Noční můra: Tajemství spánkové paralýzy

Dokumentární / Horor

USA, 2015, 90 min

Rodney Ascher

Bridger Nielson

Zajímavý dokument o problému, který mě osobně netrápí, ale který je přece jen zajímavý. Ztvárnění také není špatné a je zřejmé, že zde byla snaha přenést noční můry i na diváka, alespoň trochu parafrázovat pocity, které má osoba, jež si noční můry a paralýzu prožívá. Bohužel si ale nemyslím, že se to úplně dokonale povedlo. Až tak silné dojmy jsem z filmu neměl.(15.6.2015)

Dokument venujúci sa netradičnej problematike ohľadom spánkovej paralýzy, pri ktorej sa človek nachádza na akomsi rozmedzí medzi snom a realitou– stále sníva, ale zároveň aj vníma okolie, akurát sa nemôže pohnúť. Téma v dokumentoch rozhodne málo preskúmaná, avšak Nightmare neponúkne nejaké hlbšie nahliadnutie na danú problematiku. Iba pár postáv, ktoré rozprávajú o svojich snoch a stavoch, zatiaľ čo ich nočné mori sú názorné zobrazované divákovi a takto to prebieha po celý čas, akurát neustále s iným účastníkom. Rozhodne nie zlé, ale po pol hodine to omrzí a čakal som, že o spánkovej paralýze sa doveziem aj niečo z lekárskeho/psychologického hľadiska a tento problém ozrejmia aj odborníci. Nestalo sa a v tomto podaní začne byť dokument v druhej polovici príliš repetitívny a vo výsledku neponúkne nič extra zaujímavé. CELKOVO: 2,5* (5/10)(19.6.2015)

• A.Fish

Film se chopil poměrně zajímavého tématu a udělal z něj naprostou nudu. Parta asi deseti lidí neustále omílá dokola svoje zážitky a to je asi tak všechno. Tvůrci měli raději natočit regulérní dokument - 45-50 min. Spánková paralýza rozhodně není příjemný zážitek a tento "dokument" to moc dobře nepopisuje...(18.3.2019)

Dám nakonec tři, i když to byla celkem nuda. Ale... Spánkovou paralýzu jsem několikrát za život prožil. Je to opravdu nepříjemné, když jste při vědomí, jenže se nemůžete ani hnout. Opakovaně usínáte, ale strach vás probouzí, i když ne úplně. Minimálně jednou jsem také viděl stínovou postavu a to je pak kur*a paráda. Nejdřív si člověk, stejně jako v dokumentu, myslí že máte v bytě zloděje... Každopádně, dokument byl celkem zívačka, jenže pak zalehnete a nechce se vám usnout.(22.1.2019)

The Nightmare je rozhodně nejstrašidelnějším filmem, který jsem za poslední léta viděl a určitě ho nedoporučuji rozkoukat (chybně jako já) kolem půlnoci. Rodney Ascher, stejně jako u svého minulého filmu, přináší výpovědi několika "postižených" a je to nejděsivější vyprávění co si umím představit. Působí přesvědčivěji než ve srovnání s nesmysly bláznů vystupujících v jeho předešlém filmu Pokoj 237. Jako starý ignorant se o spánkové paralýze doslýchám poprvé, vidět výpovědi obětí této zákeřné "nemoci" mě opravdu fascinovalo a rozhodnutí tvůrců nacpat do filmu co nejvíce hraných rekonstrukcí na atmosféře jenom přidává. The Nightmare je hlasitým příspěvkem do žánru dokumentů, možná tím někoho nadutý tvůrce odradí, nic to ale nemění na emocích a mražení, které jsem při sledování prožíval. 90 %(30.12.2015)