Socialistický Zombi Mord

(festivalový název)

Horor

Slovensko, 2014, 94 min

• schizmo

Dalo se očekávat, že film s tak jalovým názvem nepřinese nic seriózního. Jenže když ten obal tak sváděl myslet si opak! A abych byl ke všem fér, hned od začátku říkám, že tohle by nebylo dobré, i kdyby to bylo koncipované jako studentský krátký film. Je sice super, že se na Slovensku našli fanoušci zombie hororové tématiky, kteří sebrali všechnu odvahu a pustili se střemhlav do pocty průkopníkům žánru. Jenže jaký to má smysl, když snímek nepřináší žádnou přidanou ani jinou hodnotu? Všechny aspekty filmu jsou jednoznačně amatérské – kamera, scénář, masky, post-produkce, herecké výkony, prostě cokoli. Produkce je samozřejmě nulová, stejně jako absence tvůrčích ambicí či snaha vymanit se z toho nejokoukanějšího příběhu či zápletky, takže čekejte mix všech možných, více či méně známých, stylově spřízněných kousků. Vlastně jediným nevšedním momentem jsou slovenské lokace v komunistické době. Ale ono nemá moc smysl se v tom vrtat, stačí kouknout na trailer a hned jste doma, čili pokud jste fanoušci nezávislých či experimentálních věcí, určitě se rádi na přespolní zářez kouknete. Pokud však dáváte přednost serióznějšímu druhu kinematografie, sáhněte raději po některém z osvědčených kousků. Tak či onak, slovenským tvůrcům patří respekt, protože pustit se do něčeho takového a ještě se s tím drbat celých 8 let, to chce opravdu kus odvahy. Body dávám spíše za snahu a fanouškovství…(1.6.2015)

Je to šanca pre mladých roztomilých slovenských chlapcov a dievčiny, ktorí vôbec neboli na zahodenie. Občas som zahliadla nejakú nepodarenú chybičku, a občas bol aj ten dej trošičku nudný, ale ak by sa takto nejako aj naďalej poberala slovenská filmová scéna nebola by som vôbec proti, aspoň by sme nemuseli slýchavať rozhovory v rádiách o tom ako slovenskí občania neveria slovenským filmom a seriálom. Týždeň slovenského filmu, oplatí sa pozerať aj titulky, ten ktorý ich tvoril mal rozhodne zmysel pre humor.(6.6.2015)

8 rokov venovať zombiám a potom (ako píše nemenovaný denník) natočiť najlepšiu komédiu. Skvelý trash. Nápady, krv, sukničky a komunisti .. pri tých fetišoch sa mi vynorilo detstvo. Až na tie rovnošaty, takto vyzerala moja základná škola, aj sedem, desať rokov po nežnej.. Bol som na tom so známymi, a po titulkách kamarátová frajerka preniesla "Zlatí boli." Asi tak. Barbara rulez -(6.8.2014)

• tron

„Juraj, de si s tou kyselinou.“ Na slovenské pomery neuveriteľné, že takýto projekt vôbec vznikol, ale inak je to ťažšie hodnotiť, než ako filmy Davida Lyncha :-) Jedno treba tvorcom uznať – zápal pre vec. Išli do toho s chuťou napriek akoby nulovému rozpočtu a s hercami, ktorí v podstate vôbec herci nie sú (a podľa toho to aj vyzerá). Na strane druhej, je to svojím spôsobom odzbrojujúce. Zdá sa, že najviac energie šlo do trikových/maskérskych scén. K ranému Petrovi Jacksonovi to síce má na novozélandské míle ďaleko, ale ambície tvorcov boli zjavne položené mimoriadne nízko, čiže sa za to na nich nemôžete s čistým svedomím hnevať. Je to proste blbosť, ale urobená s chuťou a láskou k zombies žánru. Hodnotiť toto zverstvo po technickej stránke skutočne nemá zmysel (ale gore je vzhľadom na veľmi amatérske podmienky vzniku nakrútené veľmi dobre), detto po stránke monotónneho scenára, réžie, hereckých výkonov. Ale inak fajn. Vrátane prekvapivo trikového finále. Občas som sa chechtal a bavil sa, ale väčšinu času som sa len nudil. Ale hlášky potešili („Nehaj ho.“). V rámci recesie dám až 40%.(1.2.2018)

• Fanita

Toto vrcholné a jediné dielo slovenského hororu urobilo z filmu The Room jeden z naúžasnejších filmov aké kedy natočili. Čakala som, že to bude zlé, ale po ôsmych rokoch procesu tvorenia som čakala aspoň o chlp lepšiu vec. Neviem, či to bolo myslené ako paródia alebo vážna vec. Ale aj na paródiu to bolo veľmi slabé. Kamera sa točila ako u nás na stužkovej, keď sa rozhodlo, že budeme mať troch kameramanov, aby nedajbože niečo niekomu neušlo. Neviem na aký stroj to bolo nakrúcané, ale kľudne by som stavila na handku. Prepálená, roztrasená, vyblitá. Herecké výkony boli poľutovaniahodné, ani päť korún by odo mňa nedostali za tento výkon. Zase raz krásne sa prezentuje slovenský národ, ako stádo hlúpučkých mladistvých, ktorí nevedia ani do desať zombíkov napočítať. A nadávalo sa v socializme ešte viac ako teraz? Huby mydlom by som im vyumývala! Najviac ma dojala tá krv a zvuk...Neviem, čo to bolo za vodu so sirupom, ale keby aspoň to vyzeralo ako zámerne nastajlované, tak nič nepoviem, zrejmá nadsádzka by tomu veľmi pomohla, ale takto to bolo len nepresvedčivé ružové čosi, čo steká dievčatám po prsiskách. Zvuk znel ako, keď si dáte na hlavu plechový kýbeľ a niekto vám do neho trieska páčidlom..(Použili tvorci mikrofón z handky?) Na konci mi nedá nespomenúť scenár a zle napísané dialógy a faktu, že chlapci asi ani len netušia, prečo vo filmoch bývajú skriptky a v škole plnej socialistických vlajok sa nenájde ani kúsok látky, ktorým by vytretému fešákovi obviazala hlavná protagonistka ranu. Samozrejme je jednoduchšie roztrhať si košelu... A prečo by sme ukončili začaté myšlienky, keď máme k dispozícii zopár 3D efektov? Šup šup priletí efektívna helikoptéra a hneď sa zabudne, že Barbora kdesi stratila svoju matku...Ach, áno prepáčte mi tento spoiler..Takže týmto sa prezentujeme vo filmovom svete? Nikdy som sa totiž nehanbila viac za svoj pôvod ako vo chvíli, keď som opustila kino. Plačem, ty zombia!(28.6.2014)

• - Jedna z dvoch hlavných herečiek sa rozhodla filmovanie ukončiť, ale konečné zábery s ňou boli už natočené. Pomohli si radami z internetu od amerických amatérskych filmárov a nechali ju zabiť, čo však znamenalo prepísať od polovice scenár, čo trvalo dva mesiace. (Zdroj: sme.sk) (Raccoon.city)

• - Filmovalo sa každý víkend, zväčša 16 hodín denne. Najviac dala zobrať posledná scéna, ktorá sa točila viac ako 24 hodín. (Zdroj: sme.sk) (Raccoon.city)

• - 36-členný komparz si za pivo a guláš zahrali prívrženci žánru anime z Anime crew a šermiari zo združenia Vargar. (Zdroj: sme.sk) (Raccoon.city)