Aldabra: Byl jednou jeden ostrov

Steve Lichtag

Robert Jíša

Oldřich Kaiser (vyp.), Jiří Knot
  • allegria

Normálně mi Oldřich Kaiser jako herec nevadí, ale tady byla jeho volba coby vypravěče nešťastným krokem a zkazilo mi to celý film. A snesla bych i jeho hlas a výslovnost, kdyby aspoň byl ten komentář napsaný seriózně. Záběry byly nádherné, ale celkový dojem hrozný. Mám pocit, že autor doprovodného komentáře buďto vůbec děti nezná a nerozumí jim, nebo je má rovnou za blbce. Tak moc mi to šlo na nervy, že jsem - navzdory nádherné přírodě - film nedokoukala do konce.(8.5.2018)

Moc rád bych dal plný počet, protože 3D je celkem parádní a Aldabra je velmi zajímavým místem, v neposlední řadě se moc "dokumentů" do kin nedostává. Jenže komentáře je na můj vkus hodně, navíc zaměřen na mladší diváky. Možná to mohlo být víc do dokumentu, než rodinného filmu...a bohužel i velmi krátká stopáž. Ale přeci jen jsou to drobnosti. Rozhodně to stojí za to vidět v kině ve 3D.(19.11.2015)

Toto mě zcela minulo, nudilo až uspávalo. Komentář Kaisera mi hodně nesednul, 3D potenciál mi přišel naprosto nevyužitý a ze vší té záplavy antropomorfismu mi bylo akorát do pohrdavého smíchu - kristebože, vždyť ten film dělá z diváků úplné idioty, napadne vás (kdybych měl děti, vezmu je mnohem radši třeba na Hotel Transylvánie 2). Pokud se vám ovšem líbily, řekněme, večerníčky Václava Chaloupky typu Tuláček, Méďové či Vydrýsek (osobně se jenom už z těch názvů popadám smíchy za břicho), pak budete z Aldabry pravděpodobně unešeni, protože se místo českých luhů a hájů odehrává v pestrobarevném světě exotického ostrova a počet zvířecích druhů je zde násobně vyšší. Jinak je ten princip víceméně stejný, kamera v podstatě voyeursky sleduje nejrůznější zvířata při nějaké činnosti a vypravěčův voiceover jim střídavě propůjčuje hlas a střídavě komentuje dění na celém ostrově z pozice jakéhosi vševědoucího Boha (film ostatně začíná úvodem ve stylu "... v jedné galaxii byla planeta a na ní jeden ostrov..." blá blá; trailer je ostatně, myslím, velmi vypovídající). Není to ani klasický dokument o tom, na jaké žijeme nádherné planetě, ani alegorické podobenství, kde by zvířata zastupovala lidi, je to spíš něco mezi tím, a mně osobně to do vkusu zkrátka nesedlo - ale třeba zrovna vám se to líbit bude. Sto lidí, sto chutí. ZAJÍMAVOSTI: Aldabra, atol ležící více než 1000 kilometrů od hlavního seychelského ostrova Mahé, je jedním z mála míst na Zemi, které po staletí zůstává prakticky nedotčeno civilizací. Druhý největší korálový atol na světě, ležící v Indickém oceánu, díky své naprosté izolaci uchoval okouzlující přírodní svět v jeho takřka původní podobě. Atol, který podle geologických poznatků v minulosti nejméně šestkrát zmizel pod hladinou a zase se vynořil, uchoval díky své naprosté izolaci okouzlující přírodní svět v jeho takřka původní podobě a představuje jeden ze základů pro studium evolučních procesů. Atol je útočištěm pro více než 400 endemických druhů a poddruhů. Naprosto unikátní je zdejší populace želv obrovských, kterou nenajdete nikde jinde na světě, mimořádné jsou zdejší ptačí kolonie a podmořská flora a fauna. V roce 1982 vyhlásila organizace UNESCO Aldabru světovým přírodním dědictvím. Kromě pracovníků přírodovědecké výzkumné stanice nemají lidé do těchto míst přístup. Jediným známým filmařem, jemuž se dostalo možnosti zde pracovat, byl Jacques-Yves Cousteau, který zde roku 1956 natočil svůj Oscarem oceněný dokument Svět Ticha. Po dlouhých přípravách a složitých jednáních se české společnosti Starlite Pictures podařilo získat v roce 2011 exkluzívní povolení k natáčení a vášeň jménem Aldabra, která všechny motivovala, se začala naplňovat. Štáb pod vedením známého režiséra Steva Lichtaga pak musel podstoupit řadu dramatických situací, včetně hrozby únosu somálskými piráty, aby zde natočil o fascinujícím světě Aldabry celovečerní film (jednou z podmínek k natáčení bylo zajistit vojenský doprovod a zvláštní pojištění. „Jsem asi jediný producent v Česku, který má pojistku na výkupné a vyjednávání s piráty při únosu,“ říká producent Petr Keller, který projektu zasvětil víc než deset let života).(19.11.2015)

