Reklama

Reklama

Český žurnál - Série 4 (2016) (série)


Krtek a Lao-C' (S04E05)

(epizoda)
  • angličtina The Little Mole & Laozi (festivalový název)
Česko, 2016, 1 h 5 min (Alternativní 64 min)

Obsahy(1)

Návštěva čínského prezidenta v Praze a českého štábu v Číně jako východisko úvahy o velkých a malých zdech moci... Režisér Filip Remunda se v dalším dílu série Český žurnál zamýšlí prostřednictvím současných česko-čínských vztahů nad podobami politické moci v obou zemích. Linie jeho situační úvahy tvoří nedávná pompézní návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze a družební cesta předsedy Komunistické strany Čech a Moravy Vojtěcha Filipa na mezinárodní konferenci v Číně. Tam se Remunda setkává s loajalitou k režimu v podání pedagoga a studentů bohemistiky anebo zavítá do kadeřnictví, kde se nejen střihá, ale také cvičí a hovoří podle určitého vzoru.

Tajné hotelové setkání českého štábu s místní perzekvovanou spisovatelkou pak zpřítomňuje situaci nedodržování lidských práv, což je téma, kterému se i v rámci pobytu čínského prezidenta u nás věnuje český aktivista, jenž svojí činností úspěšně podporuje představitele čínského disentu. Spolu s ním se stávají aktéry pražské linky filmu účastníci vítacích i protestních demonstrací v souvislosti s čínskou státní návštěvou, mezi nimiž za účasti či přihlížení policie dochází k verbálním i fyzickým střetům. Leitmotivem snímku jsou pak archivní policejní a televizní záběry ze socialistického Československa, které navzdory svému stáří překvapivě zapadají do mocenské choreografie současnosti. (Česká televize)

(více)

Recenze (18)

Alvin 

všechny recenze uživatele

Pěkně to ta disidentka vystihla, Číně už nestačí potlačovat svobodu projevu u sebe doma, teď už ani v Česku nemůže nikdo mávat tibetskou vlajkou aniž by mu jí nějaký "náhodou" vedle stojící asiat nevytrhnul z ruky nebo aspoň nepřekryl ještě větší Čínskou vlajkou. Tfuj tajbl a Čínou okouzlený soudruh Filip k tomu. ()

Don82 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Znatelný audiovizuální rukopis, dialogy jdoucí přímo k věci, lidé v centru dění konfrontováni s nepříjemnými otázkami. To je Remundova klasická, čistá dokumentární práce zasluhující jasné uznání. Téma je samozřejmě velmi komplexní a nelze ho zjednodušovat, což si Remunda naštěstí uvědomuje, takže si divák celkem bez nátlaku stačí srovnat "pro a proti". Český žurnál pokračuje v tradici kvalitních televizních dokumentů. ()

Reklama

Bachy 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Sorry, ale tohle je hrozně málo. Jednou z toho může vylézt cenná připomínka něčeho, co se dělo, ale dneska tam pro mě o moc víc není. Když se vrátím k úplně první epizodě, tak Tanvald jde na malém prostoru ohromně hluboko a nastoluje poměrně dost nepříjemných otázek. Tady extrémně rozsáhlý téma, ale hluboko nejdeme nikde. Na co, se mám ptát po Krtkovi? Kam mě ta hoďka posunula? ()

ledzepfan 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Za mě někde mezi 3 a 4.. . Všechno je to krásně emotivní. Agresivní vítači, výmluvné mlčení, propagandistické bláboly atd.. Na první pohled by se dalo říct, že je všechno jasné. Rovnice zní: Čína porusuje lidská práva = Spolupráce nepřipadá v úvahu... Ale, Remunda zapomněl nadhodit jednu zásadní věc. Expanze Číny do světa je paradoxně nejslabším bodem režimu a jedinou šancí na změnu poměrů v ní. Ona Čína za posledních cca 20 let opravdu udělala obrovský společenský skok kupředu. Díky technologiím, otevírání se světu (a tím automaticky vpouštěním vlivů ze zbytku světa dovnitř) je dnešní mladá generace vzdálená od generace svých rodičů stejně jako jsou vzálení tito rodiče od svých předků ze začátku 20. století.. Protesty jsou sice fajn na oko a pro pocit, že bojuju, ale mávat vlaječkou nikomu reálně nepomůže. Spolupráce vede k diskusi, otevřenosti a interakci. Jak mají ti lidi vidět, že facebook a google na západě funguje jinak než u nich, jak mají vidět, že je možné napsat a zveřejnit vlastní názor, že politcké vězně nemáme, když jim při první příležitosti motáme tibetskou vlajku kolem hlavy? ... Speciálně v tomhle případě je těžké udržet emoce na uzdě (Mě samotnému taky cuká oko když sleduju tu aroganci s jakou vítači diktovali dění na Evropské) a sledovat širší perspektivu, ale pokud nám jde o opravdovou změnu a ne jen o prázdná gesta plná solidarity, měli by jsme pracovat s problematikou v celé její vrstevnatosti. ()

KM Phoenix 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Škoda, že neukázali další figury co si zadávají s Čínou, u V. Filipa to těžko může někoho překvapit. Stejně tak je škoda, že krom Tibetu nezmínili Ujgury ani Čínskou republiku (Tchaj-wan). A také, ať si proboha pořídí někoho kdo umí aspoň trochu anglicky, Remundovy pokusy o středoškolskou angličtinu jsou horší než zobrazená chinglish. ()

Galerie (2)

Reklama

Reklama