Lekce

Урок

Lekcia

The Lesson

Bulharsko / Řecko, 2014, 111 min

Komornejšia dráma s civilným vyznením, ktorá rieši strastiplnú cestu za záchranou jednej učiteľky. Tá sa dostala nie vlastnou vinou do dlhovej pasce. Pritom stačilo tak málo, ospravedlniť sa... Škoda toho rozprávkového cukríkového konca, chcelo to niečo reálnejšie, ale na druhú stranu, dejová linka bola vťahujúca a dobre sa na to pozeralo. Slabší nadpriemer. 70/100(16.3.2018)

Tolik smůly najednou, ale ano, může se to stát. Učitelka angličtiny na základní škole má totálně neschopného manžela a kvůli němu rodině hrozí, že přijdou o dům. Naďa má svou hrdost a jsou hranice, které není ochotna překročit ani za cenu, že manželův dluh nesplatí. Jenže hrdost je jedna věc a stále reálnější hrozba, že exekutoři vyženou rodinu s malou dcerou na ulici, věc druhá. Pak jde i hrdost stranou.(10.4.2020)

Líbí se mi snímky, které začnou první větou a frčí v tempu až do konce. Přesně to Lekce je. Kdo komu v průběhu filmu udělil lekci si udělá představu každý sám. Všechno stojí na sympatické paní učitelce, které se jak se zdá moc nedaří. Kam až je schopná zajít, aby nestratila úctu sama před sebou? Zoufalí lidé dělají zoufalé věci. Pěkná sonda do Bulharské každodennosti.(3.3.2018)

Páčilo sa mi, ako dvaja scenáristi pracovali v Lekcii na dramaturgii. Hrdinka niečo urobí, alebo to urobí niekto iný, vyvolá to nejakú reakciu, alebo sa niečo proste poserie, alebo niekto reaguje inak, ako ona očakáva. A musí zase nejako reagovať. Áno, je to jasná štruktúra príčin a následkov, ale má to za následok, že vás príbeh drží prikovaných v sedačke kina. Nehovorím, že sa Nadežda nechová občas ako blb, ale je to spôsobené najmä závažnosťou situácie a nevyhnuteľnosťou reagovať okamžite. Ak je priebeh deja občas predvídateľný, tak nejakú polhodinu pred koncom som takýto záver určite neočakával. Po istom momente ale bol zrejmý. Film, ktorý by sa mal dostať do širšej distribúcie, je maximálne zrozumiteľný a nám, postkomunistickým krajinám, až nepríjemne blízky.(15.11.2015)

Bulharská kinematografie mě nepřestává překvapovat film za filmem. Lekce je vzorovým lidským dramatem s problémem, který může potkat každého z nás. Nevypráví ho ale násilnou depkařskou formou, jak to umí například Skandinávci, ale s citem, že Vám z filmu není vysloveně zle, ale zároveň s napětím očekáváte rozuzlení. Bylo mi Naděždy hrozně líto, ale život je prostě občas svině. Je ale jenom na nás, jestli se oklepeme, danou situaci přijmeme a půjdeme dál...(13.9.2018)

• - Vo filme nie je použitá žiadna hudba. (giaruj)