Černé duše

Les âmes noires

Čierne duše

Black Souls

Itálie / Francie, 2014, 103 min

Hodně se hraje na atmosféru a na stylizaci. Hra tmy a světla, nebo možná i absence světla, jsou na první pohled patrné, stejně jako barevné filtrování, které dodává filmu temné odstíny. Bohužel dějově mi snímek až tak zajímavý nepřišel a sledovat jen to, jak jsou obrazy krásné a zajímavé, mi nepřijde až tak zásadní v mafiánském filmu. Lepší děj bych ocenil více.(27.10.2016)

• DonBraso

Už po traileru jsem se obával,že to nebude ončo.Bohužel se mé očekávání naplnilo měrou vrchovatou po zhlédnutí samotného filmu.O nějaký dusný atmosféře jsem si nechal jen zdát.Herecký obsazení taktéž nezaujalo,kromě jednoho herce,který bohužel v půlce filmu jde jako první na odstřel.Asi jedna z mála postav,který jsem věřil a dostala se mi pod kůži.Bohužel celé to hoří o nápadu a zpracování.Není tu vlastně nic zajímavého na poli hráčském.Leo udělá jednou takhle ve scéně bordel.Nejde o to,že se to pak nějaká protistrana dozvěděla,která tu vlastně nehraje skoro vůbec a je jen o ní pořád zmínka.Samozřejmě v mafii nemusí být každý kamarád,ikdyž si to myslíte.Začátek jede dramatickou notu spíše vesnického typu bez zábavy,ale je pěkně vykreslena.To určitě bod navíc.Horší je,že film se příšerně loudá a stále vůbec nic nenabídne.Jestli celá sranda měla být přečinem a nějakým do srdce zařezaným černým písmem,tak konec sice vysmahnul všem zrak z bezmoci,ale opět z jaké?Proč se jenom mluví na jednom pískovišti,nic se neděje?Bezmoc je spíše ve vyprávění a černé duše mafiánova je zabita z lehkostí barového hráče.Hudební vložka se rozjede ke konci filmu a skvěle sedne,jen jí je proklatě málo.Nečekejte od filmu vražedné běsnění,natož vůbec vědět něco o druhým klanu.Vše se dusí pod jednou pokličkou rodinky,všechno okolo je zbytečná vata,protože to v důsledku celého filmu je úplně jedno.Prodávat drogy,hodit do ananasu,za kolik,vemu....bla bla a film se utne v ten zásádní okamžik v autě a sledujeme jiný film.Takhle se mi to nelíbí bohužel.(2.10.2016)

Italsko-francouzská mafiánská rodina a jejich příběh. To rozhodně nezní špatně, z tohoto prostředí se dá čerpat výborně (viz Suburra nebo seriál Gomorra). Nicméně tady to zapadne do zapomnění, protože první půlka filmu tak příšerně neutíká a táhne se jak sopel, že víc už to ani nejde. Diváka to jen stěží drží u obrazovky... pak už se teda začne něco dít, ale vypadá to, jako by si tvůrci řekli, že neukážou žádný (ale jako vůbec žádný) násilí, aby to mělo víc takovej uměleckej přesah. Takže je to taková spíš konverzační gangsterka, kde furt čekáte na nějaký zadostiučinění, který teda na konci teoreticky přijde, ale na zadek vás to neposadí. Povedl se casting, dobrý je prostředí, ve kterým se to točí, ale tam to tak nějak hasne.(20.9.2016)

Kalábrijské prostředí vykresleno velmi dobře. Solidní herecké výkony a hlavně dobře vybrané fyziognomické typy pro Jihoitaly. Krutost klanového systému, který je navíc promořen kriminálním podnikáním je také vykreslen dobře. Ostatně film se opírá o reálné události. Vadí mi pouze příliš efektní konec, to si režisér mohl odpustit...jinak vřele doporučuji...(8.10.2015)

Nie práve ten druh filmov s ktorých padám na zadok, ale som veľkým zastáncom toho, že v jednoduchosti je krása. Čierne duše náznakovo ukazujú dôležitosť rodinnej hierarchie, hlúposti vzájomných súperení a aj chamtivosť po moci a samotný fakt, že ak ste už raz do niečoho namočený aj keď nepriamo, tak vás následky vždy dostihnú. Viacej ako na akčnú strunu, alebo mudrovanie je film postavený na tichosti. Prostredie je krásne, osamelé - pripomína mi niektoré turecké mestečká pánu Bohu za chrbtom. Dej je značne od dramatizovaný, ale na konci dokáže pekne stúpiť na pedál a priniesť za sebou niekoľko naozaj výborne spravených scén. Priznám sa, že mám omnoho radšej iný pohľad na Taliansko a jej obyvateľov, než z pohľadu nejakých mafiánov, ale Čierne duše považujem za veľmi príjemné prekvapenie, kde hlavne posledných 20 minút a pohľad zúfalého otca v kostole vybojovali filmu tú 4 hviezdu.(23.10.2015)