Černé duše

Čierne duše

Black Souls

Itálie / Francie, 2014, 103 min

• DonBraso

Už po traileru jsem se obával,že to nebude ončo.Bohužel se mé očekávání naplnilo měrou vrchovatou po zhlédnutí samotného filmu.O nějaký dusný atmosféře jsem si nechal jen zdát.Herecký obsazení taktéž nezaujalo,kromě jednoho herce,který bohužel v půlce filmu jde jako první na odstřel.Asi jedna z mála postav,který jsem věřil a dostala se mi pod kůži.Bohužel celé to hoří o nápadu a zpracování.Není tu vlastně nic zajímavého na poli hráčském.Leo udělá jednou takhle ve scéně bordel.Nejde o to,že se to pak nějaká protistrana dozvěděla,která tu vlastně nehraje skoro vůbec a je jen o ní pořád zmínka.Samozřejmě v mafii nemusí být každý kamarád,ikdyž si to myslíte.Začátek jede dramatickou notu spíše vesnického typu bez zábavy,ale je pěkně vykreslena.To určitě bod navíc.Horší je,že film se příšerně loudá a stále vůbec nic nenabídne.Jestli celá sranda měla být přečinem a nějakým do srdce zařezaným černým písmem,tak konec sice vysmahnul všem zrak z bezmoci,ale opět z jaké?Proč se jenom mluví na jednom pískovišti,nic se neděje?Bezmoc je spíše ve vyprávění a černé duše mafiánova je zabita z lehkostí barového hráče.Hudební vložka se rozjede ke konci filmu a skvěle sedne,jen jí je proklatě málo.Nečekejte od filmu vražedné běsnění,natož vůbec vědět něco o druhým klanu.Vše se dusí pod jednou pokličkou rodinky,všechno okolo je zbytečná vata,protože to v důsledku celého filmu je úplně jedno.Prodávat drogy,hodit do ananasu,za kolik,vemu....bla bla a film se utne v ten zásádní okamžik v autě a sledujeme jiný film.Takhle se mi to nelíbí bohužel.(2.10.2016)

• Morholt

Máme tu tři bratry, přičemž dva se věnují kriminální činnosti a třetí se snaží svou rodinu držet mimo, což se mu bohužel příliš nedaří. Hezky natočené, solidně zahrané, ale příšerně nudné. Mafiánské prostředí je tady spíše jen naznačené, takže na nějaké vyhrocené konflikty mezi jednotlivými klany můžete de facto zapomenout a víc než o cokoliv jiného se jedná o rodinné drama. Problém je, že to příliš nefunguje ani v téhle rovině. Tvůrci pojali pnutí mezi bratry spíš decentně, takže, když to trochu přeženu, je to víc o pohledech než o vyhrocených hádkách. To, co přijde v závěru, je sice s dosavadním průběhem příjemně kontrastní, ale předchozí dlouhé chvíle to vymazat nedokáže. Škoda. 40%(24.2.2018)

Nie práve ten druh filmov s ktorých padám na zadok, ale som veľkým zastáncom toho, že v jednoduchosti je krása. Čierne duše náznakovo ukazujú dôležitosť rodinnej hierarchie, hlúposti vzájomných súperení a aj chamtivosť po moci a samotný fakt, že ak ste už raz do niečoho namočený aj keď nepriamo, tak vás následky vždy dostihnú. Viacej ako na akčnú strunu, alebo mudrovanie je film postavený na tichosti. Prostredie je krásne, osamelé - pripomína mi niektoré turecké mestečká pánu Bohu za chrbtom. Dej je značne od dramatizovaný, ale na konci dokáže pekne stúpiť na pedál a priniesť za sebou niekoľko naozaj výborne spravených scén. Priznám sa, že mám omnoho radšej iný pohľad na Taliansko a jej obyvateľov, než z pohľadu nejakých mafiánov, ale Čierne duše považujem za veľmi príjemné prekvapenie, kde hlavne posledných 20 minút a pohľad zúfalého otca v kostole vybojovali filmu tú 4 hviezdu.(23.10.2015)

Celkom zaujímavo natočená talianska mafiánska dráma, ktorá s citom poukazuje na mafiánske pomery a aj to, ako títo ľudia často končia. Od prvých málo zaujímavých scén až po poslednú, ktorá tak trošku zobrala dych, to bolo naozaj poctivo natočené. Nevyhlo sa to hluchým miestam, ale v rámci európskej kinematografie ďalší slušný kúsok. 65 %(31.5.2017)

Vynikající! Cítil jsem mrazivě stísněnou atmosféru už od úvodních záběrů, přestože snad celou první polovinu filmu "k ničemu nedojde". I později se otevřené násilí téměř nevyskytuje. A závěrečná scéna byla (aspoň pro mě) naprosto nečekaná a osvobozující zároveň - takovou katarzi jsem v kině dlouho nezažil..(31.8.2016)