Daleko za sluncem

Far Beyond the Sun

Dokumentární

Česko, 2015, 76 min

Syrový dokument. Práce s takovým zaostalým technickým vybavení s minimem léků. Ze začátku hororové, pak si divák zvykne. "To se stane, že sem přijde někdo a řekne, že má šest let bolest zubu". Ptám se jak se může za těchto podmínek každou chvíli počet obyvatel Afriky zdvojnásobovat. V dokumentu se říká, že žena podřazená muži zde slouží jen jako pracovní nástroj na poli a k rození dětí. Až v závěru je ukázáno okolí nemocnice - polnatá mírně zvlněná krajina.(6.11.2017)

Taková moje srdcovka. Za Alešem Bártou jsem se byl v rámci svého pobytu v Keni osobně podívat a jednalo se o hodně silný zážitek. Olga Špátová pak zdařile převedla mé dojmy a Alešovy záslužné skutky do dokumentu a za to jí také patří velké dík. Můžete si o humanitární pomoci či Africe jako takové myslet co chcete, ale tohle vás nemůžete nechat chladnými.(9.3.2016)

Opravdu povedený dokument o záslužné práci českých lékařů. Bohužel ta pomoc nemá kýžené dlouhodobější výsledky. Trvalo by to několik generací, než tihle lidé pochopí, že se musí chovat trochu jinak, aby nemuseli zbytečně umírat ani oni ani jejich děti. Strašák jménem HIV je všudypřítomný. Nejdůležitější je osvěta, ale bohužel ani ta na tyto lidi neplatí. Ale pro skupinu lékařů zůstává dobrý pocit z jakékoli pomoci těmto lidem.(9.8.2016)

Bohužel musím říct, že jsem až překvapený tím, že tak zajímavé a úctyhodné téma lze zpracovat tak nudně. Špátová téměř vůbec nejde ničemu naproti, jen pasivně pozoruje a to mě celkem dost nudilo. Obsah scén se navíc začal brzy opakovat a po první půlhodině nenabízel nic moc nového. Velká škoda. Takové silné téma by si zasloužilo mnohem emočně silnější pojetí. 6/10(18.4.2016)

Miluji Afriku a na tomhle dokumentu se mi líbí, jak ukazuje nemocnici, práci v nich, prolémy nemocných a náročnost jejího vedení ve všech různých aspektech. Jediné, co se mi nelíbilo, je podezření, že neznalost a odlišnost postoje místních dovolila nahrávat je v situacích, u kterých by to u českých žen nebylo možné a to mi přišlo lehce za hranicí důstojnosti. Na mysli mám ženy uléhající k porodu.(22.4.2018)