Ty se směješ

Tu ridi

Ty sa smeješ

Itálie, 1998, 99 min

• d-fens

ocenenia : MFF Mar del Plata 1998 - Najlepšia réžia(8.3.2010)

• Martin741

Tak toto Tavianiovcom nevyslo, vobec som nepochopil aka mala byt ta Sicilia bajnej minulosti, ktoru porovnavali s modernou Siciliou. Ja som cely cas tomu proste nechapal o co reziserom ide. Potom som videl, ze uz film a neodohrava na Sicilii, asi to bol Rim s dvoma poviedkami, z ktorych ma nebavila ani jedna. Komedia to nie je ani omylom, skor taka drama ...... a mozno ani drama nie, ja bych dal ze je to nudna zivacka ...... bol som rad ked sa to skoncilo : 30 %(18.7.2020)

Tímto snímkem jsem si navždy zapamatoval bratry Tavianovy.Viděl jsem kdysi asi na čt 2 a opravdu se mi povídky vryly do paměti.Nedám pokoj,dokud film nebudu mít ve své sbírce. Silný zážitek, který je skoro ve všech jejich filmech.Máte pocit určité divokosti spjaté s prožitky. K tomu Itálie a nekonečný šarm jejich lidí. A potom všudepřítomná smrt - na Sicilii minulého století většinou předčasná.(27.11.2011)

Skvělý první příběh Tavianiové sestavili ze tří (?) Pirandellových povídek (z nichž "Směješ se" vyšla česky mezi válkami) a do hlavní úlohy obsadili Antonia Albaneseho, který mi znovu připomněl, co lze slyšet od nejednoho režiséra, totiž že pilířem filmového díla je tvář a řeč těla herce. O to větší zklamání mi připravil druhý dvojpříběh : přiměřené zpracování krátkého a účinného "Únosu" (rovněž k mání v českém překladu) tvůrci zarámovali do nadbytečné aktualizace. Škoda že namísto ní nezfilmovali nějakou další Pirandellovu drobnokresbu.(24.10.2016)