Socialistický Zombi Mord

Socialist Zombie Massacre

(festivalový název)

Horor

Slovensko, 2014, 94 min

Takze premiera za mnou a veeelka spokojnost. Tam kde si Immortalitas ukusol prilisne susto zvolenym zanrom a temou, ktora nedavala miesto na momenty odlahcenia a vsetko sa to nieslo vo vaznom duchu, tam Socialisticky Zombi Mord ziskava body k dobru prave aj v miestach, ktore by mozno bolo mozne oznacit za slabiny a je tak nefalsovanou B-ckovou zabavou, ktora si je vedoma svojich produkcnych a zanrovych mantinelov. Sledovanie tohto filmu bol pre mna nefalsovany navrat v case do doby, kedy som s udivom hltal kreativne nadsenie v rannych filmoch Raimiho a Jacksona, ktori tiez nie nahodou prerazili filmami, v ktorych obmedzene produkcne zazemie dalo priestor aj na nedostatky, vyvolavajuce pobavenie a zaroven mohli ukazat cit pre kompoziciu zaberov, timing v strihu a sikovnost pri praci s maskami. A vela toho isteho je mozne badat prave aj v Socialistickom Zombi Morde. 7/10(6.5.2014)

Je to hodně jeté a má to slabá místa, která jsou spojená s tím, že se jedná o amatérský film, kde si toho tvůrci hodně dělali na koleně, ale z celého filmu máte neskutečně pocit nadšení, pocit toho, že tohle je přesně něco, co by mohlo určit další směr, ať už slovenského nebo českého hororu. Chce to jen chtít a tihle slovenští chaláni a slovenské děvy chtěli a podařilo se.(16.7.2015)

Bravo! Je vidět, že tvůrci mají řádně nakoukáno a k zombie žánru přistupují s láskou a věrností, ale i nápady a spolu jim to dobře hraje. Škola jako masomlýnek funguje skvěle, ještě lépe je přerod v nemyslící/krvežíznivé vidět v rovině dospívání. A socialismus přináší jedinečný fetiš pionýrských minisukýnek, Amig, kabelových motorových pil a dalších normalizačních artefaktů. Na amatérský film je z půlmilionového rozpočtu zodpovědně vymáčknuto maximum. Tvůrci se, díkybohu, vyvarovali levných hororových prvků a lekaček a přináší zábavnou akci - zejména mladí herci tady mají odzbrojující arsenál stíracích hlášek. Má to i namítáníhodné momenty, ale mlčím - nejen proto, že do áčkové produkce se dostávají i mnohem pitomější scény.(22.5.2016)

Rozmohl se nám tady takový nešvar. Děti velice často mění se nám v zombie. Zombie jsou dneska už skoro takovou sázkou na jistotu, trochu ironicky řečeno, točí je každý a jakkoliv. Cpou je mezi nácky, do sněhu, do romanitky. A kdepak ještě nebyli? Mezi pionýrkami (nebo svazačkami? V pionýrsko/svazácké subordinace nejsem moc zběhlý, z pionýra mě za provokaci málem vyloučili ještě ten den, co jsem složil slib). Musím však říct, že se toho bratři a sestra ze Slovenska zhostili teda statečně (hlavně s ohledem na stopáž). Pochválit musím hlavně fakt, že se z toho nesnažili udělat komedii a vyvarovali se zbytečně komických situací (a že je to muselo občas lákat). Pravda, komické to občas je již ze své retro podstaty, ale pořád z toho jde více cítit klasický syrový horor. Velmi příjemná mi připadala hlavní hrdinka, a v závěru pak i masky. K pozitivům bych ještě zmínil fakt, že se toho tvůrci prostě nebáli, šlápli do toho naplno a spousta věcí se jim povedla (scéna s talíři, dívka s kladivem) a vlastně si ani nedovedu vybavit situaci, kdy bych se cítil trapně, což se mi u podobných snímků občas stává. Tohle je mé první setkání se slovenským celovečerním horrorem a musím konstatovat, že má slovenský celovečerní horror teda pěkně slušně našlápnuto.(7.11.2014)

Títo nadšenci vytreli kocúra, vypálili rybník a ukázali vztýčený prostredník celej slovenskej filmárskej obci! Poctivá, hravá, nápadítá, energická, vtipná, živelná a životaschopná béčkarská lahôdka, ktorá sa vyrovná zombie filmom zo starej školy A má svoj význam aj celosvetovo - v dobe, kedy zombie začali naberať podivne áčkovo-trápne podoby (typu Warm Bodies...); Snímam pomyselný klobúk z hlavy a gratulujem - a prajem SZM (a želám si), nech tento film má úspech a nech ho vidí čo najviac divákov a VŠETCI slovenskí filmári! Som nadšený!(25.6.2014)

• - 36-členný komparz si za pivo a guláš zahrali prívrženci žánru anime z Anime crew a šermiari zo združenia Vargar. (Zdroj: sme.sk) (Raccoon.city)

• - Děj je zasazen do roku 1985, ale několikrát je tu v přímém záběru počítač Amiga 500 (a to i na plakátu na zdi), který přišel na trh až v roce 1987, a který navíc nikdy nebyl ve vybavení socialistických škol. (Stejšn)

• - Profesionálna filmová krv stála tridsať eur za liter a kedže tvorcovia jej chceli použiť hektolitre, použili alternatívu, želatínovú hmotu, do ktorej pridali potravinársku červeň a kakao, aby nebola priesvitná. Mohla sa prehltnúť, ale bola veľmi sladká a aj preto ju celý komparz znenávidel. (Zdroj: sme.sk) (Raccoon.city)