poster

Černý zabiják

 • Česko

  Kosatky

 • Česko

  Kosatka

  (festivalový název)
 • USA

  Blackfish

 • Velká Británie

  Blackfish

Dokumentární

USA, 2013, 83 min

Kamera:

Chris Towey

Hudba:

Jeff Beal
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Qitek
  *****

  Nejlepší na tom je to, že vlastně ani nevíte, co vás sere víc. To, že si je vůbec dovolujeme lovit? Pak je unášet, vlastně je prostě a jednoduše jako nic odtrhávat od rodičů, kteří je očividně inteligentně a láskyplnou formou brání. Věznit je. Separovat. Převychovávat. Hospodařením k ponižování. A pak tu máme obdiv ke skutečným lidem ( jak napsala LucinyF. ), kteří přiznávají své omyly (nejen cvičitelé, ale i cesta zpět k první hrůze- lovci). Přiznávají své omyly a vy si je oblíbíte, protože jsou od srdce upřímní a uvěřitelní. A Sea World musí hlavně vydělávat. Mlžit. Zakrývat. A po tom všem si ještě "ta svině" dovolí veřejně nařknout ty, kteří zaplatili cenou nejvyšší, že si za to vlastně mohli sami? Fuuu. Sea World. A kde Tilikum začal být pro vás politování hodnou, zlomenou inteligentní bytostí, začne transformovat do nasraného hrdiny, kterému vlastně ani nezazlíváte jednání, které odnáší z toho kolečka barbarství Ti nejméně vinni. Cvičitelé. Za mě parádní dokument.(4.12.2013)

 • Dragoni
  ****

  Dokument zachycující výpovědi svědků a pracovníků zábavního centra SeaWorld, ve kterém došlo k řadě nešťastných událostí, při vystoupení s Kosatkou dravou. Sledovat dokumenty tohoto typu není jistě příjemná ani hezká podívaná, ale vědět o tom, že svět není jen plný duhových poníků a jednorožců je stejně důležitý, jako ponaučení z toho, že chování kosatek v zajetí pro komerční cirkusové vystoupení není správné.(16.3.2014)

 • Hrabka
  ****

  A nedají si říct a nedají... Business je prostě business. Kosatky jsou nevypočitatelná zvířata, ale můžeme se jim vůbec divit, když žijí v zajetí v naprosto odlišném prostředí než na které jsou zvyklá? Je to podobné jako u zvířat v zoo, ale tam se jim aspoň snaží udělat dobré podmínky pro život, pro kosatky to prostě nejde, a proto je tohle jejich zajetí opravdový extrém. Když k nim pak navíc ještě lidi lezou do nádrží a snaží se z toho vytřískat, co nejvíc peněz, tak ať se pak nediví, že se něco takového může stát. A navíc se to opakuje a opakuje. Silný a smutný dokument.(2.2.2015)

 • Flakotaso
  ***

  Je to určitě dobrý a záslužný film, ale docela jsem tam postrádal větší důraz na to, že pokud kosatka loví (třeba i lidi), tak pouze dělá to, co je pro ni přirozené. A ne, že je to způsobeno pouze stresujícím životem v zajetí nebo "špatnými" geny jednotlivce. Navíc s tou nevinností cvičitelů v rámci kosatčího průmyslu bych byl taky opatrný. Všichni to dělají dobrovolně a sami tak onu celou mašinérii vědomě podporují.(15.12.2013)

 • Autogram
  ****

  Názov filmu je divný, ale až tak celkom neklame. Je to o zabijákovi medzi kosatkami, ale nie že by zabijákom chcel byť, ale vyrobili ho ľudia. Inteligentné tvory žijúce celý život v malom bazéne musia byť deprimované, v stiesnenom priestore s ďalšími jedincami prebiehajú procesy, ktoré nemôžeme ľudských rozumom chápať, a tak sa raz za dlhý čas stane tragédia. Predstavenia cvičiteľov plávajúcich s kosatkami sú úchvatné, ale pri nasledujúcich záberoch, čo robí kosatka, ak sa stane režisérom predstavenia, sa zastavuje dych. Aj divákovi, nielen cvičiteľovi, ktorý musí nechtiac vydržať viac ako minútu na dne a čakať, ako sa kosatka rozhodne. Film predstaví celú genézu pripadov, brutálneho lovu, dlhého procesu výcviku až po kritické chvíle. Hovoriaci ľudia sú striedaní originálnymi zábermi, často až neprijemnými, aj to prináša cvičenie so šelmami. –––– Vedoucí cvičitelka: "TIlikum nikdy neprojevoval útočné chování." –––– Ryby došly. Ona ale po něm chtěla další cviky, za které nedostal žádnou odměnu, i když je provedl správně. Ke konci tak byl nejspíš naštvaný.(28.9.2017)

 • - V posledních letech svého života byl Tilikum viditelně frustrovaný i při vystoupení před publikem. Jsou známy videa, kdy místo plnění pokynů trenéra stál nehybně na kraji nádrže a na pokyny cvičitele nereagoval. Nebo vystoupení, kdy po odvolání z nádrže určené pro představení se opět otočil, prorazil zavírající se bránu a vplaval do ní znovu. (freelex)

 • - Od srpna 2015 se zisky společnosti Seaworld snížily o 84 % oproti období před vydáním tohoto filmu. (freelex)

 • - Tilikum, kterému je snímek věnován, se ani po odvysílání napříč protestům veřejnosti svobody nedočkal. Vysvobozením tak pro něj byla až jeho smrt 6. ledna 2017 ve věku 35 let, což je polovina věku, kterého se samci kosatek ve volné přírodě dožívají. (freelex)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace