Zajatci času

• USA Time Trap (více)

Skupina studentů archeologie se rozhodne prozkoumat hluboké jeskyně v Texasu, aby našli svého oblíbeného profesora. Muž se ztratil při expedici za nejasných okolností. Cílem profesora bylo najít "fontánu mládí". Když studenti vstoupí do škvíry v meziprostoru, ukazuje se, že podzemní čas běží mnohem pomaleji než na povrchu. Zbaveni jakékoliv pomoci zvenčí, musí jít hlouběji do jeskyně, což vede k objevu jednoho z nejzajímavějších tajemství minulosti. (LIVINGDEAD)

maxs

Za málo peněz hodně muziky. Film je pro mě uvěřitelný, dějová linie dává smysl. To je u sci-fi s podobnou tématikou nezřídka kdy problém. Podle mě je to hodně "uvěřitelné" scifi, scénář super. Příjemný snímek, který má co nabídnout a který umí překvapit (vzhledem k hodnocení..) ()

Jirkacek

Snímek Time trap z roku 2017 jsem si ke sledování nevybral náhodou, protože žánr sci-fi je jednoznačně můj nejoblíbenější, jelikož mi umožňuje uniknout z reality současného šíleně zrychleného světa. V tomto filmu se navíc jednalo o hrátky s časem, které mám pak úplně nejraději a tak jsem byl zvědav, co tento filmový počin přinese. Neodradilo mne ani průměrné hodnocení zde na ČSFD ani absence známých hereckých jmen, způsobených snad nízkým rozpočtem. O to více jsem byl po vlažném začátku překvapen a s přibývajícími minutami tady nahoře i těmi dole v jeskyni se mi film líbil čím dál více. A kdyby se v něm neobjevilo pár hluchých míst způsobených dlouhými dialogy, přidal bych ještě jednu hvězdu navíc, nicméně nepředbíhejme. Na začátku napínavého příběhu jsme se seznámili s profesorem archeologie Hopperem (Andrew Wilson), který se svým psem objevil starou dodávku značky Volkswagen ze šedesátých let, jenž v lidmi opuštěném kraji stála 40 let opuštěná. Kdysi s ní do této pustiny přijeli Hopperovi rodiče, kteří následně zmizeli a teď jejich syn objevil auto s věcmi rodičů. Vzápětí v masívu hory zahlédl vchod do jeskyně, ke které se ihned vydal. Uvnitř spatřil nehybnou postavu jakéhosi kovboje, který neodpovídal na volání a protože profesor neměl potřebně vybavení na cestu do jeskyně, vrátil se domů do městečka. V domě se setkal se svými studenty Taylorem (Reiley McClendon) a Jackie (Brianne Howeyová), kterým řekl, že se druhý den vydá do jeskyně, kde chtěl najít své rodiče. jak řekl, tak učinil, přičemž se tam vydal sám a když vlezl do jeskyně za kovbojem, stalo se něco podivného a tak zase vylezl ven. Venku už byla noc, ačkoliv byl uvnitř jen pár minut, přesto se do jeskyně vrátil a zmizel. Když se několik dní Hopper nevrátil, měl Taylor obavy o jeho bezpečnost. Taylor a tak se s Jackie rozhodli hledat ho spolu s jejich kamarádkou Carou (Cassidy Giffordová), která si půjčila terénní auto svých rodičů. Na výlet sebou svou sestru Veeves (Olivia Draguicevich) a jejího nejlepšího kamaráda Furbyho (Max Wright). Odjeli do blízkosti jeskyně, kde našli vchod s horolezeckými lany vedoucími dovnitř, ale byl to úplně jiný vchod, než ten, kterým dovnitř vlezl Hopper. Kromě Furbyho, který zůstal pro jistotu venku všichni ostatní vlezli dovnitř jeskyně, přičemž si všechno nahrávali na kameru. Když se slanili dolů do jeskynního systému, uslyšeli podivné zvuky. Volali vysílačkou Furbyho, který neodpovídal na jejich rádiová volání a tak se Jackie snažila vylézt zpět ven, ale její lano se přetrhlo a ona spadla dolů. Naštěstí si jen poranila nohu, přesto Taylor volal o pomoc, ale ve vysílačce se mu ozval jen podivný hlas, který o sobě tvrdil, že je Furby. Když si skupina uvědomila, že zvenku jim nikdo nepomůže a po lanech nemohli vylézt nahoru, pokračoval dál do jeskyně, kde po chvíli přišli k jiném otvoru několik metrů nad nimi. Zde našli mrtvého Furbyho se zlomeným vazem a při sledování jeho videozáznamů si všimli, že z jeho pohledu uplynulo několik dní, zatímco v jeskyni uplynulo jen několik minut. Jeho nahrávky ukazovaly, že začal zkoumat věci hippies a zjistil, že to byli vlastně Hopperovi rodiče a že Hopper hledal jeho pohřešovanou sestru. Jeho rodiče se totiž do jeskyně vydali hledat legendární Fontánu mládí, díky níž neměl člověk stárnout. Po několika dnech Furby sestoupil do jeskyně, aby získal klíče od Hopperova vozidla, ale také jemu se provaz přetrhl a spadl dolů. Taylor si uvědomil, že jeskyně je uvnitř nějakého časového zkreslení, kde se události pohybují pomaleji. Následně se Cara pokusila po skále vylézt otvorem z jeskyně, což se jí povedlo a měla tam vyslat pomocí GPS navigace signál SOS. Jenže venku nemohl žádný satelitní signál zachytit, navíc se jí špatně dýchalo, také terén okolo ní se změnil a ke všemu na obloze zahlédla podivný trojúhelníkový předmět. Vrátila se tedy do jeskyně a její společníci porovnali videozáznamy, což potvrdilo Taylorovu teorii. Poté si znovu prohlédli Furbyho záběry a zjistili, že pád přežil a že to byl opravdu on, který s nimi předtím mluvil vysílačkou. Jenže vzápětí k němu přišel jakýsi jeskynní muž a chudáka Furbyho umlátil kamenem. Od této chvíle mi film připomínal horor pád do tmy, ale Time trap mi připadal mnohem zajímavější. Po shlédnutí záznamu Cara a Taylor usoudili, že časový rozdíl je mnohem drastičtější, než předpokládali, a že celé roky ubíhají během několika sekund, což znamenalo, že několik hodin, které strávili v jeskyni, stačily na to, aby mezitím uběhlo několik stovek či tisíc let venku. Vzápětí se Cara pokusila znovu vylézt ven a opět hledat pomoc, když se najednou do jeskyně spustil automatický vytahovací žabeřík, po němž dolů sestoupil futuristický humanoidní člověk ve skafandru. Na tvora náhle zaútočil jeskyní muž, ale kosmonaut ho svázal jakýmsi obojkem z budoucnosti. Tohoto boje skupina studentů využila k útěku a uprchla do jiné části jeskyně, kde se setkali s několika dalšími pračlověky a zároveň zde našli mrtvá těla kovboje a Hopperových rodičů. Taylor se pustil do boje proti jeskynním mužům a přesile podlehl a byl zabit. Vzápětí sem přišel kosmonaut a ostatní před jeskynními lidmi zachránil. Pak Taylora vloží do vody ve fontáně, která zde byla a ta ho uzdravila. Poté přišel další útok jeskynních lidi a kosmonaut byl jimi smrtelně zraněn, ale před svou smrtí ještě pustil skupině mladých lidí mediální záznamy o jejich zmizení, neobyvatelné planetě a přesídlení lidí na Mars, kam se dostali díky trojúhelníkovému urychlovači letů, který Cara viděla na obloze. Po smrti kosmonauta se Taylor vydal hledat Hoppera, které chtěl najít a vzít sebou po žebříku ven z jeskyně. Skutečně se mu podařilo jej najít, ale Hopper byl smrtelně zraněn a navíc nechtěl odejít pryč. Našel totiž svou ztracenou sestru, která byla však uvězněná v další časové dilataci, kde čas plynul ještě pomaleji. Hopper svému studentovi vysvětlil, že pole je tu nejsilnější, což znemožňovalo záchranu jeho sestry zvenčí a pak řekl Taylorovi, aby šel zachránit ostatní, protože také umírá. Taylor poslechl a vrátil se k holkám, aby se pokusili po žebříku vylézt skrz horní otvor ven. Najednou se však objevili jeskynní muži a chtěli jim v tom zabránit. To se jim podařilo a pouze Cara měla štěstí a podařilo se jí dírou vylézt ven. Ocitla se však v jakési vodě, která ji pohltila dříve, než mohla pomoci svým přátelům. Blížil se konec celého filmu, do něhož zbývalo pouze pár minut a já byl skutečně zvědavý, jak to celé dopadne. Potěšilo mne, že konec filmový štáb vyřešil velice inteligentně a tak nějak rozumně celý příběh uzavřel. Film jsem shlédl s českými titulky, což trochu snižovalo můj zážitek, ale i tak jsem byl velice spokojen. Suma sumárum, snímek Time trap ode mne získal čtyři zpomalené hvězdy ****. () (méně) (více)

