Černý zabiják

Dokumentární

USA, 2013, 83 min

Chris Towey

Jeff Beal

Zase taková bomba to nebyla. Vysoké hodnocení dávám pro své informační hodnoty a aby to vidělo co nejvíc lidí. Tohle je potřeba, aby se na všicni lidé podívali, porozuměli tomu, co se tam v tom idiotským parku děje a řekli si: "Hele to je fakt na palici, co se tam děje, musíme ten park zavřít." Chce to, aby se lidé probudili a buď tam přestali chodit jak trubky (a ještě za to platili), aby celej ten park zavřeli. Anebo protestovali a nechali ho zavřít tak jako tak.(20.1.2014)

A nedají si říct a nedají... Business je prostě business. Kosatky jsou nevypočitatelná zvířata, ale můžeme se jim vůbec divit, když žijí v zajetí v naprosto odlišném prostředí než na které jsou zvyklá? Je to podobné jako u zvířat v zoo, ale tam se jim aspoň snaží udělat dobré podmínky pro život, pro kosatky to prostě nejde, a proto je tohle jejich zajetí opravdový extrém. Když k nim pak navíc ještě lidi lezou do nádrží a snaží se z toho vytřískat, co nejvíc peněz, tak ať se pak nediví, že se něco takového může stát. A navíc se to opakuje a opakuje. Silný a smutný dokument.(2.2.2015)

Je krásné vidět, když se lidé vzepřou a poučí se ze svých chyb, prozří.. Nepochybuji, že cvičitelé své svěřence skutečně milují a chtějí jim být ku prospěchu. Otázkou zůstává do jaké míry si uvědomují skutečnost, že chování jejich zaměstnavatelů je nemorální, sobecké, kurevsky kruté, odsouzeníhodné a neměli by ho podporovat. Bohužel musí nejdříve vyprchat počáteční mladické nadšení, které zakryje i morální odpornost páchanou na tak velkolepých tvorech. A ve chvíli, kdy naivita opadne a své svěřence začnou nesobecky milovat.. jim chtějí skutečně pomoct. Domnívám se, že Tilikum dělá pro své druhy velmi důležitou věc, lidem ukazuje, že takhle to prostě nepůjde. Jiná cesta zřejmě není a pomalu to začínají chápat i ti nejpovolanější. Pokud to má ale skutečně někdo v rukách tak to jsou spotřebitelé. Oni jsou hybnou silou tohoto bezpráví. Neumím si představit, že by někdo po takových informacích ještě někdy do podobných zábavných středisek vkročil. Po "the Cove" tu máme další dokument, který by se měl povinně vysílat na všech základních školách a dětem vštěpovat morální hodnoty, respekt a pokoru.(4.12.2013)

Dokumentární bomba, investigativní, s gradujícím dějem, co vtáhne. O kosatkách uvězněných ve vodních parcích, které působí šťastně - jsou to hopíci, cvičené "opice", které však tím vším hrozně trpí. To my lidi tak nějak tušíme, přesto do těch parků chodíme (teda my ne, když je u nás nemáme, ale kdyby byly, šla bych), ony pak zabíjí a já se tomu nedivím.(13.3.2014)

Už som videl zopár dokumentov, kde naznačovali, či priamo popisovali, ako sú tieto ryby alebo cicavce alebo ako už chcete, frustrované, deprimované a proste ubližuje sa im tým, že sú v zajatí. V podstate mi tento dokument nič nového nedal, akurát rozsiahlejšie popísal cez výpovede ľudí, akí skúsení a šikovní boli cvičitelia, ako neboli Kosatky zlé, no proste vzhľadom na ich iné jednanie, ktoré sa v skratových momentoch zvýraznilo, tak sa stali nehody. Škoda, že tu nie je nejaká investigatíva, navyše sa dlho reční takmer o ničom, čo som prekvapený, že iné dokumenty, ktoré majú čo povedať, tak tie nie sú veľmi dlhé a toto bolo možno až moc. Navyše veľká časť dokumentu bola podľa mňa viac zameraná na ľudí, než na kosatky a ich správanie a vnímanie, tiež to z môjho pohľadu nebolo až tak správne.(25.2.2014)

• - Režisér Colin Trevorrow, který stojí za oběma snímky Jurského světa uvedl, že dokumentární film tento dokumentární film měl velký vliv na jeho filmy. Chování zajatého Indominus Rex bylo založeno na chování Tilikuma v zajetí. (freelex)

• - V posledních letech svého života byl Tilikum viditelně frustrovaný i při vystoupení před publikem. Jsou známy videa, kdy místo plnění pokynů trenéra stál nehybně na kraji nádrže a na pokyny cvičitele nereagoval. Nebo vystoupení, kdy po odvolání z nádrže určené pro představení se opět otočil, prorazil zavírající se bránu a vplaval do ní znovu. (freelex)

• - Po vydaní dokumentu odhovorilo koncerty vo vodnom parku SeaWorld, kde je Tilikum držaný, mnoho hudobníkov a kapiel (Martina McBride, 38 Special, REO Speedwagon, Cheap Trick, Heart, Barenaked Ladies, Trisha Yearwood a Willie Nelson). (whack)