Il giustiziere dei mari

Dobrodružný

Itálie / Francie, 1961, 90 min

Carlo Bellero

Egisto Macchi

U nás, což je trochu škoda, zcela neznámý, ale jinak pěkný koukatelný barevný pirátský dobrodružný film. Děj filmu je zasazen do roku 1790 na nějakém ostrově pod britskou koloniální nadvládou..Pěkné námořní bitvy, krvežízniví kanibalové (mučení nějakou masožravou rostlinou) a zajímavá plošná akce..Výprava, jedninečná paleta pestrosti barev, nádherné uniformy, tyrkysově modré moře a nádherné scenérie, toto všecko bych vyzdvihl..Občasné nelogičnosti v ději, především rychlé přeskakování z místa na místo (hlavně se to týkalo postavy Davida Robinsona) jsem ještě nějak snesl..Obsazení bylo také zajímavé..Hlavní roli britského nenasytného a krvežíznivého velitele námořních sil Redwaye si zde zahrál Roldano Lupi. Jeho pravou rukou, alespoň na samém začátku, mu byl David Robinson (Richard Harrison), v polovině šedesátých let jeden z předních sandálových hrdinů (toto byl pro něj vlastně vůbec úplně první dobrodružný snímek). Partnerkou mu zde byla mladičká dvaadvacetiletá Angelika, ehm.., tedy Jennifer (dcera pirátského kapitána Bernarda). Její zásadní role měla přijít až za tři roky, ale už zde mě svým přirozeným herectvím, pěknou opálenou postavou a hlavně oslnivou krásou zaujala.. Zajímavá kombinace v podobě spojení těchto dvou po herecké i filmové stránce zcela odlišných herců..(28.10.2009)

V ranných šedesátých ještě šlo natočit takový starodávný, romantický a naivní dobrodružný příběh, který svým charakterem odkazuje na své hollywoodské vzory z let třicátých, aniž by to bylo trapné či směšné. Proto také tento příběh vypadá trochu jak z obchodu s použitým zbožím, je zflikovaný ze všech možných notoricky známých motivů pirátských filmů. Novinkou je zde jen obří masožravá rostlina, opravdový předchůdce Adély, která však v době digitálních oblud vypadá spíše legračně.(13.7.2014)

Klasický pirátsky film z talianskej produkcie, ktorý ničím extra nevyniká (niečim predsalen) a viacmenej sa drží predom predpísanej šablóny obdobných pirátskych špageťákov. Našťastie R. Harrison je dobrá voľba a ani ostatní herci nie sú len do počtu (a to aj čiernovlasá "Angelika"). Film môže ťažiť aj z pomerne dobrých prípobrežných a morských scenérií. Dej obsahuje veľa, čo od pirátskeho filmu divák čaká - pirátske bitky na lodi, zradcov, pomstu, pirátsky ostrov s nahonobeným pokladom a tajnú cesta k jeho obsadeniu; ale aj také, ktoré neočakáva - melánezskych domorodcov či ľudožrútske masožravé rastliny so zubami, ktoré strhávajú film dole smerom k fantasy braku.(24.5.2018)