Černý zabiják

Dokumentární

USA, 2013, 83 min

Chris Towey

Jeff Beal

Príde ten čas, kedy si generácie čo prichádzajú( ak ich teda televízia a koniny čo tam bežia neskazia), budú krútiť hlavami nad naším uvažovaním o svete a budú naše chyby posudzovať omnoho kritickejšie než by sme boli toho schopný my. Blackfish je pekným dokumentom. Spojením hovoriacich hláv a kamerových záznamov. Viacej ako o kosatkách konfrontuje dokument ľudí čo majú radi prírodu s tými, ktorý hľadajú finančný zisk a dopad tohto nevyrovnaného súboja na zvieratá a ľudí. Síce to neprináša žiadne poriadne revalations, ale považujem ho za dôležitý. Už len ako svedectvo, že takto sa to jednoducho robiť nemá. Jeden z tých filmov, ktorý by sa mal povinne púšťať deťom na škole.(1.11.2014)

Dokumentární bomba, investigativní, s gradujícím dějem, co vtáhne. O kosatkách uvězněných ve vodních parcích, které působí šťastně - jsou to hopíci, cvičené "opice", které však tím vším hrozně trpí. To my lidi tak nějak tušíme, přesto do těch parků chodíme (teda my ne, když je u nás nemáme, ale kdyby byly, šla bych), ony pak zabíjí a já se tomu nedivím.(13.3.2014)

Při vší úctě a památce k trenérce Dawn Brancheau, být já Tilikum, sežral bych jí taky. Po těch letech týrání a potlačování veškerých přirozeností se docela divím, že těch incidentů nebylo ještě víc. Člověk by si už měl uvědomit, kde jsou hranice nějaké morálky a slušného chování k ostatním obyvatelům naší planety. Tím spíše, že dle výzkumů patří kosatky k těm inteligentnějším tvorům. Dokument to je zajímavý, ale někteří z těch bývalých trenérů intelektem zrovna nevynikají… A pak mě ještě dorazilo, jak ta brunetka s úsměvem na tváři do kamery mluvila o fantastickém zážitku návštěvy mořského parku, při kterém se stala svědkyní krmení dravých ryb lidským masem zaměstnanců parku. Jakoby to byla opravdu vzrušující zábava…(27.1.2014)

Hodně silný dokument, který by měl vidět rozhodně každý, který má rád zvířata.. Musím říct, že v řadě věcí mi otevřel naivní oči.. Já blbec jsem si myslela, že delfíni a kosatky v mořských světech jsou nalezenci na pláži, kteří by z nějakého důvodu (buď trvalého úrazu nebo socializace) nemohli ve volné přírodě už existovat jako např. "Můj přítel delfín".. Rozhodně mě nenapadlo, že se takhle kousek od hlavního města lovila mláďata kosatek na trénink a pobavení.. Myslela jsem si, že bazény jsou navrženy tak, aby zvířatům zajišťovala nějaké minimální pohodlí - jasně volné moře to nebude nikdy, ale že je budou parkovat na noc v garážích bez osvětlení by mě v životě nenapadlo.. A navíc jako bonus je v zajetí uměla rozmnožují.. Vynikající dokument, kde se dozvíte spoustu věcí i o samotných kosatkách, jejich běžném chování a stavbě mozku.. Trošku mi tam chyběla výpověď i protistrany (zástupci odmítli) a nějaké všeobecné statistiky (např. kolik je v současné době drženo kosatek v zajetí a kolik celkem).. Po dokumentu jsem se lehce pídila a našla číslo něco kolem 50 (zdroj internet, tak netuším, jak moc pravdivě podložená informace to je).. Je to masakr, myslela jsem že by se kosatky vešly do jedné desítky..(19.11.2015)

Je to určitě dobrý a záslužný film, ale docela jsem tam postrádal větší důraz na to, že pokud kosatka loví (třeba i lidi), tak pouze dělá to, co je pro ni přirozené. A ne, že je to způsobeno pouze stresujícím životem v zajetí nebo "špatnými" geny jednotlivce. Navíc s tou nevinností cvičitelů v rámci kosatčího průmyslu bych byl taky opatrný. Všichni to dělají dobrovolně a sami tak onu celou mašinérii vědomě podporují.(15.12.2013)

• - Po vydaní dokumentu odhovorilo koncerty vo vodnom parku SeaWorld, kde je Tilikum držaný, mnoho hudobníkov a kapiel (Martina McBride, 38 Special, REO Speedwagon, Cheap Trick, Heart, Barenaked Ladies, Trisha Yearwood a Willie Nelson). (whack)