Hotel Inferno

Itálie, 2013, 78 min

Giulio De Santi

Giulio De Santi

Stefan Bergi

Italský novodobý splatter Hotel Inferno je velmi rozporuplnou záležitostí. Vezmu to chronologicky a zpočátku se možná řada z vás lekne nebo bude potěšena, že narazila na další found footage. Ovšem pozor, ne tak docela! Jedná se především o akční řežbu z pohledu první osoby, jakoby jste si zapnuli svoji oblíbenou 3D střílečku, ale nemohli ji ovládat. Někoho to může otravovat, ale Hotel Inferno je tímto provedením hodně poutavý a je to svěží nápad. Atmosféra je od prvních minut velmi hutná, doslova démonicky vtahující slibujíc opravdu pekelnou podívanou. Pak začne jít do tuhého, dojde na první brutalitky ze kterých se neuhýbá, protože hlavní hrdina, který je nájemným vrahem, není žádné ořezávátko. Vynikajícím startem, ale přijdou na řadu elementy, po kterých Hotel Inferno začne působit jako hodně ultra amatérská řezničina, která si to místama zase zpětně kompenzuje (gore efekty/atmosféra). Ale ty "laciné prvky" spíš převažují a dojem z celého filmu kolísá jak na horské dráze. Šíleně příběhu sráží otřesně napsaný scénář s dialogy, které jsou sbírkou těch největších klišé jaké si lze představit. S tím souvisí i namluvení postav, které s obrazem kolikrát netvoří smysluplnou syntézu nebo vyznívají komicky. To samé s některými záporáky, kteří by vás měli k smrti vyděsit, působí navýsost vtipně. Jenže jak jsem psal, tak paradoxně přijdou momenty, které z Hotel Inferno nedělají úplně nepovedený hororový brak. A nuda to není, protože film skvěle odsýpá. Prásknu sem tedy trojhvězdu, ale upřímně, hodně s odřenýma ušima!(30.6.2016)

Zdanlivo jednoduchá prácička v európskom hoteli sa pre nájomného vraha stane nočnou morou. Jeho zamestnávateľ s ním má totiž vedľajšie plány a onedlho mu po krku pôjde nezastaviteľná vražedná horda. Taliansky „point of view“ splatter, ktorý už pomaly ani nepôsobí ako normálny film, ale skôr ako 3D FPS hra, ktorú však divák nemá možnosť ovládať. Čo sú v podstate plusy aj mínusy tohto kúsku a zvyšok závisí hlavne od osobných preferencií diváka. Komu stačí nenáročná, ale štýlovo spracovaná splatterová gore jazda, tak pri tomto výplachu hlavy bude ako doma. Mne sa to vcelku páčilo, no časom to bolo už stereotypné a neviem si ani predstaviť, že by som to pozeral znova.(20.2.2014)

• darkrobyk

Přehlídka gore efektů z pohledu počítačového hráče. O nějakém příběhu nemůže být ani řeč, jelikož vše je soustředěno na likvidaci protivníků. Bohužel pro mne je velkým minusem kamera - FF. Snímek je sice poměrně krátký, ale roztřesený obraz je na mašli. Gore, na kterém vše stojí, je krajně nevyvážené. Vedle poměrně realistických záběrů podříznutí či probodnutí hlavy převládají viditelně gumové atrapy, což by mi nevadilo v komedii. Jasně, zasmál jsem se, když se postavy postupně rozpadají při opakovaných výstřelech, rozprskávají se jim hlavy, vylézají celé hrudní koše a krve z nich stříká jak z prokopnutého hydrantu, jenže to asi tvůrčí záměr nebyl. Pokud by však nebyla použita roztřesená čelovka, pak bych šel možná s hodnocením výše. Tohle je tak pro mne jen splatterové cvičení...(4.4.2018)

