Socialistický Zombi Mord

(festivalový název)

Horor

Slovensko, 2014, 94 min

• schizmo

Dalo se očekávat, že film s tak jalovým názvem nepřinese nic seriózního. Jenže když ten obal tak sváděl myslet si opak! A abych byl ke všem fér, hned od začátku říkám, že tohle by nebylo dobré, i kdyby to bylo koncipované jako studentský krátký film. Je sice super, že se na Slovensku našli fanoušci zombie hororové tématiky, kteří sebrali všechnu odvahu a pustili se střemhlav do pocty průkopníkům žánru. Jenže jaký to má smysl, když snímek nepřináší žádnou přidanou ani jinou hodnotu? Všechny aspekty filmu jsou jednoznačně amatérské – kamera, scénář, masky, post-produkce, herecké výkony, prostě cokoli. Produkce je samozřejmě nulová, stejně jako absence tvůrčích ambicí či snaha vymanit se z toho nejokoukanějšího příběhu či zápletky, takže čekejte mix všech možných, více či méně známých, stylově spřízněných kousků. Vlastně jediným nevšedním momentem jsou slovenské lokace v komunistické době. Ale ono nemá moc smysl se v tom vrtat, stačí kouknout na trailer a hned jste doma, čili pokud jste fanoušci nezávislých či experimentálních věcí, určitě se rádi na přespolní zářez kouknete. Pokud však dáváte přednost serióznějšímu druhu kinematografie, sáhněte raději po některém z osvědčených kousků. Tak či onak, slovenským tvůrcům patří respekt, protože pustit se do něčeho takového a ještě se s tím drbat celých 8 let, to chce opravdu kus odvahy. Body dávám spíše za snahu a fanouškovství…(1.6.2015)

Film, na ktorý čakám od mojich stredoškolských čias. SZM mal časovo až nezmyselnú postprodukciu, ale nemohol prísť v lepšom čase! Slovenskí "filmári" už majú dosť šáblónovitých drám o tom, aký je život krutý a láska nezmyselná a hľadajú si žánre a témy, ktoré u nás nemajú tradíciu. SZM ako prvý (ak nerátam krátkometrážny M is for Malnutrition) a dúfam, že nie posledný slovenský zástupca zombie hororu si rozhodne zaslúži zvýšenú pozornosť, minimálne kvôli svojej ceste z hlavy amatérskych filmárov až po konečnú distribúciu. SZM je odľahčenou a v podstate bezdejovou vyvražďovačkou, čiže názov v ničom neklame. Hektolitre krvi, zúfale situácie a ešte zúfalejšie riešenia, neskutočne od veci hlášky a v kuse nezmyselné násilie...skrátka skvelá zombiečina. Na 5* to síce nie je, ale ako lokal patriot nemôžem inak :D(29.6.2014)

Co dodat.Slováci opět podují.Opravdu velmi milé hororové překvapení od našich sousedů.Nebýt pár herců,kteří mě doslova srali a toho zkurvenýho konce(který působil směšně),byl bych nadšanej daleko víc.Ale i tak tento film má dost dobrejch nápadů a silných pasáží.A ty uniformy............paráda.Silnější 3 hvězdy,protože snaha se cení.(24.4.2015)

Toto bylo opravdu příjemné překvapení. Měla jsem strach, aby se mi do rukou nedostal nějaký amatérský póvl, který by mě otravoval už jen tím, jak v něm herci mluví. Naštěstí přesně takový Socialistický Zombi Mord není. Je to šíleně zábavné, dynamické, akční, krvavé a hlavně, nemá to úplně debilní děj. Navíc efekty jsou na rozpočet šikovně zvládnuté a především je tam super hlavní holčičí dvojka, která to tam slušně rozjíždí s elektrickou pilou. Výjimečně jsem se na tento amatérštější kousek těšila jak malý dítě a hodně dlouho jsem čekala, až se ke mně nějak dostane a zhltla jsem ho fakt úplně na jeden nádech, protože je to fakt super film. Jediné mínusky byly ve zvuku, kdy nahraný řev zombies slyšely i sousedi a mluvené slovo jsem musela zesilovat a kolikrát jsem ani se svojí znalostí slovenštiny nepochytila, o čem je řeč. To mi ale vůbec nevadilo, protože tohle všechno mi vynahradily extrémně rychlí, hladoví a krutí zombíci, kteří si fakt nebraly servítky a o akci bylo od začátku až do konce postaráno. Jsem fakt spokojená, protože takový film tu ještě Slovensko ani Česko nemělo.(23.7.2015)

• Hamaradža

Na amatérsku tvorbu veľmi pekná práca s rekvizitami, dobovou atmosférou a krvavým makeupom, trochu horšie už na tom film bol s príšerne prehrávajúcimi hercami a nepríjemne digitálnym záverom. No i tak cieľavedomá (je vidno že chalani žánru rozumejú) jednohubka, ktorá vzhľadom k nízkemu rozpočtu je najsilnejšia v momentoch, kedy sa neberie vážne (tj. bohužiaľ prekvapivo dosť málokedy) a chcelo by to prestrihať aspoň o 20 minút.(26.4.2015)

• - Filmovalo sa každý víkend, zväčša 16 hodín denne. Najviac dala zobrať posledná scéna, ktorá sa točila viac ako 24 hodín. (Zdroj: sme.sk) (Raccoon.city)

• - Jedna z dvoch hlavných herečiek sa rozhodla filmovanie ukončiť, ale konečné zábery s ňou boli už natočené. Pomohli si radami z internetu od amerických amatérskych filmárov a nechali ju zabiť, čo však znamenalo prepísať od polovice scenár, čo trvalo dva mesiace. (Zdroj: sme.sk) (Raccoon.city)

• - 36-členný komparz si za pivo a guláš zahrali prívrženci žánru anime z Anime crew a šermiari zo združenia Vargar. (Zdroj: sme.sk) (Raccoon.city)