Elisa K. (festivalový název)

• Španělsko

Elisa K

Elisa K

(festivalový název)

Španělsko, 2010, 71 min

Jordi Cadena

Sergi Gallardo
  • Ondracius

LFŠ 2014: První půlka filmu naprosto super. Druhá už byla horší a závěr to totálně zabil. Nevím, proč to buď neskončilo dřív, nebo naopak ještě o něco později. Škoda toho, začátek s monologem mě opravdu dostal.(5.8.2014)

Strhující drama, které se může chlubit především svou formou natočení (2 části - 2 režie) a v konečném výsledku i zcela bezchybnou atmosférou, která byla na diváka ještě více přenesena díky v 1. části černobílou a stabilní formou kamery a v 2. části díky trošku roztřepané kameře (alias styl Greengrass), a přestože by se na první pohled nemusela tato volba zdát vhodná, opak je pravdou. Roztřepaná kamera se k dramatickému žánru dokonale hodí, protože charakterizuje chaos a hlavně lze natáčet delší jednozáběrné scény (viz ta poslední, která podle mě byla zcela patřičná - záběr na restauraci z venku, kde vedou konverzaci dva lidé, a my místo nich posloucháme asi 2 minuty jedoucí auta okolo.), které dramatu přidají ještě více na vážnosti a atmosféře. Příběh nemá cenu obkecávat. Zcela dokonale podán v té úplně nejlepší formě, a nic bych na něm neměnil (ani ten závěr). No a samozřejmě musím vyzdvihnout i casting na roli mladší a starší hlavní hrdinky, kde se jednalo skutečně o nevídaně věrohodnou podobnost. Zcela po všech stránkách dokonalé drama s vážným příběhem, skvělými herci, a výbornou formou natočení a upravení. 100%. Viděno v kině na 40. LFŠ.(29.7.2014)

• Sarkastic

Já tomu filmu prostě nevěřím. Ať už dějovým zvratům, detailům nebo motivacím postav. Černobílá část ještě docela dobře funguje a je poutavá (i když už u ní jsem měl několik výhrad). Její barevná „sestra“ mě však nanejvýš iritovala snad naprosto vším (od kamery přec herce/postavy až k samotnému ději). Tím zároveň ničí veškeré emoce, které ve mně první cca polovina vyvolala. Ve výsledku to tak pro mě jsou pouhé 2*.(4.8.2014)

Jako leták nějaké neziskovky natažený na celovečerní stopáž. Neosobní, vyumělkované výjevy směřující k až moc okaté poučce, emoce a dopad na diváka veškeré žádné.(30.7.2014)