Zánik

A kihalás szélén

Ľadové peklo

Horor / Drama / Sci-Fi

Španělsko / Maďarsko, 2015, 110 min

Móda postapokalypťáků pomalu upadá, přesto se sem tam ještě něco objevuje a já jako příznivec tohoto žánru jsem za to rád. V poslední době si primát v nákazách drží už jen prakticky zombíci a sám přiznávám, že mně už začali trochu unavovat. Naštěstí pánové Garduňo a Vivas šli na to přes Darwina a tak nám ta klasická nákazička celkem slušně prošla jakýmsi evolučním vývojem. Divák se moc vlastně nedozví co za průser se na začátku stalo, že to průser ale byl ví z počátečního rychlého přenosu nákazy mezi evakuovanými jedoucími busy do karanténního tábora ve stylu 28 týdnů poté a následně z toho, že nastala nekončící zima z čehož by asi naši vlekaři měli celkem radost. Co se týče nasazení herců, je to dost komorní záležitost a jednu z hlavních rolí si střihl doktor Jack z The Lost - Matthew Fox. Film mi připomínal takové kyvadlo, kdy chvíle nudy a nekončících okecávaček naopak velmi silně narušovaly akční a převážně noční nervydrásající scény. Po -po- potvůrky- podivné sice sem tam zasmrděly rukou animátorovou (hlavně při jejich pohybech a celkových záběrech), většinou však stačili udělat hutnou atmošku a musím uznat, že jsem se párkrát lekl. Hlavičky v detailu byly opravdu něco. Ano, byl to nízkorozpočťák a triky nebyly nijak velkolepé, přesto film slušně bavil. Lecos by se dalo vytknout, ale já byl celkem spokojen! A rocková scénka byla fakt dobrá!!! :-). Musím uznat, že stačilo málo, trochu více rozpumpovat nudné první 2/3 filmu a mohlo to být klidně za 4! Takhle je to za mně za 3 umělé kopretiny. * * *(6.12.2016)

Trošku suše, melodramaticky vyprávěná skládačka s kvalitními herci a roztomilou holčičkou v hlavní roli. Post-apo mam rád a tady to vzali zase trošku z jinýho úhlu. Struktura hlavní dějové linky byla fakt super, ale mrzeli mě žánrový klišé, kterejm se mohli vyvarovat. Nebaví mě vždycky čekat na tu úmornou pětiminutovku kdy umírá pes.(17.8.2015)

Co si budeme říkat.. V posledních letech vzniklo podobných, nezávislých pseudozombie/mutant postapo projektů hned několik a na první pohled jsou si podobné jako vejce vejci. Všechny žijí z rozpočtu který se pod maskou komorního příběhu snaží z mála vytřískat hodně muziky. Většina sází na známý xicht vyslužilé filmové superstár, nebo lépe, tv stár v kurzu. A drtivá většina krátce po vypuštění na net rychle upadne do zapomnění. Skoro to až vypadá, že tyhle filmy vlastně nemají jiný účel než procvičit mladé režiséry v řemesle.. Tak proč z té hromady šáhnout zrovna po Extinction?.. Jediným důvodem je moc hezky vykreslená vztahovka ústředních třech postav. Akce je slabá (v úvodu až tristní). Děj samotný vcelku šablonovitý a prostý. Né, že by to byla přímo nuda. Jde o fajn survival, monstra jsou relativně hezky vydesignovaná (pokud opomenu, že nemají pohlavní orgány) atd.. ale největším dramatem filmu stejně zůstává otázka jestli si ty tři postavy k sobě nakonec najdou cestu. Tahle složka příběhu opravdu funguje a skrze ní divák k postavám najde jistý vztah, který pak samozřejmě pomáhá zbytku filmu. Takže co? Takže bych Extinction doporučil spíš těm divákům kteří si více užívají survival s funkční psychologií, než kvalitní akci.........“ Tak dlouho jsi se soustředil na to jak přežít, že jsi zapomněl jak žít...“(28.12.2015)

Musím sa smiať lebo práve som si prečítal Boody-ho komentár, kde píše, že film pozeral tri dni. Mne sa stalo presne to isté. Ale nemyslím si, že by to bol až tak nudný film. To len ja som bol príliš unavený. Extinction je ten prípad post-apo zombie survivalu, podobne ako Stake Land alebo Road, kde sa viac kecá ako uteká pred príšerami. U vyššie zmienených kúskov mi to až tak neprekážalo, pretože disponujú vcelku pútavým príbehom, zaujímavými postavami a parádnou postapokalyptickou atmosférou. Bohužiaľ ani jedna z týchto troch vecí nebola v Extinction na dostatočne vysokej úrovni. Všetko bolo len akosi načrtnuté a nedotiahnuté do konca. Mohol to zachrániť aspoň brutálny koniec ale ani ten sa nedostavil. Pozerateľné to však každopádne je a ja si dám Extinction v najbližšej dobe určite ešte raz a pekne na jedenkrát... 70 %!!(11.10.2015)

• Magika82

Inu, inu...v prvních minutách jsem začala litovat kreditu za stažení snímků. Nicméně, následný děj již upoutal mou pozornost. Defacto rodinné drama, v opuštěné krajině lesů, kopců a milonů metrických tun sněhu. Dokonce i ono za pouhé devítileté evoluční období, kdy se přitroublé zombie proměnily v predátory, kteří mne zaujali svým zjevem - avšak nechápu proč běhěm oné skokové evoluce oslepli - , jsem si spokojeně zamnula ruce. Ovšem, až příliš nezdařilé kulisy trosek města, devítiletá holčička s IQ možná převyšujícím i mých 136, a EQ hypersenzitivního empatika, kterou vychovává zavřenou v domě po celý čas záskok za biologického otce - ač je pravdou, že není rodičem ten kdo zplodí, nýbrž kdo vychová -, biologického taťuldy výlety do obchodnímu domu, kde už snad po 9 letech nemohlo ani nic být. A jak nečekaný závěr...město Colorado Springs, jako opevněná poslední bašta lidstva. Jediná scéna, u které jsem musela zavřít oči, byla krutá smrt pejska, který byl oddaným společníkem a ochráncem Patricka. Nevím, co se to letos děje...ale co film, tak je zpola zmaštěný nebo nedomyšlený... Pokud takto bude vypadat i Vatican Tapes, tak to už tento rok s horrorovými snímky balím, a dám se - ač stará koza - na My z Kačerova... Sečteno, podtrženo: Za nevšední zombie, přírodu (bez města), dětský výkon Clary Lago, ani tak snímek u mne nepřekročí 45% a tudíž pouze dvě hvězdy.(8.8.2015)

• - Natáčelo se v maďarském městě Budapešť. (Terva)

• - Film měl pracovní název Welcome to Harmony. Tvůrci zvažovali, že se tak bude jmenovat i po dokončení. Nakonec se však rozhodli pro název Extinction. (Terva)

• - Ve filmu se objeví český samopal vz. 58 v provedení s RIS předpažbím. (SsgtJira)