Tučňáci - život z blízka

(seriál)
  • Česko Tučňáci - špión ve vlastních řadách (více)
TV spot
Dokumentární
Velká Británie, 2013, 3x53 min

Každý jejich krok zachycují tučňáčí kamery. Podíváte se, co to skutečně obnáší být tučňákem. Nejnovější kamery nám poskytnou zcela novou perspektivu ohledně chování a extrémních taktik přežití těchto mimořádných a nesmírně charismatických ptáků. Pořad staví na úspěchu řady Lední medvěd - špión na ledě a posouvá se na další úroveň s tučňáčími kamerami Penguincams, což je řada animatronických kamer, které vypadají jako tučňáci, jejich mláďata či vajíčka. Pořad Tučňák - špión ve vlastních řadách se vydává do mrazivé antarktické oblasti za tučňáky císařskými a jejich příběhy prokládá velmi odlišnými zážitky tučňáků Humboldtových v Jižní Americe a tučňáků skalních na Falklandách. Poskytuje pohled do zákulisí všech dramat a náročných úkolů, kterým tučňáci v průběhu roku čelí. Rozhodně však nechybí ani úsměvné okamžiky. Jedinečné technické zázraky tučňáčích kamer umožňují jejich splynutí s koloniemi tučňáků a nabízejí tak ještě detailnější pohled na jejich život na pevnině i v moři. (Viasat)

TV spot

kinej

Než jsem si „Penguins: The spy in the huddle“ pustil, měl jsem trochu obavy, že tři hodiny je na zabavení se tučňáky přespříliš. Ale recenze byly vesměs pozitivní a samozřejmě oprávněně. Stereotyp nehrozí, protože se střihem skáče mezi třemi druhy tučňáků, tučňákem císařským, dále Humboldtovým a tučňákem skalním, jejichž životy jsou značně odlišné. Všechny tři druhy mě uchvátily, jejich život a péče o potomky nedávají prostor k hluchým místům. Každá epizoda obsahuje dojemné okamžiky, ale obecně je tato série vtipná, už jen tím, že většina záběrů je nasnímaná očima plně funkčních robotických tučňáků, jejichž komické pohyby a interakce s těmi živými by byla na samostatný dokument. Pro ty, kdo se chtějí něco nadstandartního dozvědět o těchto mimořádných tvorech, je tato série určitě lepší variantou než francouzské patetické Putování tučňáků. Skvělý vypravěč David Tennant sice také vyprávění odlehčuje, ale rozhodně není infantilní jako zmíněny francouzský rodinný film a netrpí tím informační hodnota. ()

Kmotr76

Velice zajímavý a zábavný dokument. A že mě nepřekvapuje, že to je zase BBC. Plný počet nedávám, protože přeci jenom dokumentů o přírodě a zejména pak o zvířatech je nespočet a vyjmenoval bych půl tuctu (minimálně) lepších. Ten robotučnáčí paparazi je fakt skvělý nápad a myslím, že v žádném jiném dokumentu neuvidíme tolik scén ze života tučňáků a tolik se o těchto bizarních stvoření nedozvíme. ()

Autogram

Strasti a slasti života tučniakov očami tučniakov, prípadne aj očami ich vajíčka. Všetko, čo súčasná technika dovolí vrátane nočného videnia alebo snímania aj za tej najhoršej búrky v Antarktíde. Pozorovanie ich života nenudí, striedajú sa akcie rôzneho charakteru, adrenalínové, veselé, dojímavé aj smutné. V najhorších mrazoch a víchriciach na planéte sa treba postarať o seba, svojho partnera, vajíčko vo vaku medzi nohami a nakoniec o mláďa. Najlepšie zábery a skutočné príbehy tučniakov, aké zatiaľ boli natočené. ()

majo25

BBC Earth si postavilo latku vysoko, a tento seriál ju teda nedočahuje. A ako podobné 'spy dokumenty', ani tento neprináša nič nové, pričom spracovanie mi pripomína prírodovedné dokumenty pre deti. Okrem toho, nemám rád, keď sa venujú kamerám a nie zvieratám. Ale miestami je to hravé, vtipné, tučniakom držíte palce v ich problémoch a zábery sú detailné. Nesmiem zabudnúť a veľmi si cením pipľavú prácu kameramanov a dlhé hodiny čakania na použiteľné zábery, rovnako ako niekoľkomesačnú prácu autorov. Hodnotenie: 70% ()

LiborGondek

Tučňák Humboldtův - největší frajeři. Best scéna, když skáčou po hlavách spícím tuleňům. Tučňák císařský - nejmajestátnější. Kolíbavá chůze alá kachna, nejlepší scéna = páření, no nemají to lehké... Tučňák skalní - pro mě nejmíň zajímavý, nevím proč, připomíná mi trochu Korelu chocholatou. Přesto v dokumentu podává extra výkony, 1000x skákat na skálu a 1000x být smeten, to chce silné nervy... Žárlivá samice, která ničí kameru v domnění, že jde o sokyni taky dobrá. Celkově? Výborný dokument! BBC umí. ()