Keltové: krev, železo a oběti

(seriál)
  • Velká Británie The Celts: Blood, Iron and Sacrifice with Alice Roberts and Neil Oliver
Dokumentární
Velká Británie, 2015, 3x45 min

Keltské kmeny nebyly ani zdaleka tak barbarské, jak jsme si o nich donedávna mysleli. Nové archeologické nálezy ukázaly, že Keltové velmi přispěli k rozvoji obchodu po celé Evropě, a díky své dobré organizaci armády se stali hrozbou i pro samotné Římany... Keltové kdysi obývali rozsáhlé území od Španělska, přes Francii, Anglii až po Slovinsko a Malou Asii. Díky novým archeologickým nálezům z poslední doby si o nich a jejich kultuře můžeme udělat mnohem přesnější představu. Keltové přetrvali téměř tisíc let a po celou dobu představovali hrozbu i pro mocné Římské impérium. V prvním tisíciletí před naším letopočtem třímali Evropu pevně ve svých rukou. A když ve čtvrtém století před naším letopočtem začali přecházet Alpy, Římané to vzali jako osobní urážku vlastního vzestupu k moci. V prvním století před naším letopočtem César vyrazil v čele legií do Galie, aby si podmanil všechny keltské kmeny jednou provždy. Jenže náčelník Vercingetorix sjednotil všechny Kelty a vedl proti Římanům válku, která trvala sedm let. Když se Římanům konečně podařilo Vercingetorixe zajmout, osud Keltů z celého kontinentu byl zpečetěn. Pro Kelty to byla velká rána, ale zdaleka ještě ne konec jejich věku krve a železa. (TV Prima)

marhoul

Ideální pro publikum, které zná "bojůvky" Keltů s Římany maximálně z Asterixe, neurazí ani znalce erudovanější, výprava scén lacinější, pro názornost ale dostačující. Bavilo. ()

Vavča

Dokument, kde se i keltomani, nebo zájemci o historii mohou dozvědět něco podstatného a nového, nemluvě o těch, kteří dějepis viděli naposled na škole. Série je hodně centrovaná britským směrem, když jsou odtud tvůrci, ale budiž. Uvidíte zajímavé archeologické nálezy, teorie, zejména užitečné jsou rekonstrukce artefaktů, způsobů boje, vizuální stránka, hudba ok, ty hrané pasáže by ale stejně potřebovaly trochu větší rozpočet a přísnější dohled v garderobě i zbraních, nicméně, není to vůbec nudný nebo únavný dokument ve stylu mluvící hlava, právě naopak. ()