Černé duše

• Itálie Anime nere (více)
Trailer 1

Příběh tří bratrů z kalábrijské zločinecké rodiny je tlumenou moralitou inspirovanou skutečnými událostmi. Překupník drog Luigi, podnikatel Rocco a excentrický pasák koz Luciano se dostanou do problémů poté, co se Lucianův syn a příslušník ztracené generace Leo kvůli banálnímu sporu dopustí aktu zastrašování v baru spravovaném klanem rivalů. Z drobné neshody vyklíčí konflikt, který má ve výsledku rozměry antické tragédie. (Film Europe)

Trailer 1

Enšpígl

Italové přece uměj gangsterky daleko, daleko líp. První půlku ti tvůrci nedaj ani čichnout k postávám, žádná scéna, nic podle čeho by sis vytvořil (a) vztah ke komukoli. Dialogy záživny asi jako sprchovej gel (Zabili ho u kostela. To jim nedarujeme) . Když nebyli schopný vytvořit atmosféru, dát filmu tempo, dynamiku, cokoli...měli si tvůrci alespoň pomoci hudbou, ale i na to se vyflákli. V druhý půli se sice najde pár scén, který bych pozval na pivo, ale i tak docela zklamání. ()

Morholt

Máme tu tři bratry, přičemž dva se věnují kriminální činnosti a třetí se snaží svou rodinu držet mimo, což se mu bohužel příliš nedaří. Hezky natočené, solidně zahrané, ale příšerně nudné. Mafiánské prostředí je tady spíše jen naznačené, takže na nějaké vyhrocené konflikty mezi jednotlivými klany můžete de facto zapomenout a víc než o cokoliv jiného se jedná o rodinné drama. Problém je, že to příliš nefunguje ani v téhle rovině. Tvůrci pojali pnutí mezi bratry spíš decentně, takže, když to trochu přeženu, je to víc o pohledech než o vyhrocených hádkách. To, co přijde v závěru, je sice s dosavadním průběhem příjemně kontrastní, ale předchozí dlouhé chvíle to vymazat nedokáže. Škoda. 40% ()

Lukoboss

Italsko-francouzská mafiánská rodina a jejich příběh. To rozhodně nezní špatně, z tohoto prostředí se dá čerpat výborně (viz Suburra nebo seriál Gomorra). Nicméně tady to zapadne do zapomnění, protože první půlka filmu tak příšerně neutíká a táhne se jak sopel, že víc už to ani nejde. Diváka to jen stěží drží u obrazovky... pak už se teda začne něco dít, ale vypadá to, jako by si tvůrci řekli, že neukážou žádný (ale jako vůbec žádný) násilí, aby to mělo víc takovej uměleckej přesah. Takže je to taková spíš konverzační gangsterka, kde furt čekáte na nějaký zadostiučinění, který teda na konci teoreticky přijde, ale na zadek vás to neposadí. Povedl se casting, dobrý je prostředí, ve kterým se to točí, ale tam to tak nějak hasne. ()

karnifex

Vynikající! Cítil jsem mrazivě stísněnou atmosféru už od úvodních záběrů, přestože snad celou první polovinu filmu "k ničemu nedojde". I později se otevřené násilí téměř nevyskytuje. A závěrečná scéna byla (aspoň pro mě) naprosto nečekaná a osvobozující zároveň - takovou katarzi jsem v kině dlouho nezažil.. ()

Anderton

Áno, je to antická tragédia. Pričom by nemusela byť. Ale to je tak, keď tu máme troch bratov, pričom každý je typologicky rozdielny a ten najviac poctivý má syna, ktorý by sa rád stal dôležitým členom mafie. A je tak horkokrvný, že spustí lavínu udalostí, aká sa už nedá zastaviť. V podstate ani nemám objektívne čo vyčítať, len mi boli viac menej všetky postavy nesympatické, ocitol som sa v prostredí, v ktorom by som v živote nechcel stráviť ani minútu a navyše ma ani sledovanie tohto prostredia a konkrétnych postavičiek príliš nebavilo, pričom gangsterky máme radi práve preto, že toto prostredie môžeme sledovať z dostatočného odstupu. Tu tento faktor nezavážil. ()

Související novinky

To nejlepší z festivalů v kinech

To nejlepší z festivalů v kinech

28.09.2015

Velké filmové festivalové echo Be2Can 2 se bude konat od 7. do 14. října paralelně v České republice a na Slovensku. Druhý ročník přehlídky filmů ze špičkových mezinárodních filmových festivalů… (více)

Pět dní italského filmu v kině Lucerna

Pět dní italského filmu v kině Lucerna

08.12.2014

Středoevropský festival italského filmu MittelCinemaFest vstupuje do 12. ročníku a stejně jako již v loňském roce je i letos jeho poslední zastávkou Praha. Po Budapešti, Krakově a Bratislavě zde… (více)