Reklama

Reklama

Černý zabiják

  • Česko Kosatky (více)
Ukázka z filmu
Dokumentární
USA, 2013, 83 min

Snímek Blackfish odhaluje příběh notoricky známé kosatky Tilikum, která – na rozdíl od jakékoli jiné volně žijící kosatky – zabila v zajetí několik lidí. Co se s ní za tu dobu stalo? Šokující záběry a poutavé rozhovory s trenéry a experty manifestují mimořádnou náturu těchto tvorů. V posledních čtyřech desetiletích si můžeme pozorovat opravdu kruté zacházení s kosatkami v zajetí a rostoucí rozčarování pracovníků, kteří byli mylně informováni o ohrožení tohoto druhu v divočině. A to jenom kvůli vysokým ziskům průmyslu mořských parků. Tento emotivní a napínavý příběh nás přiměje k tomu, abychom zvážili náš vztah k přírodě. Zároveň ale odhaluje, jak málo toho my lidé vlastně víme o těchto vysoce inteligentních a překvapivě vnímavých savcích, které jsme chtěli ovládat. (HBO Europe)

(více)

Videa (1)

Ukázka z filmu

Recenze (98)

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Orka zabiják II. Dokument dvou zaměření. Převládající pasáže držící se ve vodách „lidstvo je banda krutých pokrytců, snažící se přetvořit respektu hodné tvory v lošťomiloušké stroje na prachy“ jsou vynikající a osud vězněného a dělat rodinkám opičky nuceného Willyh… Ehm, Tilikuma je nevydíravým způsobem jímavý a neradostný. A zase až tak nevadí, že se tu všichni ohánějí zrovna kosatkami čistě proto „že jsou inteligentnější než většina živočišné říše“ jako by snad jen z toho důvodu měly mít větší právo na svobodu než jiná zvířata ve vodních světech, cirkusech a podobných show. Na pováženou je, že to kosatky prezentuje jako hodná a milá stvoření a div ne druhé vtělení Krista na Zemi, v jejíchž řadách je Tilikum politováníhodnou výjimkou potvrzující pravidlo a anomálie vzešlá čistě ze špatného zacházení; to člověka napadá, jestli je to záměr či je autorka skutečně tak naivní, že si neuvědomuje čím kosatky jsou v přirozeném prostředí. Problémová je ovšem především konspirační linie o zlounské organizaci a jejím desítky let trvajícím zastíracím komplotu. Sami tvůrci mezi řečí sice utrousí, že pro takřka vše z uváděného je více verzí, které se vzájemně rozcházejí a pádné důkazy nejsou, ale tendenčně dávají prostor jen a pouze těm verzím, které se jim hodí do krámu. A není to vůbec o pohledu SeaWorldu jako takového; jejich postoj je dostatečně výmluvný i bez jejich verze událostí. Ostatně i to finální rozhodnutí soudu je Pyrrhovým vítězstvím; sice nyní mají v SeaWorldech chráněné zaměstnance, ale již tak deprimované kosatky jsou rázem chudší o možná tu poslední radost v jejich bazénovém životě; a to sice kontakt se svými trenéry. ()

whack 

všechny recenze uživatele

Dokument bol málo kritický a problematika zadržiavania morských cicavcov vo vodných parkoch ostáva úplne nestranne na zvážení každého diváka. Chcelo by to viac informácií o kosatkách a vodných parkoch a menej informácií o cvičiteľkách. Je smutné, že sa veci dali do pohybu, až keď umreli ľudia. Mŕtve kosatky vo vodných parkoch toľko pozornosti médií nezískali. Ale aspoň že sa tak stalo, vodné parky musia byť zatvorené. Podpíšte, prosím, petíciu za záchranu kosatky Tilikum TU. ()

Reklama

Dragoni 

všechny recenze uživatele

Dokument zachycující výpovědi svědků a pracovníků zábavního centra SeaWorld, ve kterém došlo k řadě nešťastných událostí, při vystoupení s Kosatkou dravou. Sledovat dokumenty tohoto typu není jistě příjemná ani hezká podívaná, ale vědět o tom, že svět není jen plný duhových poníků a jednorožců je stejně důležitý, jako ponaučení z toho, že chování kosatek v zajetí pro komerční cirkusové vystoupení není správné. ()

Hrabka 

všechny recenze uživatele

A nedají si říct a nedají... Business je prostě business. Kosatky jsou nevypočitatelná zvířata, ale můžeme se jim vůbec divit, když žijí v zajetí v naprosto odlišném prostředí než na které jsou zvyklá? Je to podobné jako u zvířat v zoo, ale tam se jim aspoň snaží udělat dobré podmínky pro život, pro kosatky to prostě nejde, a proto je tohle jejich zajetí opravdový extrém. Když k nim pak navíc ještě lidi lezou do nádrží a snaží se z toho vytřískat, co nejvíc peněz, tak ať se pak nediví, že se něco takového může stát. A navíc se to opakuje a opakuje. Silný a smutný dokument. ()

*CARNIFEX* 

všechny recenze uživatele

Absolútne šokujúci dokument, ktorý Vám v určitých pasážach, svojimi autentickými zábermi, na 100% - vyrazí dych. Niektoré pocity, ktoré vo vás vyvolá, budú hlbšie a mrazivejšie, ako pri sledovaní jedného z najstrašnejších hororov, aké ste doposiaľ videli. Záverečná beznádej je iba vyvrcholením nadpriemernej drámy, ktorú by mali povinne vysielať na stredných školách. ()

Galerie (17)

Zajímavosti (8)

  • Poslední potomek Tilikuma se narodil 20. 4. 2017 v Texaském SeaWorldu. (freelex)
  • V posledních letech svého života byl Tilikum viditelně frustrovaný i při vystoupení před publikem. Jsou známy videa, kdy místo plnění pokynů trenéra stál nehybně na kraji nádrže a na pokyny cvičitele nereagoval. Nebo vystoupení, kdy po odvolání z nádrže určené pro představení se opět otočil, prorazil zavírající se bránu a vplaval do ní znovu. (freelex)
  • Režisér Colin Trevorrow, který stojí za oběma snímky Jurského světa uvedl, že dokumentární film tento dokumentární film měl velký vliv na jeho filmy. Chování zajatého Indominus Rex bylo založeno na chování Tilikuma v zajetí. (freelex)

Související novinky

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

29.12.2013

Seznam nejlepších filmů roku 2013 dle ČSFD.cz si můžete nechat zobrazit ve specifičtějším výběru Žebříčků, a to i zvlášť pro jednotlivé žánry. V celkovém žebříčku divácké líbivosti vedou s úžasnými… (více)

Reklama

Reklama