poster

Tma přichází (TV film) (festivalový název)

 • Velká Británie

  Night Will Fall

 • USA

  Night Will Fall

Dokumentární / Historický / Válečný

Velká Británie / USA / Izrael, 2014, 75 min

Režie:

André Singer

Producenti:

Brett Ratner

Střih:

Arik Leibovitch
(další profese)
 • Saxos
  ****

  André Singer se odvážil vypustit opakovaně zpracovávané a neuveřejňované autentické prvozáběry o vstupu spojeneckých vojsk do koncentračních táborů. Doplněno o pozdější komentáře vojáků i vězněných. Asi nejvíce šokujících záběrů je z Bergen-Belsenu /nalezeno 13 tisíc nepohřbených těl/. Při filmování v dalších táborech situace připomíná, že filmařům již nebyl dán takový volný prostor, jak v Bergen-Belsenu. /V době osvobození byl velitelem tábora SS-Hauptsturmführer Josef Kramer, který svoji kariéru začal jako obyčejný strážný v r. 1934 v táboře Dachau. Zajat, odsouzen a na konci roku 1945 oběšen./ Záběry z dalších táborů - Buchenwald, Dachau /v době osvobození v táboře asi 30.000 vězněných, nalezen dokument o zlikvidování 10.615 lidí za 3 měsíce/, Osvětim. V průběhu osvobozování táborů se vyskytl problém s kterým nikdo nepočítal. Většina osvobozených se nechtěla vrátit jednoduše řečeno domů. Chtěli do USA, Kanady, Británie, Palestiny, atd. Z USA, Británie byla bohužel jasná odpověď "ne".(15.2.2015)

 • Morholt
  ****

  Dokument o tom, kterak se tvořil dokument, ale vesměs je to jen jedna z dalších výpovědí o nacistických zvěrstvech. Co mě překvapilo byl fakt, že některé z nejznámějších osvětimských záběrů byly až dotáčky několik dní po osvobození, ale na druhou stranu co čekat od Sovětů. Novinkou pro mě byly i záběry Němců korzujících pod dohledem Spojenců po koncentračním táboře. Člověk cítí zadostiučinění, když vidí, jak se rozesmáté ksichty Helmutů tváří v tvář všem těm svinstvům mění. Night Will Fall sice není tématicky nejlepším dokumentem, ale svou sílu, chce se říct bohužel, má. 85%(8.3.2015)

 • Big Bear
  ****

  ,, Vezmeme-li v úvahu, že každý desátý člověk nosí brýle, pak si při pohledu na horu brýlí uděláme představu, kolik lidí zde zemřelo... '' . Na tenhle dokument mne navedla Tereza Spáčilová svým článkem v Reflexu za čož ji děkuji. Stejně jako jindy u jiných dokumentů z té doby - byl jsem otřesen. Na rozdíl asi od většiny z vás mám vzdálené nevlastní příbuzné, kteří když přijedou z Izraele do Prahy a sedíme spolu u večeře a občas se někomu vyhrne rukáv krapet výš - stále mají na spodní straně loktů ta malá modrá čísla, kterými se po čas války tito lidé- tehdy děti - stali... Snad proto na mne takovýto film působí o něco více a osobněji... Je skvělé, že Britové točili vše hned jak do Belsenu přišli a pak i v dalších táborech. Je také super, že se pídili i po filmech Rusů z roku 1944, kteří na vyhlazovací tábory v Polsku přišli mnohem dříve než britské a americké jednotky v roce 1945 po dobytí Německa. A zase tu na mne padla tíseň. - Říkal jsem si hned, tohle je třeba pouštět ve školách. A také jsem si smutně uvědomil, že na tohle se bude dívat buď ten co o tom něco ví, nebo ten co o tom chce něco vědět... Bohužel, většina lidí to asi obejde obloukem. Proč by se měl někdo koukat na nějaké kostlivce a vychrtlé mrtvoly a navíc se to stalo dávno a vůbec kdo ví jak to všechno tehdy vlastně bylo...dyť ty Židi prej půjčovali na tvrdé úroky, kde by jinak vzali ty majetky atd... Přitom právě takto uvažujícím jsou takovéhle filmy primárně určeny. --- V poslední době se konkrétně na CSFD setkávám s vyloženým antisemitismem. Stačí občas zavítat do diskusí a naleznete názvy diskusí jako: Hollywood je plný Židů, jsou zde diskuse vyloženě popírající holocaust... Někteří uživatelé jsou tu tím vyloženě známí a znám i některé, kteří mají v avataru hákový kříž. Snažím se věřit, že většina zakladatelů těchto diskusí jsou buď osamnělí idioti, nebo pubescenti, kteří se takto profilují nevěda co s bublajícími hormony... Co nechápu je přezíravost správců i samotného POMA ---- Já říkám: Ne není to dávno a víme moc dobře o co nacistům šlo! Nesmí se to už nikdy opakovat! Je třeba to neustále zdůrazňovat a popírače těchto hrůz bez milosti tvrdě trestat. Na CSFD je bez milosti mazat a na veřejné scéně dle zákonů zavírat. - HBO má za tento počin u mně rozhodně palec nahoru i původní tvůrčí team pro nějž to musel být - jak sami tvůrci vzpomínali ,, pohled do pekla '' * * * *(13.5.2015)

 • lacertacz

  Aktuální dokument Night Will Fall (bude vysílat HBO) dal dohromady režisér André Singer, vypravěčkou se stala herečka Helena Bonham Carter. Představí raritní záběry včetně těch z filmového pásu, který byl považován za ztracený, výpovědi pamětníků i způsob, jakým britská armáda trénovala své vojáky v natáčení, díky kterému existují stovky hodin snímků doslova z první ruky. Spojenci v roce 1945 požádali mj. Alfreda Hitchocka, aby se dokumentu o osvobozování nacistických táborů ujal. Film však nikdy nebyl dokončený. Jeho torzo se až po letech promítalo na festivalu v Berlíně v roce 1984. (Podrobná recenze zde: http://www.theguardian.com/film/2015/jan/09/holocaust-film-too-shocking-to-show-night-will-fall-alfred-hitchcock) + Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=lbB9NCYzQVU(22.1.2015)

 • classic
  *****

  Existovali koncetračné tábory po celej Európe,napríklad ľudovo najznámejší je Auschwitz,ktorý je zachovaný,je ich neúrekom:Buchenwald,Dachau,Bergen-Belsen,Majdanek... V týchto likvidačných táboroch praktizovali činnosť,ktorá spočívala vo vyhladení židovskej rasy podľa postupného systematického vyvražďovania,najprv vyhladovanie na smrť,alebo volanie do spŕch,pustenie cyklónu B,jedovatého plynu,ktorý ich všetkých usmrtil,potom spaľovanie v krematóriach,sú veľké masové hroby!!! Ako postupne prichádzali armády sovietov,britov,američanov,ktorí oslobodzovali koncentráky,tak kameramani týchto národností sa ocitajú na mieste tak hroznom,tak spustošenom,tak extrémnom,tak brutálnom,tak krutom,že ak si niekto predstavuje,že ako vyzerá PEKLO,tak nie je problém sa presvedčiť,že existuje a je na Zemi! Nacistickí kokoti a brutálne dozorkyne praktizovali niečo,čomu sa nedá uveriť,bohužiaľ tieto archívne zábery nikoho nešetria,pod dohľadom svetoznámeho ALFREDA HITCHCOCKA,za účasti väzňov z týchto campov mám sprostredkované neuveriteľné kruté zábery kameramanov,ktorí neveria vlastným očiam,zdokumentovali tieto zničujúce zábery a fotografie ma tak dojali,zosmutneli,zničili,že tieto hovädá nenávidím do konca života,táto skurvená zgerba má na konte likvidáciu viac ako 6 miliónov obetí,kde by som sa mal ísť pozrieť do koncentračného tábora Auschwitz,aby som na vlastné oči vedel,čo znamenalo byť židom,kde môj hlavný šéf by bol despotický Mengele a Himmler! Som rád,že som nežil v tej dobe,nie som žid,nemám nič proti nim,a toto,čo robili tieto zvery,tak to by nepraktizovali ani zvery! Strašný pocit je ten,čo dokáže urobiť človek človeku...!!!!(3.2.2015)

 • - Záběry z dokumentu, na němž s producentem Bernsteinem spolupracoval i Alfred Hitchcock, posloužily jako důkazní materiál u soudů s nacistickými zločinci. (agass)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace