmu

Snímek Blackfish odhaluje příběh notoricky známé kosatky Tilikum, která – na rozdíl od jakékoli jiné volně žijící kosatky – zabila v zajetí několik lidí. Co se s ní za tu dobu stalo? Šokující záběry a poutavé rozhovory s trenéry a experty manifestují mimořádnou náturu těchto tvorů. V posledních čtyřech desetiletích si můžeme pozorovat opravdu kruté zacházení s kosatkami v zajetí a rostoucí rozčarování pracovníků, kteří byli mylně informováni o ohrožení tohoto druhu v divočině. A to jenom kvůli vysokým ziskům průmyslu mořských parků. Tento emotivní a napínavý příběh nás přiměje k tomu, abychom zvážili náš vztah k přírodě. Zároveň ale odhaluje, jak málo toho my lidé vlastně víme o těchto vysoce inteligentních a překvapivě vnímavých savcích, které jsme chtěli ovládat. (HBO Europe)

santosz

Několikrát mi přeběhl mráz po zádech, oči zvlhly. Semlelo mě to … Zdržím se však jakéhokoliv moralizování či komentářů již vyřčených. Pod dojmem hlubokého emočního zážitku, jaký tento film ve mně vyvolal, bych jen zacitoval jednu z vět, která se objevila v poslední fázi snímku: „Věřím, že za padesát let budeme jen nevěřícně zírat, v jak barbarské době jsme to žili“ Velmi silně doporučuji. ()

Sgt.Tracnik

Jediným problémem téhle planety jsou lidi. Dokument se sice tváří že jde celou dobu o kosatky, ale ve skutečnosti většina lidí v dokumentu vlastně jenom řeší to, že je zlý zaměstnavatel nechal pracovat v nebezpečném prostředí. Ale dobře, že to bylo natočeno. Ono asi většina zvířat je na nás nasraná, ale ne všechny to holt můžou dát tak viditelně najevo. ()

Mr_Corny

Na zatajovanie skutočností, absenciu humanizmu a prístup k podobným témam v štýle "mňa sa to netýka, neriešim" sme všetci zvyknutí. Dokument je priamy, nenásilný a celkovo zaujímavý. Najskôr som čakal nejaký dokument z podvodného sveta kosatiek v HD kvalite, ale spracovanie rozhovorov a autentických záberov nebolo na škodu. ()

Domonte

Představte si,že seberete zvíře, které je jinak zvyklé žít celý život se svojí matkou v obrovských prostorách oceánu a najednou ho zavřete ho do malé vodní nádrže,kde si z něj uděláte doslova patent na peníze a když nedělá co chcete,tak ho fyzicky potrestáte a ještě ho necháte na pospas dominatnějším kosatkám v nádrži. K tomu asi 70% života stráveného v nádrži o 6 metrech v absolutní tmě,přičemž tito tvorové jsou uzpůsobeni uplavat tisíce kilometrů. Pak dojde k nečekanému a smrtelnému na trenérku,která svým zraněním podlehne a my se jen divíme....Po shlédnutí tohoto snímku mi běží mráz po zádech a určitě ho mohu vřele doporučit. Až právě tedka si uvědomíte,jak jsme hodně maličcí, i když si bohužel myslíme pravý opak.... ()

tomino28

Dokument, který jenom dokazuje, že člověk by si na zemi neměl dělat, co se mu zachce. Protože je ale všechno v první řadě o penězích a výdělcích, tak se kosatky odchytávají a dostávají se do zajetí, do bazénů, kde se nemůžou pořádně pohnout a učí se zábavným kouskům. Tyto okolnosti z některých z nich potom dělají zabijáky, kteří si s člověkem ve vodě hrají podle svého a ukazují mu tak, kdo má v tomto střetu navrch. Smrtí ovšem platí ti, kteří se jim jejich mizerný život v zajetí snaží maximálně zpříjemnit - cvičitelé, kteří jsou s kosatkami v každodenním styku. V každém případě ve mně dokument zanechal hlubokou stopu a SeaWorld svými prostředky jen tak nepodpořím. ()

