Série(3) / Epizody(26)

Se vznikem samostatného Československa byly oficiální šlechtické tituly zrušeny. Přesto aristokraté žijí stále mezi námi. Historie jejich rodů je významnou součástí dějin naší země a jejich majetky patří do pokladnice českého kulturního dědictví. S průvodcem, hrabětem Františkem Kinským, diváci nahlédnou za brány památečných sídel. František Kinský bude představovat jednotlivé aristokraty, bude klást otázky, rozplétat příbuzenské vazby, naslouchat neskutečným životním příběhům, vyprávění o historii dávné i nedávné, ale také o současnosti, která je téměř neznámá. Důraz bude kladen zejména na nejmladší generaci. Mnozí z této generace totiž vyrostli v exilu, často ani moc netušili, jak rozmanitá je historie země jejich předků. Po sametové revoluci přijeli sem, obyčejně i s rodiči, převzali rodinné dědictví a dnes ho spravují. Ale jak se vyrovnávají s českým prostředím? Jak těžké je dostát rodinnému krédu dnes, tedy v době, kdy čest není zrovna na špici společenského zájmu? (Česká televize)

Recenze uživatele jungewolf k tomuto seriálu (10)

Salmové (2023) (S03E01)

Jednoznačně 5 * a 85 % . Už se těším na 2.díl: Bořek-Dohalští z Dohalic. Typické byly dramatické okolnosti útěku paní starohraběnky Marie Alžběty Salm-Reifferscheidt-Raitzové s manželem na podzim 1957 přes (komunistickou) Jugoslávii, přes Bělehrad a slovinskou Lublaň. Pasy nechali ve vlaku do Bulharska, kam je bolševici "milostivě" pustili na dovolenou. Nedivím se, že je Salmům rodovým vzorem Hugo František, starohrabě ze S.-R., spoluzakladatel Moravského zemského muzea v Brně, který také modernizoval blanenské hutě + textilní průmysl na Moravě. Též propagoval a financoval(!!!) očkování dětí proti neštovicím(1808), financoval vývoj séra proti vzteklině a dělal osvětu pro boj s epidemiemi. Příznačné je jejich rodové heslo: Contra torrentem=proti proudu. Vychází z biblického textu: Neodporuj před tváří mocného a nepokoušej se jít proti náporu proudu. ***Natáčelo se na zámcích: Rájec n/Svitavou, Blansko, Jevíčko, Tovačov, Světlá n/Sázavou a Dačice (v dačic.cukrovaru vznikl český vynález - kostka cukru). Dále na : zámek a Moravské kartografické muzeum Velké Opatovice, Moravský kras a Salmovský palác v Praze. A též v Hofburgu, Votikirche(kostel), Radničním náměstí(Rathausplatz) a Josefově nám.(Josefsplatz) ve Vídni. ***U Zajímavosti 2 u Františka Kinského je napsaná pěkná blbost. Autor (sator) neví, že o žádné incesty nešlo? Naopak : panovnické+šlechtické rody si od 18.století hodně hlídaly, aby nedocházelo ke sňatkům mezi blízkými příbuznými !!! Nechtěli totiž dopadnout jako španělští Habsburkové, kteří díky sňatkům se svou rakouskou větví nakonec r.1700 vymřeli .....  . ()

Bořek-Dohalští z Dohalic (2023) (S03E02)

