Aldabra: Byl jednou jeden ostrov

• angličtina Aldabra: Once Upon an Island (více)
Trailer

Výlet do míst, kam lidská noha takřka nemá možnost vkročit, příběh plný fascinujících dobrodružství zdejšího přírodního světa a mimořádný zážitek, jaký může nabídnout jen nejmodernější 3D technologie – všechny tyto atributy a ještě mnohem více v sobě sdružuje nový film ALDABRA: BYL JEDNOU JEDEN OSTROV. Působivý rodinný snímek nabízí unikátní osudové příběhy podivuhodných živočichů, kteří obývají atol Aldabra, kteří se zde rodí, vytvářejí společenství, přivádějí na svět mladé i bojují o své přežití. Film Aldabra: Byl jednou jeden ostrov není přírodopisným dokumentem, je vzrušujícím a napínavým příběhem ze světa přírody. (Falcon)

Trailer

titix

Aldabra mi připoměla speciální 3D filmy, které se promítali jen v IMAXu. Tankrát jsem je strašně obdivoval přišlo mi to úplně neuvěřitelné, byť příběh byl velmi jednoduchý a tak nějk o ničem. Přesně to se ve mě ozvalo když jsem viděl Aldabru. Ten 3D rozměr tu dělá opravdu mnoho a film posouvá dál. Myslím si, že pro diváky 2D verze to bude jen nějaký dokument z pozoruhodného místa a, že uvidí něco kam se normálně nedostanou. 3D verze mě opravdu dovezla na Aldabru je to jak v tom Imaxu, je to atrakce podívaná kde děj není až tak duležitý protože to co vidím je prostě užásné jsem tam. Proto se na Aldabru dívám a hodnotím ji jinak , než ostatní filmy. Upřednostňuji pocity navozené 3D a celkový zážitek. Protože to zážitek opravdu je. Musím uznat, že Lichtag je zjevně dobrodruh, už jen že se do takového projektu pustil je odvážné. Navíc to že ho dotáhl do takové dokonalosti je skoro až neuvěřitelné. Z titulků plyne, že film opravdu kompletně dělali češi a vše se v česku dokončovalo. V životě by mě nenapadlo, že tu máme filmaře, kteří tohle dokáží. Proto jen tak dál. ()

Renfield

Název "Aldabra" zní dokumentárně, jeho pokračování "Byl jednou jeden ostrov" pak spíše pohádkově, či rodinně a přesně takto výsledný film vypadá. Nejedná se o dokument a nejedná se ani o pohádku, je to něco mezi a dle mého názoru bude většina rodin s dětmi spokojena. Film je plný nádherných záběrů, navíc podpořených 3D verzí, která má zas po delší době smysl. Vše je doladěno výborně sedící a znějící hudbou. Aldabra je první nedokumentární film Steva Lichtaga, to že tento slavný tvůrce točí dokumenty je znát. Hlavní příběh film vcelku postrádá, ale zase jich má několik kratších... ono to vlastně je takové spojení situací a dění na tomto krásném ostrově a jejich kvalitní okomentování Oldřichem Kaiserem. Tedy jsem rád, že se do toho Steve Lichtag a ostatní pustili, i když nástrah a nebezpečí byla jistě spousta. A samozřejmě jsem rád, že něco takového vzniklo "u nás". 70% ()

Octane

Na tenhle film jsem šel jen kvůli tý nádherný přírodě a s vysokým očekáváním ohledně 3D projekce. Musim říct, že u tohodle filmu se vyplatí jít pouze na 3D. Mě osobně se to moc líbilo. Všechny ty krásný záběry, jak v moři, tak na souši. Opravdu 3D bylo perfektní. Jinak celkově pak film musí ocenit hlavně rodiče s dětmi, pro které jen tento film primárně určen. Za mě palec nahoru a klobouk dolu, že se do tohodle kluci vůbec pustili. ()

