Oči mé matky

• Česko Očima mé matky (festivalový název) (více)

Bývalá portugalská chiruržka učí na odlehlém statku svou dceru Franciscu anatomii, aby se nenechala vyvést z míry smrtí. Jednoho odpoledne však tajemný návštěvník děsivým způsobem naruší idylu Franciscina rodinného života. Nejenže mladé dívce způsobí hluboké trauma, ale také probudí k životu její zcela jedinečné povahové rysy. Přestože Francisca lpí na svém stále mlčenlivějším otci, dívčina osamělost a narušená povaha se po letech propojí a její touha po kontaktu s okolním světem získá výrazně temnější podobu. (Cinemax)

Trailer

*CARNIFEX*

Francisca je malé, neobyčajne dievčatko, ktoré spolu s rodičmi vyrastá ďaleko od mestskej civilizácie. Napriek neustálej ochote priúčať sa matkiným radám, uposlúchnuť akýkoľvek otcov pokyn, túži po jedinej veci: mať skutočného priateľa, ktorý by jej bol kedykoľvek nablízku. Jej prianie sa nečakane naplní po slede podivných udalostí, ktoré diametrálne zmenia jej osobnosť. Z neobyčajného dievčatka sa tak stáva neobyčajná žena ... Pri takomto druhu filmu pochopím akékoľvek hodnotenie. Problém nie je s prvkami žánru, ktoré obsahuje, respektíve neobsahuje, no divák musí byť na správnej emocionálnej "note", aby na neho samotný snímok svojim obsahom, či formou spracovania: dostatočne zapôsobil. Priznám sa, že mi spočiatku nechodilo po rozume nič iné, ako strop dvoch ☆. Lenže keď sa človek nad tým všetkých zamyslí, a uvedomí si ten "hororovo" predurčený osud, pochopí, že sila tohto počinu spočíva prevažne v myšlienke, ktorá je chorejšia než samotné gore či akákoľvek iná prezentácia násilia (nie, že by tu vyslovene nebola!). Za tak krátku stopáž solídne "dusno". Za tak krátku stopáž solídne stiahnutý žalúdok. "Eyes of my Mother" je určený pre diváka, ktorý je ochotný vnímať detail drámy či psychologickej stránky celkovo čudesného, podivno morbidného príbehu, ktorý ani omylom nemusí byť nereálny. Ostatní to zjebú pod obraz Boží. Na debut, obrovský klobúk dolu - 60% ()

EvilPhoEniX

Rozhodně zajímavý počin, který nízkorozpočtovost chytře maskuje černobílým obrazem, ale škoda, že rejža hold neměl dostatečně velké koule se urvat z řetězů jako režisér v Lidské stonožce 2. Vždy když mělo dojít k něčemu, co by mohlo oku lahodit, se na to režisér zkrátka a jasně vysere. Místy jsem se cítil jako nahý svázaný v posteli přítomný ženského striptýzu a po dlouhém a dráždivém teasování ženská jen zkrátka práskne za sebou dveřma. Což je snad nejhorší, co ženská může vůbec udělat. V tomhle případě je na vině režisér. Konec je také velmi rozpačitý, ách jak já nesnáším, když celý film staví na divákově představivosti. Pokud si v tomhle režisér libuje, příště nechť raději vydá knihu. Velká škoda škoda, ale jistá dávka zvrácenosti zde přece jen je .55% ()

