Černý zabiják

Dokumentární

USA, 2013, 83 min

Chris Towey

Jeff Beal

A nedají si říct a nedají... Business je prostě business. Kosatky jsou nevypočitatelná zvířata, ale můžeme se jim vůbec divit, když žijí v zajetí v naprosto odlišném prostředí než na které jsou zvyklá? Je to podobné jako u zvířat v zoo, ale tam se jim aspoň snaží udělat dobré podmínky pro život, pro kosatky to prostě nejde, a proto je tohle jejich zajetí opravdový extrém. Když k nim pak navíc ještě lidi lezou do nádrží a snaží se z toho vytřískat, co nejvíc peněz, tak ať se pak nediví, že se něco takového může stát. A navíc se to opakuje a opakuje. Silný a smutný dokument.(2.2.2015)

to vrhá celkom iné svetlo na "Zachráňte Willyho"(18.8.2014)

Tím černým zabijákem není kupodivu myšlen negr z Bronxu, jak jsem se domníval, ale sympatický, inteligentní a citlivý mořský živočich. Tím se mé znalosti mořského světa hluboce prohloubily a mně se potvrdilo tušení, že v moři neplavou jen obalované rybí prsty.(1.11.2014)

Smutné, že film, který je už skoro 2 roky starý, zde má nějakých 723 hodnocení, zatímco Avengers, kteří sotva teď vešli do kin, mají 5399 hodnocení. Jinak dokument velmi důležitý, na zamyšlení, není to sice tak drsný jak Zátoka, ale i tohle ukazuje, že lidem tam nahoře jde jen o prachy a ti dole, kteří se snaží všechny chyby shora alespoň zmírňovat, jde nakonec o samotný život. Vůbec by mi nevadilo, kdyby se zakázal SeaWorld napříč celým světem, jenže to by musel být mnohem větší mediální tlak. Bohužel média stojí většinou na té špatné straně a potom nezbývá než poodkrýt pokličku právě dokumenty jako je tento...90%(7.5.2015)

Tenhle dokument se mnou hodně otřásl a to jsem viděl už kde co. Popravdě nevím, kde začít - během filmu se mi honilo hlavou milion myšlenek, takže doufám, že se mi je podaří obsáhnout tak, aby vše dávalo smysl a na nic jsem nezapomněl. Tenhle dokument pojednává o osudu několika vybraných kosatek v Sea World, i když vlastně reprezentuje stav této problematiky kdekoli na světě. Vodní svět je vlastně takový vodní cirkus, kde jsou zvířata držena a cvičena k pobavení návštěvníků. Ono to na první pohled nevypadá, kosatky se tváří, že to dělají rády - aby pobavily, zavděčily se nebo prostě pro kýbl ryb. Jenže! Na začátku stál odlov mláďat ve volné přírodě. Několik jich během toho uhynulo, zatímco celá rodina dospělých kosatek plula nadohled a po celou dobu s naříkajícími mláďaty komunikovala. Kdo někdy slyšel nářek velryby pro své mládě, dovede si představit o čem mluvím. Pak není divu, že i lovci při vytahování mláďat z vody plakali. Věděli jste, že kosatky jsou velmi sociální, tvoří rodiny a že mají svůj jazyk či dialekt, kterým se dorozumívají uvnitř své skupiny? Věděli jste, že vedou silný citový život a při výzkumu jejich mozku se přišlo na to, že prožívají stav, který je podobný vědomí u člověka? V akváriu pak samozřejmě o žádnou rodinu nejde, je to uměle sestavená skupina bez příbuzenských vztahů, takže kosatky mezi sebou různě bojují a soupeří, často se vzájemně napadají a zraňují. Taková frustrace se neustále kumuluje v hlavě zvířete, které pokud si uvědomuje samo sebe, je těžké predikovat, jak s takovou frustrací naloží. Od začátku provozování vodních světů je známo více jak 70 napadnutí člověka kosatkou, zatímco ve volné přírodě ani jedno. Zajímavé, že? Hm, ani ne. Nejznámnější kosatka držená v zajetí - pětitunový Tilikum je exemplární případ mluvící za všechny. Od počátku si prošel vším možný a přestože člověka už několikrát napadnul, byl dál používan jako chovný samec a krom toho, že své geny šířil dál, denně vystupoval ve vodním světě a bylo tedy otázkou času, kdy toho bude mír regulérně dost. Neříkám, že kosatka zaslouží více pozornost, než medvěd v cirkuse nebo kráva ve velkochovu, ale tady je přesně vidět, že když si pětitunový potenciální zabiják usmyslí, že už toho má dost, budou lítat části těl. A taky lítaly, Tilikum napadl a zabil cvičitelku během vystoupení. V dokumentu vystupuje řada bývalých cvičitelů kosatek, kteří otevřeně mluví se slzami v očích o špíně a nekalých praktikách Sea World - dokument je tedy postaven převážně na jejich výpovědích a záběrech z bazénů, takže welfare kosatek je zde jakoby až na druhém místě a kdyby neumírali lidé, kdo ví, jestli by dokument vůbec vzniknul. Naštěstí chytrý člověk si domyslí, že všechny útoky kosatek jsou jen reakcí na to, že jim chybí přirozené prostředí a neprosperují dobře (svěšená ploutev, zkrácení věku na třetinu). Tilikum zemřel ve věku 35 let letos v lednu. Po celou dobu sledování tohoto filmu (je mimořádně napínavý) mě nezvykle bolelo u srdce, zvláště pak u záběrů, kdy samici odebírají její mládě a převážejí ho do jiného bazénu - tyhle záběry člověka opravdu srazí na kolena!(23.3.2017)

• - Po vydaní dokumentu odhovorilo koncerty vo vodnom parku SeaWorld, kde je Tilikum držaný, mnoho hudobníkov a kapiel (Martina McBride, 38 Special, REO Speedwagon, Cheap Trick, Heart, Barenaked Ladies, Trisha Yearwood a Willie Nelson). (whack)