Kalda69

Njn stejny jako Zatoka. Jen nevim proc by meli depresi trpet jen kosatky nebo delfini. Urcite ji trpi daleko vice zvirat ale hlavne ty, ktera nemaji dostatecny prostor pro svoji realizaci a zaroven tu spravnou socializaci mezi sebou. Coz bych tipoval na drtivou vetsinu Zoo a morskych parku. Muj nazor je zrusit vsechny tyhle vykoristovatelsky instituce. ()

kolly13

Dokument o napadení několika chovatelů kosatkami by nebyl tak zajímavý, kdyby jej tak umně režisérka nedávkovala, zpětně tleskám. Vpodstatě je to film na 5 minutovou reportáž o obřím a masivně deprivovaném zvířeti v zajetí, o kterém víme tak málo. A které za hodné chovné zvíře na atrakce může brát jen mentálně nezdravý jedinec a přece se tak dle vyjádření aktérů běžně dělo. Za vším opět stojí peníze, ale mne zaujala i divácká vize zavřených zvířat jako zábavy a zároveň totálnímu vypnutí soucitu. A že češi nemají mořské parky, se ve světle oblíbených zoo vypaří v lesku bolestivé pravdy. ()

swenyx

Být zavřený v místnosti kde se skoro ani nemůžu pořádně hnout, tak bych taky vraždil. Popravdě ani nechápu co si ty lidi myslí, když vezmou práci chovatele kosatek, to není jako cvičit psa, tohle je sakra divoký zvíře. Je vidět jak je v zajetí zdeptají tak, že dokážou zabíjet, což ve volné přírodě nedělají. A o těch klaunech v hledišti nemluvě, člověk co je schopný jít na další vystoupení po tom co se tohle stalo musí být úplně vymletej. ()

Sunwheel

Dokument to je svojím spôsobom dobrý a pôsobivý svojou témou. Úplné hodnotenie tomu nedám z dôvodu, že protagonisti prestali so svojou prácou až potom ako im kosatka zabila kolegyňu. Zrazu im bolo jasné, že chovanie kosatky v zajatí je hlúposť, je to nemorálne, proti prírode a vlastne aj nebezpečné. A to som vedel aj pred pozeraním dokumentu a nabratí nejakých životných skúseností. Predsa len ten detský film som mal rád ako dieťa. Demencia ľudí nepozná hranice a krásne to ilustruje aj dnešnú materialistickú a bezduchú dobu, kedy ľudia sú ochotní zaplatiť za zážitky a je im jedno, ako sa daný (ne)herec pritom cíti a či to robí dobrovoľne. Hlavne, že ma veľryba ošpliechala! ()

Kajouska

Jakýkoli čin má následek, v případě zajetí kosatek jsou to následky nedozírné. Psychická traumata, která tyto nádherná zvířata mají z toho, jak s nimi lidé zacházejí se samozřejmě musí dříve nebo později projevit. Kolik zvířecích, ale i lidských rodin je rozbouraných kvůli penězům, které chtějí velké společnosti vydělat? O tuto problematiku jsem se zajímala už dříve, ale tento dokument mi podal ucelenou představu o tom, co předcházelo útokům a jak kosatky v zajetí žijí. ()

RoyBatty444

Katarzia po zistení hlavných účastníkov týrania jedného z najkrajších a vedeckými zisteniami potvrdene najemocionálnejších tvorov našej planéty. Nedopozerané z uvedeného dôvodu. ()

Kikyo

Musím říct, že na mě tenhle dokument dost zapůsobil a to i přesto, že se v něm nevyskytovalo moc autentických záběrů napadení člověka kosatkou. Hlavně jsem o téhle problematice nevěděla, dokud jsem na internetu náhodou nezavadila o jméno kosatky, jež jako jediná v zajetí napadla a zabila člověka. Tak jsem se dostala k tomuhle dokumentu a nelituju, že jsem se na něj podívala. Měli by ho vidět hlavně lidi, kteří tuhle formu zábavy finančně podporují, což se sice nás Čechů příliš netýká, ale i tak by se na to lidi měli podívat... ()

EasyGoingBoy

Lhostejnost, arogantnost, nadřazenost, sobectví a krutost - tak schválně jak dlouho to bude lidské rase tolerováno, já myslím, že už slyším tikání :-). Na druhou stranu je to zase práce mizivého procenta mocných, kteří díky svému vlivu a prachům ovládají média atd. takže děckám (a bohužel nejenom jim) nalijí do hlavy, jak se vlastně ty zvířata mají dobře. No, už se začínám vytáčet :-), krásnej dokument, krásnej v tom, že ukazuje realitu, což se moc často nevidí (nutno uznat, že ale mnohem více než třeba před 10 lety) ()

