Letní příběh

• Francie Conte d'été (více)

Nesmělý absolvent matematiky Gaspard tráví tři týdny prázdnin v bretaňském Dinardu a jeho okolí. Jeho jediným koníčkem je hra na kytaru a skládání písniček. Gaspard se postupně seznamuje s energickou studentkou etnologie Margot, rozmarnou a přelétavou Lénou a bezstarostnou a věcnou Solene. Každá je jiná, každá Gasparda nějakým způsobem přitahuje a zároveň odrazuje. A tak Gaspard brouzdá vztahy na pokraji přátelství a lásky, stejně jako brouzdá mělkým bretaňským mořem.

Tento úsměvně laděný "minimalistický" příběh, ve kterém se stále jen mluví a klábosí, odhaluje autentickým způsobem, v banálních rozhovorech, citový život mladých protagonistů, jejich názory na lásku, na vztah mezi mužem a ženou a na přátelství. Je dalším z Příběhů čtyř ročních období věčného hledače v lidských duších francouzského režiséra a scenáristy Erica Rohmera. (oficiální text distributora)

Čtec

Letní příběh mne zvláštním způsobem pohladil po duši, na konci jsem dost zalitoval, že to tak uteklo... Možná je to i tou skvělou Bretaní... A bral jsem skoro jako osobní ztrátu, že moula Gaspard nakonec z těch slečen neměl žádnou, a ani se nedostal na ten Ouesant. Tak nějak jsem se v tom poznal, včetně faktu, že na ten legendami opředený ostrov jsem taky chtěl a nakonec jsem tam ani já nebyl :-) ()

eagle-eye odpad!

Úplně debilní a zbytečný film. Skoro bych řek až na pěst. Docela by mě zajímalo, kdo v čt rozhoduje za moje prachy, že se budou vysílat takové chujoviny. Nic na tom nemění, že pro jistotu dlouho po půlnoci. Urazil jsem se. ()

pend

Výborná konverzační komedie. Přes svoji délku není nudná, snad za to můžou uvěřitelné herecké výkony, možná krásné dívky. ()

brumbrum

Nielen prijemne straveny cas spomienok na mladost, ale i pekny obraz toho, ako to vyzera, ked clovek hlada lasku skor nez vie, co by vlastne chcel najst. Aj ked je podobnych filmov natocenych hromada, maloktoremu sa podari viac psychologicky nez naturalne vykreslit, ako dojemne strateny moze byt mlady clovek, ktoremu sa otvara svet, ma viac moznosti, ako kedy v zivote bude mat - a napriek tomu si to nielen ze - v tom dobrom slova zmysle - neuzije, ale pripada si v tych situaciach bezstarostneho nachadzania plny starosti. Zdarne vybrani herci, dej temer ziaden, ale prostredie a dialogy velmi autenticke - kto tam bol a este si na to aj pamata, azda doceni, ze mu ten denglavy zakomplikovany pubertiak, obklopeny uplne rozlicnymi devami v rozpuku, pripomenie seba sameho ;-). ()

Black-star

Nějak sem tomu nepřišla na chuŤ, přijde mi že snad všechny francouzské filmy jsou svým způsobem divné jako zrovna tento. Tak je to láska nebo není! Nevím asi to ve Francii chodí jinak než tady u nás.... ()

Bobofon

Po dvou hodinách sledování filmu jsem se podíval na hodinky a zjistil jsem, že uběhlo dvacet minut. Uznávám, že art je art, že umění chce svůj prostor a čas a obvykle ctím i častou květnatou upovídanost podobných francouzských filmů, ale tohle bylo opravdu moc. Jednání postav je nepochopitelné, nikam to celé nesměřuje a bylo mi úplně fuk, co se komu stane. Z utrpení nedokoukáno. ()

Lucbric

Děj filmu je na první pohled o ničem, ale po pár minutách vás příběh okouzlí nádhernou krajinou Bretaňského poloostrova, veselými námořnickými písněmi, zajímavými dialogy, roztomilým (a trochu nerozhodným) Gaspardem a pokud budete koukat na film v originále, tak samozřejmě romantickou francouzštinou :) tenhle film mě utvrdil v tom, že si v létě udělám výlet na Ouessant... Jen doufám, že nebudu mít při rozhodování, s kým tam pojedu, dilema, jako měl Gaspard... :D ()

VUCAKO

Můj první Rohmer. A tak nenápadně to začalo. ČT2 jako zvuková kulisa, pak jsem od práce pořád víc pokukoval a nakonec zůstal u bedny sedět až do konce. Nechápal jsem tehdy, jak něco takhle realistického může natočit 75-letý režisér (a on točí i v 86!). Dodnes jedna z mých nejoblíbenějších Rohmerovek. Jediná malá výtka - "deus ex machina" na konci. Ze čtyř hlavních postav mi jenom Lena vadila (otravná), zbylé dvě holky jsou fajn, no a Gaspard .. ten hraje hlavně na jistotu. On Rohmer často mužské hrdiny deklasuje. A abych nezapomněl - pozor, dostanete silnou chuť podívat se do Bretaně! ()

zigy

Zvláštní věc. Umělecky laděné, přesto velice civilní, normální příběh letní lásky a milostného zmatení v hlavách mladých lidí, kteří jsou, nejen v létě, často velice zmatení. Pokud máte rádi prázdniny u moře, tak si to pusťte. ()

ede

Pro mě první Rohmerův film, který mi v letních dnech krásně sedl. V porovnání s jeho dalšími zatím nejvíce, nejspíš snad proto, že v Letním příběhu se toho děje o něco více, než je u Rohmera zvykem. Přesto se toho neděje příliš. Jenže ono ani nemusí! To hlavní probíhá v samotných postavách, ve slovech a v celkové atmosféře. Film je natočen velmi citlivě a realisticky a snadno se do něj vžijete, především pak do přemýšlivého, nerozhodného a přesto sympatického hlavního hrdiny. ()