Zánik

A kihalás szélén

Horor / Drama / Sci-Fi

Španělsko / Maďarsko, 2015, 110 min

Předloha:

Juan de Dios Garduño (kniha)

Sergio Moure

Scénografie:

Juan Pedro De Gaspar

Kostýmy:

Andrea Flesch

Komorní, až minimalistické drama o přežití je zasazeno mezi dvě akční scény. Tenhle typ zombiefilmů mi dokonale vyhovuje, páč řežby jsou taky fajn, jenže co jiného v nich vymyslet, že? Pořád sice nemůžu u novodobých zombiáren přijmout, že někdo, potácející se mezi životem a smrtí, je rychlejší než živí - dle mne nesmyslný blábol, ale nechť. Zajímavým prvkem je evoluce nemrtvých. V některých současných filmech se zombie vyvíjejí spíše směrem k jakési inteligenci, zde naopak mutují v monstra, co se maximálně přizbůsobují přežití. Všude je sice sníh a zima, ale nikde jsem nezaznamenal, že takto vypadá celá planeta. Navíc přeživší se až tak moc nechrání, tudíž teploty pod nulu příliš neklesají (jinak by pes i průměrně oblečená dívenka museli umrznout). Scény s rockovou hudbou mi připomněly Mars útočí!, což jsem odkýval s lehkým úsměvem. Jedna z nejsilnějších scén je Patrick+pes+monstrum. Slušivá kamera, obstojné herecké výkony, rozkošná monstra (že by inspirace v 30 dní dlouhá noc?) a solidní hudba. Taková malá milá fajnovka!(14.8.2015)

Úplnou náhodou som asi pol hodinu pred filmom hral hru The Last of Us (PS4). Neviem či sa scenárista inšpiroval tou hrou ale veľa veci bola až nápadne podobná. Preto začnem superlatívmi, takže: perfektný dej a atmosféra, výborné charaktery, herecký výkony a hlavne malej Lu (Quinn McColgan) boli dokonalé aaaaaale samozrejme vždy je tam nejaké to ale. Tentokrát sa mi nepáčila tá prehnaná počítačová grafika, ktorá bola miestami až amatérska. No celkový dojem bol viac než dobrý k čomu prispelo aj očakávané zakončenie.(13.12.2015)

Excelentní postapo. Opět musim vyzdvihnout, že Španělé prostě uměj. Hned ten kvalitní zombie úvod ukázal, proč vydržet koukat dál. A vyplatilo se, protože to prostředí zasněžený a opuštěný zahrálo neskutečnou roli. Obsazení se snad taky nemohlo hodit líp. A příběh jako takovej s dějovou linkou na pozadí, kterej se postupně rozklíčovával, taky správně zvolenej. Netvrdím, že to bylo něco novýho, ale všechno to do sebe zapadalo. Tím pádem se na to dobře koukalo ty necelý dvě hodinky a co víc chtít. Možná jenom víc monster a strachu. Nemá to daleko do 5 hvězd.(4.9.2016)

Opravdu průměrný, nízkorozpočtový hororový film, který má jen pár světlých momentů, díky kterým jsem si ho zapamatoval. A to navíc byly ještě odbočky v ději. Hlavní postavy nejsou nijak výrazné, zajímavé. Co se může jevit zajímavě (hlas neznámého zasvěcence v rádiu) je následně zazděn a již dále nevyužit. Snímek tak nastoluje možné originální kličky a nápady, které však trestuhodně nevyužívá a nechává ve vás otázky bez odpovědi. Takže ve výsledku mírné zklamání, neboť z toho šlo vytěžit předaleko víc. 60%(18.11.2015)

Móda postapokalypťáků pomalu upadá, přesto se sem tam ještě něco objevuje a já jako příznivec tohoto žánru jsem za to rád. V poslední době si primát v nákazách drží už jen prakticky zombíci a sám přiznávám, že mně už začali trochu unavovat. Naštěstí pánové Garduňo a Vivas šli na to přes Darwina a tak nám ta klasická nákazička celkem slušně prošla jakýmsi evolučním vývojem. Divák se moc vlastně nedozví co za průser se na začátku stalo, že to průser ale byl ví z počátečního rychlého přenosu nákazy mezi evakuovanými jedoucími busy do karanténního tábora ve stylu 28 týdnů poté a následně z toho, že nastala nekončící zima z čehož by asi naši vlekaři měli celkem radost. Co se týče nasazení herců, je to dost komorní záležitost a jednu z hlavních rolí si střihl doktor Jack z The Lost - Matthew Fox. Film mi připomínal takové kyvadlo, kdy chvíle nudy a nekončících okecávaček naopak velmi silně narušovaly akční a převážně noční nervydrásající scény. Po -po- potvůrky- podivné sice sem tam zasmrděly rukou animátorovou (hlavně při jejich pohybech a celkových záběrech), většinou však stačili udělat hutnou atmošku a musím uznat, že jsem se párkrát lekl. Hlavičky v detailu byly opravdu něco. Ano, byl to nízkorozpočťák a triky nebyly nijak velkolepé, přesto film slušně bavil. Lecos by se dalo vytknout, ale já byl celkem spokojen! A rocková scénka byla fakt dobrá!!! :-). Musím uznat, že stačilo málo, trochu více rozpumpovat nudné první 2/3 filmu a mohlo to být klidně za 4! Takhle je to za mně za 3 umělé kopretiny. * * *(6.12.2016)

• - Film měl pracovní název Welcome to Harmony. Tvůrci zvažovali, že se tak bude jmenovat i po dokončení. Nakonec se však rozhodli pro název Extinction. (Terva)

• - Natáčelo se v maďarském městě Budapešť. (Terva)

• - Ve filmu se objeví český samopal vz. 58 v provedení s RIS předpažbím. (SsgtJira)