Zánik

A kihalás szélén

Horor / Drama / Sci-Fi

Španělsko / Maďarsko, 2015, 110 min

Předloha:

Juan de Dios Garduño (kniha)

Sergio Moure

Scénografie:

Juan Pedro De Gaspar

Kostýmy:

Andrea Flesch

Co si budeme říkat.. V posledních letech vzniklo podobných, nezávislých pseudozombie/mutant postapo projektů hned několik a na první pohled jsou si podobné jako vejce vejci. Všechny žijí z rozpočtu který se pod maskou komorního příběhu snaží z mála vytřískat hodně muziky. Většina sází na známý xicht vyslužilé filmové superstár, nebo lépe, tv stár v kurzu. A drtivá většina krátce po vypuštění na net rychle upadne do zapomnění. Skoro to až vypadá, že tyhle filmy vlastně nemají jiný účel než procvičit mladé režiséry v řemesle.. Tak proč z té hromady šáhnout zrovna po Extinction?.. Jediným důvodem je moc hezky vykreslená vztahovka ústředních třech postav. Akce je slabá (v úvodu až tristní). Děj samotný vcelku šablonovitý a prostý. Né, že by to byla přímo nuda. Jde o fajn survival, monstra jsou relativně hezky vydesignovaná (pokud opomenu, že nemají pohlavní orgány) atd.. ale největším dramatem filmu stejně zůstává otázka jestli si ty tři postavy k sobě nakonec najdou cestu. Tahle složka příběhu opravdu funguje a skrze ní divák k postavám najde jistý vztah, který pak samozřejmě pomáhá zbytku filmu. Takže co? Takže bych Extinction doporučil spíš těm divákům kteří si více užívají survival s funkční psychologií, než kvalitní akci.........“ Tak dlouho jsi se soustředil na to jak přežít, že jsi zapomněl jak žít...“(28.12.2015)

Snaha byla. A taky měl investor v kapse tak 13ti metrovou díru na rozpočet. Atmoška dobrá, sníh velmi velmi efektní kulisa, Fox hrál max na svý možnosti a holčina byla pohodová(člověk měl až o ni strach...) Monstra velmi příjemný. Ale jinak utahaný, Donovan mě nebaví a mohlo to mít stopáž řádně kratší...55%(27.12.2015)

• maddy

Úvodných päť minút so zombies fajn, záverečné zúčtovanie v dome so slušne nadizajnovanými bielymi príšerami tiež, ale všetko medzitým zúfalo nevyužité. Jednak sú tie takmer dve hodiny na podobné B-éčko zbytočne priveľa a Extinction tak častejšie nudí, než by predvádzal čokoľvek zaujímavé, a po ďalšie ich scenár vyplňuje značne hlúpym správaním postáv. Nemôžem si pomôcť, ale pri každej situácii som mal v Extinction pocit, že takto by sa skutočne nikto zavretý XY rokov v jednom dome ukrývaj sa pred monštrami nechoval. Narážam hlavne na to malé dievčatko, ktoré nikdy nezažilo terajší svet, ale rozpráva ako rozmaznaná teenagerka a rieši iba to, že sa nemôže pofľakovať po vonku. Keď následne dôjde k blúzneniu Matthewu Foxa pri rádiu, tak už som mal pocit, že film sa snaží stopáž vyplniť čo najzbytočnejšími situáciami. Jednoducho, Extinction sa po väčšinu času snaží o drámu troch ľudí, ale vďaka ich chovaniu sa tá dráma budovať nedá a zväčša sú situácie na smiech, než by mali akýkoľvek dopad na diváka. Dvadsaťminútové záverečné zúčtovanie síce slušne šlape, rovnako ako krátky úvod, poteší vzhľad monštier, ale pri tom všetkom tak akurát zamrzí, že prečo takto nemohol vyzerať aj celý film a namiesto toho tých deväťdesiat minút medzitým ponúka iba nefunkčnú, skrz naskrz Béčkovú post-apokalyptickú drámu, ktorú nezachráni ani to zasnežené prostredie, z ktorého sa nedarí vydolovať ani kúsok atmosféry. CELKOVO: 2* (4/10)(7.8.2015)

Móda postapokalypťáků pomalu upadá, přesto se sem tam ještě něco objevuje a já jako příznivec tohoto žánru jsem za to rád. V poslední době si primát v nákazách drží už jen prakticky zombíci a sám přiznávám, že mně už začali trochu unavovat. Naštěstí pánové Garduňo a Vivas šli na to přes Darwina a tak nám ta klasická nákazička celkem slušně prošla jakýmsi evolučním vývojem. Divák se moc vlastně nedozví co za průser se na začátku stalo, že to průser ale byl ví z počátečního rychlého přenosu nákazy mezi evakuovanými jedoucími busy do karanténního tábora ve stylu 28 týdnů poté a následně z toho, že nastala nekončící zima z čehož by asi naši vlekaři měli celkem radost. Co se týče nasazení herců, je to dost komorní záležitost a jednu z hlavních rolí si střihl doktor Jack z The Lost - Matthew Fox. Film mi připomínal takové kyvadlo, kdy chvíle nudy a nekončících okecávaček naopak velmi silně narušovaly akční a převážně noční nervydrásající scény. Po -po- potvůrky- podivné sice sem tam zasmrděly rukou animátorovou (hlavně při jejich pohybech a celkových záběrech), většinou však stačili udělat hutnou atmošku a musím uznat, že jsem se párkrát lekl. Hlavičky v detailu byly opravdu něco. Ano, byl to nízkorozpočťák a triky nebyly nijak velkolepé, přesto film slušně bavil. Lecos by se dalo vytknout, ale já byl celkem spokojen! A rocková scénka byla fakt dobrá!!! :-). Musím uznat, že stačilo málo, trochu více rozpumpovat nudné první 2/3 filmu a mohlo to být klidně za 4! Takhle je to za mně za 3 umělé kopretiny. * * *(6.12.2016)

• JASON_X

Se znechucením pozoruju, že se v poslední době můj oblíbený zombie žánr nějak plíživě senilizuje. Nedávno mě otrávila průserová Maggie s Arnoldem a teď mě zklamali i Španělé (kteří mě obvykle neklamou, ale naopak potěšují). Oproti Extinction mi i telenovelický a hnusným pathosem zasviněný seriál Walking Dead přijde jako náramně záživná, akční a dospělácká podívaná. Sledování jalových rozhovorů tatínka a jeho holčičky je totiž čistokrevné středoproudové filmové peklo, které by snad ani sám Špílberg nenatočil hnusněji. Navíc tatínek je naprostý mimoň, který místo toho, aby svou dcerku učil pořádně střílet nebo kráglovat zombíky mačetou, hustí do ní násobilku, blbec... Ani jejich soused Patrick nenapnil očekávání, která jsem do jeho postavy vkládal. A občasná akční podívaná je totálně domrvená neskutečně příšernou "FFkovou" ruční kamerou. Jedna hvězda za celkem dobré zombíky a druhá hubená a skomírající za našeptávače v Patrickově rádiu (škoda, že potenciál téhle dějové roviny zůstal neuspojivě nevyužit). Shrnutí - mizerná kamera, ubohé triky a prašivá melodramatičnost slabého scénáře. Jak by řekl klasik - nevermore!(4.8.2015)

• - Natáčelo se v maďarském městě Budapešť. (Terva)

• - Film měl pracovní název Welcome to Harmony. Tvůrci zvažovali, že se tak bude jmenovat i po dokončení. Nakonec se však rozhodli pro název Extinction. (Terva)