Dohonit vítr

(festivalový název)

Po smrti svojej starkej sa Anna (Marie Blokhus) vracia späť do rodnej dediny, v ktorej roky nebola, aby sa zúčastnila pohrebu. Avšak nič milé na ňu nečaká. Okrem bývalého priateľa (Tobias Santelmann), ktorého nečakane opustila, a mrzutého, zatrpknutého starého otca (Sven-Bertil Taube), ktorý zanevrel snáď na celý svet, pred ňou stojí iba kopec nezodpovedaných otázok a hlavne vina za smrť jej rodičov. (sochoking)

Allgreen

"Však když jsem posoudil vše, co jsem vytvořil svýma rukama, za jakým cílem jsem je lopotil, všechno bylo bez významu, pouhé pronásledování větru" ()

Tomas_PO

Veľmi smutný, no zároveň krásny nórsky film. Staroba zmiešaná s mladosťou, smrť so životom, zatrpknutosť s láskou. To všetko vložené do malebného, no zároveň drsného periférneho nórskeho fjordu. ()

Gregor_Samsa

Febiofest, povedená věc, přišlo mi tenkrát. Na druhé či třetí rande. Příjemná náladovka, severská pocitovka, léto na jihu Norska, návrat domů, jeden pohřeb a jeden (možná) návrat. Byl? Nebyl? Sám už nevím… [70%; 2015 Cinestar Anděl] Příjemné, civilní, nepřehrávané, ze severu, opravdové. O návratu domů, rozkrytí minulosti, najití smyslu a cesty dál. Ostrov někde u norského pobřeží, písečná pláž, co mi připomněla Lofoty stejně jako dřevěné domky s červeným nátěrem. Fouká, většinou je zataženo, ale tráva je v létě krásné zelená a vzduch dýchá svobodou. Krásnej film. [80%; 2020-03-02 Home sweet home] ()

H_K

Po návratu Anny domů po 10ti letech se postupně rozkrývají jednotlivé motivace a tajemství postav, Annina brunátného dědečka, zemřelé babičky, samotné Anny i Havarda, který má vyrobit rakev pro babičku a Annina dávná láska. Hlavní roli určují krásné exteriéry krajiny s minimalistickým herectvím, kdy se vše ukrývá k gestech, náladách i pohledech. Je to taková malá severská detektivka, kdy je na snaze diváka, zda všechny detaily postřehne:-) V hlavě mi utkvěla scéna, kdy Anna jde sama navštívit mrtvou babičku s kopretinou v ruce...aneb vezměte si kapesník. Vrátit čas zpět nejde a najít cestu k sobě samotné i k zemřelé babičce a jejím posledním dnům je těžké. Velmi se mi líbil postupně roztávající vztah mezi Annou a jejím dědečkem. Snímek ocení především ti, kdo mají silný vztah k prarodičům, jinak to bude jen milý snímek. Pro mě byl díky tomu velmi osobní. Doporučuji. ()

Jenda1250

milý film z norského venkova o vyrovnávání se s minulostí, o křivdách, tajemstvích, starých láskách, smíření... a přesolených bramborových knedlíkách. Je to často víc komendie než drama, jak to v norské kinematografii bývá. ()

hujerita

Nejak moc ma to neoslovilo. Ale zasa pozerať sa to dalo a herci boli super. Dedo samozrejme na jednotku s hviezdičkou. Nečakal som že to bude také smutné, ale čo už, severania sú taký. Možno keď sa k tomu vrátim hodnotenie zdvihnem vyššie. Myslím že sa to dá pozrieť aj viackrát. ()