poster

Návrat Agnieszky H.

 • Polsko

  Powrót Agnieszki H.

 • USA

  Returns of Agnieszka H.

Dokumentární

Česko / Polsko, 2013, 77 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Sarkastic
  ****

  O režisérce jsem toho před zhlédnutím dokumentu věděl minimum. A po zkouknutí se cítím dost obohacený, i když jde samozřejmě jen o 1 kapitolu tvůrkyně. A krom informační hodnoty kvituju i humorné scény, hlavně neustálé dobírání si letitého spolupracovníka-kameramana mě moc bavilo. Za mě to budou silné 4*.(4.8.2014)

 • progression
  ****

  Výborný dokument režisérky Krystyny Krauze o ikoně polského filmu. Myslel jsem, že dokument bude mapovat celou její kariéru, ale zdůrazněna byla hlavně její studentská léta na FAMU v Praze, rok 1968 a současné vzpomínky její a jejich přátel a spolužáků na Prahu, kam se velice ráda stále vrací. Natočila zde i závažný film "Hořící keř" o Janu Palachovi, když je dost s podivem, že o tuto látku se už dávno "neprali" tvůrci a producenti čeští. Z tohoto dokumentu jasně vyplývá jak velkou osobností Agnieszka je, její smysl pro humor a nesporné filmařské kvality, které se projevily v Polsku, u nás i ve světě. Krystyna Krauze její "pražské pobyty" ukazuje zajímavou, realistickou i úsměvnou formou, i když doba roku 1968 a poté nebyla zdaleka procházkou růžovým sadem. Dokument je velice poučný a vypovídá o osobnosti Agnieszky Holland velice poutavou a lidskou formou. Pro režisérku Krauze to byla určitě "skvělá generálka" pro pozdější vynikající dokument "Bratříček Karel", o kterém platí to samé v bleděmodrém jak už jsem psal výše o "Hořícím keři".(28.11.2018)

 • Tayen
  ****

  Film vypovídá o životě Agnieszki Holland v době, kdy pobývala v Československu, tedy v době studií a okupace. A právě o této okupaci a jak ovlivnila její život a život jí blízkých osob je film hlavně. Přibližuje i povahu samotné A. a to jak ji viděli ostatní, a občas je dokument proložen záběry z filmů, které natočila tehdy a teď - Hořící keř. Spíše jsem čekala, že Návrat Agnieszky h. bude více vypovídat o celém jejím životě a tvorbě, nejen v tehdejším Česku. Ale tak snímek asi ani nebyl zamýšlen. I tak hezky vypráví o úseku života neobyčejné ženy.(16.3.2014)

 • Hawaj
  *****

  Skvělý vhled do událostí 68 roku očima polských studentů FAMU, vyprávějící své autentické zážitky viděné očima velmi blízkých sousedů, kteří zjistí že můžou být považovány i za zrádce a nakonec z té deziluze přijdou i o svůj polský patriotismus. Nastavá zde podobný efekt jako u Gottlandu, Čech se může podívat na svou zemi a klíčové okamžiky z naprosto jiného úhlu, bez klišé a zavedeného sentimentu, ale o to víc autentičtěji. Děkuji za takový film.(8.2.2015)

 • Lonelybiker
  ****

  Zajímavý pohled na Agnieszku Holland, která byla u všech podstatných událostí v Praze mezi lety 68-71 jako student, angažovala se v politice a nebála se režimu. Také díky tomu mohla s velkým přehledem natočit Hořící keř a hrát ve filmech z vězeňského prostředí. V dokumentu se nebojí mluvit o všem, co se jí zrovna honí hlavou při návštěvách známých míst v Praze, kam se po letech vrátila.(20.11.2014)