Sovietsky tajný experiment, ktorý mal slúžiť na paralyzovanie armády imperialistického nepriateľa socializmu rozšírením agresívnej smrteľnej nákazy (kódové meno Zaraza) sa vymkol spod kontroly a musel byť ukončený. Vinou súdruha neznámeho vojaka sa zvyšná vzorka bojového plynu dostala pod falošným označením dymovníc do konvoja inváznych vojsk varšavskej zmluvy smerujúceho na územie Slovenska. O niekoľko rokov neskôr sa tento plyn použije pri rutinnom stredoškolskom brannom cvičení a nakazí nič netušiacich študentov. Malá skupinka žiakov bojuje o prežitie, ich jediným problémom však nie sú len agresívni nakazení spolužiaci, ale aj školník (bývalý dôstojník SPECNAZ), ktorý sa snaží za každú cenu zabrániť hroziacej medzinárodnej blamáži. (oficiální text distributora)

M.a.t.t.

Zo slovenského amaterskeho zázraku sa nevykľul žiaden zazrak. Oceňujem húževnatosť tvorcov, ktorá viedla k dokončeniu ich vysneného diela. Chválim ich vynaliezavosť, ktorá sa prejavila aj v scenári formou viacerých originálnych nápadov a nebudem kritizovať technickú stránku. Lenže chatrne vystavaná zápletka s podivnou logikou postáv a mizerné dialógy SZM tiahnu nadol a nech sa ma nik nesnaží presvedčiť, že mám byť tolerantný aj k týmto aspektom. Za daných podmienok tvorcovia asi dokázali maximum, ale nie som úplne presvedčený že by to s väčším rozpočtom zvládli lepšie. V tom prípade by sa už totiž nemohli skrývať za nálepku amatérov. 50% ()

Morholt

Vlastně jediné, s čím jsem se nemohl srovnat, byli herci. Rozumím tomu, že tohle je projekt nadšenců a většina aktérů, ne-li všichni, hráli za dobré slovo, ale tady ta koncentrace lidí bez talentu byla na mě až moc velká. Ale jakmile to zombíci spustili, tak to bylo jedno. Překvapivě dobrá a svižná akce, solidní gore a navrch pár šukézních pionýrek, přičemž jedna z nich velmi. Aby toho na nebohé studenty nebylo málo, poslal jim tam tým tvůrců ještě školníka, ex-příslušníka SPECNAZ, kterému ruplo v kouli. To všechno v prostředí socialistické vymejvárny mozků, kterou mám ještě v živé paměti. Navíc je tu pár dobrých nápadů jako třeba motorovka. Tenhle nástroj se sice najde v každé zombie řežbě, ale nepamatuji, že se někdy jednalo o pilu elektrickou, což sebou nese mnohá úskalí. Další příjemné hororové překvápko z krajiny na východ od Ráje. 65% ()

corpsy

K tomuto sa treba pekne posadiť. Slovenský zombi masaker? To sa snáď ani nedá vysloviť dokopy. Ale pravda je taká, že tvorcovia spravili žánru lokálnu službu. Pokiaľ sa hercom neotvoria ústa ( pri všetkej úcte ) a nezačnú prejavovať nejaký ten herecký talent, ide o chutné žánrové ( amatérske ) žrádlo, za ktoré by sme mohli byť pyšní. Aj vo svete. ()