Komentář : Miroslav Etzler a Renée Slováčková. Úsměvné je,že hlav.kameramanem je Jan Kníže... :-) .Pojízdná sklárna provozovaná potomkem rodu Antonínem hrabětem Bořkem-Dohalským z Dohalic-v obci Želízy, 9 km severně od Mělníka. Dalším potomkem je Václav Jan Kryštof František Jiří Petr Pavel Marie, hrabě Bořek-Dohalský z Dohalic a jeho 2 synové Vojtěch a František. A paní hraběnka Marie Ota Bořek-Dohalská z Dohalic byla zase rozená Zichová,sestra zpěváka Karla Zicha(viz kapela Spirituál Kvintet). ***Příznačné je rodové heslo : Slušně, mravně a svému stavu přiměřeně. ***Natáčelo se mj. na zámcích Lysá n/Labem, Dobrohošť, Brandlín u Tábora(1674: Jan Jiří Bořek-Dohalský z Dohalic), Mcely, Loučeň, také v Jindřich.Hradci a v Národním památníku Terezín. Také v Průhonicích/Bořkové-Dohalští z Doh.je vlastnili v 18.stol./ .Dále ve Lštění u Domažlic(tvrz ze 14.stol.,pozdější zámeček), samozřejmě u farního pseudogotického kostela sv.Jana Křtitele (jsou tam náhrobky pánů z Dohalic z 15.a16.stol.) a tvrze v Dohalicích /prvním majitelem byl Václav z Dohalic v r.1352/. ***Objevné je, že Zdeněk Bořek-Dohalský měl za 2.svět.války krycí jméno "Bedrník" podle románů o Červeném bedrníkovi. Série 5 filmů o"červ.bedrníkovi" byla natočená v l.1999-2000 v britsko-kanad.koprodukci/v hlav.roli s Richardem E.Grantem/. Většina filmů byla natáčená u nás, "zahrály" si v něm naše hrady+zámky+města. Autorem hudby byl velice známý rocker a v posledních 25/27 letech světově uznávaný skladatel pan Michal Pavlíček. V malých rolích se tam objevilo i pár našich herců, např. K.Roden, P.Kříž, J.Knot, D.Rous, P.Špindlerová, Z.Srstka a další . ()

Valdštejnové (2023) (S03E03)

Vynikající, jako vždy: 5 * a 86 %. *Mnichovo Hradiště, po r.1621 majetek Albrechta z Valdštejna (Waldsteina), nejznámějšího představitele rodu, se později stalo hlavním sídlem rodu. Státem bylo zkonfiskováno v r.1946. **Hrad Valdštejn u Turnova: založený Markvartici, předky Waldsteinů kolem r.1260. Waldsteinům patřil do konce 15.stol. a znovu v 17.-19.stol. ***Zámek Lemberk-dříve hrad založený Havlem z rodu Markvarticů (tj.předkem Waldsteinů),manželem svaté Zdislavy z Lemberka,rozené z Křižanova. ****Vtipná hláška: zámek Kozel na Plzeňsku. Poslední majitel z rodu Czerninů(Černínů) ho odkázal svému prasynovci Kristiánovi z Waldsteina. Ten přebudoval lovecký zámeček na rekreační bydlení : "dobrá chata,stojí za návštěvu".... :-) . Příznačné je rodové heslo : IN VITA IN VIDIA=Navzdory závisti . ///Natáčelo se v : zámek+kostel sv.Tří králů v Mnichově Hradišti, zámek+kostel sv.Bartoloměje v Doksech, zámky Duchcov, Hrubá Skála, Vrchlabí, Kozel, Lemberk, hrady Valdštejn, Trosky, Křivoklát, Kost, zámek(Muzeum Vysočiny) v Třebíči, zámeček Zátiší u Třebíče, města+zámky Frýdlant a Jičín, Valdštejn.palác v Praze(sídlo Senátu), klášter a bazilika Nanebevzetí P.Marie v bavorském Ettalu. A taky Hofburg, Rathausplatz(Radniční nám.) a Votivkirche ve Vídni . ()

Daczičtí z Heslowa (2023) (S03E04)

Tenhle díl : 5 * a 83 % . Nejznámější z rodu Mikuláš se narodil den před Štědrým dnem, 23.prosince 1555 v Kutné Hoře. Byl to první kuřák dýmky v Čechách, čili první kuřák tabáku u nás.  ***Natáčelo se na zámcích Kluky, Filipov a Dačice. Dále ve Vlašském dvoře a v chrámu sv.Barbory v Kutné Hoře a v pražském Klementinu. V tomhle dílu byly ukázky z filmu Cech panen kutnohorských(1938) a z dokument.filmu Občané s erbem(1966) ()

Stránští ze Stránky (2023) (S03E05)

Tenhle díl : 5 * a 84 % . Mám malé doplnění k Obsahu : jeden z příbuzných, Alois Rašín, byl první československý ministr financí, další-Jaroslav Heyrovský byl vědec a A.B.Svojsík byl zakladatel českého a československého skautingu. Obec Stránka (po které má rod přídomek) je dnes místní částí městysu Zápy blízko Prahy. /// Celý titul je rytíři Stránští ze Stránky a Greiffenfelsu - G. je bývalý hrad, dnes zřícenina hradu v rakouských Korutanech. /// Vnučky spisovatele Jiřího Stránského a taky režiséra Miloše Formana (dcery Petra Formana a Kláry Formanové,rozené Stránské) : nejstarší je divadelní režisérka Josefína Anna Formanová, prostřední je divadel.producentka Emílie Formanová a nejmladší (nejhezčí ze sester) je herečka Antonie Marie Formanová(hrála např.ve filmech Dukla 61 nebo Balada o pilotovi-scénář k němu napsal její děda Jiří Stránský) . /// Natáčelo se mj. na zámku Štěkeň a v Dejvickém divadle v Praze(herečka Tonička Formanová v něm hostuje). Byly použity ukázky z filmů Rašín a Balada o pilotovi a z filmu Cyril a Metoděj,apoštolové Slovanů. ()

Thurn-Taxisové (2023) (S03E06)

Tenhle díl : 5 * a 82 % . Objevné je, že Thurn-Taxisové pocházejí z langobardské šlechty. Stejně jako to, že jedna jejich větev jsou baroni Troskovové, mající svůj přídomek podle zříceniny hradu Trosky. ***Natáčelo se mj. na zámcích Mcely, Loučeň, Košumberk, Dolní Beřkovice, Niměřice, Chroustovice, Dobrovice, Rychmburk, Litomyšl, Lysá n/Labem. Také na zámku v bavorském Regensbugu(Řezně) nebo třeba na zřícenině hradu Trosky či na dostihovém závodišti v Pardubicích. ()

Strachwitzové (2023) (S03E07)

Tento díl : 5 * a 83 % . K Obsahu jen doplním, že hned v r.1799 (rok po jeho získání v Prusku) byl jejich hraběcí titul uznán také v Habsburské monarchii .  ***Natáčelo se na zámcích Zdounky, Hošťálkovy, Šebetov, Oldřišov, Velké Kunětice, Kamień Ślaski, Kroměříž, Děčín, Kačina, Benátky n/Jizerou, Boskovice, Průhonice a Mcely. A také v rakouském Salzburgu . ()

Zejdlicové ze Šenfeldu (2023) (S03E08)

Tento díl : 5 * a 83 % . Natáčelo se mj. na zámcích Lenešice, Koldín, Encovany, Bechyně, Lány, Rozsochatec, Zvoleněves. Na hradech(a zříceninách) Ralsko, Pernštejn, Krakovec a Okoř. Také v Polné na zámku a v kostele Nanebevzetí P.Marie a v novém kostele sv.Václava v Břeclavi . Unikátní je asi 900-letý dub ve Stochově . Mimochodem - OPRAVA chybného údaje v pořadu : nový kostel sv.Václava v Břeclavi, postavený v l.1992-1995, vysvětil 10.září 1995 tehdejší brněnský diecézní biskup Vojtěch Cikrle. Nikoliv T.Halík, ten je kněz, není biskup, takže kostely světit nemůže .... . ()

Dobrzenští z Dobřenic (2023) (S03E09)

Tenhle díl : 5 * a 81 % . Natáčelo se na zámcích Chotěboř, Potštejn, Chvalkovice, Úhrov, Neděliště a Dolní Beřkovice. Také na zámku a v kostele v Dobřenicích a na hradě(zřícenině) Potštejn . ()

Habsburkové (2023) (S03E10)

Tento díl : 5 * a 85 % . Jak v Obsahu, tak přímo v dílu je CHYBA : císař Josef II. NEZRUŠIL robotu, ZRUŠIL nevolnictví a to svým patentem v r. 1781. Tolerančním patentem z téhož roku dal - omezenou - svobodu pouze luteránům(evangelíkům augsburského vyznání), kalvinistům(evangelíkům helvétského vyznání) a pravoslavným, a to na celém území monarchie. Protože v Uhrách (částečně i v Rakouském Slezsku) platila už předtím. ***Natáčelo se na Pražském hradě, v Týnském chrámu, Letohrádku Hvězda a v Rudolfinu v Praze. Také na zámcích Brandýs n/Labem, Zákupy, Ploskovice, Kácov, Čejkovice, Židlochovice, Konopiště, Chlum u Třeboně a Ostrov n/Ohří. Dále ve Vídni v Kapucínské hrobce, v Hofburgu a Schonbrunnu a na radnici v Mnichově. ()