Reklama

Reklama

Inventura Febia


Rudolf Hrušínský a Miroslav Horníček (E13)

(epizoda)

Obsahy(1)

V 12 vydání cyklu Inventura Febia se diváci setkají s osobnostmi, které už za svého života vstoupily do povědomí široké veřejnosti jako legendy.

Rudolfa Hrušínského, divadelního a filmového herce, ale později také režiséra a po listopadu 1989 dokonce i poslance Federálního shromáždění, představil Milan Šteindler v době, kdy pod střechou jednoho pražského domu žilo celkem dvanáct Hrušínských. Portrét byl natočený pro cyklus GEN v roce 1993.
Život herce Miroslava Horníčka v pohledu Jana Špáty. Režisér, který sám už patří mezi významné osobnosti české kultury 20.století, zachytil v roce 1995 jednoho z nejvšestrannějších umělců poválečné éry. Miroslav Horníček strávil na českých jevištích přes šedesát let, byl autorem řady knih i divadelních her, maloval, fotografoval. Jeho slavné Hovory H i řada nezapomenutelných rolí dnes právem patří do zlatého fondu české televizní tvorby. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (3)

Marthos 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Jedny z nejlepších epizod Feničova GENU se tentokrát pozastavují nad neobyčejně košatými profesními a lidskými osudy dvou nejvýraznějších hereckých individualit dvacátého století. Šteindlerův pohled na rozvětvený klan Hrušínských je vlastně vzácným zachycením postupného zrání jednotlivých členů slavné herecké dynastie a de facto i epitafem nejstaršího nositele tohoto jména, který svůj nezaměnitelný výraz vtiskl do mnoha profesí a nejen díky jevišti a filmu se stal opravdovou legendou. Typicky klaunovská melancholie naopak zaznívá z Horníčkova portrétu, jehož sice vidíme ve vzácných chvílích klidu a štěstí po boku své milované ženy, obklopeného nejrůznějšími zálibami, ale také s daleko zasunutým smutkem nad ztrátou jediného syna. Zachycení obou Mistrů krátce před jejich odchodem, ať už skutečného nebo uměleckého života, je bohužel tradičním pravidlem tohoto cyklu. ()

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno