Zánik

A kihalás szélén

Horor / Drama / Sci-Fi

Španělsko / Maďarsko, 2015, 110 min

Předloha:

Juan de Dios Garduño (kniha)

Sergio Moure

Scénografie:

Juan Pedro De Gaspar

Kostýmy:

Andrea Flesch

Neškodný mix Já, legenda a 30 dní dlouhé noci.Postapo miluju tudíž jsem ochotnej přejít nepříliš kvalitní CGI zničeného světa a sněhové apokalypsy.Škoda, že tvůrci do těhle nadějných hororů michají lidské osudy, rodiná dramata a rádoby artové pokusy o vážné herecké výlevy.Na tohle dojelo jak Já, legenda, tak i 30 dní dlouhá noc.To se nemohl Vivas poučit a natočit o 30 minut kratší atmosferický vykosovák?O to víc to sraní emocí zamrzí při pohledu na perfektně zmáknutá monstra která budila opravdu strach a výtečný hororový momentky, kterých je ve filmu plno, bohužel jsou zašlapaný do země fňukáním malé holčičky a bytostně nesympatického a idiotského ''tatínka''.Je sice super, že Matthew Fox dostal po delší době zase pořádnou roli a na jeden večer to v klidu zabavilo, ale že to mělo daleko navíc...to jakože sakra mělo.55%.(10.8.2015)

Zombie je jedným z mojich najobľúbenejších horrorových subžánrov. Videl som už mnoho filmov o oživlých mŕtvolách a etše vždy si rád pozrem ďalší. Máloktorý ma však už dokáže niečím prekvapiť. Ale občas sa to predsa len niektorému snímku podarí. Tak tomu bolo i v tomto prípade. Čakal som bežný akčný zombie horror, ale zhliadol som premyslenú, komornú, post-apokalyptickú, horrorovú zombie drámu. Španielsky režisér Miguel Ángel Vivas natočil výborný film. ****(16.8.2016)

Zpočátku rozpaky z kombinování tolika témat, že by to zákonitě nemělo fungovat, se rozplynuly při zjištění, že film si na všechno bere přesně tolik času, kolik potřebuje, aniž by se vlekl, a ještě mu zbývá místo na akční vyvrcholení. Matthew Fox a Jeffrey Donovan jsou tahouni, jak se patří, emoce fungují, a přestože CG krajinky jsou fakt eklhaft, monstra jsou na druhou stranu na úrovni del Tora. Nejvíc si mě ale snímek získal právě zmíněnou akcí. Vivas boduje dynamickou kamerou a jednozáběrovými pasážemi, kdy sledujete hrdiny shora, jak se probojovávají přes zombomutanty ve stylu ikonického ovládnutí města upíry ve 30 dní dlouhé noci, nebo bez střihů přejíždí mezi třemi patry, zatímco v každém jiná postava za doprovodu dramatické hudby bojuje o život. Někdy to působí skoro jako divadlo, muselo to dát mrtě práce, je to efektní a vypadá to skvěle! Doufám, že jestli Vivase schvátí Hollywood, dostane se k čistě akčnímu filmu, protože takhle stabilní a přehledný je dneska málokdo. Více než solidní debut od tvůrce, jehož se určitě vyplatí do budoucna sledovat.(7.5.2017)

Musím sa smiať lebo práve som si prečítal Boody-ho komentár, kde píše, že film pozeral tri dni. Mne sa stalo presne to isté. Ale nemyslím si, že by to bol až tak nudný film. To len ja som bol príliš unavený. Extinction je ten prípad post-apo zombie survivalu, podobne ako Stake Land alebo Road, kde sa viac kecá ako uteká pred príšerami. U vyššie zmienených kúskov mi to až tak neprekážalo, pretože disponujú vcelku pútavým príbehom, zaujímavými postavami a parádnou postapokalyptickou atmosférou. Bohužiaľ ani jedna z týchto troch vecí nebola v Extinction na dostatočne vysokej úrovni. Všetko bolo len akosi načrtnuté a nedotiahnuté do konca. Mohol to zachrániť aspoň brutálny koniec ale ani ten sa nedostavil. Pozerateľné to však každopádne je a ja si dám Extinction v najbližšej dobe určite ešte raz a pekne na jedenkrát... 70 %!!(11.10.2015)

• dubinak

Bída, děs a utrpení. Extinction je snad nejvíce marnivým filmem tohoto roku. Jak je možné, že ve 110 minut dlouhém filmu, ještě k tomu hororu, se po celou dobu absolutně nic neděje, je nudný, zeje prázdnotou a ubohostí? Největší záhadou mi tu jsou herci, kteří snad normálně nejsou tak špatní, ale Vivas po nich asi vyloženě chtěl, aby se jejich postavy chovali jako kryplové. Výběr herců byl teda fakt bída s nouzí. Jediný pocit, jež ve mně tento film vyvolal byl smích. Nad trapnými efekty, uměle přidaným sněžením a lacinými CGI výtvory v podobě sněhových monster. Zblízka ovšem ty kreatury nebyly tak polítováníhodné. Jediná gradace, která se tu asi údajně chtěla konat byla scéna obléhání domu, ve které se neukázalo totálně nic, jen sledujeme postavy, jak statečně drží dveře a chrání dům před příšerami, které se na ně dobývají. To je ovšem vše. Počítám, že to byla i chyba v nedostatku peněz, ale když nemám peníze, nebudu točit horor hodinu padesát minut dlouhý, ve kterém se děje s prominutím hovno. O tohle jsem mohla fakt v klidu přijít. Střihač byl opět u traileru šikovnější.(20.8.2015)

• - Film měl pracovní název Welcome to Harmony. Tvůrci zvažovali, že se tak bude jmenovat i po dokončení. Nakonec se však rozhodli pro název Extinction. (Terva)

• - Ve filmu se objeví český samopal vz. 58 v provedení s RIS předpažbím. (SsgtJira)

• - Natáčelo se v maďarském městě Budapešť. (Terva)