Hybná síla

Momentum

Akční / Thriller

Jihoafrická republika / USA, 2015, 96 min

• Mirokukii

Akční céčko (hlavně pro tu natočenou akci) se žhavou Kurylenko, o jejíchž skvělých schopnostech (myšleno její postavy v tomto filmu) jsem nucen doumat po celý film. Jako protipól tu vystupuje Purefoy, který se sice tváří jako jistý sexy štramák, ukáže se však, že ve výsledku spíš kecá než jedná, což u záporáka není nikdy dobré. Na závěr dojde k překvapivému (pro mne opravdu překvapivému) odhalení, o čem že to celý ten film je (data na USB znáte to... všichni to chtěj, tak co na nich proklatě vlastně je), ale dojem to opravdu nespraví.(18.11.2015)

• Hanys_

Působilo to na mě jako pilot nějakého seriálu, který ale nikdy nebudu chtít vidět. Děj je jednoduchý a na první pohled všechno skvěle odsejpá, jenže akční scény jsou strašně špatně natočené, dialogy k smíchu a fakt, že se u toho všichni tváří tak strašně vážně, tu mizérii jenom podtrhuje. Navíc Purefoy je ještě otravnější než ve Following.(5.1.2017)

• Acrobat

I dosiahne jedno a v nej sa všetci spojíme. Olga ako pilier vzrušenia v ohavných scénach, púšťajúca žilou prameň poznania a vekmi privolávaná do bolestivých chvíľ. Vyslyšali prosby starcov a privádzajú k nemotornosti, šedi, útlmu a snahe provokatívny prvok s ofinou a rusky zvučnou angličtinou. Je možno mojou obs.-komp. poruchou, že pri elektrických šokoch, hneď potom so zverákom a zaraz nato s jej psychickým povolením, som ďalej nevnímal čo sa deje, a vymazal minulosť. Nenávidel som sa za to, ale čosi nekalé skrslo v myšlienkach, keď potrebuje neskôr barličku a pomoc. Utŕhaný záver síce melie všetko a chodí sa rovno, no myseľ je pokrivená, už nemyslí, ide si svojou cestou. Voluntárne obrazce bez rekognície toho, čo som zažil. Posúvanie horizontu pocitov k dosiaľ nepoznanému momentu. (videné viackrát november 2015, BDrip)(17.12.2015)

"Když mi povíte, kde jsou ty diamanty, tahle noc bude exponenciálně kratší a potenciálně mnohem méně bolestivá." Tak se nám Čističi naučili odříkávat cizí slova a já musím konstatovat, že klid pana Washingtona se mi hodně líbil, stejně jako drsnost slečny Clintonové. Se správňáckou chytrolínkou Alex jsem však měl trošku problémy, protože měla své "slepičí" chvilky a překombinovanost jejího plánu neomlouvá ani to, že si ho vycucala z prstu během jízdy hotelovou šachtou na prádlo. Mimochodem to je jedna z disciplín, kterou bych si chtěl někdy vyzkoušet. Jinak mě to celkem bavilo a jsem v napjatém očekávání, kdy na sebe USA zase zaútočí a kolik to bude stát životů nevhodně umístěných spoluobčanů.(13.5.2017)

• maddy

Tak moment(um), rozhodne to nie je také Dementum ako som čakal a v rámci akčných B-éčok a druhotriednych, nijako ambicióznych akčňákov so ženskými hlavnými hrdinkami, ktoré to ani nedotiahnu do kín, ale radšej sa vynímajú vo večernom program v televízii, je Momentum celkom znesiteľná a neškodná záležitosť. Kto by od toho čakal čo by len málo viac, tak sa popáli, kto do toho pôjde za účelom výplachového akčňáku na jedno použitie, tak ho to pravdepodobne neurazí. Efektný úvod s prepadnutím banky s veľmi fajn sci-fi kostýmami síce navnadí na niečo iné, než film následne ponúkne, ale ani tá variácia na Taken v ďalších minútach nie je úplne na zahodenie. Síce to neponúka viac ako obyčajné prestrelky, nejakú tú naháňačku na autách, po budovách, no prvú hodinu sú prihlúple dialógy a dej, ktoré sa v týchto filmoch vyskytujú našťastie obmedzené na minimum, takže keď už nič iné Momentum aspoň slušne šľape. Akcie je dosť, nie je nijako výrazne amatérsky natočená a pár scénok je dokonca slušne efektných. V poslednej pol hodine to už stratí akýkoľvek drajv, keďže sa kopí čoraz viac zbytočností od záporáka v podaní Purefoya, ktorý až prehnane veľa rozpráva namiesto toho, aby konal, cez nepatrične naťahovanú scénu mučenia, len aby to film dotiahol na celovečernú stopáž, až po absolútne zbytočnú účasť Morgana Freemana v závere, ktorý nemá pred dej žiaden prínos. K záveru filmu sa tak už divák skôr donudí, ale aj napriek tomu sa v rámci B-éčok jedná o bez problémov sledovateľnú jednohubku. V porovnaní s prvoligovými akčňákmi by hodnotenie muselo ísť ešte dnižšie, ale konkurovať sa im Momentum ani zďaleka nesnaží. Mám pocit, že tu každý vedel čo točí a akákoľvek snaha z toho urobiť čokoľvek serióznejšie by už bola iba na smiech. CELKOVO: 2,5* (5/10)(18.12.2015)