Reklama

Reklama

zpět na všechny novinky
Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

29.12.2013 Autor POMO

Seznam nejlepších filmů roku 2013 dle ČSFD.cz si můžete nechat zobrazit ve specifičtějším výběru Žebříčků, a to i zvlášť pro jednotlivé žánry. V celkovém žebříčku divácké líbivosti vedou s úžasnými 93,2 procenty při téměř osmi tisících uživatelských hodnocení Rivalové. Ostatní pořadí do desátého místa je následující:

2. Hořící keř – 88,3%
3. Kapitán Phillips – 86,8%
4. Gravitace – 85,5%
5. Lásky čas – 85,4%
6. Nejvyšší nabídka – 84,9%
7. Walter Mitty a jeho tajný život – 85,5%
8. Život Adéle – 84,9%
9. Hobit: Šmakova dračí poušť – 83,5%
10. Zmizení – 83,5%

Mezi výběrem předních uživatelů, administrátorů a festivalových agentů ČSFD.cz ale nad Rivaly vede Gravitace, kterou má ve své top trojce roku více než každý druhý z 29 dotázaných. Po čtyřech hlasech pak obdrželi Rivalové, Zmizení a evropská Velká nádhera. Veškerými žebříčky nejlepších filmů roku 2013 ale brzy zamíchají pravděpodobní oscaroví front-runneři Vlk z Wall Street, Špinavý trik a 12 let v řetězech, kteří vtrhnou do českých kin v lednu 2014.

Topky předních uživatelů a administrátorů ČSFD.cz (uživatelé jsou seřazeni abecedně):

Cival
Vlk z Wall Street – Scorsese v top formě. Fantasticky podaná freska o prostopášném makléři a jeho buranských kamarádech, která toho o kapitalismu, Americe i Scorseseho režijním mistrovství řekne víc než sto hodin dokumentů.

Před půlnocí – Drásavé završení romantického triptychu, které i tentokrát vystihne prostřednictvím jednoho dialogu vše podstatné o (dlouhodobých) vztazích a o tom, proč je život tak krásné utrpení.

Rivalové – Dvě protichůdné povahy, dva životní principy, dva rivalové. Strhující story o umanutých rytířích Formule 1, která je tak suverénně zrežírovaná, napsaná i zahraná, že ji nelze nemilovat.

 

DaViD´82

Vlk z Wall Street – Trainspotting na prachách aneb nehorázná zábava, kde si každý najde to své; od nastavování zrcadel přes cinefilskou formu až po scénky trhající bránici.

Gravitace – Technická (r)evoluce a režijně vypiplaná exhibice, která však funguje hlavně a především jako nebývale strhující i intenzivní "biják" s až překvapivě dobře fungující emoční stránkou.

Sharknado – Nejlepší nejhorší film za poslední roky, který by neměl chybět na žádné párty s nevyčerpatelnou zásobou alkoholu, jelikož tohle bez pěkných pár promile v krvi snad ani docenit nelze.

 

Djkoma

Gravitace – Film, díky kterému si ze svého "to-do" seznamu mohu vyškrtnout přání letět do vesmíru se Sandrou Bullock.

Lásky čas – Rodina, láska, nevratnost života a okamžiků v něm.

Millerovi na tripu – Do tohohle filmu jsem v kině nikdy neumíral smíchy, až mi tekly slzy, a ty nechápavé pohledy zbytku publika do teď nechápu.

 

Enšpígl

Michael Kohlhaas – Dokonalost, která chce velké plátno a nulová očekávání strhujících projevů o svobodě a velkolepých bitev. Tohle není žádnej Hollywood, tohle je ta nejpoctivější evropská filmařina posledního desetiletí.

Hořící keř – Výstavní exponát současné české kinematografie. Vidět jak se odhodlání národa mění ve všeobecný strach, by jsme si měli navždy zapamatovat a nikdy se už nedopustit opakování. Hořící keř nebyl o Janu Palachovi, Hořící keř byl o nás, pro nás.

Walter Mitty a jeho tajný život – Moje osobní největší filmová láska roku 2013.

 

Ferry

Zmizení – Mrazivá atmosféra se mi zavrtala hluboko pod kůži jako už dlouho žádný film.

Walter Mitty a jeho tajný život – Tenhle film je krásnou ukázkou odhodlání, lásky a opravdového života. Přestaňte snít, žijte!

