Aldabra: Byl jednou jeden ostrov

Steve Lichtag

Steve Lichtag

Robert Jíša

Oldřich Kaiser (vyp.), Jiří Knot

Název "Aldabra" zní dokumentárně, jeho pokračování "Byl jednou jeden ostrov" pak spíše pohádkově, či rodinně a přesně takto výsledný film vypadá. Nejedná se o dokument a nejedná se ani o pohádku, je to něco mezi a dle mého názoru bude většina rodin s dětmi spokojena. Film je plný nádherných záběrů, navíc podpořených 3D verzí, která má zas po delší době smysl. Vše je doladěno výborně sedící a znějící hudbou. Aldabra je první nedokumentární film Steva Lichtaga, to že tento slavný tvůrce točí dokumenty je znát. Hlavní příběh film vcelku postrádá, ale zase jich má několik kratších... ono to vlastně je takové spojení situací a dění na tomto krásném ostrově a jejich kvalitní okomentování Oldřichem Kaiserem. Tedy jsem rád, že se do toho Steve Lichtag a ostatní pustili, i když nástrah a nebezpečí byla jistě spousta. A samozřejmě jsem rád, že něco takového vzniklo "u nás". 70%(19.12.2015)

Viděl jsem to ve 2D, takže chápu, že o velkou část pokoukání jsem byl ochuzen - to ale nemělo vliv na mé celkové hodnocení, protože si ty prolétavající planety či rybky brnkající divákovi o nos dokážu ve 3D představit. Ostrov byl nádherný, život na něm i kolem něj pod hladinou také. Nic však z čeho bychom museli padnout jak se říká na zadek. Stačí si pustit kterýkoliv kanál na satu nebo třeba Primu Zoom a máte tam toho tuny. A kdo chce 3D je tu IMAX a jeho dokumenty typu Galapágy což bylo Adabře hodně podobné. Hlas Oldřicha Kaisera byl ze začátku až nezvyklý, ale časem mi naopak začal k filmu ladit. Byly to však jen ty momenty kdy suše komentoval a popisoval. Jakmile došlo na měnění hlasů, hlášky a ,,rozhovory'' zvířectva mezi sebou navzájem, bylo to už slabší. Tomu se ale zase smály děti, tak v tom byl asi záměr. Příjemná byla i hudba R. Jíši. Podobně jako ostatním mi tam chyběla nějaká osnova, nějaká příběhová linie... Kamera tu poskakuje chvilku pod vodou, chvilku na d vodou... Každou chvíli něco jiného, přitom když už zvířatům dali jména, mohl to štáb nějak vtipně pospojovat jako je tomu v jiných dokumentech do nějakého příběhu. To je spíše povzdech, protože jinak jsem byl spokojený. Na Čechy je natočení dokumentárního filmu v takto exotických lokacích hodno pochvaly, obzvláště ve 3D. Příroda je překrásná, úžasná a jsem rád, když místa na které se asi nikdy nepodívám mohu vidět z takovýchto dokumentů. A už také vím jak vypadalo rodiště mého kraba zemního, kterého jsem měl mnoho let, než i on odešel do krabího nebe. * * *(11.8.2017)

Tenhle film mě fakt hodně mrzí. Nejdřív jsem ho nestihl v kinech, pak jsem ho 2 roky marně sháněl na DVD nebo BluRay, pak jsem ho hledal i na internetu a nakonec našel nějakou rusky dabovanou kopii. Nechtěl jsem si ale kazit dojem, tak jsem ji zase smazal. Dneska mi málem vypadly oči z důlků, když jsem zahlédl, že ho dávají na Nově. Okamžitě jsem tam přepl a musím říct, že mě to trochu (dost) zklamalo. Mám Oldřicha Kaisera rád a jeho vyprávění je fajn, ale myslím, že tomuhle by víc sedl klasický dokumentární komentář než tahle blbina. Po 10 minutách to přestává být vtipné. Záběry jsou super a je opravdu škoda, že zůstal potenciál toho filmu z větší části nevyužitý. I tak ***.(2.7.2017)

Film o ostrově, který je jedním z takových posledních rájů nezničených lidským vlivem (sice se o to pokoušeli ale neúspěšně). Je tu spousta pěkných záběrů ne zdejší krásnou krajinu, mořské dno a zdejší tvorstvo. Na začátku se dokonce objeví i pravěký Pteranodon. Co je ale nejvíc překvapivé je to, že to natočili češi.(2.7.2017)

• allegria

Normálně mi Oldřich Kaiser jako herec nevadí, ale tady byla jeho volba coby vypravěče nešťastným krokem a zkazilo mi to celý film. A snesla bych i jeho hlas a výslovnost, kdyby aspoň byl ten komentář napsaný seriózně. Záběry byly nádherné, ale celkový dojem hrozný. Mám pocit, že autor doprovodného komentáře buďto vůbec děti nezná a nerozumí jim, nebo je má rovnou za blbce. Tak moc mi to šlo na nervy, že jsem - navzdory nádherné přírodě - film nedokoukala do konce.(8.5.2018)

• - Ostrov je nedostupný a nehostinný, ale přesto kypící životem. Nachází se jižně od Seychelských ostrovů a severně od Madagaskaru. Je tvořen výhradně korály a zbytky vápenitých schránek dalších živočichů. Jeho nejvyšší vrchol se proto nachází pouze 19 metrů nad mořem. Geologická fakta navíc prozrazují, že tento unikátní atol v minulosti nejméně šestkrát zmizel pod hladinou moře. Klimatické změny a tání v polárních oblastech nás varují, že tento přírodní div světa se může brzy opět potopit. (Zdroj: Falcon)