Lekce

Scénografie:

Vanina Geleva

Kostýmy:

Kristina Tomova

Líbí se mi snímky, které začnou první větou a frčí v tempu až do konce. Přesně to Lekce je. Kdo komu v průběhu filmu udělil lekci si udělá představu každý sám. Všechno stojí na sympatické paní učitelce, které se jak se zdá moc nedaří. Kam až je schopná zajít, aby nestratila úctu sama před sebou? Zoufalí lidé dělají zoufalé věci. Pěkná sonda do Bulharské každodennosti.(3.3.2018)

• hygienik

Ja chápem, že spoločenská kritika je vo filme hlavnou zložkou, ale to ešte neznamená, že z neho musíte cítiť asi tak málo emócii ako z bielej steny. Hlavná hrdinka sa ide roztrhať, aby prežila a ja nič. Nuda a chlad. Film bol bez hudby a ku koncu som už zúfalo prahol aspoň po jedinom takte. Bohužiaľ sa k tomu pridala aj s postupujúcim časom narastajúca pochybnosť o duševnom zdraví pani učiteľky, ktorá celý problém mohla vyriešiť jednoduchým, hoci pre ňu ponižujúcim krokom. IFF BA 2015.(14.11.2015)

Exekutoři klepou na dveře a zásadová bulharská učitelka musí několikrát ohnout hřbet, aby se její rodina neocitla na ulici. Jedna z nejkrajnějších situací, která může potkat dnešní střední třídu, je zprostředkována sérii minikonfliktů a vnitřních a vnějších překážek, které upoutají civilností na kraji leckdy úsměvné banality. Ta je však působivým filtrem pro urputný sebezáchovný boj, který zůstává decentně na pozadí, aniž by byl významově i emočně oslabován. Režisérské dvojici se podařil svěží debut dodávající sociálnímu dramatu přidanou hodnotu a netrpělivě vyhlížím příležitost, kdy si budu moci vychutnat jejich ještě vybroušenější snímek Glory, jenž mi v kinech trestuhodně unikl.(21.7.2017)

Bulharská kinematografie mě nepřestává překvapovat film za filmem. Lekce je vzorovým lidským dramatem s problémem, který může potkat každého z nás. Nevypráví ho ale násilnou depkařskou formou, jak to umí například Skandinávci, ale s citem, že Vám z filmu není vysloveně zle, ale zároveň s napětím očekáváte rozuzlení. Bylo mi Naděždy hrozně líto, ale život je prostě občas svině. Je ale jenom na nás, jestli se oklepeme, danou situaci přijmeme a půjdeme dál...(13.9.2018)

Páčilo sa mi, ako dvaja scenáristi pracovali v Lekcii na dramaturgii. Hrdinka niečo urobí, alebo to urobí niekto iný, vyvolá to nejakú reakciu, alebo sa niečo proste poserie, alebo niekto reaguje inak, ako ona očakáva. A musí zase nejako reagovať. Áno, je to jasná štruktúra príčin a následkov, ale má to za následok, že vás príbeh drží prikovaných v sedačke kina. Nehovorím, že sa Nadežda nechová občas ako blb, ale je to spôsobené najmä závažnosťou situácie a nevyhnuteľnosťou reagovať okamžite. Ak je priebeh deja občas predvídateľný, tak nejakú polhodinu pred koncom som takýto záver určite neočakával. Po istom momente ale bol zrejmý. Film, ktorý by sa mal dostať do širšej distribúcie, je maximálne zrozumiteľný a nám, postkomunistickým krajinám, až nepríjemne blízky.(15.11.2015)

• - Vo filme nie je použitá žiadna hudba. (giaruj)