Série(3) / Epizody(26)

Se vznikem samostatného Československa byly oficiální šlechtické tituly zrušeny. Přesto aristokraté žijí stále mezi námi. Historie jejich rodů je významnou součástí dějin naší země a jejich majetky patří do pokladnice českého kulturního dědictví. S průvodcem, hrabětem Františkem Kinským, diváci nahlédnou za brány památečných sídel. František Kinský bude představovat jednotlivé aristokraty, bude klást otázky, rozplétat příbuzenské vazby, naslouchat neskutečným životním příběhům, vyprávění o historii dávné i nedávné, ale také o současnosti, která je téměř neznámá. Důraz bude kladen zejména na nejmladší generaci. Mnozí z této generace totiž vyrostli v exilu, často ani moc netušili, jak rozmanitá je historie země jejich předků. Po sametové revoluci přijeli sem, obyčejně i s rodiči, převzali rodinné dědictví a dnes ho spravují. Ale jak se vyrovnávají s českým prostředím? Jak těžké je dostát rodinnému krédu dnes, tedy v době, kdy čest není zrovna na špici společenského zájmu? (Česká televize)

Una111

Rod Kolowratů. Dokument na mne působil tak trochu zmateně. I nadále se ztrácím v tomto rozvětveném rodu, přehled o jejich příbuzenských vztazích jsem rozhodně nezískala. Ale to asi ani nebylo cílem tohoto dokumentu. Byl zaměřen na ty nejmladší výhonky rodu, na ty, kteří se vrátili do Čech, aby tu žili, spravovali majetek, který jim byl alespoň zčásti vrácen a naplňovali tak rodové heslo: Věrně a stále. ()

Faustka

Skvělý a přínosný seriál, kterým provází noblesní a příjemně vystupující František Kinský. Je potřeba divákům připomenout a nastínit české dějiny, prostřednictvím těch, jenž byli po čtyřicet let neprávem trestáni a perzekvováni. Potomci významných šlechtických rodů však nezahořkli a nosí dál svá všeobecně známá a nebojme se toho označení, přátelé, i slavná rodová příjmení. A právě v tom tkví jejich duchovní síla a výjimečnost. ()

anitae

Průvodce František Kinský, hudební doprovod Vivaldi. Díly: 1. Kolowratové - rodové heslo: Věrně a stále. Krev je modrá když vypiješ dva litry modrého portugala:) 2. Czerninové - rodové heslo: Ukaž nám své cesty, ó Pane,dovezli kávu, Dymokury, Chudenice 3. Schwarzenbergové - rodové heslo: Nil nisi rectum, nic než právo Karel a jeho osobitý humor - Někdy používáme lékařský překlad Nic než prdel :) 4. Sternbergové - rodové heslo: Nikdy nezapadá = znak hvězda, Český Šternberk, Konopiště, Trojský zámek. 5. Lobkowiczové - rodové heslo: Popel jsem a popel budu. Mělník, Hasištejn. 6. Nostitzové - rodové heslo: neexistovalo. Planá U Mariánských lázní - poničeno, úspěšné divadlo. 7. Colloredové - heslo rodu: Zde se zrodila ctnost , Dobříš, Opočno 8. Kinští - rodové heslo Bůh, čest, vlast. ()

marhoul

"Maria František Jan Emanuel Silvestr Alfons hrabě Kinský z Vchynic a Tetova"- učíme se doma říkat zpaměti, takový malý tréning proti demenci. Je to sranda, ale není to vůbec snadné, schválně si to zkuste. A až se to naučíte, zkuste to říct za hodinu nebo zítra.. :) Tímto zdravíme pana hraběte Kinského, pořad máme ve velké oblibě. ()

Vitoraz

Trošku jsem se obával jak bude celý projekt pojatý. Podobných dokumentů zde mnoho nevzniká a když tak kvalita ne vždy splňuje očekávání. Po prvním díle myslím že dokument bude velice kvalitní.Kinský jako průvodce je skvělý.Miroslav Etzler celé hezky provází slovem.Jsem rád že v poslední době vzniká čím dál více podobných dokumentů.Náš národ se má stále co doučovat o vlastní historii a je na čase bořit prvorepublikové a komunistické lži a dogmata. Jasných 5 hvězd! ()

• V úvodu každého dílu zazní skladba „Kanon und Gigue in D-Dur für drei Violinen und Basso Continuo“ od Johanna Pachelbela. V podkresu závěrečných titulků zní v každém díle skladba „Koncert pro mandolínu C dur, RV 425“ od skladatele Antonia Vivaldiho. (sator)
  • V dokumentu zazní „Sala terrena“. Sala terrena, nazývaná rovněž sala terrana nebo zahradní sál, je otevřená architektonická stavba charakteristická pro barokní palácové a zámecké zahrady. Sala terrena je sál situovaný v přízemním podlaží, většinou v hlavní ose zámku nebo paláce, případně tvoří samostatnou stavbu. (sator)
  • „Doby někdejšího pána domu Karla z Lichtensteina připomínají tyto hlavičky,“ říká průvodce pořadu František Kinský, před Lichtenštejnským palácem na Malostranském náměstí. Pravda je trochu někde jinde. 27 skulptur Karla Nepraše na Malostranském náměstí symbolizuje sedmadvacet českých pánů, o jejichž popravě bylo rozhodnuto v Lichtenšteinském paláci, tedy v budově, před kterou jsou umístěny. (sator)