Vančura

Toto mě zcela minulo, nudilo až uspávalo. Komentář Kaisera mi hodně nesednul, 3D potenciál mi přišel naprosto nevyužitý a ze vší té záplavy antropomorfismu mi bylo akorát do pohrdavého smíchu - kristebože, vždyť ten film dělá z diváků úplné idioty, napadne vás (kdybych měl děti, vezmu je mnohem radši třeba na Hotel Transylvánie 2). Pokud se vám ovšem líbily, řekněme, večerníčky Václava Chaloupky typu Tuláček, Méďové či Vydrýsek (osobně se jenom už z těch názvů popadám smíchy za břicho), pak budete z Aldabry pravděpodobně unešeni, protože se místo českých luhů a hájů odehrává v pestrobarevném světě exotického ostrova a počet zvířecích druhů je zde násobně vyšší. Jinak je ten princip víceméně stejný, kamera v podstatě voyeursky sleduje nejrůznější zvířata při nějaké činnosti a vypravěčův voiceover jim střídavě propůjčuje hlas a střídavě komentuje dění na celém ostrově z pozice jakéhosi vševědoucího Boha (film ostatně začíná úvodem ve stylu "... v jedné galaxii byla planeta a na ní jeden ostrov..." blá blá; trailer je ostatně, myslím, velmi vypovídající). Není to ani klasický dokument o tom, na jaké žijeme nádherné planetě, ani alegorické podobenství, kde by zvířata zastupovala lidi, je to spíš něco mezi tím, a mně osobně to do vkusu zkrátka nesedlo - ale třeba zrovna vám se to líbit bude. Sto lidí, sto chutí. ZAJÍMAVOSTI: Aldabra, atol ležící více než 1000 kilometrů od hlavního seychelského ostrova Mahé, je jedním z mála míst na Zemi, které po staletí zůstává prakticky nedotčeno civilizací. Druhý největší korálový atol na světě, ležící v Indickém oceánu, díky své naprosté izolaci uchoval okouzlující přírodní svět v jeho takřka původní podobě. Atol, který podle geologických poznatků v minulosti nejméně šestkrát zmizel pod hladinou a zase se vynořil, uchoval díky své naprosté izolaci okouzlující přírodní svět v jeho takřka původní podobě a představuje jeden ze základů pro studium evolučních procesů. Atol je útočištěm pro více než 400 endemických druhů a poddruhů. Naprosto unikátní je zdejší populace želv obrovských, kterou nenajdete nikde jinde na světě, mimořádné jsou zdejší ptačí kolonie a podmořská flora a fauna. V roce 1982 vyhlásila organizace UNESCO Aldabru světovým přírodním dědictvím. Kromě pracovníků přírodovědecké výzkumné stanice nemají lidé do těchto míst přístup. Jediným známým filmařem, jemuž se dostalo možnosti zde pracovat, byl Jacques-Yves Cousteau, který zde roku 1956 natočil svůj Oscarem oceněný dokument Svět Ticha. Po dlouhých přípravách a složitých jednáních se české společnosti Starlite Pictures podařilo získat v roce 2011 exkluzívní povolení k natáčení a vášeň jménem Aldabra, která všechny motivovala, se začala naplňovat. Štáb pod vedením známého režiséra Steva Lichtaga pak musel podstoupit řadu dramatických situací, včetně hrozby únosu somálskými piráty, aby zde natočil o fascinujícím světě Aldabry celovečerní film (jednou z podmínek k natáčení bylo zajistit vojenský doprovod a zvláštní pojištění. „Jsem asi jediný producent v Česku, který má pojistku na výkupné a vyjednávání s piráty při únosu,“ říká producent Petr Keller, který projektu zasvětil víc než deset let života). () (méně) (více)

Gogo333

Na film jsem byl dost zvědav, dokumenty a celkově filmy o zvířátkách mám rád. Některé záběry jsou moc pěkné, bohužel střih to kazí a jde se tam od jedný věci k další. Komentáře/vyprávění mě tam docela štvalo a přišlo mi to spíše nudné a trapné. Kdyby se třeba více zaměřeli na příběh a dali tomu ucelenější formu, tak to mohlo být lepší. Případně z toho mohli rovnou udělat dokument a povědět nám nějaké zajímavosti, zatímco bysme se kochali krásnými záběry. BBC a Attenborough si mě prostě rozmazlili. ()

• Ostrov je nedostupný a nehostinný, ale přesto kypící životem. Nachází se jižně od Seychelských ostrovů a severně od Madagaskaru. Je tvořen výhradně korály a zbytky vápenitých schránek dalších živočichů. Jeho nejvyšší vrchol se proto nachází pouze 19 metrů nad mořem. Geologická fakta navíc prozrazují, že tento unikátní atol v minulosti nejméně šestkrát zmizel pod hladinou moře. Klimatické změny a tání v polárních oblastech nás varují, že tento přírodní div světa se může brzy opět potopit. (Zdroj: Falcon)