Černý zabiják

Dokumentární

USA, 2013, 83 min

Chris Towey

Jeff Beal

Smutné je, že spousta lidí potřebuje vidět takovéhle dokumenty, aby pochopila, že SeaWorld je na hlavu postavená zhovadilost. Blackfish je silný kousek, ale výjimečnosti The Cove nedosahuje, už jen proto, že nemá ten neuvěřitelný příběh Richarda O'Barry a jeho zarputilost. Blackfish konstatuje a jasně dává najevo, že takhle by to nešlo. Jenže na to už je pozdě. Teď už je potřeba jednat, což tým kolem The Cove pochopil. Aby to nepůsobilo tak špatně - Blackfish je jeden z nejzajímavějších snímků letošního roku, kosatky jsou fascinující a celou dobu jsem si přál, aby povstaly a vyžraly půl lidstva. Pořád doufám, že to udělaly, když se vyply kamery.(30.12.2013)

Názov filmu je divný, ale až tak celkom neklame. Je to o zabijákovi medzi kosatkami, ale nie že by zabijákom chcel byť, ale vyrobili ho ľudia. Inteligentné tvory žijúce celý život v malom bazéne musia byť deprimované, v stiesnenom priestore s ďalšími jedincami prebiehajú procesy, ktoré nemôžeme ľudských rozumom chápať, a tak sa raz za dlhý čas stane tragédia. Predstavenia cvičiteľov plávajúcich s kosatkami sú úchvatné, ale pri nasledujúcich záberoch, čo robí kosatka, ak sa stane režisérom predstavenia, sa zastavuje dych. Aj divákovi, nielen cvičiteľovi, ktorý musí nechtiac vydržať viac ako minútu na dne a čakať, ako sa kosatka rozhodne. Film predstaví celú genézu pripadov, brutálneho lovu, dlhého procesu výcviku až po kritické chvíle. Hovoriaci ľudia sú striedaní originálnymi zábermi, často až neprijemnými, aj to prináša cvičenie so šelmami. –––– Vedoucí cvičitelka: "TIlikum nikdy neprojevoval útočné chování." –––– Ryby došly. Ona ale po něm chtěla další cviky, za které nedostal žádnou odměnu, i když je provedl správně. Ke konci tak byl nejspíš naštvaný.(28.9.2017)

Nejlepší na tom je to, že vlastně ani nevíte, co vás sere víc. To, že si je vůbec dovolujeme lovit? Pak je unášet, vlastně je prostě a jednoduše jako nic odtrhávat od rodičů, kteří je očividně inteligentně a láskyplnou formou brání. Věznit je. Separovat. Převychovávat. Hospodařením k ponižování. A pak tu máme obdiv ke skutečným lidem ( jak napsala LucinyF. ), kteří přiznávají své omyly (nejen cvičitelé, ale i cesta zpět k první hrůze- lovci). Přiznávají své omyly a vy si je oblíbíte, protože jsou od srdce upřímní a uvěřitelní. A Sea World musí hlavně vydělávat. Mlžit. Zakrývat. A po tom všem si ještě "ta svině" dovolí veřejně nařknout ty, kteří zaplatili cenou nejvyšší, že si za to vlastně mohli sami? Fuuu. Sea World. A kde Tilikum začal být pro vás politování hodnou, zlomenou inteligentní bytostí, začne transformovat do nasraného hrdiny, kterému vlastně ani nezazlíváte jednání, které odnáší z toho kolečka barbarství Ti nejméně vinni. Cvičitelé. Za mě parádní dokument.(4.12.2013)

Kosatka zabila člověka. Proč to udělala? Ne, nedělám si srandu, tohle je vážně dokument o tom, co kosatku vede k tomu, že vraždí trenéry, kteří s nimi cvičí. No dobře, možná to trochu zlehčuji, tohle je dokument a ne slasher. Více méně. Rozhodně se vyplatí na snímek kouknout, protože i když je rozjezd celkem obyčejný, následují pasáže, z nichž vás bude doslova mrazit. Nebudu odsuzovat lidi za to, že chtějí pracovat s kosatkami, budu odsuzovat podnikatele, kteří nejsou ochotni přijmout odpovědnost za svoje činy. Ani se k tomu nevyjádří, ač možnost měli. Lidé si pořád neuvědomují, že zvířata jsou prostě nevyzpytatelná. Oni i lidi jsou celkem magoři. Že kosatka někoho v zajetí zabije, to je bohužel celkem očekávaný důsledek. Že vodní svět viní své zaměstnance, to je bohužel také klasická praxe.(4.12.2013)

Hodně silný dokument, který by měl vidět rozhodně každý, který má rád zvířata.. Musím říct, že v řadě věcí mi otevřel naivní oči.. Já blbec jsem si myslela, že delfíni a kosatky v mořských světech jsou nalezenci na pláži, kteří by z nějakého důvodu (buď trvalého úrazu nebo socializace) nemohli ve volné přírodě už existovat jako např. "Můj přítel delfín".. Rozhodně mě nenapadlo, že se takhle kousek od hlavního města lovila mláďata kosatek na trénink a pobavení.. Myslela jsem si, že bazény jsou navrženy tak, aby zvířatům zajišťovala nějaké minimální pohodlí - jasně volné moře to nebude nikdy, ale že je budou parkovat na noc v garážích bez osvětlení by mě v životě nenapadlo.. A navíc jako bonus je v zajetí uměla rozmnožují.. Vynikající dokument, kde se dozvíte spoustu věcí i o samotných kosatkách, jejich běžném chování a stavbě mozku.. Trošku mi tam chyběla výpověď i protistrany (zástupci odmítli) a nějaké všeobecné statistiky (např. kolik je v současné době drženo kosatek v zajetí a kolik celkem).. Po dokumentu jsem se lehce pídila a našla číslo něco kolem 50 (zdroj internet, tak netuším, jak moc pravdivě podložená informace to je).. Je to masakr, myslela jsem že by se kosatky vešly do jedné desítky..(19.11.2015)

• - Po vydaní dokumentu odhovorilo koncerty vo vodnom parku SeaWorld, kde je Tilikum držaný, mnoho hudobníkov a kapiel (Martina McBride, 38 Special, REO Speedwagon, Cheap Trick, Heart, Barenaked Ladies, Trisha Yearwood a Willie Nelson). (whack)