poster

Sonata dlja Gitlera

 • Sovětský svaz

  Соната для Гитлера

  (Sovětský svaz)
 • Sovětský svaz

  Sonata dlya Gitlera

  (Sovětský svaz)
 • anglický

  Sonata for Hitler

Dokumentární / Krátkometrážní

Sovětský svaz, 1989, 11 min

Hrají:

Adolf Hitler

Komentáře uživatelů k filmu (7)

 • Jezinka.Jezinka
  *****

  Místo hesel gesta, místo projevu hudba, sonáta, jako varování pro budoucí generace.(30.1.2013)

 • Snorlax
  *****

  Bachova hudba ještě nikdy nezněla tak, jako podkres k Hitlerovým projevům.(28.9.2013)

 • vypravěč
  *****

  Důmyslná montáž archivních materiálů tázavě osvětluje intimní dimenze velkých historických událostí. Tyto hlubiny tušené v bezděčných tělesných pohybech však nejsou zdaleka tak snadno srozumitelné. Individuální pohyby se konfrontací s dějinnými hnutími monumentalizují a ozřejmují, že to, co lze z těla odezřít, dílem přesahuje duši jednotlivce a spoluutváří duši kolektivu (ať již páru či davu, obce či národa nebo živočišného druhu…) a je jí také zároveň formováno a naplňováno. Znázorněná intimita tak nevypovídá ani tak o vnitřním dění, ani tak neprozrazuje motivace činů, spíše odhaluje plochu stisku jedince přítomností. Lidský život se tak pod tlakem obecného dění podobá sochařskému dílu, které však samo – jen zdánlivě nečinné – může projevit svou hlubinnou nevolnost ničivě a zřítit se a rozdrtit právě onen celek, který je spolu-utvořil.(22.2.2017)

 • Francik
  *****

  Mrzla mi krev v žilách. Jednota obrazu a zvuku je perfektní. Toto by měli pouštět jako předfilm blockbusterům. :)(29.11.2007)

 • fragre
  *****

  Mrazivé. Netušil jsem, že barokní Bachova hudba, která je řád sám, může být tak působivá ve spojení se střihovým dokumentem složeným ze záběrů z doby nacismu. Atmosféra doby zachycena perfektně v pouhých 11 minutách.(8.5.2017)

 • pursulus
  ***

  Bylo-li by bylo by.¬         Co oceňuji, je nápad s Bachovou hudbou vytrácející se v přesném napojení na změnu druhu záběrů v rázové a protáhlé tóny hlavně bicích nástrojů jdoucích do trýznivých sekvencí. Obrazový materiál mohl býti použit vhodněji — některé obrazy se opakovaly zbytečně, kaskáda zvuků není proto doprovázena stejně mohutnou kaskádou obrazů, ty jsou trochu statičtějšího působení. Práce prý trvala deset roků, to tedy znamená, že tvůrce na ní pracoval pouze zřídkavo, když byla náhodou volná chvilka, tomu také odpovídá ona lehká odbytost v použití obrazového materiálu zmíněná výše.¬                 Tak dobrý nápad zasloužil by si určitě zpracování lepšího (a trochu delšího), zpracování, jemuž by byla věnována větší péče a soustředění. Pro mne také je zajímavý úsudek, že onen nápad s hudbou a obrazy je univerzální; lze si jej přestaviti aplikován třeba na cestu Kříže v dějinách, ničení pralesů a následné ekologické důsledky, apod. Bylo by jistě zajímavé se dozvěděti, kterak by se posouvalo zdejší hodnocení v závislosti na námětu; troufnu si to odhadnouti tak, že by bylo o něco nižší, než u námětu použitého zde: a to možná je, nebo by byla, chyba.(12.1.2018)

 • pago
  *****

  Ten hudobný podklad je tam fakt výborný, už za to by si tento mini film zaslúžil hviezdičiek 5. Celková atmosféra mrazí a výborne vystihuje psychózu tej doby.(4.11.2008)