Černý zabiják

Dokumentární

USA, 2013, 83 min

Chris Towey

Jeff Beal

Orka zabiják II. Dokument dvou zaměření. Převládající pasáže držící se ve vodách „lidstvo je banda krutých pokrytců, snažící se přetvořit respektu hodné tvory v lošťomiloušké stroje na prachy“ jsou vynikající a osud vězněného a dělat rodinkám opičky nuceného Willyh… Ehm, Tilikuma je nevydíravým způsobem jímavý a neradostný. A zase až tak nevadí, že se tu všichni ohánějí zrovna kosatkami čistě proto „že jsou inteligentnější než většina živočišné říše“ jako by snad jen z toho důvodu měly mít větší právo na svobodu než jiná zvířata ve vodních světech, cirkusech a podobných show. Na pováženou je, že to kosatky prezentuje jako hodná a milá stvoření a div ne druhé vtělení Krista na Zemi, v jejíchž řadách je Tilikum politováníhodnou výjimkou potvrzující pravidlo a anomálie vzešlá čistě ze špatného zacházení; to člověka napadá, jestli je to záměr či je autorka skutečně tak naivní, že si neuvědomuje čím kosatky jsou v přirozeném prostředí. Problémová je ovšem především konspirační linie o zlounské organizaci a jejím desítky let trvajícím zastíracím komplotu. Sami tvůrci mezi řečí sice utrousí, že pro takřka vše z uváděného je více verzí, které se vzájemně rozcházejí a pádné důkazy nejsou, ale tendenčně dávají prostor jen a pouze těm verzím, které se jim hodí do krámu. A není to vůbec o pohledu SeaWorldu jako takového; jejich postoj je dostatečně výmluvný i bez jejich verze událostí. Ostatně i to finální rozhodnutí soudu je Pyrrhovým vítězstvím; sice nyní mají v SeaWorldech chráněné zaměstnance, ale již tak deprimované kosatky jsou rázem chudší o možná tu poslední radost v jejich bazénovém životě; a to sice kontakt se svými trenéry.(28.1.2014)

Je krásné vidět, když se lidé vzepřou a poučí se ze svých chyb, prozří.. Nepochybuji, že cvičitelé své svěřence skutečně milují a chtějí jim být ku prospěchu. Otázkou zůstává do jaké míry si uvědomují skutečnost, že chování jejich zaměstnavatelů je nemorální, sobecké, kurevsky kruté, odsouzeníhodné a neměli by ho podporovat. Bohužel musí nejdříve vyprchat počáteční mladické nadšení, které zakryje i morální odpornost páchanou na tak velkolepých tvorech. A ve chvíli, kdy naivita opadne a své svěřence začnou nesobecky milovat.. jim chtějí skutečně pomoct. Domnívám se, že Tilikum dělá pro své druhy velmi důležitou věc, lidem ukazuje, že takhle to prostě nepůjde. Jiná cesta zřejmě není a pomalu to začínají chápat i ti nejpovolanější. Pokud to má ale skutečně někdo v rukách tak to jsou spotřebitelé. Oni jsou hybnou silou tohoto bezpráví. Neumím si představit, že by někdo po takových informacích ještě někdy do podobných zábavných středisek vkročil. Po "the Cove" tu máme další dokument, který by se měl povinně vysílat na všech základních školách a dětem vštěpovat morální hodnoty, respekt a pokoru.(4.12.2013)

Nejlepší na tom je to, že vlastně ani nevíte, co vás sere víc. To, že si je vůbec dovolujeme lovit? Pak je unášet, vlastně je prostě a jednoduše jako nic odtrhávat od rodičů, kteří je očividně inteligentně a láskyplnou formou brání. Věznit je. Separovat. Převychovávat. Hospodařením k ponižování. A pak tu máme obdiv ke skutečným lidem ( jak napsala LucinyF. ), kteří přiznávají své omyly (nejen cvičitelé, ale i cesta zpět k první hrůze- lovci). Přiznávají své omyly a vy si je oblíbíte, protože jsou od srdce upřímní a uvěřitelní. A Sea World musí hlavně vydělávat. Mlžit. Zakrývat. A po tom všem si ještě "ta svině" dovolí veřejně nařknout ty, kteří zaplatili cenou nejvyšší, že si za to vlastně mohli sami? Fuuu. Sea World. A kde Tilikum začal být pro vás politování hodnou, zlomenou inteligentní bytostí, začne transformovat do nasraného hrdiny, kterému vlastně ani nezazlíváte jednání, které odnáší z toho kolečka barbarství Ti nejméně vinni. Cvičitelé. Za mě parádní dokument.(4.12.2013)

Při vší úctě a památce k trenérce Dawn Brancheau, být já Tilikum, sežral bych jí taky. Po těch letech týrání a potlačování veškerých přirozeností se docela divím, že těch incidentů nebylo ještě víc. Člověk by si už měl uvědomit, kde jsou hranice nějaké morálky a slušného chování k ostatním obyvatelům naší planety. Tím spíše, že dle výzkumů patří kosatky k těm inteligentnějším tvorům. Dokument to je zajímavý, ale někteří z těch bývalých trenérů intelektem zrovna nevynikají… A pak mě ještě dorazilo, jak ta brunetka s úsměvem na tváři do kamery mluvila o fantastickém zážitku návštěvy mořského parku, při kterém se stala svědkyní krmení dravých ryb lidským masem zaměstnanců parku. Jakoby to byla opravdu vzrušující zábava…(27.1.2014)

Jsem nesmírně ráda, že jsem tento dokument mohla vidět. Je to kus filmařské a lidské práce. Zcela mě ohromila perfketní časová sekvence, která mi servírovala informace přesně tak, jak jsem je zrovna potřebovala. Neuvěřitelně mě to vtáhlo do dějě a bylo mi stále větší a větší smutno nad naší neuvěřitelnou sobeckostí a chamtivostí. Kosatka přitom jenom stojí uprostřed tohoto cirkusu, kde na jedné straně stojí korporace, které rozhodují o jejím životě a na straně druhé jsou jen zranitelní cvičitelé, kteří se jí snaží život zpříjemnit. Je to boj s větrnými mlýny, který může ovlivnit každý z vás, kdo se rozhodne tento "zábavní průmysl" nepodporovat. Hodně mě ale zklamal český název "Černý zabiják". Některé lidi to okamžitě stáhne pouze na jednu stranu. Budou věřit tomu, že je to krvelačné monstrum. No možná i je, ale kvůli komu, hm? Prosím, podívejte se na to a udělejte si vlastní představu...(8.4.2014)

• - V posledních letech svého života byl Tilikum viditelně frustrovaný i při vystoupení před publikem. Jsou známy videa, kdy místo plnění pokynů trenéra stál nehybně na kraji nádrže a na pokyny cvičitele nereagoval. Nebo vystoupení, kdy po odvolání z nádrže určené pro představení se opět otočil, prorazil zavírající se bránu a vplaval do ní znovu. (freelex)

• - Poslední potomek Tilikuma se narodil 20. 4. 2017 v Texaském SeaWorldu. (freelex)

• - Režisér Colin Trevorrow, který stojí za oběma snímky Jurského světa uvedl, že dokumentární film tento dokumentární film měl velký vliv na jeho filmy. Chování zajatého Indominus Rex bylo založeno na chování Tilikuma v zajetí. (freelex)