Nikdo nesmí chybět

Yimou Zhang

Yong Hou

Bao San
  • Tommy987

Obrovské sklamanie. Zhang Yimou patrí medzi mojich obľúbených režisérov (aj keď práve kvôli tomuto filmu asi trochu skĺzne v rebríčku) kvôli svojmu nezameiteľnému vizuálnemu štýlu, ktorý pripomína maliarstvo. V tomto filme to akosi vôbec nedal najavo a keby som predtým nevedel, že to natočil on, nenapadlo by mi to ani náhodou. Príbeh poňal až dokumentaristickým spôsobom, čo by ani nevadilo, keby nebol tak veľmi prostý a naivný. Ešte ani to by mi až tak neprekážalo, keby bol podkreslený peknou hudnou (moje druhé prekvapenie - vo filme hudba takmer úplne absentuje) a hlavne keby mal hlavnú hrdinku, s ktorou by som sa mohol stotožniť a držať jej palce. Nie je to tak, naša "hrdinka" je jedna nesympatická, naivná (to aby som nepovedal blbá), panovačná, ukričaná, hysterická malá striga, naviac sa nachádza skoro v každej scéne filmu, a tým pádom mi nielen že bola aj so svojím "učňom" vrcholne ukradnutá, ale ma vyslovene otravovala. 4/10(13.9.2005)

Prilepšujem, ale hlavná hrdinka mi bola natoľko sympatická a tie nevystaté decká v škole také podarené, že odpúšťam prekvapujúco obyčajný záver. Nie že by som režisérovi neuznával právo upozorniť na nedostatky školstva na čínskom vidieku, ale to bolo všetko čo nám chcel povedať? To už sa nedalo rozvinúť tému do všeobecnejšie platnej roviny? ...no nič, i tak veľmi príjemný zážitok. [70%](24.8.2006)

Zhanguv navrat na vesnici, kde rozjizdi dalsi minimalisticke drama plne spinavych vesnicanku s jednou navstevou mesta, ktera ale nakonec zabere vice nez polovinu filmu. Na prvni pohled se to muze zdat jako reziseruv krok zpet a kousek se sice zajimavym konceptem, ale ne buhvijak zasadni, navic se neda nevidet podobnost s jeho starsim kouskem "The Story Of Qui Ju", ale cim vic se blizi konec a predevsim uplne finale tomu doda vyssi smysl a jednoznacne poselstvi o situaci v cinskem skolstvi na vesnici. Tema, ktere sice zde nikoho moc zajimat nemusi, ale je to misty podano natolik chytre emotivne, ze to stejne svym zpusobem zafunguje. 6/10(17.1.2010)

Svět filmu je stále plný překvapení. Podle jména režiséra by člověk čekal nějakou opulentní kostýmní hostinu a přijde velmi subtilní až dokumentaristicky pojatý příběh mladé dívky, která kdesi na čínském venkově supluje ve zdejší škole za pana učitele a slíbí mu, že na děti dá pozor a třídní účast se jí nerozpadne pod rukama. Nicméně jeden z žáků, z chudé rodiny, odjede do města, vydělat peníze na zaplacení rodinných dluhů. Mladá suplentka se rozhodne, že chlapce přivede zpátky a vydá se do města ho hledat. Když pominu trochu bizarní zápletku, celý příběh působí autenticky, až na závěrečných 15 minut, kdy příběh přechází do skoro pohádkových rozměrů a sděluje, že i zcela neznámé venovance může ochotně pomoci postavením veliké zvíře ze státní televize. Ale co, i zázraky se občas dějí :o) Čím film určitě zaujme, jsou příjemně civilní výkony neherců a čínské reálie, především zajímavá kopcovitá krajina střední Číny.(1.8.2004)

Je to dosť dobrá dráma. Má celkom dobrý príbeh o dievčati, ktoré prichádza do zapadnutej chudobnej dediny, aby tu za peniaze vyučovala, keďže miestny učiteľ, ktorý má tunajšiu školu na starosti musí na čas nutne odcestovať a nikto iný nemá záujem učiť v tejto oblasti. A tak sa snaží byť autoritou iba o trochu mladším deťom, ale čoskoro si k sebe nachádzajú cestu a hlavne kvôli jej starostlivosti, kedy pre udržanie všetkých detí v škole neváha urobiť čokoľvek. Spracovanie sa mi páči, získalo sa mi to hneď od začiatku, dej je po celý čas nadmieru zaujímavý, či už prvá polovica v dedine, alebo úplne odlišná druhá časť z mesta, na tie vzťahy medzi detskými postavami je skutočne radosť pozerať, je tu plno zaujímavých situácií, takže tu nemám žiadny väčší problém. Na filme je zaujímavé, ako to celé pôsobí takým realistickým, takmer až čiastočne dokumentárnym dojmom, celé to pôsobí tak príjemne prirodzene, často ako keby to bola len voľná improvizácia, ale to filmu neuberá na kvalite, vzhľadom na tématiku práve naopak, postavy pôsobia tak prirodzene, nesnažia sa o nejaké prehnané scény, k tomu samozrejme pohľad na tento netradičný spôsob života v chudobnej časti Číny, som spokojný. Herecké obsadenie je na tom dobre, jedná sa len o samých amatérov, takže určite nie je treba menovať, ale sympatická hlavná hrdinka, ktorá to celé ťahá a viacero zaujímavých menších postáv, tu nemám čo vytknúť. Réžia a technická stránka sú plne ideálne, Yimou Zhang sa opäť vrátil k svojmu často využívanému typu filmu, uveriteľnému životu v dedinskom prostredí a síce to nie je tak pôsobivé, ako napríklad Cesta domov, určite s tým nemám problém. V rámci režisérovej veľmi kvalitnej filmografie sa síce nejedná o nejaký klenot, má plno lepších filmov, ale aj tak som dosť spokojný, Nikto nesmie chýbať je taký malý, ale veľmi sympatický film na tému, ktorej sa rozhodne nevyhýbam. 76%(18.5.2013)

• Minzhi Wei

• - Na filmovém festivalu v Benátkách získal film Zlatého lva pro nejlepší film roku. (Terva)

• - Film získal Zlatého lva na MFF v Benátkách v roce 1999. Snímek obdržel dalších 14 cen převážně z festivalů, které se konaly v Asii. (Yardak)

• - Snímek byl natočen na motivy románu "Slunce na obloze" od čínského spisovatele Shia Xianghenga. (Terva)