poster

Modrooký bandita

 • italský

  Il bandito dagli occhi azzurri

 • anglický

  The Blue-Eyed Bandit

  (neoficiální název)

Krimi

Itálie, 1980, 96 min

Scénář:

Alfredo Giannetti

Producenti:

Enzo Doria

Scénografie:

Giantito Burchiellaro

Kostýmy:

Rosalba Menichelli
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (4)

 • Karlos80
  ***

  Ničím nevybočující, ale jinak docela poutavý kriminální thriller (nebo také postpoliziottesco) na jedno klasické téma, které přežilo až do dnešních dnů, hlavně mezi různými šíbry, kteří chtěli bezpracně zbohatnout a třeba i vedli dvojí život jako zdejší hlavní představitel:-) Možná tak jak Nero ve finální scéně, si někde podobně bezstarostně žije i nejznámější český zloděj Franta Procházka, ale ten to měl určitě lehčí než tady Franco Nero v roli které mu šli jako nikomu jinému. Skutečně toho svědomitého úředníčka-falešného mrzáka, zahrál snad ještě lépe než modrookého zloděje. Nejlepší scéna? Jednoznačně trochu nedbale provedená loupež (kde za sebou zanechal až spoustu indicií které později vzbudily podezření viz Nerovi manžetové knoflíčky na rukávech od košile). Za povšimnuté stojí i sličná taliánská herečka Dalila Di Lazzaro ("La ragazza dal pigiama giallo") v roli služebné, a Enniovo docela pěkné hudební číslo. Pěkný film, který není sice moc vzrušující, ale dovede si udržet dobré tempo a rytmus, je zde několik povedených a šikovných zvratů (viz Nerova senilní matka, upoutaná na nemocniční lůžko-více nebudu prozrazovat) které mohou oslovit. Nerovi ač je to hajzlík nelze tady nefandit. Jeho fanoušci, dost možná pak budou šílet blahem:-)(27.8.2012)

 • borsalino
  ***

  V podstatě typický námět, ovšem v tomto případě postavený na neuvěřitelně modrých očích Franca Nera, který si zde střihnul v podstatě dvojroli - svědomitého úředníka a bandity. Příběh je celkově velmi předvídatelný a zub času se zde podepsal zcela zásadně. Ale za shlédnutí to rozhodně stojí.(7.5.2011)

 • honajz
  ***

  Docela slušná con kriminálka, v níž se Franco Nero "převléká" očima, takže ho pak svědkové nedokážou poznat. Má to pravda pomalejší tempo, jako všechny filmy té doby, ale zas se dá koukat na Dalilu DiLazzaro (známou i z Tří mužů na zabití, kde hrála s Delonem).(5.7.2009)

 • kkarx
  ***

  Konec 70. let fakticky znamenal i konec kvalitní filmařiny v Itálii. A až na výjimky vlastně Italové už v 80. letech nic moc kvalitního neudělali a Modrooký bandita není v tomhle ohledu onou výjimkou. Ke kladům se dá říct snad jen to, že Franco Nero si roli kulhajícího důchodce viditelně užil a právě v této poloze přichází ty nejzábavnější momenty. Jednak ho svádí mladá servírka coby důchodce a on se pěkně zapotí, když ji musí odmítat, aby nezničil své plány, pak ho paradoxě zase otravuje jeden homosexuál, kterýho se nemůže zbavit. Převlek měl docela nepřesvědčivý, i když o to zas tolik nešlo. Taky to podivně balancuje mezi komedií a vážnějším pojetím a režie už nabízí jenom letmé vzpomínky ze zlaté éry let předešlých.(18.12.2018)