Reklama

Reklama

Noční můra: Tajemství spánkové paralýzy

  • Česko Noční můra (festivalový název) (více)
Trailer
Dokumentární / Horor
USA, 2015, 90 min

Obsahy(1)

Spánek přináší úlevu. Jsou však chvíle, kdy může být prokletím. Chvíle, kdy přichází spánková paralýza... Pro většinu z nás představuje zalehnutí do postele zaslouženou odměnu po namáhavém dni. Ale pro některé je to pouze začátek druhého tajného života. Nebo spíše noční můry. Spánková paralýza je bizarní stav. Její oběti stráví noc napůl při vědomí. Vnímají, co se kolem nich děje, ale nejsou schopné se pohnout. Jako by to nestačilo, mnozí z nich při tom zažívají noční můry. Vidí přízračné halucinace, které naplňují jejich mysl strachem. Zvláštní na tom je, že mnoho postižených mívá ty samé vize. Ať už jsou v Londýně, New Yorku nebo Michiganu, popisují temné hrozivé postavy, které pronikají do jejich snů už od dětství. O tom, co spánkovou paralýzu způsobuje, se však stále ví jenom málo. (TV Prima)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (51)

J*A*S*M 

všechny recenze uživatele

Jako dokument toho The Nightmare moc nesdělí. Od několika lidí se dozvíme, že trpí spánkovou paralýzou (při níž prožívají děsivá vidění) a že to není nic příjemného. To je objektivně řečeno vše. Film nicméně celkem slušně boduje hraným zprostředkováním oněch děsivých vizí. Pustil jsem si ho pěkně o půlnoci, sám v temné místnosti, ležeje v posteli a kecal bych, kdybych řekl, že mě občas nezamrazilo. Zvlášť pár výjevů v poslední půlhodině, při nichž dokumentaristé naťukávají poněkud jeblou tezi, že spánková paralýza je možná čímsi víc, jakýmsi nahlédnutím do říše démonů, mi přivodilo poměrně neklidné spaní. 65 % ()

Marceloo 

všechny recenze uživatele

Hororový dokument o spánkovej paralýze, ktorý rekonštruuje zážitky ludí, ktorí ju zažili, a ludia popisujú ich vlastné nepríjemné skúsenosti s týmto javom. Dokument poskytuje taktiež pohlad do histórie tohto fenoménu a poskytne dôkazy o tom, že spánková paralýza sprevádza ludstvo už dlhé storočia. - Pred pozeraním by som nikdy nepovedal, že nejaký chabý dokument by mohol byť jedným z najdesivejších hororov tohto roku. O spánkovú paralýzu sa zaujímam už dlhšie a je to pre mňa velmi zaujímavá téma, kvôli ktorej som sa na tento dokument tešil. Koncept spracovania sa mi velmi páčil, pretože na začiatku sa mi zdalo, že to budú len obyčajné rozhovory s luďmi, ktorí paralýzu zažili a nebude to mať žiadny zaujímavý dej. To sa však náhle zmenilo vo chvíli, keď sa začali zobrazovať rekonštrukcie udalostí, a ja som zistil, že mám pri sledovaní hororu nepríjemné pocity. Tie neboli tak úplne vyvolané tým, čo sa odohrávalo na screene, ale skôr mojimi vlastnými predstavami, ktoré mi začali vznikať v mysli. Musím uznať, že by som túto paralýzu naozaj nechcel zažiť. Najnepríjemnejšie na mňa pôsobili zážitky chlapa s mobilným telefónom a páru s postavami s červenými očami. V jednej scéne bolo niekolko jump scares, ktoré ma tak vylakali, že som mal pocit toho, že za mnou niekto stojí a sleduje ma. Prínosom pre mňa boli aj ukážky spánkovej paralýzy z historických prameňov. Na záver musím dodať, že aj keď mi dokument neposkytol nejaké rozšírenie obzorov v tejto oblasti, vypočul som si aspoň niekolko skúseností, ktoré sú podla mňa dôveryhodnejšie ako rôzne príbehy na internete. Všetko bolo taktiež velmi dobre technicky spracované, a keďže dokumenty často nepozerám, rád mu udelím silné hodnotenie. ()

Reklama

GigaPudding 

všechny recenze uživatele

V jednom momentě autoři zmíní, že se podobným věcem někdo věnoval více do hloubky, dokonce si k tomu udělali i pěknou animovanou přehlídku knih na dané téma, včetně známých autorů, ale s ohledem na to, že to je první a poslední zmínka o odbornější práci na toto téma, tak asi ani jednoho z těchto autorů neseznali zajímavějšího, než že jedné dámě se přestaly zdát noční můry (o patřičně hlasitě bafajících bubácích) poté, co našla Ježíše. ()

George Stobbart 

všechny recenze uživatele

Hororový dokument venujúci sa spánkovej paralýze, čo je fenomén zaujímavý a zároveň desivý. Takže tu máme 8 osôb, ktoré touto diagnózou trpia a tí sa zverujú s ich problémami, nočnými morami a ich vplyvom na životné fungovanie. Do akej miery sú účastníci autentickí som však neskúmal, až natoľko ma tento počin nezaujal. Zaujalo ma ale to stvárňovanie nočných môr a strašidelných výjavov, ktoré po popísaní tou ktorou osobou, resp. počas popisu, ukazovali mrazivo „filmovo (hororovo)“ spracované. Problémom však je, že pri týchto výjavoch tí ľudia stále debatili a kazili tak pôsobivosť i atmosféru. Ako horor to teda príliš nefunguje. A ako dokument mi to prišlo zase príliš povrchné a hlavne stereotypné; podľa úvodného vzorca to ide stále dookola, len strieda účastníkov. Ale to neznamená, že by som sa nudil, len že to mohlo byť aj lepšie, objasňujúcejšie, strašidelnejšie... ()

pornogrind 

všechny recenze uživatele

Polo dokument na téma - spánková paralýza. S tímhle tématem problém nemám, protože mi připadně zajímavý a přinejmenším děsivý. Což se nedá říct o filmu. Jenže vše je podáno naprosto nezajímavou a nudnou formou. Navíc vizuální převedení nočních můr na plátno nebylo zrovna vydařený a už vůbec né děsivý. Tohle bych si klidně dokázal představit na zoomu v neděli odpoledne. Ale jako plnohodnotnej horor co dokáže vystrašit v žádným případě. Tím nezlehčuju téma. Ba naopak lidi s diagnózou spánkové paralýzy lituju. Sám vím jak dokáže pouhej sen či noční můra rozhodit. Jen si myslím, že se z tohoto tématu dalo vyždímat daleko víc. Pro mě skoro nekoukatelný. Škoda. ()

Galerie (3)

Zajímavosti (1)

  • Dokument měl světovou premiéru 26. ledna 2015 na filmovém festivalu Sundance. (Homerking)

Reklama

Reklama