Noční můra: Tajemství spánkové paralýzy

Dokumentární / Horor

USA, 2015, 90 min

Rodney Ascher

Bridger Nielson

"Seš magor, holka. Měla by ses přestat čumět na horory, solidně ti z nich zajebává." Nope, trpím "jen" spánkovou paralýzou. "Jo tak určitě a příště přijdeš s tím, že jsi převlečený ufon a plníš na Zemi speciální misi." Ten pocit, když z vás mají prdel, ale ono je to doopravdy "real thing". Ne vážně, jsem vděčná za tenhle dokument. Zpracován byl podle mě na jedničku. Nevím, jak moc byly postavy autentické, ale obsahově se to do puntíku shoduje s mými zkušenostmi. Možná právě proto jsem u The Nightmare seděla hodinu a půl připosraná jako ještě nikdy u žádného filmu. Ono se do toho zřejmě bude těžce vžívat někomu, kdo nezažil.(22.8.2015)

Hororový dokument o spánkovej paralýze, ktorý rekonštruuje zážitky ludí, ktorí ju zažili, a ludia popisujú ich vlastné nepríjemné skúsenosti s týmto javom. Dokument poskytuje taktiež pohlad do histórie tohto fenoménu a poskytne dôkazy o tom, že spánková paralýza sprevádza ludstvo už dlhé storočia. - Pred pozeraním by som nikdy nepovedal, že nejaký chabý dokument by mohol byť jedným z najdesivejších hororov tohto roku. O spánkovú paralýzu sa zaujímam už dlhšie a je to pre mňa velmi zaujímavá téma, kvôli ktorej som sa na tento dokument tešil. Koncept spracovania sa mi velmi páčil, pretože na začiatku sa mi zdalo, že to budú len obyčajné rozhovory s luďmi, ktorí paralýzu zažili a nebude to mať žiadny zaujímavý dej. To sa však náhle zmenilo vo chvíli, keď sa začali zobrazovať rekonštrukcie udalostí, a ja som zistil, že mám pri sledovaní hororu nepríjemné pocity. Tie neboli tak úplne vyvolané tým, čo sa odohrávalo na screene, ale skôr mojimi vlastnými predstavami, ktoré mi začali vznikať v mysli. Musím uznať, že by som túto paralýzu naozaj nechcel zažiť. Najnepríjemnejšie na mňa pôsobili zážitky chlapa s mobilným telefónom a páru s postavami s červenými očami. V jednej scéne bolo niekolko jump scares, ktoré ma tak vylakali, že som mal pocit toho, že za mnou niekto stojí a sleduje ma. Prínosom pre mňa boli aj ukážky spánkovej paralýzy z historických prameňov. Na záver musím dodať, že aj keď mi dokument neposkytol nejaké rozšírenie obzorov v tejto oblasti, vypočul som si aspoň niekolko skúseností, ktoré sú podla mňa dôveryhodnejšie ako rôzne príbehy na internete. Všetko bolo taktiež velmi dobre technicky spracované, a keďže dokumenty často nepozerám, rád mu udelím plné hodnotenie.(31.12.2015)

Škoda, že to nejlepší přichází až snad v poslední půl hodině, protože dokument začíná vcelku z ničeho a ,,graduje,, skoro až u závěru. 2x jsem se slušně lekl, ale to je bohužel málo na to, že se má jednat o spánkovou paralýzu a jakéhosi vstupu do světa pro démony. Mohlo to být zachyceno mnohem lépe vše potřebné ktomu bylo - atmosféra, prostory, místnosti (připomnělo mi to i Insidious místy)(29.3.2016)

Dokument venujúci sa netradičnej problematike ohľadom spánkovej paralýzy, pri ktorej sa človek nachádza na akomsi rozmedzí medzi snom a realitou– stále sníva, ale zároveň aj vníma okolie, akurát sa nemôže pohnúť. Téma v dokumentoch rozhodne málo preskúmaná, avšak Nightmare neponúkne nejaké hlbšie nahliadnutie na danú problematiku. Iba pár postáv, ktoré rozprávajú o svojich snoch a stavoch, zatiaľ čo ich nočné mori sú názorné zobrazované divákovi a takto to prebieha po celý čas, akurát neustále s iným účastníkom. Rozhodne nie zlé, ale po pol hodine to omrzí a čakal som, že o spánkovej paralýze sa doveziem aj niečo z lekárskeho/psychologického hľadiska a tento problém ozrejmia aj odborníci. Nestalo sa a v tomto podaní začne byť dokument v druhej polovici príliš repetitívny a vo výsledku neponúkne nič extra zaujímavé. CELKOVO: 2,5* (5/10)(19.6.2015)

• LuccinyFilmy

Spánková paralýza je jedním z těch "Dude, that's some terrifying shit" témat, která vám vypadnou, když se nudíte a brouzdáte po Redditu heslem "scary." Na tomto dokumentu bylo hrozivé spíš to, až jak hluboce neobjevný byl. Trochu přibarvené výpovědi lidí, kteří něco podobného zažili, si můžete pustit nebo přečíst online, takže jediné, co vám zbylé minuty dokumentu nabízejí je nízkorozpočtová vizualizace jejich představ. Žádná elektroda na hlavě, žádný záznam paralyzovaně spícího člověka, žádné otázky, jen opakování teze "asi démon, no."(8.7.2015)