Nájomný vrah dostáva v jednom z hotelov za úlohu zavraždiť niekoľko ľudí. To načo však bol zvyknutý, sa tento krát úplne vymyká jeho skúsenostiam. Tvorcovia sa viditeľne inšpirovali Maniacom z 2012, kedy bola väčšina vrážd vyobrazená z pohľadu prvej osoby. Musím uznať, že gore je v tomto miestami velmi nechutnom snímku na veľmi vysokej úrovni. Hneď pri prvotnom zábere som takmer nadobudol pocit, že sledujem autentickú popravu novinára rukami ruských mafiánov, ktorá sa pred niekoľkými rokmi necenzúrovaná objavila na internete, pričom kolovala v mobiloch ako krátka ukážka totálnej bezcitnosti. Nemyslím si však, že by človek, ktorý vyjadrí s týmto snímkom nespokojnosť, musel byť hneď neznalý posúdenia hororovej kvality (ako to spomína "flipnic"). Subžánrov je v tomto odvetví pomerne dosť, a predsa len, každému nemusí všetko sedieť. Mňa osobne "Hotel Inferno" zaujal, takže len sťažka môžem frflať. Príbeh je síce jednoduchý, pričom ide podľa jasnej osnovy, kedy hlavná postava čoraz častejšie naráža na horších protivníkov, kedy musí vynaložiť čoraz väčšiu snahu aby prežila (ako pri nejakej hre, čo bolo zrejmé účelom), takže o nude nemôže byť ani reč. Taktiež som rád za kratšiu stopáž, lebo z neustáleho čumenia na bezhlavé mordovanie, ktoré odstupom času tak či onak vyznie stereotypne, môže divákovi doslova prepnúť ;) Pre fanúšikov splatteru povinná jazda - 60%(24.10.2015)

Vždy, keď sa v nejakom filme objaví FPS sekvencia, tak si ju vychutnám, príde mi ako mimoriadne a pritom stále len veľmi málo využívané osvieženie. Preto, keď sa už náhodou objaví film, ktorý je v tomto štýle podaný celý, nemôžem si ho nechať ujsť, čo je aj prípad Hotel Inferno a síce som s výsledkom celkom spokojný, ale aj tak sa nezbavím rozporuplných pocitov. Na prvý pohľad je všetko úplne ideálne, zápletka o nájomnom zabijakovi, ktorý dostane za úlohu zneškodniť dva ciele v hoteli, ale sa to pokazí a je nútený čeliť celej organizácii mi sadla, film má svižné tempo, čo ale pri takejto dĺžke ani neprekvapí a celé je to pojaté ako počítačová hra, takže postava komunikuje so šéfom, plní úlohy, graduje sa náročnosť stretov s protivníkmi a podobne, takže skutočne plno kladov, vďaka ktorým ma to hlavne spočiatku dosť bavilo. Ale celkový dojem dosť narušila potreba prejsť do hororového žánru, keďže tieto prvky súvisiace so sektou, posadnutými a podobne mi už moc nesadli. A navyše sa v priebehu filmu ukáže, že to celkové univerzum je pomerne zaujímavé, takže som nejaký čas rešpektoval aj tie hororové prvky a bol som zvedavý na finále, ale práve to ma sklamalo najviac zo všetkého. A sklamaním je aj hlavný hrdina, ktorý sa tiež občas správa dosť hlúpo a tie jeho repliky sú často nechcene smiešne. Po akčnej stránke u mňa určite prevládajú kladné pocity, je jej tu plno, je celkom kvalitne natočená, používajú sa rozmanité zbrane od tyče až po brokovnicu s granátmi, pričom nechýba ani povinná motorová píla a navyše je aj poriadne brutálna, ale predsa len to násilie už je podané trochu splatterovým štýlom, čo ma mrzí a navyše zabíjanie rôznych posadnutých mi neprišlo až tak atraktívne ako pri bežných zabijakoch. Ale aj tak som sa v akcii bavil a minimálne takú akciu v lese som si dosť užil. A technicky mi to prišlo dosť kvalitne zvládnuté, vizuálna stránka je v poriadku, rovnako ako väčšina efektov, lokácie tiež nie sú najhoršie a navyše sa občas darí navodiť aj celkom slušnú atmosféru. Takže keby sa Hotel Inferno držal v medziach reality, či už v deji, ale aj akcii a zostalo by to len pri tom zabijakovi, ktorý čelí reálnej zločineckej organizácii, bolo by to omnoho lepšie a dal by sa považovať za taký menší žánrový kult, ale ani takto to nebolo zlé, celkom slušná zábava s kvalitne zvládnutým FPS, čo tu bolo pre mňa najdôležitejšie. 65%(18.1.2016)