Reklama

Reklama

Svět ticha

  • Francie Le Monde du silence (více)
Trailer

Obsahy(1)

Zveme vás na výpravu do minulosti. Tento dokument je totiž jedním z prvních barevných filmů pořízených podmořskou kamerou. V roce 1956 jej natočil bývalý námořní důstojník Jacques Cousteau, který se stal průkopníkem výzkumu světa pod mořskou hladinou. Snímek získal Oscara za nejlepší celovečerní dokumentární film, to ale není hlavní důvod, proč jsme se rozhodli jej znovu uvést. Dnes je to doklad, který ukazuje, jak moc se za tu dobu změnil přístup k výzkumu moří a k jejich ochraně. Tehdejší metody jsou pro dnešní badatele naprosto nepřijatelné, ale přesto jim věda o oceánu vděčí za svůj vznik. Ještě připomeňme, že to byl právě Jacques Cousteau s Emilem Gagnanem, kteří sestrojili první akvalung, tedy přístroj, jenž umožňuje potápěči pohyb nezávislý na lodi, protože ho zásobuje vzduchem z tlakových lahví. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (36)

Rocky62 odpad!

všechny recenze uživatele

Všechny přírodopisné dokumenty, které jsem viděl, měly jednu společnou věc. Všichni zainteresovaní vědci, biologové či ekologové prováděli své výzkumy co nejšetrnějším způsobem, tak aby jejich práce měla minimální negativní vliv na dotyčnou faunu, či flóru. Co však předvádí tato banda bezcitných dobytků pod vedením "legendárního" Jacquese Cousteaua, je projevem úchylné zvrácenosti. Ničení atolů, bezdůvodné týrání vorvaňů a vybíjení zlosti na žralocích. Navíc tyto zavrženíhodné činy prezentují s jakousi přirozeností, která má být řadě biologů vlastní. Že se tato záležitost pyšní jako jedním z prvních barevných dokumentů pořízených podmořskou kamerou mě vůbec nezajímá. Shlédávám ho za sprosté barbarství s totální absencí sebemenší špetky respektu vůči životnímu prostředí. Čím si tohle vysloužilo Oscara mi zůstává záhadou. ()

Mylouch 

všechny recenze uživatele

Z časů velkých objevů. Skvostná dokumentace dnešním pohledem šíleného (vlastně již spíše pro silnější žaludky) dobového přístupu ke zkoumání přírody a k mediální prezentaci bádání i průvodce pionýrskými technologiemi pohledů pod hladinu v dramaticky strojených situacích. Připomínka série cousteauovských dokumentů, které jsme v 70.letech jako děti hltali i v naší tv. Technicolor a Calypso. ()

Reklama

Martin741 

všechny recenze uživatele

neviem ci je tomu tak aj po roku 2010, kedysi vask /50. a 60. roky/ sa ryby a morske zivocichy lovily dynamitom, alebo nejakou vybusninou. Dnes neviem presne situaciu, doba vsak pokrocila uz asi j tu. Kazdopadne reziser Zak Yv Kusto je znamy najma ludom ako som ja co namiesto vatovo planych plkov z filmovej teorie radsej zaviedli filmovu prax. Maximum nedam, ide len o jeden z prvych dokumentov uz spominaneho rezisera . 80 % ()

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Malle začínal jako dokumentarista, určitě se tedy Cousteauovi hodil. Společně natočili nezvykle krásný snímek, který si neodpustil i drsné momenty. Takže z dokumentaristického hlediska je vše v pořádku. Z lidského hlediska je divákovi tak nějak těsno na duši, když vidí scénu se žraloky, při níž se jako jediný rozumný zachoval jezevčík. ()

nascendi

všechny recenze uživatele

Spomienky na Svet ticha už boli po pol storočí čistou hmlou. Som preto rád, že ho ČT2 odvysielala. Je množstvo ďalších filmov o podmorskom živote, ale Jacques-Yves Cousteau so svojim Calypsom boli prvými. Je to pozoruhodný film, ale nemôžem mu dať viac, ako tri hviezdičky, pretože každá ďalšia by bola z nostalgie. Okrem toho neúmyselné masakrovanie vorvaňa a úmyselné masakrovanie žralokov sa už dnes odohráva bez prítomnosti kamier, aby sme mali pocit, že sme civilizovanejší, ako pred pol storočím. Ani sa už toľko nevozíme na korytnačkách. ()

Galerie (20)

Reklama

Reklama