Aloys

Švýcarsko, 2016, 91 min

Tobias Nölle

Tobias Nölle
  • jhrasko

Nesympatické, psychedelické, voyersky úchylné. Zlý štart 51.kviff.(12.7.2016)

Jen těžko si vybavím film, který by mě po technické stránce uhranul tak jako Aloys. Ať už je řeč o první (poněkud temnější a melancholičtější) nebo druhé (vyloženě snové a pohlcující) polovině, každý záběr a každý nepatrný šelest ve filmu sedí přesně na svém místě a působí přesně tak, jak má působit. Co se týče příběhu, je třeba nenechat se ze začátku odradit tím, že není "čeho se chytit", protože se postupně vyvine do takových absurdit a haluzí, až z toho občas jde člověku fakt hlava kolem. Je už pak jen na vás, jestli se vám to líbí či ne, ale pro mě je Aloys téměř omamujícím zážitkem, ačkoliv v něm nemám tak docela jasno. Za vypíchnutí stojí samozřejmě také herecký výkon Georga Friedricha.(2.7.2016)

Aloys má hodně smutný život. Měl ale to štěstí, že Tobias Nölle se ho rozhodl zfilmovat. Po audio a video stránce totiž nemá chybu. No a jak to tak bývá, tak první část filmu se rozjíždí na hodně solidní vlně, která baví, aby se následně stočila vážnějším směrem a snažila se nám předat i nějaké to poselství. Jenže bohužel závěr mi vyšel do totálního prázdna a tak nezbývá nic jiného, než si zavzpomínat na první půlku filmu a na tu druhou radši už nemyslet. Jeden z těch filmů, kde forma převýšila námět.(31.3.2017)

Velké festivalové překvapení. Aloys je strašně příjemný film, troufám si říct, že pro dost obsáhlé publikum a nemůže nikoho úplně urazit. Vše začíná velice nenásilně. Po audiovizuální stránce byla opravdu balada tento film sledovat. Interiéry i exteriéry jsou vybrány velmi pečlivě, vše má charakter a své kouzlo. Nejvíc mě ale zpočátku ohromil výborný humor, který v Aloysovi zazníval v podstatě celou stopáž. První polovinu považuji za tu lepší. Nemůžu ale říct, že druhou by mě film nějak zklamal. Jen se na to divák musí dívat z nekritického úhlu a nechat se unášet fantazií a melancholickými momenty tamních postav. Georg Friedrich zahrál úžasného pedanta a postaral se o zábavu téměř sám. Pokud by měl humor být ve všech švýcarských komediálních dramatech stejně dobrý jako tady, určitě se nebudu vyhýbat dalším kouskům z tohoto evropského kouta. KVIFF 2016(7.8.2016)

Asi nejmelancholičtější fim, co jsem viděl za hodně dlouhou dobu. Líbilo se mi, že ačkoliv přechází mezi realitou a sněním, působí to lehce, nenásilně, a hlavně povětšinou přehledně. Výborný Georg Friedrich.(6.7.2016)