ilegal1983

Je to sice nizkorozpoctove ale napad je tak fascinujuci ze utiahne cely film.Vlastne od domorodcov kdesi v jaskyni sa dostaneme az do vesmiru.Super byt to velkorozpoctovka asi mame mylnik v kinematografii.Nevypinat a prekusnut tinedzerske keci sa rozhodne oplati...Idem sa ulozit a nechat si zdat o tom ako niekto konecne zfilmuje znamenity napad velkorozpoctovo. ()

Honza2211

Tak tedy první dojmy hned po zhlédnutí. Začátek mě moc nebavil, ale tušil jsem že děj může být dobrý. Zaujal mě jak dobrý vizuální plakát, tak název filmu. Mám rád sci-fi, takže jsem doufal, že se nezklamu. Je to dobré, kvalitní sci-fi béčko, nízkorozpočtová záležitost, takže fantasticky drahé filmové efekty a propracovanost typu alá Hollywood tu nečekejte. Scénář má vynikající nápad, který se projeví v druhé části filmu, (myšlenka uvěznění v časové smyčce), je to dobré napínavé, fajn blondýna, dobře se na to dívá, ale pak je to místy až groteskně fantaskní, divné, pohádkově ujeté až povrchní (nechci prozrazovat děj). Škoda nápad to byl výborný, mohl se jen více propracovat a promyslet, možná změnit směr, ke konci to bylo tak spíše pro teenagery, proto celkově dávám zhruba něco kolem 60%. ()

Dalajlada

Zajímavý nápad. Navíc pěkná pohádka pro mladé o Fontáně mládí. Ale přijde mi, že se autoři pokusili do filmu nacpat až moc věcí, ale když už sci-fi tak pořádný! ()