poster

Černý zabiják

 • Česko

  Kosatky

 • Česko

  Kosatka

  (festivalový název)
 • USA

  Blackfish

 • Velká Británie

  Blackfish

Dokumentární

USA, 2013, 83 min

Kamera:

Chris Towey

Hudba:

Jeff Beal
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Dont
  ****

  Při vší úctě a památce k trenérce Dawn Brancheau, být já Tilikum, sežral bych jí taky. Po těch letech týrání a potlačování veškerých přirozeností se docela divím, že těch incidentů nebylo ještě víc. Člověk by si už měl uvědomit, kde jsou hranice nějaké morálky a slušného chování k ostatním obyvatelům naší planety. Tím spíše, že dle výzkumů patří kosatky k těm inteligentnějším tvorům. Dokument to je zajímavý, ale někteří z těch bývalých trenérů intelektem zrovna nevynikají… A pak mě ještě dorazilo, jak ta brunetka s úsměvem na tváři do kamery mluvila o fantastickém zážitku návštěvy mořského parku, při kterém se stala svědkyní krmení dravých ryb lidským masem zaměstnanců parku. Jakoby to byla opravdu vzrušující zábava…(27.1.2014)

 • Frajer42
  **

  Dokument o tvorech, od kterých bychom se rozhodně měli učit my lidé, nikoli naopak. Věřím, že by nás taková kosatka naučila mnohem významnějším věcem, než učíme my je, tedy cirkusová čísla a mávání ploutví. To mi přijde, mimo jiné, jako hrubé plýtvání potenciálem těchto tvorů, soudě dle toho, co jsem si tak různě přečetl, či dověděl třeba i z tohoto dokumentu. Obecně rozhodně nejsem fanouškem věznění zvířat pro účely zábavy, např. aby si táta s mámou a třemi znuděnými ratolestmi mohli o víkendu někam zajet udělat selfíčko. Úplně mě fascinovaly rozhovory se samotnými cvičiteli, kteří kosatky samozřejmě z hloubi srdce milují, ale přitom se sami podílejí na jejich systematickém týrání. To, v mých očích, rozhodně smrdělo těžkým pokrytectvím. Pokud s něčím nesouhlasím a hnusí se mi to, tak je prvním krokem ke změně, který má možnost udělat úplně každý, přestat páchat to, s čím nesouhlasím. Nikoli pokračovat, v domnění, že kosatce ty ryby budou chutnat více, když jí je budu házet já a přehlížet pravou podstatu jejího utrpení. Na výpovědích těchto spolupachatelů je dokument bohužel vybudován, ba dokonce je více o nich, než o samotných kosatkách. A pokud se zrovna nechystáte stát cvičitelem kosatky, tak tento přístup pravděpodobně rovněž neuvítáte. Celkově je tento dokument poměrně chaotický. Skáče se od čertů k ďáblovi a poté zpět k čertům. Nemá logickou stavbu a nejsem si jistý, zda tvůrci tvořili dokument vůbec s nějakým jasně stanoveným cílem. Přijde mi, že minimálně 98 % úspěchu tohoto dokumentu je skryto ve vhodném výběru tématu. Zpracování dost těžce vázne, což je škoda. Moje poměrně nízké hodnocení tedy rozhodně není z důvodu, že bych byl milovníkem velrybí polévky či majitelem velrybího aquaparku, jen pohrdám zpracováním. Dokument se více zaměřuje na nejrůznější maličkosti kolem, místo aby se zaměřil na jádro celého problému. Navíc se mi také hnusily ty pseudo dojemné rozhovory s největšími přáteli kosatek - ctihodnými cvičiteli. To působilo vyloženě jako reklama na přátelství a dobro. Poté všechny hrozně překvapilo, když taková kosatka, čas od času, svého nejlepšího kamaráda trošku přitopila, či ochutnala. Zajímavé téma, pokulhávající zpracování. Dvě hvězdy. Viděno v rámci Filmové výzvy. Film jsem dostal od uživatele FFilipCZ.(2.9.2015)

 • maseer2
  ****

  nenápadná dokumentární pecka, která za zdánlivě nevinným tématem skrývá spoustu pravd o tom, že lidi jsou v zásadě naivní a krutá hovada.. když tyhle inteligentní tvory odtrhnete od rodin a držíte je celý život v prostoru pár (desítek) čtverečních metrů, tak je vcelku logické, ze se čas od času prostě a jednoduše naserou... silné 4*(12.11.2013)

 • LuccinyFilmy
  ****

  Výborný dokument, po jehož zhlédnutí získáte obdiv ke kosatkám a slíbíte si, že v životě nepodpoříte žádný akvapark s živými zvířaty. Respekt patří i jejich cvičitelům, kteří byli na kameru schopni přiznat svoje omyly. (Jakmile z vás ale vyprchají emoce podnícené naléhavým, jednostranným tónem snímku, dojde vám, že černobílé jsou jen kosatky.)(30.11.2013)

 • heyda
  *****

  Smutné, že film, který je už skoro 2 roky starý, zde má nějakých 723 hodnocení, zatímco Avengers, kteří sotva teď vešli do kin, mají 5399 hodnocení. Jinak dokument velmi důležitý, na zamyšlení, není to sice tak drsný jak Zátoka, ale i tohle ukazuje, že lidem tam nahoře jde jen o prachy a ti dole, kteří se snaží všechny chyby shora alespoň zmírňovat, jde nakonec o samotný život. Vůbec by mi nevadilo, kdyby se zakázal SeaWorld napříč celým světem, jenže to by musel být mnohem větší mediální tlak. Bohužel média stojí většinou na té špatné straně a potom nezbývá než poodkrýt pokličku právě dokumenty jako je tento...90%(7.5.2015)

 • - V posledních letech svého života byl Tilikum viditelně frustrovaný i při vystoupení před publikem. Jsou známy videa, kdy místo plnění pokynů trenéra stál nehybně na kraji nádrže a na pokyny cvičitele nereagoval. Nebo vystoupení, kdy po odvolání z nádrže určené pro představení se opět otočil, prorazil zavírající se bránu a vplaval do ní znovu. (freelex)

 • - Režisér Colin Trevorrow, který stojí za oběma snímky Jurského světa uvedl, že dokumentární film tento dokumentární film měl velký vliv na jeho filmy. Chování zajatého Indominus Rex bylo založeno na chování Tilikuma v zajetí. (freelex)

 • - Tilikum, kterému je snímek věnován, se ani po odvysílání napříč protestům veřejnosti svobody nedočkal. Vysvobozením tak pro něj byla až jeho smrt 6. ledna 2017 ve věku 35 let, což je polovina věku, kterého se samci kosatek ve volné přírodě dožívají. (freelex)