Chouans, Les

Francie, 1947, 109 min

Dá se říci, že film postihl stejný osud jako jeho předlohu. Kniha se příliš nečte (sem tam je k dispozici v antikvariátech) a o filmu se moc neví (ale je k dispozici dvd na francouzském Amazonu). V databázi knih je jediné hodnocení, stejně jako bylo před tím mým zde. Neviděli nebo spíše neviděly ho ani daleko „skalnější“ fanoušci/fanynky Jeana Maraise než jsem já a ti, kdo jsou zvyklí na jeho historicko-dobrodružné filmy ze druhé poloviny padesátých a počátku šedesátých let, by asi byli tímto velmi komorním dramatem překvapeni. Uvažovala jsem k čemu to připodobnit, napadl mě Romeo a Julie z doby krátce po francouzské revoluci a před nástupem Napoleona, přičemž ani hlavní postavy nejednají vždy z čisté lásky, čili ze vznešených pohnutek (i když láska k vlasti, ať už občanské nebo království, prý je taky čistá pohnutka...) a v závěru nedošlo ke smíření znepřátelených frakcí čili monarchistů s republikány...Není to žádný zázrak, který by obstál vedle historických velkofilmů typu Gladiátor nebo Quo vadis, ale takový jistě ani nebyl záměr filmařů, a hlavně já mám pro filmy o událostech z téhle doby slabost (je o ní i Hornblower, že?) a pro Maraise v mladém věku taky, takže takové poslabší čtyři hvězdičky (cca 75%).(19.9.2012)