Millerovi na tripu – Od srdce jsem se u toho zasmál, skvělá komedie.

 

Flego

Zmiznutie – Mrazivý thriller s hlbokými myšlienkami.

Gravitácia – Nesmierne pocitový snímok so silným vizuálom.

Star Trek: Do temnoty – Dynamická akčná jazda aj po technickej stránke.

 

formelin

Pěna dní – Typická Gondryho fantazie prolitá surrealistickými hrátkami alá Švankmajer, které mne zahřály u srdíčka.

Klauni – Inteligentní, vizuálně zajímavý, ale především díky dvojici Kaiser & Lábus jedinečný český film tohoto roku.

Europa Report – Solidní žánrovka, která se mi v té záplavě letošních sci-fi líbila snad nejvíc a to především proto, že má uvěřitelný příběh a není přecpaný efekty alá Gravitace.

 

Gemini

Gravitace – Nejintenzivnější filmový zážitek roku, extrémně precizní film. Aspoň ve 3D.

Pád Bílého domu – Extrémně precizní a extrémně debilní, vážně se tvářící propagandistické ZLO.

Enderova hra – Důstojné filmové zpracování v tomhle formátu nezfilmovatelné knihy, ze které mnoho chybí, ale špičkový casting a hlavně dětské herecké výkony zachraňují, co se dá.

 

golfista

Rivalové – Když je režisér ve své nejlepší formě a herec hrající hlavní postavu se tou postavou stane.

Zmizení – Kriminálka, která vás atmosférou donutí chvílemi zapomenout na vaše základní tělesné funkce.

Hořící keř – Film, který strčil včechny české filmy posledních let do kapsy.

 

hirnlego

Pole v Anglii – Film s jednou z nejpůsobivějších scén všech dob. Haf.

Velká nádhera – Středně velká nádhera skoro jako "za starých časů".

Jen Bůh odpouští – Možná Refnovi odpustím taky, až natočí další takhle laskavou noční můru.

 

J*A*S*M

Gravitace – Hektická vesmírná hra o přežití se skvostným vizuálem aneb mainstreamový film, kterému letos nejvíc slušelo velké plátno.

Velká nádhera – Můj letošní favorit v artových vodách - pokud film o ničem dokáže dvě hodiny skvěle bavit, musí být výjimečný.

Lesní duch – Brutální horor, při jehož sledování mě takřka fyzicky bolelo každé zobrazené říznutí, seknutí, bodnutí. A že jich bylo.

 

Jeremy.jk

Iron Man 3 – Změna režiséra Iron Manovi prospěla a přinesla nám dospělejší finále. Poctivější čistokrevnou zábavu by letos (nejen) komixoví fandové v kinech asi marně hledali.

V zajetí démonů – Nejatmosféričtější žánrovka roku. Aneb jak vyčpělou látku přetavit ve dvě hodiny nefalšovaného strachu. Wan je právem momentálně asi nejskloňovanějším jménem spojovaným s hororem.

Velký sešit – Uhrančivý vizuál. Nejpůsobivější letošní artovka, která ve mně i teď, takřka půl roku po skončení MFF KV, nepřestává rezonovat.

 

Malarkey

Walter Mitty a jeho tajný život – Film představující to, pro co stojí žít. Jak z filmového, tak životního hlediska.

Gravitace – Film natočený v nulové gravitaci. Originalita, co nezná hranic.

Nevědomí – S vědomím, že pořád existuje poctivé sci-fi se vším všudy.

 

Matty

Gravitace – Sugestivnější zprostředkování stavu beztíže zřejmě v životě nezakusím.

Stoker – Úchylný film, ale tak svůdně natočený, že jsem jeho svět nechtěl opustit.

Vedlejší účinky – Ve všech ohledech dospělý thriller, kterému v rámci žánru není co vytknout.

 

Nathalie

Gravitace – 2013: Vesmirná odysea: fyzická, fyzikalní, filozofická.

Star Trek: Do temnoty – Hvězdné nebe nade mnou a mravní zákon ve mně.

Před půlnocí – Rozum a chtíč nemohou být v opozici natrvalo.

 

POMO

Rivali – Perfektné filmárske remeslo s emocionálnym i myšlienkovým knoukautom diváka nemusí disponovať objavnosťou či originalitou.