VVee69

Velmi pekne spracovany dokument. Nechapem ako je mozne, ze pri pocte mrtvych a zranenych, tieto zabavne parky stale funguju. Len skoda, ze ked sud rozhodol, ze cvicitelia budu musiet byt oddeleni fyzickou barierou, nic to nemeni na tom, ze tie zvierata trpia. ()

NagatoPein

Kosatka je ultradominantný lovec oceánov, mäsožravec a vysokointelingentný tvor. Čo sa asi stane ak ho zasadíme do tisícnásobne menšieho prostredia ako jeho prirodzené? Ale hold biznis je biznis, to sa chápať dá. Koho zaujíma čo je správne a morálne, keď to zarába. ()

ciapok

emocionálne silné a konzistentné, ale ten záver .... ľudia, ktorí sa nebáli otvorene hovoriť o zneužívaní a podvodoch, rezignovane sledujú "anonymné" divožijúce kosatky a dojatí si vedľa seba posadajú v člne, zaliati zapadajúcim slnkom ? Kde je záverečný odkaz ? Dúfam, že to nie je práve tá rezignácia. Film vysoko hodnotím možno aj preto, že veľa takýchto dokumentov nevidím a priznám sa, že ma dostal. A bol spracovaný veľmi zručne ... téma, v ktorej mám jasno už dávno (zvieratá chované v zajatí za účelom zábavy) mi prišla ako prekvapujúca. Za exkluzívne považujem použitie autentických záberov, z ktorých miestami mrazilo. ()

Cuffini

Pro mě jako milovnici zvířat byl tento dokument naprosto šíleně ohavným zjištěním. Už jen u filmu Zachraňte Willyho brečím sotva film začne (komplexy z dětství). No teď už budu brečet oprávněně, když vím, jak to s ním chudákem dopadlo a co si všechno prožil. Nevím, co jsem si myslela, že všechny podmořské světy, delfínaria se o všechna svá svěřená, či ukradená zvířata, odtrhnutá od své rodiny z divočiny, starají nejlépe jak dovedou, mají skvělé podmínky, nervou do nich různé „léčivé“ sračky a já nevím co ještě. Jo, naivní. Bůů. We believe. Shit. Po vypuštění tohoto snímku do světa, SeaWorld docela dost prodělal, utratil 15 mega za protikampaň (prd platné), ostře zkritizován společností, z tlaku veřejnosti ukončil/ukončí pár orca show, změnilo program v méně náročný pro kosatky, zvětšil jim prostory, ale stále prd platné, prostě to není správné a kterého kreténa napadlo zavřít kosatku dravou do bazénu? Navlíknout ho do tuleního obleku a hodit jim ho, ať si zaplave, opice! Na netu najdete spoustu protestů lidí po celém světě, petic, rozkřiklo se to a hlediště už nejsou tak narvané a děti tak nejásají s rodiči jako dřív (jen ten zbýající zbytek, který ještě neslezl ze stromů, protože tento dokument ještě neviděli, včetně současných trenérů kosatek, který je bezedně milují a myslí si, že zajetí kosatek je ok). Divoká zvířata a ta, která nejsou ohrožena kvůli dobytku člověkovi, který je hamižně z nenažranosti pozabíjel a postahoval, patří prostě do přírody. Nikdo by neměl mít oprávnění jakákoliv zvířata otročit kvůli kšeftu a zavírat je do nepřirozeného prostředí, odtrhávat je od rodiny a už vůbec ne mluvit jménem zvířat, jak jsou spokojená a všechny cviky dělají dobrovolně. Všechna tyranizovaná zvířata v zajetí kvůli pomrdaný ruce člověčí by se měla vzbouřit a hromadně zaútočit na ředitele těhlech „edukativních záchranářských stanic“, prostě roztrhat na cucky a napíchnout pro výstrahu na bránu podniku. “When you look into their eyes, you know somebody's home.“ Edukace lidstva skrz zvířata jde zařídit i jinou formou, než se na ně dívat v mini bazénu nebo za mřížemi, za kterými nám nikdy neukazi a neodhalí to, co v přírodě. #emptytanks, stop captivity, seaworld suck. ()

eplunie

Téma si určitě pozornost zasloužilo, ale nejsem si jistá jestli tímhle způsobem. Celý dokument působil dost nepřehledně a sledovat posloupnost událostí tak, aby z nich bylo možné udělat nějaké závěry, bylo fakt těžké. ()

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz