Reklama

Reklama

Černý zabiják

  • Česko Kosatky (více)
Ukázka z filmu
Dokumentární
USA, 2013, 83 min

Strhující příběh o mořských predátorech, držených v zajetí pro účely zábavních parků, i rizicích povolání jejich cvičitelů. V několika světových mořských parcích při společných představeních s kosatkami přišlo o život několik jejich cvičitelů. Ale až po uvedení tohoto dokumentu společnost Sea World v roce 2015 ukončila „chovný" program kosatek. 7. ledna 2017 ukončila show kosatek v San Diegu a omezila vystupování kosatek v Orlandu na „vzdělávací" představení. Neslavným protagonistou filmu je samec Tilikum, který vlastně pomohl obrátit veřejné mínění proti chovu kosatek v zajetí. V dokumentu vyšlo najevo, že incident se zabitím cvičitelky v Orlandu nebyl v jeho případě první. Nezanedbatelným faktem je, že během 23 let v Orlandu pomohl zplodit 14 potomků, a tak i v jiných parcích a vodních světech předvádějí i nadále show kosatky nesoucí jeho geny. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Ukázka z filmu

Recenze (93)

whack 

všechny recenze uživatele

Dokument bol málo kritický a problematika zadržiavania morských cicavcov vo vodných parkoch ostáva úplne nestranne na zvážení každého diváka. Chcelo by to viac informácií o kosatkách a vodných parkoch a menej informácií o cvičiteľkách. Je smutné, že sa veci dali do pohybu, až keď umreli ľudia. Mŕtve kosatky vo vodných parkoch toľko pozornosti médií nezískali. Ale aspoň že sa tak stalo, vodné parky musia byť zatvorené. Podpíšte, prosím, petíciu za záchranu kosatky Tilikum TU. ()

Hrabka 

všechny recenze uživatele

A nedají si říct a nedají... Business je prostě business. Kosatky jsou nevypočitatelná zvířata, ale můžeme se jim vůbec divit, když žijí v zajetí v naprosto odlišném prostředí než na které jsou zvyklá? Je to podobné jako u zvířat v zoo, ale tam se jim aspoň snaží udělat dobré podmínky pro život, pro kosatky to prostě nejde, a proto je tohle jejich zajetí opravdový extrém. Když k nim pak navíc ještě lidi lezou do nádrží a snaží se z toho vytřískat, co nejvíc peněz, tak ať se pak nediví, že se něco takového může stát. A navíc se to opakuje a opakuje. Silný a smutný dokument. ()

Reklama

*CARNIFEX* 

všechny recenze uživatele

Absolútne šokujúci dokument, ktorý Vám v určitých pasážach, svojimi autentickými zábermi, na 100% - vyrazí dych. Niektoré pocity, ktoré vo vás vyvolá, budú hlbšie a mrazivejšie, ako pri sledovaní jedného z najstrašnejších hororov, aké ste doposiaľ videli. Záverečná beznádej je iba vyvrcholením nadpriemernej drámy, ktorú by mali povinne vysielať na stredných školách. ()

Dragoni 

všechny recenze uživatele

Dokument zachycující výpovědi svědků a pracovníků zábavního centra SeaWorld, ve kterém došlo k řadě nešťastných událostí, při vystoupení s Kosatkou dravou. Sledovat dokumenty tohoto typu není jistě příjemná ani hezká podívaná, ale vědět o tom, že svět není jen plný duhových poníků a jednorožců je stejně důležitý, jako ponaučení z toho, že chování kosatek v zajetí pro komerční cirkusové vystoupení není správné. ()

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Orka zabiják II. Dokument dvou zaměření. Převládající pasáže držící se ve vodách „lidstvo je banda krutých pokrytců, snažící se přetvořit respektu hodné tvory v lošťomiloušké stroje na prachy“ jsou vynikající a osud vězněného a dělat rodinkám opičky nuceného Willyh… Ehm, Tilikuma je nevydíravým způsobem jímavý a neradostný. A zase až tak nevadí, že se tu všichni ohánějí zrovna kosatkami čistě proto „že jsou inteligentnější než většina živočišné říše“ jako by snad jen z toho důvodu měly mít větší právo na svobodu než jiná zvířata ve vodních světech, cirkusech a podobných show. Na pováženou je, že to kosatky prezentuje jako hodná a milá stvoření a div ne druhé vtělení Krista na Zemi, v jejíchž řadách je Tilikum politováníhodnou výjimkou potvrzující pravidlo a anomálie vzešlá čistě ze špatného zacházení; to člověka napadá, jestli je to záměr či je autorka skutečně tak naivní, že si neuvědomuje čím kosatky jsou v přirozeném prostředí. Problémová je ovšem především konspirační linie o zlounské organizaci a jejím desítky let trvajícím zastíracím komplotu. Sami tvůrci mezi řečí sice utrousí, že pro takřka vše z uváděného je více verzí, které se vzájemně rozcházejí a pádné důkazy nejsou, ale tendenčně dávají prostor jen a pouze těm verzím, které se jim hodí do krámu. A není to vůbec o pohledu SeaWorldu jako takového; jejich postoj je dostatečně výmluvný i bez jejich verze událostí. Ostatně i to finální rozhodnutí soudu je Pyrrhovým vítězstvím; sice nyní mají v SeaWorldech chráněné zaměstnance, ale již tak deprimované kosatky jsou rázem chudší o možná tu poslední radost v jejich bazénovém životě; a to sice kontakt se svými trenéry. ()

Galerie (17)

Zajímavosti (7)

  • Od srpna 2015 se zisky společnosti Seaworld snížily o 84 % oproti období před vydáním tohoto filmu. (freelex)
  • V současné době (2018) přežívá v zajetí v nádržích na celém světě 58 kosatek. Je zaznamnáno, že nejméně 166 kosatek zemřelo v zajetí, z toho je známu 30 mrtvě narozených mláďat a 14 pokusů o odchycení v oceánu, kdy kostaky zemřely při převozu nebo těsně po něm. Společnost SeaWorld má ve svých třech parcích ve Spojených státech 21 kosatek. (freelex)
  • Poslední potomek Tilikuma se narodil 20. 4. 2017 v Texaském SeaWorldu. (freelex)

Související novinky

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

29.12.2013

Seznam nejlepších filmů roku 2013 dle ČSFD.cz si můžete nechat zobrazit ve specifičtějším výběru Žebříčků, a to i zvlášť pro jednotlivé žánry. V celkovém žebříčku divácké líbivosti vedou s úžasnými…

Reklama

Reklama