Gravitácia – Po dvoch zhliadnutiach v IMAXe som si ho natoľko zamiloval pre detaily, že mu odpúšťam relatívne odfláknutý scenár.

Iron Man 3 – Šmrncovne odľahčená akčná jazda na horskej dráhe s deväťdesiatkovými hláškami Shanea Blacka a jednou orgastickou aero scénou.

 

Radek99

Hořící keř – 23 let jsem na to čekal: Agnieszko Holland, Vyprávěj!

Zmizení – Thriller nejtemnější. Husí kůže. Bojovat proti Bohu.

Show! – Obchodování s dětmi je/není vlastně prima show.

 

Renton

Vlk z Wall Street – Zasloužený král smečky. Úchvatná freska, ostrá satira, sexy zdrogovaná komedie. Je tam všechno, kvůli čemu miluji film (roku).

Gravitace – Technicky a emocionálně absolutní zážitek, kdy mne platno pohltilo a nechalo vším doslova proletět s hlavní hrdinkou.

Lásky čas – Lásky není nikdy dost a i když zvolil božský Richard trošku problematičtější sci-fi rámec, v jednotlivostech spolehlivě funguje a hladí po romantické duši.

 

Ruuzha

Pacific Rim: Útok na Zemi – Monumentální akce, zhmotnění všech dětských fantazií každého dospěláka.

Revival – Obrovské překvapení z českého pera, ukázka toho, že stará herecká škola pořád ještě umí parádně pobavit každou věkovou kategorii.

Mama – 100 minut permanentní husí kůže, lekačky, napětí, strach, ideální půlnoční biják.

 

Shadwell

Pot a krev – Mám ve skříňce v posilovně plakát s Wahlbergem z tohohle filmu.
Elysium – Nad vše ostatní stavím ve filmech hudbu a akci, a tady je obojí OK.
Velký Gatsby – Tančím teď hodně populární elektroswing, tím je mi to blízký.

 

Tom Hardy

Gravitace – Dokonalá ukázka moderních technologií, které nemusí sloužit jen tupému akčnímu výplachu, ale i emocionální jízdě s opravdovými hereckými výkony.

Nymfomanka, část I. – Ona „porno" nadstavba je sice nakonec docela zbytečná, jinak jde ale o zatraceně chytrou a neskutečně dobře natočenou ukázku toho, jakou sílu má samotné slovo.

Útok na Bílý dům – Nejpříjemnější oživení osmdesátkové akční šablony za poslední dekádu s výborným hrdinou, které bylo mnohem „smrtonosnopastnější", než pátá Smrtonosná past.

 

Tosim

Gravitace – Téměř fyzický zážitek z vesmíru a snímek o podstatě fyzického bytí.

Hledá se prezident – Česká politická událost roku, o které jsme zdánlivě věděli téměř vše, podaná na první pohled klasickou dokumentární formou.

Lásky čas – Obyčejnost a výjimečnost života ve vzájemné symbióze. Ortodoxním vyznavačům žánru sci-fi vstup zakázán.

 

T2

Muž z ocele – Nový Superman vyráža dych, ide si svojou vlastnou cestou v bravúrnej réžii Zacka Snydera, príbeh naplno rešpektuje desaťročiami vytváranú mytológiu a dokonca ju krásne obohacuje, planéta Krypton hneď na úvod svojím prevedením ohúri svojou monumentálnou veľkoleposťou!

Gravitácia – Technicky brilantné zvládnutý vesmírny thriller, pri ktorom zabúdate dýchať.

Zmiznutie – Režisér Denis Villeneuve bravúrne ovláda príbehovú skladbu a diváka drží neustále v napätí a na neustálych pochybách, k tomu tu máme výborne hrajúcich hercov, nebazíruje to zbytočne na drastickosti ale skôr na dômyselnosti a predstavivosti diváka.

 

topr harley

Hobit: Šmakova dračí poušť – Opravdová pocta Středozemi a asi nejlepší letošní fantasy film.

Muž z oceli – Po dlouhé době konečně povedený Superman a šance pro DC, jak se vyrovnat Marvelu.

Thor: Temný svět – Na rozdíl od prvního dílu je pokračování na úplně jiné úrovni. Rozhodně nejlepší letošní Marvelovský film.


Topky agentů ČSFD.cz, operujících na MKK Karlovy Vary:

 

Cineman

Ať žije svoboda – Humorná reflexe současných přezrálých politických hlav a nezapomenutelná dvojrole Toniho Servilla.

Rivalové – Poctivě zfilmovaný inspirativní příběh, který si budu připomínat vícekrát.

Kapitán Phillips – Standardně výtečná Greengrassova hra s napětím doprovázená zničujícím hereckým výkonem Toma Hankse.

 

Davson

Velmistr – Jedinečné spojení intimnosti a velkoleposti.

Velká nádhera – Nejkrásnější a nejsofistikovanější reklama na Řím.

Gravitace – Silný, tělesný a úzkostný zážitek o malosti člověka v nekonečném vesmíru.

 

Kmotr

Upstream Color – Mnohovrstevnatý a vynalézavý film který si bohužel nenašel cestu do české distribuce.

Blackfish – Jeden z nejlepších dokumetů k tématu... fuck Sea World.

Nymfomanka, část I. – Hambacení ještě nikdy nebylo zábavnější :-)

 

Sandiego

Tore tančí – Překvapivý debut německé režisérky je ďábelsky promyšlenou hrou s diváckou empatii, v níž martyrium hlavní postavy prorůstá pocity diváka a sestup do hlubin čistého zla probíhá zároveň s osvobozujícím stoupáním k naději a působivé katarzi.

Sobecký obr – Syrové a hluboce tklivý snímek, který kráčí v nejlepších stopách britského sociálního dramatu a dokazuje, že i příběh malých sběračů kabelů dokáže strhnout a způsobit emocionální otřes, zvláště, vezme-li si na pomoc inspiraci pohádkou Oscara Wildea.

Gravitace – Velkolepý spektákl si podává ruku s uhrančivou a vícevrstevnou esejí o hledání zemské i životní přitažlivosti, pevného bodu a východiska, které v infarktovém závěru představují naději i největší riziko.

 

sinp

Před půlnocí – Málokterá série mě tolik pobízí ohlížet se, bilancovat, srovnávat a na moment se zastavit. Málokde tolik přehlížím jakékoli kazy, protože o ně vůbec nejde.

Gravitace – Při odchodu z kina jsem čil, že svět se náhle začal točit jinak. A v hlavě ten pocit nechce ustat.

Jasmíniny slzy – Od Manželů a manželek se ve mně žádný Allenův film tak intenzivně neusadil. Když si pomyslím, že jsem mu pomalu přestával věřit...

 

StarsFan

Gravitace – Příběhově minimalistické, přesto však intenzivní a působivé. Po vizuální stránce mistrovské dílo.

Kapitán Phillips – Hanksova šance vyrovnat Day-Lewisův oscarový rekord.

Velká nádhera – Byla jsem okouzlena audiovizuální nádherou Velké nádhery.

Reklama

Související novinky

Matthew McConaughey bude bojovat s ohněm

Matthew McConaughey bude bojovat s ohněm

27.01.2024

Před deseti lety byl Matthew McConaughey na absolutním vrcholu. Hlavní role v nolanovce, která je jednou z nejlepších sci-fi poslední dekády. Za Klub poslední naděje vyfoukl DiCapriovi Oscara, navíc… (více)

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

30.11.2023

Jsou tomu prakticky už tři roky od doby, kdy na Oscara nominovaný režisér Paul Greengrass vydal svůj zatím poslední celovečerní film, kterým bylo westernové drama pod názvem Zprávy ze světa s Tomem… (více)

Superman: Legacy nabírá další herce

Superman: Legacy nabírá další herce

12.07.2023

Režisér James Gunn pokračuje v obsazování svého nadcházejícího snímku Superman: Legacy, v němž si hlavní role zahrají nedávno oznámení David Corenswet a Rachel Brosnahan. Ve filmu, jenž má sloužit… (více)

Muschietti míří od Flashe k Batmanovi

Muschietti míří od Flashe k Batmanovi

17.06.2023

Nadějně rozjetý Andy Muschietti, režisér původem z Argentiny, si v Hollywoodu udělal jméno efektivními horory Mama, To a To kapitola 2. Právě tento čtvrtek do našich kin vstoupil i jeho nejnovější… (více)