Lhurgoyf

Hodnotiť a kritizovať amatérske filmy mi príde hrozne nefér. Zapálení tvorcovia totiž nemajú k dispozícií techniku, vzdelanie, hercov, budget, (a častokrát ani talent) vytvoriť produkt, ktorý by bol čo i len zdiaľky pozerateľný. Tvorcom SZM sa však podarilo väčšinu aspektov filmu uchopiť z tej správnej strany. Najväčšiu zásluhu na fungovaní celého filmu má produkcia, ktorá i napriek guerillovým podmienkam dokázala vytvoriť fantastické prostredie, a navodiť tú správnu socíkovskú atmosféru. Taká kopa rekvizít (od detailov ako plagáty na stenách, násteniek, Leninových búst, BB pudingu, cez veľké rekvizity VB škodovky, či sovietského vojenského nákladiaku) sa v amatérskom filme vôbec nevidí. Nedá mi nespomenúť výbornú prácu maskérky Zuzany Paulini na hordách zombies, správne použitie praktických efektov (rozumej krvi a gore) tam kde to bolo možné, a perfektné kostýmy (som jediný, ktorému prišli uniformy dievčat hrozne rajcovné?). Veľké plus majú u mňa tvorcovia v tom, že nezabudli ani na tradičnú hororovú zložku v podobe T&A fanservisu (Tits&Ass). Potiaľto všetko v poriadku. Kde však drvivá väčšina amatérskych filmov začína padať na hubu, sú herci. Neberte to zle, Denisa Rőtlingová (Hanka) na niektorých záberoch vyzerá neskutočne cool, ale tým celá chvála končí. Žiadna z postáv nie je pamätihodná (niektoré sú dokonca neznesiteľné), a v momente keď niekto z nehercov začne rozprávať, ich prednes neskutočne píli uší. Zároveň je film plný drevenných dialógov, pičungu (patent pending), a hrozného bratislavského prízvuku, ktorý dokonale kazí ilúzu predrevolučných čias. Situáciu sa nepodarilo zachrániť ani v postsynchrónoch (bolo by to možné vylepšiť najatím profi dábérov?) Celá story je správne šialená, a graduje do fantastického záveru, avšak prostredná časť filmu sa značne vlečie a po úvodných mordách sa zvrháva do chodenia po triedach a hladania nejakého kľúča od kabinetu. Časť mňa si praje, aby sa filmári úplne utrhli z reťaze, a vhupsli do toho ako sa hovorí "po hlave". Len si predstavte, aké šialenosti by mohli vzniknúť, ak by tvorcovia obsadili Táňu Pauhofovú ako expertku cez sečné zbrane a Hviezdoslavov kubín, Tomáša Maštalíra ako beznohého telocvikára a bývalého držiteľa medaile v gymnastike, alebo vytovrením postavy výmenného študenta z NDR, ktorý využije situáciu a začne experimentovať s tvorbou zlúčenia socialistických a nazi zombies - ale to som si už asi vysnil úplne iný film. Dúfam teda, že sa chalani (a dievčatá) z Pezinka neurazia, ak ich film neohodnotím plným počtom. Etalónom pre päťhviezidčkový amatérsky film je totiž u mňa NIČ NEKRVÁCA VEČNE (2003) od chalanov z Metafora Films, ktorý u mňa vzbudili väčší dojem lásky k filmu a invenčnej amatérskej filmárčine. PS: Dík za výborný gag s veľkou prestávkou, veľmi chytrý odkaz na Romerov Dawn of the Dead! ()

tron

„Juraj, de si s tou kyselinou.“ Na slovenské pomery neuveriteľné, že takýto projekt vôbec vznikol, ale inak je to ťažšie hodnotiť, než ako filmy Davida Lyncha :-) Jedno treba tvorcom uznať – zápal pre vec. Išli do toho s chuťou napriek akoby nulovému rozpočtu a s hercami, ktorí v podstate vôbec herci nie sú (a podľa toho to aj vyzerá). Na strane druhej, je to svojím spôsobom odzbrojujúce. Zdá sa, že najviac energie šlo do trikových/maskérskych scén. K ranému Petrovi Jacksonovi to síce má na novozélandské míle ďaleko, ale ambície tvorcov boli zjavne položené mimoriadne nízko, čiže sa za to na nich nemôžete s čistým svedomím hnevať. Je to proste blbosť, ale urobená s chuťou a láskou k zombies žánru. Hodnotiť toto zverstvo po technickej stránke skutočne nemá zmysel (ale gore je vzhľadom na veľmi amatérske podmienky vzniku nakrútené veľmi dobre), detto po stránke monotónneho scenára, réžie, hereckých výkonov. Ale inak fajn. Vrátane prekvapivo trikového finále. Občas som sa chechtal a bavil sa, ale väčšinu času som sa len nudil. Ale hlášky potešili („Nehaj ho.“). V rámci recesie dám až 40%. ()

• 36-členný komparz si za pivo a guláš zahrali prívrženci žánru anime z Anime crew a šermiari zo združenia Vargar. (Zdroj: sme.sk) (Raccoon.city)
  • Problémom pri natáčaní bol chlad. V reáli bola zima, vo filme však leto, a tak herečky natáčali v tielkach a minisukniach. (Zdroj: sme.sk) (Raccoon.city)
  • Film natáčali osem rokov a filmový štáb tvorili členovia pezinského združenia Tichý dom. Natáčanie amatérskeho filmu ich vyšlo v celku na 19 152 eur aj 49 centov. (Zdroj: sme.sk) (Raccoon.city)