Lev v zimě

(TV film)
  • USA The Lion in Winter (více)

Dvoudílné historické drama natočené podle divadelní hry Jamese Goldmana. Píše se rok 1183 a v rodině anglického krále Jindřicha II. to doslova vře. Jeho žena královna Eleonora je zavřena ve věži, protože se ho už několikrát pokusila sesadiť z trůnu. Politická situace však není jednoduchá a země potřebuje silného vůdce. I oproti omezeným možnostem plánuje královu demisi a výměnu druhého preferovaného syna Richarda za krále. Jindřich má však jiné plány a zdá se, že i jeho další synové. Blíži se zima a situace se vyostřuje. Začíná nemilosrdná rodinná válka o trůn, kterou vyhraje ten nejsilnější a nejschopnější... (oficiální text distributora)

hazaba

Výborné historické drama, kde exceluje především Glenn Close. Patrick Stewart taky není špatný, ale na můj vkus se příliš často zubí :-) Vynikající scénář s břitkými dialogy a vtipnými pointami. Ano, je to sice spíše konverzační záležitost, ale i takových je málo. Hudba to celé vhodně dokresluje. ()

Huguette

Naprosto senzační Glenn Close!!! Kdyby se tak tahle dáma minula s Meryl Streep aspoň o generaci, možná by byla doceněná. ()

cyright

Působilo to celé jako zfilmovaná divadelní hra, postavená jen na bohatých dialozích. Ale zato hodně dobrá. Ačkoliv to nedokážu tvrdit s jistotou, protože jakéhokoliv objektivního úsudku mě zbavily brilantní výkony hlavních herců, které mi nedovoliy soustředit se na jakékoliv případné slabiny filmu. A to se počítá. ()

1mArc0

Najprv čo musím zdôrazniť je to, že Patrick Stewart a Glenn Close sú fantastická herecká dvojka tak sa dopĺnať, to sa nevidí len tak. Keby mali viac filmov alebo TV filmov, kde hrajú spolu. Komplikované a dlhé rozhovory (najmä medzi Patrikom a Glenn) + premyslené scény (scéna, kde sa kráľ kráľ Richard st. rozpráva s Filipom, to je len jedna z lahôdok, ktoré film ponúka). Patrick a Glenn v tomto sa nenávidia a to poriadne, majú sa radi, vyčítajú si navzájom ich chyby, vzájomný vzťah došiel až k dobu, kde Glenn musela žiť oddelene. Čo ich synovia? Všetci traja chcú nasadnúť na trón, jeden sa spriahne druhým, aby dostal to svoje, zvyšní dvaja obviňujú tretieho, prečo si ty ockov obľúbenec. Pre závisť a ctižiadostivosť sa Richard spriahne s matkou, len aby nasadol na trón aj mamička má svoje plány, to jej synovia netušia. Hudba? Už aj samotná hudba, stojí o to si to pozrieť, alebo si môžete stiahnuť score. Každá jedna postava v tomto filme sa snaží dosiahnuť to svoje, jeden veľký kolotoč. Skvelá atmosféra, podarilo sa im vytvoriť presnú stredovekú anglickú atmosféru. Ak, by bola možnosť ísť aj na divadelné predstavenie, odporúčam vám ísť na to. Aj ako celok drží veľmi dobre. Kvalitné herecké obsadenie, kvalitná hudba, kvalitný režisér a kvalitný scenár alebo predloha. Zhliadol som aj pôvodné spracovanie, osobne si myslím, že obe spracovania stoja za pozornosť. Na tento film, si treba nájsť čas a určite sa oplatí. Lahôdka. /89%/ ()

Pete

Mám rád Stewarta, a Close se pro tyhle role zákeřných mrch narodila, proto bych normálně dal i 4*. Jenže tento Lev jede včetně úplných dialogů podle zcela stejného scénáře, jako téměř dokonalý originál, který je ve všem podstatném lepší, a hlavně byl přece prostě prvorozený! ()

macco33

Musím uznat, že tato verze si nijak nezadala se slavnějším předchůdcem. Oba hlavní představitelé zahráli své party naprosto přesvědčivě. Od Glenn Close jsem to očekával, Patrick Stewart mě mile překvapil. Také herci v dalších rolích se náležitě činili..., skvělí byli hlavně Andrew Howard a J. Rhys Meyers. A vynikající dabing! Scénář vychází z mistrně napsané divadelní předlohy, ale dialogy nešustí papírem, všechno působí věrohodně. Patos je naměřen a navážen na milimetry a miligramy, láska, vášeň, zrada, nenávist a další pudy taky. Na světě se vlastně vůbec nic nemění, jen ty figury a figurky... Pěkný komentář: Faidra. ()

Nerdvana

Za mě fakt nuda, prostě Hallmark. Na film jsem se těšila hlavně kvůli kostýmům, které mohly být divácky nesmírně atraktivní, kdyby nebyly tak odfláknuté. ()

regulusw

Kdo z koho, tak by se dal jednoduše chrakterizovat tento dvoudílný historický film. Kdo je lepší intrikán, král či královna. Děj filmů je plný zvratů a když si soupeř myslí, že už vyhrál, vymyslí jeho protihráč úskok a vše je opět jinak. ()