HBO Max se mění

HBO Max se mění

12.04.2023

Sbohem HBO Max, seznamte se s Max. Šéf Warner Bros. Discovery David Zaslav si protlačil svoji a streamovací služba HBO Max, jež se v květnu spojí ještě s obsahem právě Discovery+, ponese v Americe od… (více)

Snyderovo obří sci-fi dostane eRkové verze

Snyderovo obří sci-fi dostane eRkové verze

24.03.2023

Režisér Zack Snyder plánuje pro svoji obří fanouškovskou základnu koncem dubna třídenní speciální událost, na které promítne svoji komiksovou trilogii Muž z oceli, Batman vs. Superman a Liga… (více)

Je Scorseseho novinka moc dlouhá?

Je Scorseseho novinka moc dlouhá?

21.02.2023

Režisér Martin Scorsese (Mafiáni, Casino) není rozhodně nováčkem v oblasti tříhodinových filmových kolosů. Vlk z Wall Street měl 180 minut a Irčan dokonce 209. Jeho novinka Killers of the Flower Moon… (více)

Gunn začíná čistku DC filmů

Gunn začíná čistku DC filmů

08.12.2022

James Gunn a producent Peter Safran byli nedávno vybráni jako noví šéfové rebrandovaného DC Studios pod studiem Warner Bros. Discovery a jeho ředitelem Davidem Zaslavem. Gunn, který před pár dny… (více)

Hororoví mistři spojí síly

Hororoví mistři spojí síly

19.11.2022

Když se ve filmovém byznysu řekne fúze, většinou z toho nepramení moc dobré zprávy, viz studio Warner Bros. Discovery. Ta následující by ale přece jen mohla být výjimkou. Produkční společnosti Jasona… (více)

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

04.11.2022

Studio Warner Bros. Discovery čerstvě oznamovalo čísla za třetí kvartál a podle očekávání to není žádná hitparáda. I proto se musel před investory poměrně rychle ujmout slova nový šéf společnosti… (více)

Marvel našel nového superhrdinu

Marvel našel nového superhrdinu

01.11.2022

Yahya Abdul-Mateen II (Aquaman, Ambulance) se musel kvůli nabitému diáři vzdát role v prequelu Šíleného Maxe Furiosa, jeho oceňovaná hra Topdog/Underdog na Broadwayi ale brzy končí (nebo minimálně… (více)

23. ročník festivalu Mezipatra se blíží

23. ročník festivalu Mezipatra se blíží

31.10.2022 Reklama

Queer filmový festival Mezipatra nabízí pokaždé to nejlepší z queer světové kinematografie. Desítky filmů a doprovodných akcí na týden ovládnou Prahu a Brno. Letošní už 23. ročník si klade za cíl… (více)

Reklama

Reklama

Nejčtenější novinky

Zemřel Carl Weathers

Zemřel Carl Weathers

02.02.2024

Přichází smutné zprávy ze zámoří. Ve věku šestasedmdesáti let zemřel ve čtvrtek 1. února v kalifornském Los Angeles americký herec Carl Weathers, známý především svou rolí boxera Apolla Creeda z… (více)

Nejnovější novinky

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

29.02.2024

Druhá série ještě ani nemá oznámené datum premiéry, ale už teď víme, že se začalo pracovat rovnou na třetí řadě, v níž se vrátíme do Středozemě. Seriál Pán prstenů: Prsteny moci se pyšní obrovskými… (více)

Al Pacino a Jessica Chastain v adaptaci Shakespeara

Al Pacino a Jessica Chastain v adaptaci Shakespeara

28.02.2024

Al Pacino (Irčan, Klan Gucci) byl před lety tím šťastným aspektem, který pomohl dnes oscarové herečce Jessice Chastain (Interstellar, Očima Tammy Faye) dostat se do Hollywoodu. Tehdy třicetiletá… (více)

Co si nenechat ujít na festivalu Pragueshorts?

Co si nenechat ujít na festivalu Pragueshorts?

27.02.2024 Reklama

Ve středu 28. 2. vypukne 18. ročník Mezinárodního festivalu krátkých filmů Pragueshorts Film Festival, organizovaného každoročně pod hlavičkou MFF Karlovy Vary. Na ty nejlepší krátké filmy z Česka i… (více)

Reklama

Reklama