Aldabra: Byl jednou jeden ostrov

Steve Lichtag

Steve Lichtag

Robert Jíša

Oldřich Kaiser (vyp.), Jiří Knot

Tenhle film mě fakt hodně mrzí. Nejdřív jsem ho nestihl v kinech, pak jsem ho 2 roky marně sháněl na DVD nebo BluRay, pak jsem ho hledal i na internetu a nakonec našel nějakou rusky dabovanou kopii. Nechtěl jsem si ale kazit dojem, tak jsem ji zase smazal. Dneska mi málem vypadly oči z důlků, když jsem zahlédl, že ho dávají na Nově. Okamžitě jsem tam přepl a musím říct, že mě to trochu (dost) zklamalo. Mám Oldřicha Kaisera rád a jeho vyprávění je fajn, ale myslím, že tomuhle by víc sedl klasický dokumentární komentář než tahle blbina. Po 10 minutách to přestává být vtipné. Záběry jsou super a je opravdu škoda, že zůstal potenciál toho filmu z větší části nevyužitý. I tak ***.(2.7.2017)

Olda Kaiser nadaboval takový dokumentární výstřih ze života o želvách, bezkřídlích ptácích a krabech na atolu Aldabra (který je severně od Madagaskaru a východně od africké Tanzánie), aby ho trochu oživil. Což o to, Olda je v poho, ale stačí to? Ve 3D jsem neměl možnost vidět, takže hodnotím jen, jak to šlo v TV.(7.7.2017)

Viděl jsem to ve 2D, takže chápu, že o velkou část pokoukání jsem byl ochuzen - to ale nemělo vliv na mé celkové hodnocení, protože si ty prolétavající planety či rybky brnkající divákovi o nos dokážu ve 3D představit. Ostrov byl nádherný, život na něm i kolem něj pod hladinou také. Nic však z čeho bychom museli padnout jak se říká na zadek. Stačí si pustit kterýkoliv kanál na satu nebo třeba Primu Zoom a máte tam toho tuny. A kdo chce 3D je tu IMAX a jeho dokumenty typu Galapágy což bylo Adabře hodně podobné. Hlas Oldřicha Kaisera byl ze začátku až nezvyklý, ale časem mi naopak začal k filmu ladit. Byly to však jen ty momenty kdy suše komentoval a popisoval. Jakmile došlo na měnění hlasů, hlášky a ,,rozhovory'' zvířectva mezi sebou navzájem, bylo to už slabší. Tomu se ale zase smály děti, tak v tom byl asi záměr. Příjemná byla i hudba R. Jíši. Podobně jako ostatním mi tam chyběla nějaká osnova, nějaká příběhová linie... Kamera tu poskakuje chvilku pod vodou, chvilku na d vodou... Každou chvíli něco jiného, přitom když už zvířatům dali jména, mohl to štáb nějak vtipně pospojovat jako je tomu v jiných dokumentech do nějakého příběhu. To je spíše povzdech, protože jinak jsem byl spokojený. Na Čechy je natočení dokumentárního filmu v takto exotických lokacích hodno pochvaly, obzvláště ve 3D. Příroda je překrásná, úžasná a jsem rád, když místa na které se asi nikdy nepodívám mohu vidět z takovýchto dokumentů. A už také vím jak vypadalo rodiště mého kraba zemního, kterého jsem měl mnoho let, než i on odešel do krabího nebe. * * *(11.8.2017)

Nemůžu si pomoct, ale ten komentář mě prostě nějak nebavil. Je vidět, že je to hodně cíleno na děti, Oldřich Kaiser se snaží, ale mně to trochu kazilo zážitek z těch krásných záběrů, které Lichtag na ostrově Aldabra pořídil. Ani úvod mě moc nenadchnul, ale pak to byla prostě krása. Příroda je úchvatná.(25.7.2017)

Aldabra mi připoměla speciální 3D filmy, které se promítali jen v IMAXu. Tankrát jsem je strašně obdivoval přišlo mi to úplně neuvěřitelné, byť příběh byl velmi jednoduchý a tak nějk o ničem. Přesně to se ve mě ozvalo když jsem viděl Aldabru. Ten 3D rozměr tu dělá opravdu mnoho a film posouvá dál. Myslím si, že pro diváky 2D verze to bude jen nějaký dokument z pozoruhodného místa a, že uvidí něco kam se normálně nedostanou. 3D verze mě opravdu dovezla na Aldabru je to jak v tom Imaxu, je to atrakce podívaná kde děj není až tak duležitý protože to co vidím je prostě užásné jsem tam. Proto se na Aldabru dívám a hodnotím ji jinak , než ostatní filmy. Upřednostňuji pocity navozené 3D a celkový zážitek. Protože to zážitek opravdu je. Musím uznat, že Lichtag je zjevně dobrodruh, už jen že se do takového projektu pustil je odvážné. Navíc to že ho dotáhl do takové dokonalosti je skoro až neuvěřitelné. Z titulků plyne, že film opravdu kompletně dělali češi a vše se v česku dokončovalo. V životě by mě nenapadlo, že tu máme filmaře, kteří tohle dokáží. Proto jen tak dál.(22.11.2015)

• - Ostrov je nedostupný a nehostinný, ale přesto kypící životem. Nachází se jižně od Seychelských ostrovů a severně od Madagaskaru. Je tvořen výhradně korály a zbytky vápenitých schránek dalších živočichů. Jeho nejvyšší vrchol se proto nachází pouze 19 metrů nad mořem. Geologická fakta navíc prozrazují, že tento unikátní atol v minulosti nejméně šestkrát zmizel pod hladinou moře. Klimatické změny a tání v polárních oblastech nás varují, že tento přírodní div světa se může brzy opět potopit. (Zdroj: Falcon)