Fauda

• Izrael Fauda
všechny plakáty
Izrael, (2015–2022), 32 h 52 min (Minutáž: 32–53 min)

Lior Raz, Tsahi Halevi, Samer Bisharat, Neta Garty, Yaara Benben, Doraid Liddawi, Laëtitia Eïdo, Johnny Arbid, Salim Daw, Tomer Capone, Yaakov Zada Daniel (více)

Série(4) / Epizody(48)

Fauda je arabský výraz pro „chaos“, ale jde především o kódové slovo pro evakuaci izraelských jednotek z akce. Mezinárodně úspěšný izraelský seriál sleduje bývalého zvláštního agenta protiteroristické jednotky Dorona, který se rozhodne vrátit zpět do služby, aby dopadl vrcholného teroristu hnutí Hammás Abu Ahmada. Tohoto muže se před svým odchodem z armády pokusil zabít, leč zřejmě neúspěšně. Abu Ahmad je podle posledních informací nejen naživu, ale připravuje zřejmě rozsáhlou teroristickou operaci. (Česká televize)

ujfi

Výborný seriál ukazující konflikty mezi Izraelem a arabským světem. Působí syrově a uvěřitelně. Akční scény jsou natočeny dobře a musím říct, ze jsem se nenudil a všechny série jsme shledli se zatajenym dechem. Paráda… ()

Karel321

Jeden z mála seriálů, který se nebál pojmenovat tento typ zla. A jako bonus žádní zasraní negři, přestože se děj odehrává na blízkém východě. Fuck you Netflix. ()

Lukeso

Obzvlášť s ohledem na aktuální peklo, které se v té oblasti odehrává, je tohle seriál, který by měl fakt vidět každý. Dokáže objasnit daleko víc, než jakákoli knížka, ten vhled do fungování tajných služeb na obou stranách je neuvěřitelný. Zároveň je z toho seriálu jedno poselství: neexistuje řešení tohodle šíleného kola vraždění - na každé straně je tolik křivdy, utrpení a nepochopení, že tohle skončí jedině skrz nějakou apokalypsu nebo hodně tragickou katarzi. Seriál má svoje chyby, ale tempo, ve které to odsejpá je tak vražedné, že si ty nedostatky nestačíte uvědomit - osobně mě na tom právě ten osobní rozměr, který tady ostatní někdy kritizují - strašně baví. Málokdy uvidíte psychopaty (a tyhle mašiny prostě nějak narušení jsou), kteří dokážou chladnokrevně odprásknout desítky lidí a zároveň ve chvílích, kdy jsou totálně rozložení a v slzách na dně. ()

moovaha

Keď som v recenziách Duchov z Bejrútu čítal, ako sa to nedá porovnať so seriálom Fauda, očakávania boli vysoké. Bohužiaľ v tomto prípade ostalo len pri očakávaniach. Podstatný rozdiel som tam nebadal. Aj keď životnosť jednotlivých postáv je neistá v štýle Hry o tróny (samozrejme okrem posledných 2-3 zhovadených sezón), čo drží aspoň aké-také napätie, niektorí herci by sa so svojim výkonom uživili aj v Susedských prípadoch. Viaceré myšlienky sú však kruto totožné s aktuálnou situáciou. ()

CzechWin

Nejlepší seriál života zobrazující konflikt na Středním východě a jak nemilosrdný může být, když obě strany jdou po sobě až na krev. Je těžké si vybrat stranu, pro kterou fandit. Jeden den sledujete, jak Židé zabrání katastrofě a další den je sledujete, jak jednu vytvářejí. S Palestinci se ztotožňujete s jejich bojem o překonání, ale ne, když jdou až do konce bez váhání, aby udělali bod včetně zničení žen, dětí a starších. Jedna věc však vyniká, a to je, že se zabýváte skupinami, které se nebojí smrti, a proto jim musíte vyhrožovat pomocí jejich rodin, přátel a dětí. Obě strany se toho bojí a také to využívají. Izrael však drží eso, protože k tomu přidává i to, že dokonce zničí váš domov nebo domov vašich rodičů, pokud nepřestanete a nevzdáte se. Chybí veškeré uvažování, které by přineslo racionální argumenty na stůl. Výsledkem je jakýsi závod ve zbrojení, který eskaluje bez dobrého konce pro všechny. Obě strany jsou unavené z vraždění, ale ani jedna nemůže přestat, protože druhá nechce. Seriál toto a mnoho dalšího pokrývá. Hlavním bodem k zvážení je, že Palestinci dostali nabídku na vlastní stát, a protože to není přesně to, co chtějí, pokračují v jeho odmítání. Zdravý rozum by vám řekl, že pokud budete postupovat správně krok za krokem, budete dělat divy. Začněte se státem. Přidejte zaměstnanost, školství a maloobchod, pak domy a služby. Rostete jako jakákoli jiná země. Vaše možnosti jednání u stolu porostou a získáte si respekt na základě výsledků, nikoli násilí nebo hrozeb. Odmítnutí zahájit tyto kroky pouze udržují všechno v depresi a bezmocnosti najít řešení, na kterém se shodnou obě strany. Potřebujeme zde dobré vedení a navíc. Tento konflikt je tak mimo kontrolu, že to vyžaduje hrozbu „za každého ublíženého Žida ublížíme deseti“. Vede to k odporné realitě a degeneraci. A přesto je to to, co tento konflikt vyžaduje – tedy strach, aby se to omezilo. Kvůli současným a budoucím generacím, ať převládá mír nad utrpením. Vyberete si život, nebo…? ()