poster

Svatba

 • Francie

  Noces

 • Belgie

  Noces

 • anglický

  A Wedding

Drama

Francie / Belgie / Pákistán / Lucembursko, 2016, 98 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Matty
  **

  První záběr, stavějící nás bez okolků před holá fakta, když hlavní hrdinka vede „přijímací pohovor“ na potratové klinice, je sympaticky odvážný a věcný. Zbytek filmu už není ani jedno. Vypráví šablonotivý příběh o náboženských tradicích, které jsou – zejména pro muže – důležitější než individuální štěstí. Vypráví jej přitom nepříliš úsporně, velice předvídatelně a polopaticky (kdybychom to náhodou nepochopili z jejich osudu, vedou dvě ženské postavy pro jistotu dialog o tom, jak těžké to má žena v rodině lpící na tradicích). Perspektiva rodičů a bratra je zohledněna ne proto, abychom pro ni měli větší pochopení (jako třeba v nedávném Pěkně blbě), ale abychom chápali, že nic nechápali a více se obávali o Záhiru (dlouho jsem neviděl tak neobratné využití principu „Čechovovy pušky“). Svatba jen necitlivě stvrzuje stereotypní představu muslimů jako náboženských dogmatiků, kteří se zuby nehty brání ženské emancipaci a pokroku vůbec. Například loňský Hedi dokázal podobný vyprávěcí vzorec ozvláštnit civilním pojetím a politickým podtextem. Ve Strekerově melodramatickém filmu, který zná jen krajní polohy (hysterický otec, velké proslovy o ztrátě cti, odkazy na antickou tragédii), působí (a hraje) přirozeně pouze vynikající Lina El Arabi v hlavní roli. Bez ní bych opravdu obtížně hledal důvod, proč tuto Svatbu navštívit. 50%(4.10.2017)

 • Pepinec
  **

  No a co jako? My už tady všichni víme, jaké mají Muslimové problémy s náboženskou demagogií, tak co takhle začít ty filmy točit trochu jinak? Na mě to dělá dojem, že někde leží nějaká šablona, na kterou se přiloží nápad, obkreslí se, vrazí do promítačky a tradá - máme tady novou pecku, ze které si porotci cvrknou. Já teda nejsem porotce ani trošku, ale ze Svatby bych si necvrknul ani kdybych fakt potřeboval. Jediné, co mi film přinesl, byla bolest za krkem od kroucení hlavy nad tím, jak se někde ničí životy něčím, o čem se snad Bohové všech náboženských mančaftů shodnou, že by mělo život spíš otevírat.(11.10.2017)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace