Science of Interstellar, The

Dokumentární

USA, 2014, 41 min

Gail Willumsen

Je fajn, že sa o komentár postaral Matthew McConaughey. The Science of Interstellar je krátky doplnok k filmu, na malom priestore autori a Kip Thorne naznačia, čo odpovedá reálnym súčasným vedeckým poznatkom a čo bol výmysel (respektíve zatiaľ je to pre vedu neznáma). Pre človeka, ktorý sa aspoň trochu zaujíma o vesmírne poznatky, je to len taká malá rekapitulácia už poznaného, ale má to spád a navyše sa dozvieme aj čo-to o trikoch. A jedna informácia ma dokonca ohúrila, totižto, že čas plynie všade odlišne (kvôli rozdielnej gravitácii). Bol som si síce aj predtým vedomý teórie relativity a toho, že čas a priestor tvoria jednu veličinu, ale neuvedomil som si taký detail, že odchýlku času je badať aj na orbite našej Zeme (v porovnaní s plynutím času dole na povrchu). Je to síce rádovo v mikrosekundách, ale predsa - za 100 rokov je to odchýlka takmer 1,5 sekundy!(10.12.2014)

Jestli se mi něco na filmu Interstellar opravdu líbí, tak je to to, že díky němu spousta mladých lidí obrátí zrak k obloze a dá se na astronomii. A třeba mezi nimi bude i někdo, kdo posune hranice současné vědy tak, aby lidstvu otevřel nové světy. Větší poctu si film nemůže přát. Co se týče tohoto dokumentu, myslím, že pro objasnění vědeckých teorií za Interstellarem je dostačující. (1 022., 27. XI. 2014)(27.11.2014)

Ano je třeba to říkat stále a hlasitěji. "Měli bychom vypadnout a hledat nové planety!" Pěkný dokument o vědeckém podloží pro film. Neprozrazuje moc nového, ale pro běžného konzumenta to bude dostatečně poučné i zábavné. Matthewův vypravěčský, jižanský hlasový projev k tomu z nepochopitelného důvodu parádně sedí.(17.11.2014)

• Torgal

Kto sa chce dozvedieť niečo viac o fyzike v Interstellare je tento film úplne zbytočný. Základné vysvetlenia fungovania červej a čiernej diery ako aj dilatácie času boli už vo filme samotnom a tu sú len trochu rozpracované do hĺbky, o problematických pasážach (hlavne špecifiká vodnej planéty) a prípadných ďalších otázkach čo napadajú diváka pri sledovaní nie je povedané ani slovko. Zato je tu povrchne spomenutých zopár ďalších javov, ktoré ale s filmom nemajú v podstate nič spoločné. Pre fanúšika túžiacom po odpovediach neuspokojivé, pre náhodného diváka zas príliš roztrieštené a povrchné. 5-/10(6.4.2015)

Interstellar mě nadchl od první zmínky o filmu až po tyto podpůrné dokumenty. Film jsem viděl zatím 2x v kině a pravděpodobně si jej zakoupím i na DVD. Vesmírné teorie mám rád a když o nich pojednává dokument skrz vývoj skvělého filmu, nemůžu jinak než 5*. I když dokumentům obvykle plný počet nedávám.(27.1.2015)