poster

Černý zabiják

 • Česko

  Kosatky

 • Česko

  Kosatka

  (festivalový název)
 • USA

  Blackfish

 • Velká Británie

  Blackfish

Dokumentární

USA, 2013, 83 min

Kamera:

Chris Towey

Hudba:

Jeff Beal
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • farfalla
  *****

  V dokumentu ´The Cove´ (2009) Richard O´Barry zmiňoval SeaWorld a mluvil o tom, jak získavají delfíny a jak s nimi zacházejí. V ´Blackfish´ mluví hlavně bývalí zaměstnanci SeaWorldu o tom, jak se dostali k práci pro tuto společnost a o tom, jak pracovali s kosatkami. Tvůrci filmu se vrátí i do historie vodních představení se zvířaty, aby vysvětlili, jak jednotlivé podnikyv USA, Kanadě a Španělsku mezi sebou spolupracují, jak ošetrovatelé kosatek přilnuli ke svým svěřencům, ale na druhou stranu postupně ztráceli víru ve svého zaměstnavatele. Do povídaní se zapojují i jiní experti, kteří zkoumají chování zvířat ve volné přírodě a v zajetí a pozorují změny. Dokument směřuje k vysvětlení, proč došlo k útokům kosatek na své vychovatele. Nikdy jsem velmi nepřemýšlela nad takovými vodními představeními. Jednak proto, že takové podniky u nás nemáme, a pak mě ani nikdy nelákaly. Po zhlédnutí tohto dokumentu pevně věřím, že nikdo s tím u nás ani nebude chtít začít. Je to zbytečné utrpení pro zvířata.(12.11.2014)

 • Marek1991
  ***

  Už som videl zopár dokumentov, kde naznačovali, či priamo popisovali, ako sú tieto ryby alebo cicavce alebo ako už chcete, frustrované, deprimované a proste ubližuje sa im tým, že sú v zajatí. V podstate mi tento dokument nič nového nedal, akurát rozsiahlejšie popísal cez výpovede ľudí, akí skúsení a šikovní boli cvičitelia, ako neboli Kosatky zlé, no proste vzhľadom na ich iné jednanie, ktoré sa v skratových momentoch zvýraznilo, tak sa stali nehody. Škoda, že tu nie je nejaká investigatíva, navyše sa dlho reční takmer o ničom, čo som prekvapený, že iné dokumenty, ktoré majú čo povedať, tak tie nie sú veľmi dlhé a toto bolo možno až moc. Navyše veľká časť dokumentu bola podľa mňa viac zameraná na ľudí, než na kosatky a ich správanie a vnímanie, tiež to z môjho pohľadu nebolo až tak správne.(25.2.2014)

 • M1k9
  *****

  Blackfish je emotivní příběh o vztahu / nevztahu člověka a kosatky, o oddělení něčeho co má zůstat navždy spolu. Většinu pravdy o nehodě z roku 2010 již známe, pomineme-li extrémně najivní jedince, ale i tak se zde objevilo mnoho odpovědí. Obzvláště zarážející je bezcitnost vedení sea worldů. Myslel jsem si, že se jedná o lidi, kteří to dělají z lásky ke zvířatům a s dobrým úmyslem. O to je smutnější, že umírají lidé, kteří kosatky milují. >>> Dostat podobné příběhy do kina, rozplakat a motivovat lidi a podpořit akceschopnost každého jedince. Bylo by skvělé, kdyby jsme se vydali tímto směrem. Kéž by! 8.5/10(27.6.2015)

 • FFilipCZ
  ****

  This is America! Máte jednoznačné důkazy o tom, že frustrované kosatky v zajetí jsou schopny zabíjet (výpovědi svědků, fotky, videozáznamy), ale stejně tento zábavní průmysl dále přetrvává a vydělává miliony dolarů ročně. Tohle není jenom problém kosatek. Odeberte potomka jakémukoliv tvorovi, ať už to je pes, lev, tygr, opice a nebo třeba ČLOVĚK!, zavřete ho do betonového vězení s minimálním pohybem a vyžitím, a taky z toho bude frustrovaný, znuděný a nasraný - tudíž se nebude chovat tak, jako ve svém normálním přirozeném prostředí. Tyhle typy dokumentů mě vždycky seberou, ale na druhou stranu si to chce občas uvědomit, jak se chováme navzájem k sobě a k ostatním živým tvorům, s kterými sdílíme tuto planetu.(14.12.2014)

 • Dont
  ****

  Při vší úctě a památce k trenérce Dawn Brancheau, být já Tilikum, sežral bych jí taky. Po těch letech týrání a potlačování veškerých přirozeností se docela divím, že těch incidentů nebylo ještě víc. Člověk by si už měl uvědomit, kde jsou hranice nějaké morálky a slušného chování k ostatním obyvatelům naší planety. Tím spíše, že dle výzkumů patří kosatky k těm inteligentnějším tvorům. Dokument to je zajímavý, ale někteří z těch bývalých trenérů intelektem zrovna nevynikají… A pak mě ještě dorazilo, jak ta brunetka s úsměvem na tváři do kamery mluvila o fantastickém zážitku návštěvy mořského parku, při kterém se stala svědkyní krmení dravých ryb lidským masem zaměstnanců parku. Jakoby to byla opravdu vzrušující zábava…(27.1.2014)

 • - Po vydaní dokumentu odhovorilo koncerty vo vodnom parku SeaWorld, kde je Tilikum držaný, mnoho hudobníkov a kapiel (Martina McBride, 38 Special, REO Speedwagon, Cheap Trick, Heart, Barenaked Ladies, Trisha Yearwood a Willie Nelson). (whack)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace