Zlatý Muž z Ria

Dokumentární / Životopisný / Sportovní

Česko, 2016, 72 min

Adolf Zika

Spíše než dokument se jedná o medailonek cesty Lukáše Krpálka ke zlatu na OH v Riu de Janeiru. Na tom ale nic nemění, že mě bavilo sledovat nejlepšího českého judistu při každodenní dřině i při věcech, bez kterých si nemůže život představit. I pozadí následných oslav bylo zajímavé a tak dávám 70%, tři - nebo dám Lukymu jednu navíc, čtyři hvězdy.(21.8.2017)

Krpálek je super borec, já sem dělal judo 10 let tak to dokážu posoudit do detailu. ale ten dokument nicmoc. co se týče samotných přenosů z Olympiády, komentátor se naučil jen 4 výrazy, Ne-Waza, Seoi-nage, Tomoe-nage a Uchi-mata... správně chvaty pojmenovával spolukomentátor a judista Dubský, ale dávali mu málo prostoru. co mne ale absolutně znechutilo, je ta zasraná píseň kurvy Lounový!(16.9.2016)

Konečně jsem pochopil, co se to vlastně při judu děje na tatami :-) Časosběrný dokument nahlížející nejen do života jednoho z nejlepších světových judistů, ale také do samotné sportovní disciplíny včetně jejího přesahu do morální roviny. Bonusem je pak pohled na to, jaký humbuk dokáže rozpoutat zlato z olympiády. Zajímavě sestříhané, má to napětí, atmosféru, sympatickou hlavní postavu...(4.4.2017)

Asi bych to plně nenazýval dokumentem. Je to hrozně zvláštní "sestřih". Nebudu do toho tahat dysfemistická slova jako "propaganda" nebo podobně. Ale jedná se o popis cesty Lukáše Krpálka od narození až po události po Riu. Asi hlavně musím říct, že jako jediný Čech, co přivezl domů zlato, je to uctihodný čin a byl jsem tenkrát na naši zem a na Lukáše velice hrdý. A doufám, že si bude udržovat svou formu a budu v judu pokračovat, jelikož mu to velice jde. Ale tento dokument se snaží ukázat všemožné úspěchy a podobně, ale je to pojato velice neurvale a skoro až chaoticky. Nicméně, pořád to má onu hodnotu, kterou to potřebuje a já ji očekával. Forma se lehce přiklání skoro až k otřesnosti, ale ohledně faktů a popisu oné "jemné cesty" se jedná o prospěšný kus.(18.3.2017)

No, dokument asi ne, spíš sedmdesátiminutový sestřih momentů z Krpálkova života, kdy v prvních třiceti minutách jsou ty momenty připomínány titulky a články z novin v kombinaci se záběry z tréninků a soukromého života těsne před LOH v Riu. Dalších čtyřicet minut je pak sestřih zápasů z Ria s původním Rejmanovým komentářem (cca 20 minut) a následné společenské povinnosti, oslavy na náměstích a akcích apod., tedy docela nuda, která o Krpálkovi neřekne ani ň. Podíval jsem se jako sportovní fanda rád, ale do sbírky bych tento filmeček zařadil asi jen kdybych byl hodně velký fanoušek juda, což nejsem. P. S. Pro mě nejzajímavější informace z celého filmu - Krpálek je prý, dle testů, judistickým antitalentem.(16.9.2016)