• brzozin

Do kina jsem šel s vědomím toho, že nepůjde o nějaký rodinný příběh, ale o normální dokumentární film pro děti natočený na korálovém ostrově v Indickém oceáně. A právě proto, že jsem neměl nijak přehnaná očekávání, je moje hodnocení 45%. Ovšem všechny body uděluji jen a pouze vizuálu. Ten je zmáknutý dokonale (tedy na české možnosti a poměry samozřejmě). Na druhé straně je potřeba s položit otázku, jestli je vůbec možné v takovéto rajské přírodě natočit něco vyloženě nepěkného :-) Všechno ostatní je ale špatně. Už samotný vypitý Kaiserův hlas mě tam celou dobu děsně sral. Říkal jsem si, jestli by nebylo lepší sledovat tenhle film se sluchátky, do kterých by se linula hudba typu Vangelis či Jean Michel Jarre. To nejhorší je ale scénář. Posloupnost jednotlivých scén je poskládána tak, že nedává absolutně žádný smysl a dodává filmu spíše dojem neumětelsky poslepované koláže. Chybí tomu jakákoliv jednotící linka. Jednotlivé denní doby i příběhy jednotlivých zvířat jsou zamixovány tak, že se v to za chvíli totálně ztratíte. Co je ale nejhorší je komentář. Nevím, jestli je jeho autorem přímo sám Lichtag, nebo to zadal nějakému dementnímu studentíkovi prvního ročníku nějaké kraví fakulty. Výsledek je ale děsivý. Jestli to měl být dokument, který bude děti informovat i tom, jak žijí živočichové na tropickém ostrově, pak ve výsledku musím říct, že si autor buď z dětí dělá prču, nebo je považuje za retardované bezmozky, kteří o světě a přírodě neví absolutně vůbec nic a nic nového se ani dozvědět nechtějí. Celkově se film nese na dnes moderní vlně přebít vizuálními a zvukovými podněty jakékoliv vnitřní sdělení. Nakonec děti jsou dnes zvyklé ze škol, médií a vzdělávacích pořadů přesně na toto. Já jsem ale na to nemohl koukat a raději si místy schrupnul.(24.12.2015)

Pojetí dokumentu a jeho styl vyprávění mi nesedl. Čekal jsem, že to bude lepší. Zajímalo mě hodně věcí, které jsem se tu vůbec nedozvěděl. Kaiser mi nevadí ale jeho komentář mi sem vůbec neseděl. Přijde mi, jak kdyby to bylo dělané na promítání na základních školách. Myslel jsem, že při náročnosti příprav a celé realizace dokumentu, se budou tvůrci snažit z toho vytřískat trochu více.(7.11.2020)

• - Ostrov je nedostupný a nehostinný, ale přesto kypící životem. Nachází se jižně od Seychelských ostrovů a severně od Madagaskaru. Je tvořen výhradně korály a zbytky vápenitých schránek dalších živočichů. Jeho nejvyšší vrchol se proto nachází pouze 19 metrů nad mořem. Geologická fakta navíc prozrazují, že tento unikátní atol v minulosti nejméně šestkrát zmizel pod hladinou moře. Klimatické změny a tání v polárních oblastech nás varují, že tento přírodní div světa se může brzy opět potopit. (Zdroj: Falcon)