Marceloo

Trojčlennú rodinu žijúcu na osamotenej farme zasiahne tragédia, keď matka príde o život. Jej dcéra je z tejto udalosti absolútne zničená, pretože svoju matku nesmierne milovala a nedokáže sa s jej stratou vyrovnať. Jej matka bola bývalou chirurgičkou, ktorá sa zameriavala na oči a dcéra chce nasledovať jej stopy. K tomuto poslaniu jej chýbajú obete, ktorých nájdenie však pre psychicky labilnú Franciscu (Kika Magalhaes) nebude žiadnym problémom, pretože vie, že jej matka je aj po smrti stále s ňou. - Rok 2016 priniesol niekolko úspešných hororových debutov, ale The Eyes of My Mother sa dostáva medzi tie najlepšie. A nutno poznamenať, že sa nejedná len o režijný debut, ale o debut takmer všetkých členov jednotlivých departmentov. Očakával som nejakú artovú ducharinu, pretože som videl len poster a to je to prvé, čo mi po zistení, že je to čiernobiele, napadlo. Toto je však kvalitný Exploitation horor s psychicky narušenou a osamelou hlavnou postavou, ktorú naviac hrá nevinne vyzerajúce dievčatko, takže to tomu na zvrátenosti ešte pridáva. Podla mňa bola velmi dobre zvolená lokalita farmy vzdialenej od civilizácie, ktorá na jednej strane dáva dôraz na osamelosť hlavnej postavy a na druhej strane ponúka priestor na zvrátenosti. Vadilo mi tu asi len to, že to bolo čienobiele, aj keď aj táto volba mala svoje opodstatnenie, ale exteriéry sa mi páčili až natolko, že túto volbu považujem za chybnú. Inak je to ale vydarený debut a tento režisér z New Yorku by mohol zostať u hororu, pretože na jeho prácu sa velmi dobre pozerá. ()

Gilmour93

Za trochu lásky šel bych světa kraj, stodolu měl zamknutou a šel bych bosý, těla u ledu - ale v duši věčný máj, v hlavě vichřici - a bodal jako vosy... Další nekroslátanina o omamné vůni hnilobného zápachu a chorých hlavičkách patologických patologů, tentokrát Normičky Batesové. Absence barvy měla vnést do studie nemocné psyché trochu toho umění, leč bez nápadů a nějakého ozvláštnění zavedených žánrových šablon můžete nasvěcovat zbídačelé zajatce před stodolou klidně hodiny a efekt to nepřinese. Podezřívám režiséra Pesceho, že u natáčení některých scén vytáhl z příruční ledničky ruku své matky a hladil se s ní v rozkroku.. ()

Psychor

Jakožto zdejší hororový expert se na většinu umělecky pojatých hororů vysloveně těším. Přestože z hororového hlediska obvykle nejsou plně funkční, jako náhradu nabízejí nedostatkové zboží - originalitu. Ne jinak tomu bylo i u snímku Eyes of My Mother. Režisér Nicolas Pesce se za svůj hororový debut rozhodně nemusí stydět, i když celkové vyznění hororu se zřejmě s jeho samotným očekáváním mírně rozchází. Hlavní postava Francisky, kterou bezchybně ztvárnila Kika Magalhaes, totiž bez ohledu na svou nevšední zálibu v "chirurgii" vzbuzuje především sympatie. V kladném smyslu slova jistě překvapí i stav prvotní duševní vyrovnanosti, ve kterém se Franciska po smrti obou svých rodičů nachází. Černobílé ladění, dlouhotrvající záběry a mnohé další prvky, které měly v divákovi podle všeho umocnit pocit nepohodlnosti a dodat zamýšlené zvrácenosti na intenzitě, se tak bohužel zcela minuly účinkem, jelikož daný horor je vystaven na nežádoucích pozitivních základech, o které se postarala právě ústřední postava Francisky. Pod tři hvězdy přesto v žádném případě nepůjdu. Oceňuji odvahu, se kterou režisér Pesce skočil do neznámých vod královského filmového žánru a zároveň u něho spatřuji velký potenciál k růstu. ()

• Timeline: Film si odbyl světovou premiéru 22. ledna 2016 v sekci NEXT na filmovém festivalu Sundance. Práva na kinodistribuci zakoupila cizojazyčná divize společnosti Magnolia Pictures - Magnet Releasing. V kinech se černobílé hororové drama objevilo 2. prosince. (Hal_Moore)