Meru

Dokument o třech špičkových horolezcích, kteří se na indické hoře Meru pokouší zdolat takzvanou Žraločí ploutev, jeden z nejnáročnějších vrcholů na světě. (Netflix)

Tamten

Jeden z nejlepších horolezeckých filmů , co jsem viděl. K atmosféře občas přispívá i to, že se jedná o dokument. A přitom stejné záběry vidět v hraném filmu, tak budu tvrdit, že jsou dost přehnané a vzdálené skutečnosti. ()

Oonika

Hodně, hodně, hodně hustý... Skvěle natočené, super příběh, spousta zápletek. Já tyhle lidi sice vůbec nechápu, ale to neznamená, že mě nebaví na to koukat :D ()

Hellknight12

Dokument je síce originál Netflix ale ja som ho zohnal na BRD, keďže sa dá zohnať od minulého roka. Prejdem rovno k filmu. Netflix opäť dokázal, že vie robiť skvelé a zaujímavé dokumenty. Príbeh troch kamarátov, ktorým sa podarilo nemožné. Máme tu skvelé zábery na horu, či už z výšky alebo z kamier účastníkov. Pekne doplnené o backstory, ktoré nám dokresľujú ich charaktery a hlavne dôvod prečo sa rozhodli prekonať nemožné. Skvelá hudba, strih. Rýchly, krátky a hlavne zaujímavý dokument. Film má 90 min a ja by som z neho nevistrihol ani minútu. Sú tu tiež veľmi dobré ukázané prekážky, cez ktoré museli prejsť, či už fyzické, psychické alebo zdravotné. Chápem, že niekomu môže dĺžka prekážať a tvrdiť, že ich backstory v dokumente o hore a o tom ako na ňu vyliezli nemá čo robiť a dal by sa skrátiť aj na polovicu ale mne to práve vyhovuje. Prečo nepridať menší náhľad do života horolezcov, pokiaľ je to kvalitne spracované? Dokument môžem jednoznačne odporúčiť hlavne ľuďom, ktorých zaujíma daná téma. Prípadne vás to láka, či už ako hoby alebo proste chcete vydieť tie skvelé zábery na krajinu. Celkové hodnotenie za mňa je 100%. ()

elimS

90% - komentář 20ti slovy: Parádní "dokument" s dávkou napětí, nejen o šplhání po skalách. Hromada silných okamžiků, od odhodlání až po laviny. Jsou to borci. ()

lumi3r3

Moja manželka to výstižne zhodnotila: "Je väčší problém dopozerať tento film než zdolať tú horu". Klasický nešvár moderných amerických rekonštrukčných dokumentov - kvôli stopáži to treba nadstaviť motivačnými frázami, nudnými flashbackmi a iným balastom. Chceme menej dokrútok v štúdiu a záberov na manželku horolezca, čo doma vešia prádlo. Tieto filmy pozerám pre dychberúce zábery miest, kam sa nikdy nedostanem, lezecké majstrovstvo v exponovanej stene, autentické zážitky. A toho tam bolo tak na 25 minút. Vďaka za to. ()

Maniik88

Prvovýstup je v dnešnej dobe celkom unikát. Táto banda šialencov dokázala zdolať extrémne ťažkú žraločiu plutvu, kam sa lezie aj vyše týždňa. Musia si ťahať všetko sami, jedlo, plyn, stan, skoby, laná..náklad ako prasa. Dokument je spravený veľmi dobre. Máme prvý pokus, zoznámenie s postavami. Ich často až neuveriteľný osud. Nehody pol roka pred 2. pokusom a samotný druhý pokus. Jimmy Chin to natočil parádne. Tie zábery sú dechberúce. A keď už sú hore, tak z toho úplne mrazí. Akoby sa vyštverali na obrý nôž, na jeho ostrú časť. Bavilo ma to. ()

nula87

Život napsal silnější příběh, než by ho vytvořil jakýkoliv scénárista (a nebo by byl osočen, že už to přehání). Silný dokument o víře v sebe sama, o obětování, o posedlosti, o pudu sebezáchovy, a smrti, která číhá za každým rohem.80% ()

papuchalk

To je scénář jak z holyvůdu. Všechny ty okolnosti a tragédie co se tam staly, jak dlouhá cesta vedla k vůbec prvnímu zdolání tohoto nedostupného vrcholu, zní to neuvěřitelně. Akurát, že tohle se opravdu stalo. Śkoda, že je to natočeno/vyprávěno poměrně chladně a profesorsky, protože tohle je opravdu námět na film desetiletí. Tam je tolik životních témat co stojí za hlubší bádání.. asi se to dá vyhodnotit jako těžce nevyužitá šance? ()

Crejdl

Silný zážitek pro milovníky adrenalinu a extremních sportů. Stejně tak doporučuji - Where is trail ends, Into the mind, First ascent, Amazonia Vertical, Bigger Stronger Faster, Generation Iron. ()

bykes

Nechcel by som Meru stavať ako protipól k Everestu, pre mňa to bolo skôr potvrdenie, že takí ľudia ako boli v Evereste ozaj existujú a nie je to sci-fi. Kombinácia odhodlania, psychickej a fyzickej kondície a nutná dávka šialenstva. Obdobnú expedíciu si nedokážem ani predstaviť, som rád, že niekto sa chopil kamery a výborným spôsobom mi to naservíroval až pod nos. ()

kolly13

Úžasné záběry, extrémní výkony, vše zvládnuté s jasným cílem podat zprávu, ale proč za pár dnů mizí s paměti a jen trochu déle zůstanou fragmenty? ()

Winster

Polozávodně běhám dlouhé tratě, takže o lásce ke sportu něco vím. Ale je to jen lítání po lese a po asfaltu, žádné velké drámo. Tohle je prostě pecka spousta lidi nevyjde ani kopec za chalupou, aby se nezadýchala a tihle borci ? XX dní lezou na horu a XX dní z hory kde každá chyba může znamenat smrt. Dech beroucí podívaná o lidském snažení a pro nás "smrtelníky" naprosto nepochopitelné drama....Opravdu doporučuji. ()

Gregor_Samsa

No parádní, co taky říct. Sen, co se splnil. I akceptovatelné riziko je reálně nesmírně vysoké. Ostré hrany ze všech stran, pár kilometrů pod sebou. Viset někde na skobách ve dne i v noci, omrznout hezky, ale nakonec si říct, kuwa tak přece vylezem to a né že né… a přitom se ještě natočit, klobouček. To není jako filmovat se s kánoí na Dalešicích! [80%; 2022-02-13 Home sweet home] ()

tomino28

Dokumentů o horolezcích jsem viděl už celou řadu a na jedné straně si zaslouží obdiv za neutuchající víru a odhodlání, na té druhé jsou to opravdoví blázni v pravém slova smyslu. Blázni, kteří slyší, jak je hora volá, a chtějí ji zdolat doslova za každou cenu. Při tom se neohlíží na své blízké ani na svůj zdravotní stav a riskují všechno. A takový je i můj výsledný dojem z celého snímku, rád se na ty působivé záběru budu dívat, ale u toho nebudu asi nikdy schopen ty lidi úplně pochopit. ()