Sovietsky zväz 16. júla 1940 v súlade s paktom Ribbentrop – Molotov pričlenil Estónsko k svojmu územiu. 55 tisíc estónskych občanov bolo zmobilizovaných do Červenej armády. Nemecko v roku 1941 obsadilo toto územie. Miestni obyvatelia nemeckých "osloboditeľov" vrelo vítali a 72 tisíc z nich vstúpilo do nemeckých ozbrojených síl. Estónski dobrovoľníci vo Waffen-SS, tzv. baltické légie, patrili k najkvalitnejším jednotkám SS. V septembri 1944 boli nemecké jednotky evakuované po mori a na územie Estónska vstúpila Červená armáda. So Sovietmi však neprišla sloboda, ale poroba. Zvyšky estónskych ozbrojených skupín kládli odpor Sovietom až do 50. rokov, kedy už prebiehali vraždy, politické procesy, teror a predovšetkým deportácia do gulagov na Sibír. (Volodimir2)

Lucas87

Velice zajímavý film a nejvíce mě zaujalo setkání v boji mezi rudými a hnědými estonci. Samozřejmě skvělé záběry T-34 jak ničí dřevěnou chajdu atd :) ()

StDavid

Velmi solidní válečný film, s poměrně netradičním (štafetovým) přístupem k hlavním hrdinům. Nic víc, nic míň. ()

netWoor

Solidní film, který vpřed táhne jednak téma a jednak bojové scény, byť ty jsou poněkud komornější (ale na jedoucí tančíky já koukám rád). Bohužel, vata mezi bojem je poměrně nudná a milostný příběh nechutně kýčovitý ... ()

deLaFere

Určitě zajímavý snímek, který rámcově věrně kopíruje historické události. Celkem solidní casting a velmi neotřelá změna hlavních hrdinů. I přes slabší rozpočet velmi solidně natočené válečné scény a především výborně ukázaná rozervanost Estonců mezi nacistickým Německem a komunistickým Sovětským svazem. Asi nejvíc bych ocenil postavu politruka a jeho opozici v osobě velitele oddílu. V zásadě se jedná o velmi slušný protiválečný snímek, kterému bych vytkl dvě věci. První je podle mého názoru nízká úroveň dramatičnosti, film dost postrádá napětí, což mi asi vadilo nejvíc. Druhou negativní věcí jsou estonské jednotky SS. Nemám problém přijmout, že se jedná o estonský snímek a filmaři ze svých postav nebudou dělat hrdlořezy, ale na druhou stranu jednotka působí jako parta dobráků a to prostě tyhle jednotky nebyly, podílely se na válečných zločinech a je jedno zda dobrovolně či ne. 20. granátnická divize SS, tvořená estonskými vojáky, byla nasazována proti partyzánům, s čímž vždy úzce souvisely masakry civilního obyvatelstva. Takže věrohodnost nafilmování jednotky je přinejmenším sporná. Celkově se ale přikláním ke čtyřem hvězdám, kvůli neotřelému úhlu pohledu na události druhé světové války. ()

dkas

Jednoznačně skvělý vizuál. Příběh je nakonec taky velmi zajímavý, to přehození hlavních hrdinů a návrat starých známých je opravdu minimálně nevídaný. Co mi naopak nesedělo, že se nejde s nikým ztotožnit. Je to takové unylé, bez emocí. Ale závěr to trochu kompenzuje. ()

Guran

Bravo, Estonci! Musím zde velice pochválit estonské filmaře, kteří si téměř dokonale poradili s obtížnou tématikou. Naši filmaři by se od nich mohli ledacos naučit. Příběh filmu je zasazen do Pobaltí za 2. světové války v roce 1944, kde se Estonsko rozdělilo na dva tábory - jedni bojují na straně nacistů, ti druzí zase komunistů. Scénář se zde hodně povedl. Je zde minimum trhlin a právě většina z nich jsou v bojových efektech. Některé scény chtěly doladit, například scéna, kdy Estonský voják z blízká rozstřílí kulometem ruského vojáka a po něm nezbyde ani jedna kapička krve. Vím, že je to hloupý detail, ale takhle to vypadalo, jako nějaké divadlo a ne jako válečný film. Někdy mi vadil i špatný střih kamery. V bitvách odehrávající se v tomto filmu je až moc zbytečně střihů. Kamera vůbec není stabilní. Je prostě vidět, že estonské finance ještě nebyly tak vysoké, aby v plné kráse mohli filmaři ukázat dění na bitevním poli. Snímek hraje na city u ukazuje výhody i nevýhody obou stran z 2. světové války. Poukazuje na demenci a minimální kapacitu mozku některých vysokých důstojníků. Na konci filmu si řeknete - jaký svinstvo ta válka vlastně je? ()

Mamlas

Většinu filmu jsem přeskakoval dopředu. Byla to hrozná nuda. Nějací vojáci spolu pořád kecali o blbostech, někam šli, sem tam stříleli, ale nebylo poznat, kdo je kdo, kdo je proruský, kdo je proněmecký. Takže se to tam mastilo v jeden nepřehledný zmatek. Nedívatelné. Dal bych odpad, ale z úcty k té době a lidem dávám 1☆. Hodnocení 5%. ()

Brano

Na tento film som sa tešil, ale musím bohužiaľ skonštatovať, že ide iba o ďalší priemerný vojnový film, z obdobia druhej svetovej vojny. Čo sa týka námetu, tak k tomu nemám výhrad. Snímok nám zobrazuje priebeh vojny z pohľadu estónskych vojakov, kde väčšina neskôr dezertovala na ruskú stranu. Voľba hercov slušná, ako aj scenár. Scéna v bunkri dokonca pobavila. Ale na druhej strane mi to príde dosť nezáživné. Nezanechalo to vo mne silnejší zážitok, nevyvolalo žiadne emócie, alebo aspoň scény, ktoré by som si rád znovu pozrel. Jednoducho film na jedno pozretie, ktorý neurazí. Takisto bojové scény až príliš komorné. ()

vitac.

