Pan Zygmunt Sawicki je loajální zaměstnanec banky a ctihodný občan malého městečka, který jednoho dne nalezne na ulici opuštěného velblouda. Možná ho tam zanechal odjíždějící cirkus. Sawicki se opuštěného zvířete ujímá a společně se ženou se o něj začne starat. Jeho nečekané štěstí mu ale rychle zhořkne. Brzy se jako majitel velblouda stává trnem v oku, jak u svých spoluobčanů, tak u místních úřadů... (oficiální text distributora)

havran

Hluboká poklona Jerzymu Stuhrovi a panu Kieslowskiemu - už jenom ta představa - velbloud na polském maloměstě (to "polském" by se dalo klidně škrtnout)... Všechno, co přečuhuje, musí býti utnuto - proč?? Prostě PROTO! Výborné herecké výkony, kterým vůbec nevadí černobílé provedení filmu. Co víc napsat - chcete mít za domácího mazlíčka velblouda - raději si to velmi, VELMI dobře rozmyslete, jinak s vámi zameteme - kdo to kdy viděl - velbloud... u NÁS??! A beztak má nějaké arabské venerické choroby!!! ()

Kkahunaa

Závist jako hlavní motiv. Zygmunt (Jerzy Stuhr) a jeho žena Marysia (Anna Dymma) na své zahradě objeví obrovského „drabaře”, kterého tu zřejmě zanechal circus. Marysia je zprvu na rozpacích, ale Zygmunt má jasno. Našel právě své štěstí v tomto exotickém zvířeti. Ani náhodou nemá v úmyslu na něm vydělávat. To, co chce, je velice prosté: procházet se se svým velbloudím přítelem po polské krajině. Obec a ostatní lidé si ale myslí své, a tak: „když ho nemůžeme mít my, nebude ho mít nikdo, natož ty Zygmunte!” ()