The Drownsman

Fantasy / Horor / Thriller

Kanada, 2014, 88 min

Chad Archibald

Marc Forand

Nepříjemně mrazivá duchařina tentokrát o chlapíkovi, co se realizuje ve vodních hrátkách. Chybí tomu sice hlubší myšlenka a strašidelnější lekačky (jakmile začne z něčeho kapat, je jasný, kdo přijde na návštěvu), ale zachraňují to uvěřitelné holčiny a bubák, co má dost ošklivej kukuč. Pointa jako taková mi přijde slabá a aspoň v závěru z toho mohli vymáčknout víc, než z toho doopravdy vymáčkli, eh pardon vyždímali. Šplouch.(17.5.2015)

• maddy

Vodná mora v Elm Street. Drownsman sa skutočne inšpiruje v Nightmare on Elm Street a ani to vôbec netají, akurát s tým rozdielom, že postavy nemusia zaspať, ale stačí, keď prídu do kontaktu s vodou a následne sa prenesú do ríše Freddyho... pardon, vodníka (alebo príde ten k nim). Inšpirácia však vôbec nevadí, pretože nápad s vodou je celkom solídny a s dostatočne ikonickým záparokám, z ktorého pri troške väčšej snahe mohla byť ďalšia kultová hororová postava. Jeho vizáž, aj celková mytológia je načrtnutá dostačujúco, akurát by niekto ten film musel myslieť aspoň trochu seriózne a neuspokojiť sa s tým, že natočí ďalšie neškodné hororové Béčko na jedno použitie. Ako horor je tak Drownsman iba skrz naskrz priemernou, veľmi nenáročnou hororovú tuctovkou s množstvom obohraných situácií a minimom napätia, kde neprekvapí vyslovene ani jeden moment. Natočené je to síce fajn, okrem hlavnej hrdinky, ktorá je otrasná herečka a neuhrala by ani obyčajné sedenie na stoličke postavy výrazne neotravujú, len nabudúce točiť s aspoň náznakom snahy. Drownsman mi prišiel ako horor, pri ktorom si síce každý zrobil čo podľa zmluvy mal a nič vyslovene nepokazil, ale ani nikto nemal potrebu do toho vložiť aspoň kúsok niečoho navyše. Našťastie to aspoň nie je horor, od ktorého niekto čakal zázraky, takže ako jednohubka nemôže výrazne uraziť. Akurát si na neho 5 minút po skončení už asi nikto nespomenie. CELKOVO: 2,5* (5/10)(22.5.2015)

Po tom, ako sa fešanda pritopí v jazierku, dostane fóbiu z vody a bonusový strach z tajomnej, prenasledujúcej postavy (ktorá ukradla účes Predátorovi). Priemerný teenagerský horor, podobný napr. minuloročnému komerčnému hitu "Ouija". Nenáročný na diváka, vďaka sympatickým pipkám pozerateľný, ale celkovo skôr primitívny a miestami trochu otravný, až nudný. Dokonca som si pri ňom spomenul na nepríliš obľúbený teen horor Wesa Cravena "My Soul to Take", ale ten sa mi zdal o niečo lepší. Možno to bolo aj tým, trochu podobným killerom, hoci vlastne pôsobil ako taký vyvražďovací vývar z x-y-z hororových počinov. A nielen on, ale celé to prítomné klišé, o ktoré som postupom minút iba strácal záujem... Slabučké 3*; pre žánrových fanúšikov znesiteľné, pre ostatných možno ani nie.(1.5.2015)

Jak utopit Maddie aneb konec jednoho vodníka v Kanadě. Maniak Sebastian Donner za svého života k smrti rád topil mladé ženy. Teď je z něj hnusný přízrak-unterwasserman, co dělá úspěšnou reklamu vlasům bez lupů a bez šamponu Wash&Go nedá ani ránu. A hlavně s tím topením si pořád nedá pokoj. Po krku jde slečně Maddie a jejím kamarádkám. Hororový specialista Chad Archibald natočil poměrně originální horor bez zbytečných keců, s temnou atmosférou a s převahou ženského elementu. Podařilo se navodit působivé sekvence vzdáleně připomínající Noční můru Z Elm Street i vzdálený odkaz Candymana, v nichž k drastickým scénám dochází výhradně přes vodu. Téměř neznámé herecké obsazení má pro režiséra osobní význam, neboť s některými z herců už spolupracoval na svých dřívějších projektech, zvláště pak Ryan Barrett v roli "vodníka" je jeho dvorním hercem. Herecké obsazení je neokoukané, funkční. Vraždění má své silné i slabší stránky. Topení obětí mohlo mít i dramatičtější, rozuměj drastičtější výraz. Nevábné prostředí, ve kterém se oběť ocitla, bylo už mnohem působivější, topení v kádi tady dlouho nebylo. Scénář byl úderný v tom, že se nechtěl zaobírat zbytečnostmi. Zbytečné pro scenáristy bylo, aby dívky měly přítele, jedna se sice vdává, ale jejího milého neuvidíme, scénáři přišlo zbytečné, aby do story zasáhla jakýmkoliv způsobem policie, stejně tak nepodal vysvětlení, jestli se Maddie, při své fobii z vody, myla a zcela zbytečné bylo zjišťovat, u jakého vlasového stylisty si nechává přízrak dělat vlasy. Režisér s kameramanem hlavně dosáhli působivé souhry obrazu, ve které je děs zhmotněn v té správné kádi, ve které se divák topí rád. Film měl spád, originální nápady, správný poměr temnoty i děsu, neokoukaný casting, pěknou kameru, docela dlouhé finále. K úplné spokojenosti bych si jen přál, aby scény s topením byly o něco brutálnější. Horor o vodě a topení tady dlouho nebyl. 90%(10.7.2015)

Retardovanej vodník v akci, Dan Bárta ať se třese, je tu Sebastian Doner.Řemeslně v pohodě, jinak ploché jak ruská skokanka o tyči.Herecké výkony prachbídné a atmosféru nenajdete.Ani nevim proč ze sebe u těhle žanrovejch kokotinek sypu 3*, snad za ty tři lekačky, velice ucházejícího záporáka a dobrý námět.Teď zase vyšlo pár maličkostí a jen čekám až vyjdou titulky k Demonic a Backmask, což budou slabotiny jako Drownsman a pak už jen kino nátěry Poltergeist, Sinister 2, Insidious 3, Vatican Tapes a další.Tou největší otázkou zůstává, kolik z nich bude aspoň průměr a jak moc se budeme těšit na Conjuring 2.Kdybych tenhle žánr nemiloval nejvíc na světě, sledoval bych už jen Wana.V každym případě po tomhle vodníkoj jdu v jednu ráno spát v klidu a jestli nevyleze ten mokrej metalák z lahváče tak sem v pohodě, vodu stejně nepiju.50%.(14.5.2015)