Bojovali proti sobě, Estonec vcucnutý Rudou armádou proti Estonci vcucnutému Wehrmachtem, a nezáleželo na tom, která ze stran prohraje či vyhraje. Oba dva zrůdné kolektivistické režimy - které sice spojuje stejný filozofický základ, ale jejich dvorek jim byl malý, a tak se po krátkém období přátelského poplácávání se po zádech střetly na opačných stranách fronty - neměly s malým národem žádné přijemné úmysly. Estonci prohráli tak jako tak. 1944 vzdává hold estonským vojákům obou stran během závěrečné fáze války (jak už sám název napovídá), kdy se německé vojsko pod náporem Rudé armády pomalu ale jistě pakovalo z Estonska a Tallinnu. Tedy bojiště netradiční, filmem opomíjené. Schizofrenní situaci snímek účinně akcentuje tím, že část filmu popisuje události z německého úhlu pohledu, druhou část naopak z ruského (přiznám se, že zkraje jsem se moc nedokázal orientovat v postavách, v "ruské" části už jsem s tím neměl problém). Boje jsou zachyceny spíš skromněji, ve smyslu počtu účastnících se vojáků a techniky, ale zato velice pěkně a obsahují spoustu netradičních záběrů. Za zmínku stojí i hudební doprovod, hezký a hodně pestrý (zpívaná estonská lidovka, orchestr, klavír). Zkrátka, 1944 je velmi podařený film za jemně slabší čtyři hvězdičky. ()

pekas

Pro nás vcelku neznámý kus našeho kontinentu a evidentně je to škoda. Protože tenhle film vypovídá pěkně o kusu jejich beznadějné historie. A jako válečný film je velice kvalitní. Takže proč ne plný počet? 86% ()

regentor

Estonci v cizích službách. První půlhodinka snímku úžasná. Dále to však sklouzne do patetické žvanírny plné nelogických rozhodnutí . Ve finále zase přerod a zjištění , že nejsou ti " dobří " a zlí ale jen "svoji" .Válka skončila, SSSR se rozpadl a rozpolcení Estonci zústali dodnes. ()

marek29

Ještě se mi nestalo, že bych viděl slabej válečnej film. Estonská historie mi zrovna trenky do pozoru nestaví a tak jsem z tohoto díla lehce v rozpacích jasný pane. Jak tu verbal shrnul: první 1/2 je skopčácký POV a v té druhé zase bolševický POV dvou vojáků, původem obou Estonců. Ale kromě pár válečných scén (30min?) tu hlubší význam ani příběh nevidím :( Navíc celý estonsky.. dávám pro výstrahu druhým 2 ze cti k padlým v tomto bratrovražedném estonském boji. A taky za fotku Eriky v německým bunkeru :D ()

mikhail

Veľmi silný príbeh, ktorý snáď nikoho nenechá chladným. Povinne by ho mali premietať v školách. Aby nám tu nerástli kadejakí nacionalisti, šovinisti a iná háveď. Pretože svet nie je čierno biely a nikdy nebude. ()

helrohir

Ďalší z výborne spracovaných menších európskych vojnových filmov, ktorého hlavnou myšlienkou je, že vojna je proste sviňa a hlavne malé národy, naviac ak stoja medzi dvoma rozpínajúcimi sa veľmocami, to majú obzvlášť ťažké, keď si musia vyberať medzi dvomi brutálnymi totalitnými režimami. Scenár filmu je na vysokej úrovni a dokáže ponúknuť celý príbeh bez prílišného pátosu, nudy či skresľovania dejín. Poteší aj dostatok bojových scén, hoci by to občas chcelo doladiť technické a trikové detaily. Tá "nemecká" polovica filmu ma bavila o niečo viac než "sovietska", nakoľko v tej druhej sa už trocha začínalo hrať na city a pribudli scénky zo zázemia, ktoré po dramaturgickej stránke nemali dostatočnú silu. 75%. ()

DonBraso

Estonský SS a na druhé straně z jiného pohledu Rudá armáda opět s estonskýma klukama v týlu.Velmi solidně odpracovaný téma,kterému kupodivu chyběla větší stopáž.Takhle jsem se začal s totožňovat s charaktery postav a najednou v půlce filmu konec a z jedný fronty na další.Ještě už to haprovalo pomalu romantikou,díky bohu,nebylo moc času a šlo se opět bojovat.Válečná vřava někdy až moc přepálená,kdy z jednoho úhlu to vypadalo,že "rudoši" tam padaj jak švestky při prvním útoku SS až moc snadno.Pro Estoncefilm o jejich dějinách,jako má každý jiný národ,ale tenhle mi vcelku nakonec v důsledku řekl jen jedno a to nejzásadnější.Že válka si nevybírá a jít na tu správnou stranu,neznamená vítěztví.70% ()

jack_scott

Velmi zajimavý a díky zemi původu originální válečný film. Bojové scény výborné, dezerce a příběh docela originální...85%. ()

Přichází Severská filmová zima

Přichází Severská filmová zima

04.02.2017

Pořádný mráz zavítá začátkem února do 13 českých a moravských kin. Koná se tradiční přehlídka kinematografie skandinávských zemí. V české premiéře bude uvedeno 11 filmů z produkce severských a… (více)