La luna negra

• angličtina

The Black Moon

Horor

Španělsko, 1989, 90 min

"Ten kto má inteligenciu dokáže spočítať číslo šelmy" opakuje dokola toto apokalyptické proroctvo démonické dievčatko, ktoré reprezentuje nešťastný rod alebo zlú krv. Je jednou z postáv španielskeho hororu La Luna negra (1989), ktorý vznikol v rámci projektu Sabbath - šiestich dlhometrážnych filmov na tému čarodejníctva. Imanol Uribe je známy ako režisér sociálnych drám a aj do tohto hororu dostal problematické vzťahy partnerstva, matky a dcéry, ktoré podčiarkol hebrejským mýtom o Lilith a dotiahol do hrôzostrašnej polohy. Film La Luna negra je zmesou démonického a duchárskeho hororu, ktorý poteší aj štipkou gore efektov a zamrazí hudbou, ktorá mu dodáva temný výraz. Námet filmu nie je až taký nový a originálny, pripomína horory ako Vymetač diabla (1973) a Omen (1976). Atmosfericky sa podobá na Ossoriov "templársky" cyklus. Hoci príbeh filmu môžeme - aj vzhľadom na typické schémy démonických hororov - do istej miery predvídať, obsahuje niekoľko neočakávaných okamihov, ktoré dokážu riadne vydesiť. La luna negra má schopnosť vtiahnuť diváka do deja a aj preto je pre mňa príjemným prekvapením.(16.8.2010)